Ο Γερμανός Σουμάχερ κερδίζει και στον «Γύρο της Γαλλίας»

Δεν γνωρίζουμε αν έχει κάποια σχέση με τον επτάκις παγκόσμιο πρωταθλητή της Φόρμουλα 1 Μίχαελ, αλλά όπως φαίνεται το επίθετο Σουμάχερείναι… φτιαγμένο για να κερδίζει. Ο Γερμανός Στέφαν Σουμάχερ (φωτογραφία) ήταν ο νικητής της χθεσινής 4ης διαδρομής του «Γύρου της Γαλλίας», που διεξήχθη στην πόλη Σολέ, όπου οι ποδηλάτες διήνυσαν απόσταση μήκους 49,5 χλμ. Ο Σουμάχερ τερμάτισε πρώτος σε 35 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα, με τον Κιμ Κίρχεν από το Λουξεμβούργο να τον ακολουθεί 18 δευτερόλεπτα πίσω. Ετσι ο γερμανός ποδηλάτης πέρασε στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης και φόρεσε για πρώτη φορά την κίτρινη φανέλα. Σήμερα οι ποδηλάτες επανέρχονται στις μεγάλες αποστάσεις με την 5η διαδρομή, Σολέ- Σατορού, μήκους 232 χλμ.