«Μαύρη» ημέρα για τις ΗΠΑ

Η χθεσινή δωδέκατη ημέρα των 29ων Ολυμπιακών Αγώνων μπορεί να χαρακτηριστεί η πιο «μαύρη» για την ολυμπιακή ομάδα των ΗΠΑ, η οποία δεν κατέκτησε ούτε ένα χρυσό μετάλλιο στους 11 τελικούς και απλώς διέσωσε την τιμή της με τα αργυρά που πήραν η Σίνα Τόστα στα 400 μ. μετ΄ εμποδίων και στα 200 μ. ο Σον Κρόφορντ (κατόπιν ένστασης- ακύρωσης του Μάρτινα από τις Ολλανδικές Αντίλες) συν το χάλκινο του Γουόλτερ Ντιξ, επίσης στα 200 μ. Την ίδια στιγμή η Κίνα διεύρυνε τη διαφορά της από τις ΗΠΑ στα 19 χρυσά μετάλλια (45 έναντι 26), επιβεβαιώνοντας την απόλυτη κυριαρχία της στους Αγώνες του Πεκίνου.

Η χθεσινή δωδέκατη ημέρα των 29ων Ολυμπιακών Αγώνων μπορεί να χαρακτηριστεί η πιο «μαύρη» για την ολυμπιακή ομάδα των ΗΠΑ, η οποία δεν κατέκτησε ούτε ένα χρυσό μετάλλιο στους 11 τελικούς και απλώς διέσωσε την τιμή της με τα αργυρά που πήραν η Σίνα Τόστα στα 400 μ. μετ΄ εμποδίων και στα 200 μ. ο Σον Κρόφορντ (κατόπιν ένστασης- ακύρωσης του Μάρτινα από τις Ολλανδικές Αντίλες) συν το χάλκινο του Γουόλτερ Ντιξ, επίσης στα 200 μ. Την ίδια στιγμή η Κίνα διεύρυνε τη διαφορά της από τις ΗΠΑ στα 19 χρυσά μετάλλια (45 έναντι 26), επιβεβαιώνοντας την απόλυτη κυριαρχία της στους Αγώνες του Πεκίνου. Σημαντική είναι η άνοδος της Ρωσίας στην τέταρτη θέση του πίνακα των μεταλλίων χάρη στις πρωτιές της Λαρίσα Ιλτσένκο στον μαραθώνιο 10 χλμ. της κολύμβησης στην ανοικτή θάλασσα, των αήττητων από το 2001 Αναστασία Νταβίντοβα και Αναστασία Ερμάκοβα στη συγχρονισμένη κολύμβηση και το τρίτο χρυσό (Ατλάντα 1996, Αθήνα 2004) του εξάκις παγκόσμιου πρωταθλητή Μπουβάισα Σαϊτίεφ στα 74 κ. της ελευθέρας πάλης.

Η χθεσινή ημέρα πάντως ανήκει ολοκληρωτικά στον Γιουσέιν Μπολτ, ο οποίος έγραψε ιστορία με το παγκόσμιο ρεκόρ στα 200 μ. (19.30), χαρίζοντας το έβδομο μέχρι στιγμής μετάλλιο (4 χρυσά και 3 ασημένια) στην Τζαμάικα στους 29ους Ολυμπιακούς Αγώνες, επιβεβαιώνοντας παράλληλα τη «μεγάλη των σπρίντερ σχολή» που έχει η χώρα της Καραϊβικής: από το 1948 και το χρυσό μετάλλιο του Αθρουρ Γουίντ στα 400 μ. στους Αγώνες του Λονδίνου, η Τζαμάικα έχει συλλέξει 50 ολυμπιακά μετάλλια, εκ των οποίων τα 48 είναι σε αγώνες δρόμου αποστάσεων μικρότερων ή ίσων των 400μ.! Μόνο ο Γουίντ στα 800 μ. το 1952 στο Ελσίνκι και ο Ντέιβιντ Γουέλερ στη Μόσχα το 1980 στα 1.000 μ. ποδηλασίας πίστας έχουν ξεφύγει από τον κανόνα που θέλει τους τζαμαϊκανούς αθλητές να διακρίνονται στα σπριντ!

Το πρώτο μετάλλιο (χάλκινο) στην ιστορία του Αφγανιστάν κατέκτησε χθες ο Ροχουλάχ Νικπάι, ο οποίος, νικώντας τον ισπανό παγκόσμιο πρωταθλητή Χουάν Αντόνιο Ράμος στην κατηγορία των 58 κ. του τάε κβον ντο πήρε την τρίτη θέση!