Για το 8 στα 8 οι Κινέζοι στις καταδύσεις

Ε χοντας έξι στα έξι χρυσά στις καταδύσεις, οι Κινέζοι ευελπιστούν ότι θα κατορθώσουν να πετύχουν (ως αθλητικό έθνος) ό,τι και ο Μάικλ Φελπς, δηλαδή να πανηγυρίσουν οκτώ χρυσά μετάλλια στα ισάριθμα αγωνίσματα των καταδύσεων. Τους απομένει ο τελικός γυναικών από βατήρα 10 μ. την Πέμπτη και το Σάββατο ο αντίστοιχος τελικός των ανδρών. Η διαφορά της Κίνας από τις ΗΠΑ στα χρυσά μετάλλια εκτοξεύθηκε στα 17 (43 έναντι 26) και μοιάζει πλέον απίθανο να καλυφθεί. Μάλιστα οι διοργανωτές …

Μάλιστα οι διοργανωτές των 29ων Ολυμπιακών Αγώνων απειλούν να ξεπεράσουν σήμερα το ρεκόρ της πρώην Σοβιετικής Ενωσης που το 1992 στη Βαρκελώνη κατέκτησε (ως Κοινοπολιτεία Ανεξαρτήτων Κρατών) 45 χρυσά μετάλλια και των ΗΠΑ που το 1996 στην Ατλάντα κατέκτησαν ένα λιγότερο (44).

Στην τρίτη θέση του πίνακα των μεταλλίων έχει αναρριχηθεί η Βρετανία, κυρίως χάρη στις επιδόσεις των αθλητών της το περασμένο Σαββατοκύριακο στην ποδηλασία και στην ιστιοπλοΐα, καθώς και στη χθεσινή πρωτιά στα 400 μ. γυναικών της

Σε νέο αστέρι του άλματος εις ύψος εξελίσσεται ο Ρώσος Αντρέι Σιλνόφ, ο οποίος με επίδοση 2,36 μ. κατέκτησε χθες το χρυσό μετάλλιο

Κριστίν Οχουρουόγκου, η οποία κέρδισε τη συμμετοχή της στους Αγώνες στα δικαστήρια, μιας και είχε τιμωρηθεί με ισόβιο αποκλεισμό επειδή το 2006 δεν είχε παρουσιαστεί τρεις φορές για έλεγχο ντόπινγκ!

Με δάκρυα στα μάτια και κρατώντας τη φωτογραφία της νεκρής γυναίκας του ακούει τον εθνικό ύμνο της Γερμανίας ο χρυσός ολυμπιονίκης στα +105 κ. της άρσης βαρών Ματίας Στάινερ

Τα 16 χρυσά μετάλλια που έχει κατακτήσει η Βρετανία είναι ο καλύτερος απολογισμός της από το 1908 και δείχνουν την ανοδική πορεία των διοργανωτών των ερχόμενων Ολυμπιακών Αγώνων του 2012 που θα διεξαχθούν στο Λονδίνο.

Στη λίστα των μεταλλίων μπήκε χθες το Μπαχρέιν χάρη στον θρίαμβο του μαροκινής καταγωγής Ρασίντ Ραμζί στα 1.500 μ. ανδρών. Μάλιστα αυτό το χρυσό μετάλλιο ήταν το πρώτο στην ιστορία της αραβικής χώρας. «Δεν το περίμενα ούτε στο πιο τρελό όνειρό μου» είπε ο Ραμζί, ο οποίος έχει δηλωθεί και για τα προκριματικά των 5.000 μ. που θα διεξαχθούν σήμερα, ωστόσο τόνισε ότι «δεν ξέρω αν θα συμμετάσχω ή όχι,καθώς νιώθω καταπονημένος» .

Η πιο συγκινητική στιγμή της χθεσινής ημέρας ήταν η άνοδος του γερμανού αρσιβαρίστα Ματίας Στάινερ στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία βαρέων βαρών. Παρά το γεγονός ότι θεωρείται ο πιο δυνατός άνθρωπος στον πλανήτη, ο 25χρονος Στάινερ άκουσε τον εθνικό ύμνο με δάκρυα στα μάτια κρατώντας παράλληλα μια φωτογραφία της γυναίκας του που έχασε τη ζωή της πέρυσι σε αυτοκινητικό δυστύχημα. «Της το είχα υποσχεθεί και ελπίζω να με είδε» δήλωσε αργότερα.