Το Τριφύλλι σε τροχιά πρωτιάς στον όμιλό του

Στο Σόποτ της Πολωνίας ο Παναθηναϊκός έκανε τα εύκολα δύσκολα και αντί να ισοπεδώσει την Πρόκομ Τρεφλ δυσκολεύτηκε ώσπου να πετύχει την τέταρτη εφετινή νίκη του (67-60) στην Ευρωλίγκα, αποτέλεσμα που διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου του. Οι Πράσινοι ήταν εντυπωσιακοί στη δεύτερη περίοδο και με επί μέρους σκορ 20-6 μπήκαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 12 πόντων (36-24), αλλά στο δεύτερο ημίχρονο επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν (50-50) και χρειάστηκε να.

Στο Σόποτ της Πολωνίας ο Παναθηναϊκός έκανε τα εύκολα δύσκολα και αντί να ισοπεδώσει την Πρόκομ Τρεφλ δυσκολεύτηκε ώσπου να πετύχει την τέταρτη εφετινή νίκη του (67-60) στην Ευρωλίγκα, αποτέλεσμα που διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου του. Οι Πράσινοι ήταν εντυπωσιακοί στη δεύτερη περίοδο και με επί μέρους σκορ 20-6 μπήκαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 12 πόντων (36-24), αλλά στο δεύτερο ημίχρονο επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν (50-50) και χρειάστηκε να… μιλήσουν οι περιφερειακοί Δημήτρης Διαμαντίδης και Βασίλης Σπανούλης , καθώς και ο μαυροβούνιος σέντερ Νίκολα Πέκοβιτς για να αποκατασταθεί η τάξη.

ΠΡΟΚΟΜ: Αρτσιμπονγκ 7, Ντίλεβιτς 4, Νέσοβιτς 3, Λόγκαν 16 (4/7 δ., 2/8 τρ., 2/2 β.), Ζαμοΐσκι, Μπαρέλ 8, Μπερκ 11, Γιούιν 6, Χρίτσανιουκ 5. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Κέτσμαν, Σπανούλης 12 (3/5 δ., 1/5 τρ., 3/4 β., 4 ρ.), Μπατίστ 7, Φώτσης 7, Χατζηβρέττας 2, Νίκολας 7, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 15 (3/3 δ.,

1/5 τρ., 6/6 β., 5 ρ., 2 ασ., 4 κλ.), Πέκοβιτς 15 (4/6 δ., 7/10 β., 3 ρ.), Σάκοτα 2, Γιασικεβίτσιους. Στα άλλα χθεσινά παιχνίδια της 5ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας: Τσιμπόνα Ζάγκρεμπ- Αβελίνο 82-79, Εφές Πίλσεν- Ρεάλ Μαδρίτης 81-95, Μοντεπάσκι Σιένα- Νανσί86-63,Παρτιζάν ΒελιγραδίουΤΣΣΚΑ Μόσχας 62-63.

Εν τω μεταξύ, η αποστολή του Ολυμπιακού, η οποία συναντήθηκε χθες το πρωί στο «Ελ. Βενιζέλος» με οπαδούς του Παναθηναϊκού που ταξίδευαν στο Μιλάνο για τον ποδοσφαιρικό αγώνα με την Ιντερ και δέχτηκε… καζούρα για την ήττα στο πρόσφατο ντέρμπι του μπάσκετ, βρίσκεται στη Γαλλία όπου σήμερα (21.30) οι Ερυθρόλευκοι θα αντιμετωπίσουν την ουραγό του ομίλου τους (τέσσερις ήττες σε ισάριθμα ματς) Λε Μαν. Μισή ώρα αργότερα ο Πανιώνιος θα δοκιμαστεί στην έδρα της Αρμάνι Μιλάνο, η οποία μπορεί να μετρά μόνο ήττες, αλλά είναι ομάδα με ιστορία και οι Κυανέρυθροι δεν πρέπει να την υποτιμήσουν.

* Η πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ ολοκληρώθηκε χθες με καθυστέρηση… ενάμιση μήνα. Σε εξ αναβολής συνάντηση της 1ης αγωνιστικής η νεοφώτιστη Καβάλα επικράτησε (66-65, Καβαλιάουσκας 12 π.

Μέχια 18 π.) της ΑΕ Λάρισας χάρη στο καθοριστικό καλάθι του έμπειρου Γάλλου Αλέν Ντιγκμπέ 15΄΄ πριν από τη λήξη. * Ευθεία επίθεση κατά του υφυπουργού Αθλητισμού κ. Γιάννη Ιωαννίδη και της Ελληνικής Ομοσπονδίας Μπάσκετ εξαπέλυσε χθες ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος Αμειβομένων Καλαθοσφαιριστών προαναγγέλλοντας γενικευμένη απεργία σε όλες τις κατηγορίες και διοργανώσεις στις οποίες συμμετέχουν τα μέλη του (πρωταθλήματα Α1, Α2 και Κύπελλο Ελλάδας), αρχής γενομένης από τις 3 Ιανουαρίου 2009 και ώσπου να τεθούν σε εφαρμογή όλα όσα συμφωνήθηκαν με την Ομοσπονδία και την αθλητική ηγεσία.