από metereologos.gr
Σάββατο 21 Ιουλίου 2018
 
 

Η ουκρανική ψυχή της Ευρώπης

Εναν χρόνο μετά την επιτυχία της εξέγερσης των Ουκρανών κατά του Γιανουκόβιτς η χώρα βρίσκεται σε κρίσιμη καμπή
Η ουκρανική ψυχή της Ευρώπης
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Τον Νοέμβριο θα συμπληρωθεί ένας χρόνος από την εξέγερση του «Ευρωμαϊντάν» στο Κίεβο. Μεγάλο τμήμα του ουκρανικού πληθυσμού, κυρίως οι νέοι, εξεγέρθηκαν λόγω της άρνησης του τότε προέδρου Βίκτορ Γιανουκόβιτς να υπογράψει τη συμφωνία σύνδεσης της Ουκρανίας με την ΕΕ προκειμένου να προχωρήσει σε τελωνειακή ένωση με τη Ρωσία. Αυτό θα ισοδυναμούσε με στροφή προς Ανατολάς καθώς η ένταξη στην Ευρασιατική Ενωση του ρώσου προέδρου Βλαντίμιρ Πούτιν θα απέκλειε κάθε πιθανότητα ένταξης στην ΕΕ.

Δεδομένης της συνεχιζόμενης κρίσης στην Ουκρανία, είναι σημαντικό να θυμόμαστε ότι σημείο έναρξης ήταν η πρώτη φιλοευρωπαϊκή επανάσταση του 21ου αιώνα που προκλήθηκε από την αντίσταση προς τη ρωσική επιρροή και τη μετασοβιετική διαφθορά και ανικανότητα.

Πολλά έχουν συμβεί έκτοτε: η Ρωσία εξαπέλυσε έναν ακήρυχτο πόλεμο, πρώτα καταλαμβάνοντας και στη συνέχεια προσαρτώντας την Κριμαία. Στην Ανατολική Ουκρανία, το Κρεμλίνο συνέχισε τον πόλεμο στην περιοχή του Ντονμπάς.
Στόχος της Ρωσίας δεν είναι να καταλάβει στρατιωτικά την Ουκρανία αλλά να εμποδίσει την πολιτική και οικονομική σταθεροποίησή της. Ο Πούτιν θα μεταχειριστεί όλη την γκάμα των εργαλείων που διαθέτει - περιλαμβανομένης βεβαίως την ενεργειακής τροφοδοσίας - για να πιέσει την Ουκρανία εφέτος τον χειμώνα.

Οι Ευρωπαίοι πρέπει να προετοιμαστούν για όσα έρχονται. Ο Πούτιν πιστεύει ότι ο χρόνος είναι με το μέρος του. Είναι πεπεισμένος ότι ο ίδιος θα συνεχίσει να βρίσκεται στην εξουσία όταν όλοι οι δυτικοί αντίπαλοί του - ο Ομπάμα, ο Κάμερον, ο Ολάντ και η Μέρκελ - θα έχουν αποχωρήσει από το πολιτικό προσκήνιο.

Είτε θα γίνει Πολωνία είτε θα παραδοθεί στο Κρεμλίνο

Από στρατιωτικής απόψεως, η Ουκρανία ούτε είχε ούτε θα έχει ποτέ την πιθανότητα να κερδίσει τον ρωσικό στρατό. Ωστόσο η τύχη της χώρας θα αποφασιστεί όχι μόνο στο πεδίο της μάχης αλλά και στο οικονομικό, νομικό, διοικητικό και πολιτικό πεδίο. Το κρίσιμο ερώτημα είναι αν η Ουκρανία, υπό την τεράστια πίεση της στρατιωτικής επίθεσης από έναν πολύ μεγαλύτερο και ισχυρότερο γείτονα, μπορεί να γίνει πιο ευρωπαϊκή. Για να το πούμε ωμά: είτε η χώρα θα καταφέρει να μιμηθεί την επιτυχημένη στροφή της Πολωνίας προς την Ευρώπη είτε θα ξαναπέσει σε μακροχρόνιο επίπεδο στη σφαίρα επιρροής της Ρωσίας.

Για την Ευρώπη, η τύχη της Ουκρανίας αποτελεί κρίσιμο στρατηγικό ερώτημα διότι η ανεξαρτησία της υπήρξε ο ακρογωνιαίος λίθος της μεταψυχροπολεμικής ευρωπαϊκής τάξης. Αν η Ουκρανία υποταγεί στη Ρωσία μέσω της στρατιωτικής ισχύος, η τάξη αυτή θα καταρρεύσει όπως και οι αρχές της: μη βία, απαραβίαστο των συνόρων, λαϊκός αυτοπροσδιορισμός και όχι σφαίρες επιρροής.

Αυτό θα έχει τεράστιες επιπτώσεις στην ασφάλεια όχι μόνο της Ανατολικής Ευρώπης αλλά ολόκληρης της ηπείρου. Μια ρεβανσιστική Ρωσία θα μοιράζεται και πάλι μακριά σύνορα - πέρα του Καλίνινγκραντ και των κρατών της Βαλτικής - με την ΕΕ και θα επιδιώξει ένα διαφορετικό, αναμφίβολα πιο διεκδικητικό ρόλο: εκείνο μιας επανακαθιερωμένης μεγάλης ευρωπαϊκής δύναμης. Για την Ευρώπη, αυτό θα αποτελέσει μια ουσιαστική διαφορά προς το χειρότερο. Η συνεργασία θα δώσει τη θέση της στην αντιπαράθεση, η εμπιστοσύνη στη δυσπιστία και ο έλεγχος των εξοπλισμών στον επανεξοπλισμό.

Παραμένει μια δυνητικά πλούσια χώρα

Αν η ΕΕ και τα μέλη της (με εξαίρεση την Πολωνία και τα κράτη της Βαλτικής) έκαναν κάποιο λάθος, δεν είναι ότι διαπραγματεύτηκαν μια συμφωνία ελεύθερου εμπορίου με την Ουκρανία αλλά ότι αγνόησαν τη σημασία της Ουκρανίας στη μεταψυχροπολεμική ευρωπαϊκή τάξη.

Η Ουκρανία παραμένει μια δυνητικά πλούσια χώρα και σήμερα βρίσκεται πιο κοντά στην Ευρώπη απ' οποιαδήποτε στιγμή στο πρόσφατο παρελθόν. Αν κατορθώσει να σπάσει τα μετασοβιετικά δεσμά της, δεν θα υπάρχει κανένας τρόπος να εμποδιστεί η συμμετοχή της στην ΕΕ. Επιπλέον, η Δύση φαίνεται τελικά ότι καταλαβαίνει τι διακυβεύεται στην Ουκρανία: το μέλλον της ευρωπαϊκής τάξης και το πλαίσιο για την ειρήνη.

Η επιτυχία της επανάστασης του «Ευρωμαϊντάν» θα εξαρτηθεί σε κρίσιμο βαθμό από τον ουκρανικό λαό και την ικανότητά του να απελευθερωθεί από τις δομές και τις δυνάμεις του παρελθόντος καθώς και από την υποστήριξη, τη γενναιοδωρία και την αποφασιστικότητα της Δύσης. Στον «Φάουστ» του Γκαίτε, ο Μεφιστοφελής περιγράφει τον εαυτό του ως «μέρος εκείνης της δύναμης που συνεχίζει να παράγει το καλό ενώ ραδιουργεί δολίως». Εν τέλει, το ίδιο μάλλον ισχύει και για τον Πούτιν.

Ο κ. Γιόσκα Φίσερ ήταν υπουργός Εξωτερικών και αντικαγκελάριος της Γερμανίας το 1998-2005 και επικεφαλής του γερμανικού Κόμματος των Πρασίνων επί σχεδόν 20 χρόνια.


HeliosPlus
Κόσμος περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Γερμανία-Γαλλία: Πρόταση επιτήρησης της εκεχειρίας στην Ουκρανία 
Πούτιν: Να απομακρυνθούν οι δυνάμεις από τα ουκρανικά σύνορα 
 
 
σχόλια (31)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ΟΥΚΡΑΝΙΑ.............. | 08/10/2014 16:55
    Σύμφωνα με την πιο έγκυρη και ευρέως διαδεδομένη εκδοχή, συμπεριλαμβανομένων στην ίδια την Ουκρανία, το όνομα του κράτους προέρχεται από την παλιά ρωσική λέξη oukraina «παραμεθόρια περιοχή», η οποία είχε αρχικά εφαρμοστεί σε διαφορετικά εδάφη στα σύνορα της Ρωσίας και τα αρχαία βασίλεια.Kyi - ο θρυλικός ηγέτης των Ανατολικων Σλοβενων, πρωτος ηγεμονας και ιδρυτής του Κιέβου ως πόλη-κράτος. ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΟΧΙ ΔΥΤΙΚΩΝ!!!!! Η ΤΩΡΙΝΗ ΟΥΚΡΑΝΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛΕΙΣ ΠΟΥ ΤΗΣ ΧΑΡΙΣΑΝ ΟΙ ΡΩΣΟΙ ΤΣΑΡΟΙ - Ο ΛΕΝΙΝ - ΚΑΙ Ο ΚΑΚΟΣ Ο ΣΤΑΛΙΝ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΟΥΚΡΑΝΙΑ....ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΟΥΚΡΑΝΙΚΗ ΔΕ ΕΧΕΙ.. ΑΛΛΑ...... ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ.....ΧΑΑΧΑΧΑΧΧΑ (θα παρακαλουσα να περαστει το σχολιο μου ευχαριστω)
    RUSSIA
    απάντηση21
     
     
    am I right? | 03/10/2014 19:36
    Εμας μας ενδιαφερει το συμφερον μας. Εδω ειναι φανερο οτι το ΝΑΤΟ εβαλε μπροστα την Ουκρανια για να διεισδυσει στο μαλακο υπογαστριο της Ρωσιας. Καλο-κακο εμας τι μας ενδιαφερει εδω; Ποιος θα μας βοηθησει με το Κυπριακο. Αν το κανει το ΝΑΤΟ ειμαι με το ΝΑΤΟ, αν το κανεο ο Πουτιν ειμαι με τον Πουτιν. Προς το παρον παντα γιατι ιδεολογιες σε τετοια δεν χωρανε. Churchill said if Hitler invaded Hell, I should find a word or two to say in favor of the Devil!
    a
    απάντηση84
     
     
     
    με την ιδια λογικη | 03/10/2014 17:20
    δηλαδη,κατα το μεσο ελληναρα,ο ουκρανικος λαος δεν εχει δικιαιωμα στην ελευθερια και την ανεξαρτησια,επειδη η χωρα καποτε βρισκοταν υπο ρωσικη κατοχη...οκ,με την ιδια λογικη προτεινω επιστροφη της ελλαδας στην τουρκικη αυτοκρατορια,αφου η ελλαδα ηταν τουρκικο εδαφος ως το 1830,τα μεν βορεια εδαφη ηταν τουρκικα μεχρι και πριν 100χρονια..μου αρεσει η ελ λογικη..οι ουκρανοι τους συχαινονται τουςρ ρωσους,δεν προκειται ποτε να επιστρεψουν πισω στη ρωσικη μποτα..η αμερικη μπορει να ευχαριστησει τη ρωσια που της χαρισε εναν τοσο μεγαλο και πιστο ουκρανικο συμμαχο και φιλο,ακριβως πανω στα ρωσικα συνορα,χαχα,ολο γκαφες ο ρωσος..
    γιωργος
    απάντηση1332
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
    orange uberalles | 03/10/2014 15:18
    Προκαλεί εντύπωση η τόσο έντονη υποστήριξη των ελληνικών media (εφημερίδες, T.V.) σε μια ακόμη αμερικανοεμπνευσμένη πορτοκαλί επανάσταση...
    έκτωρ
    απάντηση4511
     
     
    η φασιστικη ψυχη της ευρωπης | 03/10/2014 13:20
    ειναι ο
    σωστος τιτλος!
    απάντηση4413
     
     
    Η επιτυχία | 03/10/2014 12:47
    δεν ήταν των Ουκρανών κατά του Γιανουκόβιτσ αλλά ήταν η επιτυχία των Ακρο Δεξιών και Φιλοναζιστών κατά του Γιανουκόβιτσ και της νόμιμα εκλεγμένης Κυβέρνησης, ώστε να εξυπηρετηθεί για άλλη μια φορά η Νέα Τάξη πραγμάτων, που θέλει τους λαούς υπόδουλους και που της τρέχουν σάλια όταν ξέρει ότι μια χώρα διαθέτει ενεργειακό πλούτο ,σαν το λύκο όταν μυρίζεται φρέσκο κρέας. Αυτή η Νέα Τάξη είναι τόσο καλά καλυμμένη και προστατευμένη σε Οργανώσεις ΝΑΤΟ ,ΕΕ,ΠΟΕ, που οι φτωχοί κάτοικοι μιας χώρας όταν ανακαλύπτουν σε τι παγίδα έπεσαν είναι πλέον αργά.Είναι ήδη στη κοιλιά του λύκου.
    AYTA ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΛΕΜΕ
    απάντηση5318
     
     
    Τα πράγματα είναι απλά | 03/10/2014 12:32
    Από ανθρωπιστικής και δημοκρατικής προσεγγισης του θέματος να συμφωνήσω ως γενική αρχή. Όμως αν πάμε παρακάτω είμαι αναγκασμένος να αναρωτηθώ πια ήταν η προσέγγιση αυτών στο θέμα των Βαλκανίων και ποιά ήταν και συνεχίζει να είναι (ή να μην είναι) η θέση τους σε σχέση με την Κύπρο, τα Σκόπια κλπ. Πριν σχολιάσουμε ας αναρωτηθούμε ποιο είναι το εθνικό μας συμφέρον και στη βάση αυτού ας προχωρήσουμε. Η απόσπαση ή απόσχιση εδαφών με τον τρόπο που πραγματοποιήθηκε δημιουργεί κακό προηγούμενο και αυτό είναι το ζητούμενο. Όχι αν οι Ρώσοι η οι Ουκρανοί έχουν δίκιο ή άδικο.
    Β.Ψ.
    απάντηση155
     
     
    Βρώμα και δυσωδία.... | 03/10/2014 11:52
    Αρχές της της μεταψυχροπολεμικής ευρωπαϊκής τάξης είναι η μη βία, το απαραβίαστο των συνόρων, ο λαϊκός αυτοπροσδιορισμός και όχι οι σφαίρες επιρροής; Σοβαρά;;;;Δηλαδή για παράδειγμα, ο βομβαρδισμός της Σερβίας το 1999 έγινε βάσει αυτών των αρχών; Μήπως το ΝΑΤΟ είναι φιλανθρωπική και ανθρωπιστική οργάνωση; Και για τους νεοναζί που κάνουν κουμάντο στην Ουκρανία με την υποστήριξη της ΕΕ ούτε μια λέξη; Τους κρύβετε κάτω απο το ‘χαλάκι’ των Ευρωπαικών αρχών; Λες και κρύβεται η βρώμα και η δυσωδία του ναζισμού! Όχι ότι ο Πούτιν είναι κανένας Αντιφασίστας, απλά καπηλεύεται τους αντιφασιστικούς αγώνες του Σοβιετικού Λαού αλλά μπροστά στους ηγέτες της Δύσης είναι νεαρό μαθητούδι...
    Ivan
    απάντηση4217
     
     
    Με τα άλλα τα όργανα τι γίνεται; | 03/10/2014 11:44
    Πολύ ευέλικτη και προσαρμοστική είναι η ψυχή της Ευρώπης. Όταν λεηλατούσατε την Ρωσία ήταν ρωσική, η ψυχούλα της, όταν βομβαρδίζατε την Σερβία ήταν πότε κροατική, πότε βοσνιακή, πότε αλβανική. Τώρα είναι ουκρανική. Αλλά πάντα όμως ήταν μονοπωλιακή και πολυεθνική. Η καρδιά της σήμερα είναι ουκρανοναζιστική, η χολή της ρωσική, κτλ. Το συκώτι της δεν ξέρω ποιανού είναι, μάλλον των γερμανικών μπυραριών. Σταθεροποιήστε την, Φίσερ μας, επιτέλους την Ευρώπη μας, γιατί αλλιώς "ψάρια δεν έχει", πού 'λεγε και το παλιό ανέκδοτο. Και την τσέπη της την σταθεροποιήσατε και είναι πια σταθερά γερμανική, έτσι δεν είναι, Φισερ μας; ΥΓ: Τόσο πολύ σας ανησύχησε η συνεργασία Ρωσίας-BRICS;
    αντώνης
    απάντηση3612
     
     
    joschka | 03/10/2014 11:43
    Αναμφίβολα η γεωγραφική περιοχή που ονομάζεται ουκρανία θεωρείται αλλά και είναι πλούσια αλλωστε γιαυτό εκδηλώνεται και για πολλοστή φορά το ενδιαφέρον των συμπατριωτών του συντάκτη. Ωστόσο τόσο η πολωνία οσο και οι βαλτικές χώρες μάλλον δεν ανήκουν στην αναφερθείσα ευρωπαική τάξη αλλά επηρρεάζονται σημαντικά απο την υπερατλαντική δύναμη. Οσον αφορά την "ευρωπαική τάξη" αυτή φάνηκε στην γιουγκοσλαυία αλλά και στην υπονόμευση μέσω της οικονομίας των χωρών του ευρωπαικού νότου.
    dim. zakon.
    απάντηση258
     
     
    Ατυχής ... | 03/10/2014 11:17
    Η σύγκριση Πολωνίας - Ουκρανίας. Ο κατά τα άλλα συμπαθής κος Fischer Joschka μάλλον δεν γνωρίζει το ιστορικό παρελθόν των δύο χωρών. Η Ουκρανία ανήκει γεωγραφικά στην Ευρώπη και τίποτα άλλο ... Η διαφθορά είναι ενδημική, η απουσία πολιτικού πολιτισμού παντελής. Στις επόμενες εκλογές στη λίστα του κομματος του Poroschenko θα συμπεριλαμβάνονται τύποι που διετέλεσαν "αξιωματικοί" στα τάγματα των ιδιωτικών στρατών των ολιγαρχών με ότι αυτό σημαίνει για την ποιότητα της δημοκρατίας και τα ευρωπαϊκά ιδεώδη για τα οποία κόπτεται ο κος Fischer.
    Pedant
    απάντηση268
     
     
    Απορω... | 03/10/2014 10:40
    ...εαν ο Γιόσκα Φίσερ εχει παει ποτε στην Ουκρανια και τι ειδε και τι δε ειδε...απορψ....προσωπικα νομιζω οτι φαντασιωπληκτη και κανει σχεδια/πλανα για να μη πλητη....τι να πει κανεις
    Δωροθεος
    απάντηση1813
     
     
     
    Διαβάστε οι Ρωσοφίλοι, | 03/10/2014 10:34
    αυτό το αρθρο για να μάθετε και κάτι...αλλά και το σημαντικότερο γιατί έγινε η εξέγερση στη πλατεία Μαιντάν του Κίεβου...για άλλη μια φορά μήπως επαληθευομαι? ΥΣ:πολύ καλό άρθρο...μπράβο σε αυτόν που το έγραψε...!!
    jim
    απάντηση1763
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ποσο αδιάφορες μας είναι..... | 03/10/2014 10:19
    ....όλες οι δήθεν αντικειμενικές αναλύσεις Ευρωπαίων πολιτικών και αναλυτών. Ποιος σας είπε, ότι ταυτίζουμε την ύπαρξη μας με την Γερμανοκρατούμενη Ευρώπη; Ποιος σας είπε, ότι η Ρωσία είναι διατεθειμένη να υποταχθεί στα Δυτικά Ιμπεριαλιστικά Σχέδια, που δήθεν βασίζονται στην Δημοκρατία και στην Λαϊκή Κυριαρχία; ΤΑ ΚΟΡΟΪΔΑ ΠΕΘΑΝΑΝ. Ας αναπνεύσουμε πιο ελεύθερα. Υπάρχει η Ρωσία και ο Πούτιν, σαν εγγύησις της Ελευθερίας μας....Γιατί αν εμπιστευθούμε τους Ευρωπαίους, θα είμαστε σκλάβοι, για τα επόμενα 500 χρόνια. ΗΔΗ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΙ ΤΡΑΒΑΜΕ.....Και στο κάτω-κάτω η ΟΥΚΡΑΝΙΑ είναι ΡΩΣΙΚΗ..Πώς να το κάνουμε; Θα δεχόσασταν εσείς μια Κύπρο φιλοτουρκική; Γιατί να δεχθεί η Ρωσία μια Ουκρανια αντιρωσική;
    Φιλορώσος
    απάντηση4723
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    οι ιδιοι | 03/10/2014 09:08
    όπως πάντα απλώνεται τα χέρια σας,για να πιάσετε πράγματα που δεν μπορείτε να κρατήσετε.Τα αποτελέσματα τα γνωστά
    δημητρης
    απάντηση923
     
     
     
    η λίστα | 03/10/2014 07:49
    Σε κάποια μισθολογική λίστα βρίσκεσαι κι εσύ, Γιόζεφ!
    Νίκος
    απάντηση4116
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων