από metereologos.gr
Σάββατο 18 Νοεμβρίου 2017
 

Φωτογραφίες-σοκ δείχνουν μαζικές εκτελέσεις από μέλη της ISIL

Τις δημοσίευσε η ίδια η οργάνωση μετά την κατάληψη του Τικρίτ
Φωτογραφίες-σοκ δείχνουν μαζικές εκτελέσεις από μέλη της ISIL
(AP)
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Φωτογραφίες που δείχνουν τη μαζική εκτέλεση δεκάδων ιρακινών στρατιωτών από μέλη της ISIL δημοσίευσε η ίδια η οργάνωση, μετά την κατάληψη του Τικρίτ.


Οι αρχές της Βαγδάτης επιβεβαίωσαν πως οι φωτογραφίες είναι αυθεντικές και ότι στρατιώτες που έχουν πιαστεί από τους τζιχαντιστές έχουν δολοφονηθεί με συνοπτικές διαδικασίες.

Οι φωτογραφίες δημοσιεύτηκαν σε ισλαμιστική ιστοσελίδα από την ίδια την ISIL, προφανώς σε μία απόπειρα να τρομοκρατήσει τα μέλη των ιρακινών δυνάμεων. Τα όσα φαίνονται στις φωτογραφίες αγνοούν κάθε δίκαιο πολέμου.

Στη σειρά φωτογραφιών, οι στρατιώτες, ντυμένοι με πολιτικά, εμφανίζονται δεμένοι πισθάγκωνα να οδηγούνται από μασκοφόρους της ISIL σε σημείο στο βόρειο Ιράκ. Οι στρατιώτες μεταφέρονται με φορτηγά και στο τέλος, αφού εκτελεστούν, οι σοροί τους εμφανίζονται η μία πάνω στην άλλη φορτωμένες σε καρότσες.

Κληθείς να σχολιάσει, ο αντιπρόσωπος του ιρακινού στρατού Κασίμ αλ Μουσάουι επιβεβαίωσε την Κυριακή πως οι φωτογραφίες είναι αυθεντικές και είπε πως η Βαγδάτη γνωρίζει για αριθμό μαζικών εκτελέσεων ιρακινών στρατιωτών στα χέρια της ISIL.


Κόσμος περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Το Ιράκ υπό διάλυση 
ΗΠΑ: Δεν επιβεβαιώνουν παρουσία ιρανικών ειδικών δυνάμεων στο Ιράκ 
Ομπάμα: Δεν θα στείλουμε αμερικανικά στρατεύματα στο Ιράκ 
ΒΒC: Εξι πράγματα που πήγαν στραβά στο Ιράκ 
Βαγδάτη: Τουλάχιστον εννέα νεκροί από επίθεση αυτοκτονίας 
ΗΠΑ: Διάλογο με το Ιράν για την αντιμετώπιση τζιχαντιστών του Ιράκ 
Οι ΗΠΑ εξετάζουν την πιθανότητα αεροπορικών επιδρομών στο Ιράκ 
Ταρίκ αλ-Χασεμί: Υπάρχει ευρύτερη σουνιτική εξέγερση στο Ιράκ 
 
 
σχόλια (13)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    μαακρι | 16/06/2014 07:23
    δεν μας λενε ομως ποσους ανταρτεςισλαμιστες εχουν εκτελεσει και εκτελουν εν ψυχρω οι κυβερνητικες σιιτικες φιλοιρακινες δυναμεις..μακαρι η δημιουργια του ισλαμικου κρατους να ειναι η καταρρεσυση του σαπιου ιρακινου κρατους
    γιωργος
    απάντηση639
     
     
    Μόνο με συνεργασία Δύσης, Ρωσίας και Κίνας... | 16/06/2014 06:08
    ...μπορούν να αντιμετωπισθούν οι ακραίοι κίνδυνοι των ισλαμικών κινημάτων. Η στενή στρατιωτική συνεργασία ΝΑΤΟ, Ρωσίας και Κίνας είναι η μοναδική λύση που μπορεί να εξασφαλίσει τη σταθερότητα σε ολόκληρη την περιοχή του μουσουλμανικού κόσμου. Δυστυχώς η Δύση ακολούθησε μια κοντόφθαλμη πολιτική αξιοποιώντας τοπικές δυνάμεις του μουσουλμανικού κόσμου, οι οποίες αποδεικνύονται αδύναμες να δημιουργήσουν συνθήκες υγιούς Κοινωνικής Ανάπτυξης και Ευημερίας, με παράλληλη ενίσχυση των δημοκρατικών θεσμών. Το πρόβλημα γίνεται οξύτατο, καθώς το ΝΑΤΟ έχει εμπλακεί σε μια διαμάχη με τη Ρωσία για την Ουκρανία, δημιουργώντας μια εστία πολέμου στην καρδιά της Ευρώπης...
    Ανώνυμος / η
    απάντηση225
     
     
    Τα ολέθρια σφάλματα των Αμερικανών | 16/06/2014 05:55
    Τα μπααθικά καθεστώτα του Ιράκ και της Συρίας όπως και αυτά του Μουμπάρακ στην Αίγυπτο και του Καντάφι στη Λιβύη ήταν σταθεροποιητικοί παράγοντες για αυτές τις ζωτικής σημασίας για τη Δύση χώρες. Δυστυχώς, οι Αμερικανοί και οι Εγγλέζοι διέλυσαν αυτά τα αυταρχικά καθεστώτα στοχεύοντας στον έλεγχο των γεωστρατηγικών τους θέσεων και, φυσικά, των πετρελαϊκων κοιτασμάτων τους. Το αποτέλεσμα ήταν ολέθριο, καθώς αφέθηκαν ελεύθερες οι ακραίες δυνάμεις των ισλαμιστών που καταργούν κάθε δημοκρατικό δικαίωμα και επιβάλλουν την πιο σκληρή βία για τους λαούς. Αντίστοιχα ολέθρια είναι και τα αποτελέσματα της πολιτικής των ΗΠΑ στο Αφγανιστάν, που ενώ επενέβησαν στρατιωτικά στη συνέχεια το εγκαταλείπουν.
    Η Δύση απειλείται από τους ισλαμιστών
    απάντηση247
     
     
     
    ρε , ξερετε τι εχουν τραβηξει 2 | 16/06/2014 00:42
    Μηπως σε μας δεν φερανε τον ιδιο Εμφυλιο ?Απλως μας ειχαν αφησει ησυχους για μερικα χρονια (50-67 γιατι ειχαν την Δεξια με τα ξερονησια και την Μεταναστευση μετα ... Χουντα και χασιμο της Κυπρου,και μετα παλι τωρα αφου μολις βγηκε το ΠΑΣΟΚ φροντισαν μεσω των επιδοτησεων της ΕΟΚ να διαφθειρουν την Ανασα απο το πεσιμο της Χουντας που πηγαμε να παρουμε,το '89 αρχισαν παλι με βρωμικο τροπο να περασουν το μηνυμα "ολοι διεφθαρμενοι ειναι" και μετα να το Χρηματιστηριο,να το Ευρω,να το "παρτε δανεια , ειναι τσαμπα" να και το ΧΡΕΟΣ,να και το ΔΝΤ να και τα Μνημονια,να και η απωλεια των παντων,να και ο καινουργιος ΓΥΨΟΣ, ρε ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ , δεν σταματαει ΠΟΤΕ ο πολεμος εναντιον της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ
    και ο πολεμος για την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.
    απάντηση1021
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ρε , ξερετε τι εχουν τραβηξει | 16/06/2014 00:30
    "δικαιο πολεμου" ??? οταν οι "στρατιωτες" ειναι κολληταρια των Αμερικανων που σκοτωνουν 70 ατομα σε γαμο ? οταν ειχε γεμισει το Ιρακ απο τα αποβρασματα της Αμερικανικης "κοινωνιας" τους παραστρατιωτικους ανωμαλους παραφουσκωμενους απο κρεατινες μισθοφορους ??? και τους απειρους πληρωμενους κουκουλοφορους δοσιλογους ? οταν το Ιρακ μπηκε κατα διαταγη των Αμερικανων σε δεκαετη αιματηροτατο -με χημικα κιολας- πολεμο με το Ιραν για να ανακοψει τον Ισλαμισμο που οι ιδιοι δημιουργησαν για να παρουν δηθεν τα πετρελαια αλλα στην ουσια για να κρατουν υπο την κυριαρχια τους ΚΑΙ αυτο το κομματι του πλανητη ηδη απο τοτε που αναγκαστηκαν να παραχωρησουν κυριαρχια μετα τον Γκαντι ?
    οι Ιρακινοι ?
    απάντηση1117
     
     
    μετα το ποιο τελος αυτης | 16/06/2014 00:04
    της ιστοριας εκτατονταδες ΄΄μαχητες΄΄ θα ερθουν να ζησουν στην Ευρωπη. Εκατονταδες φονους ο καθενας. Μεδεν φραγμους. Παρανοικες ιδεες σε ολη την Ευρωπη.Μου φαινεται ασετιο να μην εχουμε παρει χαμπαρι τι γινεται στη σειτονια μας και να κανουμε πρωτοσελιδα ιστριες με τον Αδωνι και αροιστερολογια του Συριζα.
    ΟΚ PANIC !!
    απάντηση165
     
     
     
    Αυτο σημαινει ισλαμ | 15/06/2014 18:50
    Τι αλλο χρειαζετε κανεις για να απαγορεψει αυτη τη.....< θρησκεια > ; Ακομα και οι ταχαμου πιο φιλελευθερες ισλαμικες χωρες βοηθουν στα κρυφα αυτους τους βαρβαρους και δεν μπορουν να αποκοπουν απο το παραδοσιακο ισλαμ, βλεπε πχ Τουρκια. Εαν επιτρεπετε τετοια φανατικη θρησκεια στη Ευρωπη τι τους φταιει ο ναζισμος κλπ ; Οι ισρελινοι κλαινε για το ολοκαυτομα, αλλα ποσες ζωες ανθρωπων εχουν χαθει απο τους φανατικους ισλαμιστες, και μαλιστα με τροπους που οι ναζιστικες μεθοδοι φαινοντε σαν ανθρωπιστικες μπροστα τους. Οι οπαδοι της ΧΑ θεωρουντε μελη εγκληματικης οργανωσης ομως, και οι ισλαμιστες που μισουν καθε τι δυτικο, θεωρουντε ευπαθεις σε ολη την Ευρωπη !!
    Λεωνιδας Κ
    απάντηση7015
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    οι | 15/06/2014 18:32
    πληροφοριες λενε οτι στη θεα 800 στρατιωτων της ISIL εφυγαν απο τη πολη της μοσουλης ολη η στρατιωτικη δυναμη περιπου 30.000 στρατιωτες και αφησαν τη πολη ερμαιο,ειναι δυνατον,τι στρατος ειναι αυτος και μετα μου λενε για τους κακους αμερικανους και ιστοριες οι αριστεροι ταλιμπαν στην ελλαδα, οι ιρακινοι φταινε για τη κατασταση, η ακραια τους θρησκεια και το πως την εφαρμοζουν στη ζωη τους , ας κοιταξουν να σοβαρευτουν και να εξαυλωσουν ολους τους εξτρεμιστες, τι σοι ανθρωποι ειναι αυτοι που αφησαν 2 εκατομυρια κατοικους στα χερια ψυχοπαθων ανθρωπων?πηραν 460 εκατομυρια δολαρια απο τις τραπεζες συν τον οπλισμο του στρατου,ημαρτον,ουτε στην αγρια δυση δε γινοντουσαν τετοια πλιατσικα
    ..
    απάντηση687
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Αυτές τις ανθρωπόμορφες κατσαρίδες... | 15/06/2014 15:45
    ... ήθελαν -εμέσως πλην σαφώς- να βοηθήσουν οι... "δημοκράτες" της Δύσης εναντίον του Ασαντ στη Συρία. Δεν τους έφτανε που -μετά τις... "δημοκρατικές" επεμβάσεις τους στο Αφγανιστάν τη δεκαετία του -80, στο Ιράκ λίγα χρόνια πριν, και στη Λιβύη πρόσφατα, τις έκαναν κυρίαρχους του παιχνιδιού! Αίσχος και ντροπή!
    anti
    απάντηση735
     
-