Αγγλική προέλαση με διασυρμό της Ρεάλ

Τα δημοσιεύματα του αγγλικού Τύπου πριν από τον χθεσινό επαναληπτικό της φάσης των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ ανάμεσα στη Λίβερπουλ και στη Ρεάλ Μαδρίτης ήθελαν τον Φερνάντο Τόρες και τον Αλβάρο Αρμπελόα αμφίβολους να αγωνιστούν λόγω τραυματισμού. Και οι δύο όμως έκαναν αισθητή την παρουσία τους στον θρίαμβο (4-0) των Κόκκινων. Στο 16΄ έπειτα από ασυνεννοησία στην άμυνα της Ρεάλ ο Ντιρκ Κάουτ σέρβιρε το 1-0 υπέρ της Λίβερπουλ στον Τόρες. Σχεδόν ένα δεκάλεπτο αργότερα ο Αρμπελόα …

Τα δημοσιεύματα του αγγλικού Τύπου πριν από τον χθεσινό επαναληπτικό της φάσης των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ ανάμεσα στη Λίβερπουλ και στη Ρεάλ Μαδρίτης ήθελαν τον Φερνάντο Τόρες και τον Αλβάρο Αρμπελόα αμφίβολους να αγωνιστούν λόγω τραυματισμού. Και οι δύο όμως έκαναν αισθητή την παρουσία τους στον θρίαμβο (4-0) των Κόκκινων. Στο 16΄ έπειτα από ασυνεννοησία στην άμυνα της Ρεάλ ο Ντιρκ Κάουτ σέρβιρε το 1-0 υπέρ της Λίβερπουλ στον Τόρες. Σχεδόν ένα δεκάλεπτο αργότερα ο Αρμπελόα «κατέβασε» με το στήθος μια βαθιά (σχεδόν χαμένη) μπαλιά και ο Χάιντσε έβαλε το χέρι του υποκύπτοντας σε πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο αρχηγός των Κόκκινων Στίβεν Τζέραρντ (28΄). Ο ίδιος στο 47΄ με εκπληκτικό σουτ πέτυχε το 3-0, ενώ στο 88΄ ο Ντοσένα έκλεισε το σκορ, βάζοντας παράλληλα τους Κόκκινους, που είχαν νικήσει και στη Μαδρίτη με 1-0, στη λίστα των ομάδων που τα τελευταία πέντε χρόνια αφήνουν εκτός των «8» τη Ρεάλ. Το 2004-05 ήταν η Γιουβέντους, το 2005-06 η Αρσεναλ, το 2006-07 η Μπάγερν Μονάχου και πέρυσι η Ρόμα…

Η Γιουβέντους μπαίνοντας πιο αποφασισμένη στον αγωνιστικό χώρο προηγήθηκε της Τσέλσι με τον Ιακουίντα (19΄), ο οποίος συνδυάστηκε εντυπωσιακά με τον Τρεζεγκέ , ισοφαρίζοντας έτσι το σκορ του πρώτου αγώνα. Οι Μπλε του κ. Γκους Χίντινκ ισορρόπησαν το ματς, ζήτησαν (σωστά) γκολ σε εκτέλεση φάουλ του Ντρογκμπά (44΄), το οποίο σταμάτησε ο Μπουφόν μέσα από τη γραμμή και τελικά στην επόμενη φάση ισοφάρισαν με κοντινή προβολή του Εσιέν (45΄). Στο 70΄ η Γηραιά Κυρία έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κιελίνι, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αλεσάντρο ντελ Πιέρο με εκτέλεση πέναλτι πέτυχε το 2-1. Στο 83΄ ο Ντρογκμπά διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στέλνοντας την Τσέλσι στους «8».

Η Μπάγερν Μονάχου είχε εξασφαλίσει την πρόκριση από το πρώτο ματς εναντίον της Σπόρτινγκ, την οποία είχε διασύρει (5-0) στη Λισαβόνα. Σεβόμενη τη γερμανική «παράδοση», η ομάδα του κ. Γιούργκεν Κλίνσμαν αποζημίωσε τους φίλους της που κατέκλυσαν την «Αλιάντς Αρένα» επαναλαμβάνοντας μεγαλύτερο θρίαμβο (7-1) χάρη στα γκολ των Ποντόλσκι (7΄, 34΄), Πόλγκα (αυτ. 39΄), Σβάινσταϊγκερ (43΄), Φαν Μπόμελ (74΄), Κλόζε (πέν. 82΄) και Μίλερ (90΄). Οι φιλοξενούμενοι διέσωσαν(;) την τιμή τους με το γκολ του Μουτίνιο (42΄).