από metereologos.gr
Σάββατο 25 Μαρτίου 2017
 

Οι δέκα εξυπνότεροι άνθρωποι στον κόσμο

Η λίστα που κατήρτισε η ιστοσελίδα superscholar.org
Οι δέκα εξυπνότεροι άνθρωποι στον κόσμο
Ο Τέρενς Τάο, γνωστός κι ως "Μότσαρτ των Μαθηματικών" στα 13 του χρόνια έγινε ο νεότερος άνθρωπος που κέρδισε χρυσό μετάλλιο στην Μαθηματική Ολυμπιάδα
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Η έγκυρη ιστοσελίδα superscholar. org κατάρτησε κι έδωσε στην δημοσιότητα έναν κατάλογο με τους 10, κατά την άποψή της, πιο έξυπνους ανθρώπους στο κόσμο αυτή τη στιγμή, προσθέτοντας πως η λίστα δεν είναι αντικειμενική, αφού η έννοια της εξυπνάδας είναι κάτι υποκειμενικό κι υπάρχουν πολλοί διαφορετικοί παράγοντες πέρα από το IQ που καθορίζουν πόσο έξυπνος είναι κάποιος.

Παρόλ' αυτά, είναι ένας αρκετά ενδεικτικός κατάλογος που εμπεριέχει δέκα αδιαμφισβήτητα, μεγαλοφυείς ανθρώπους.

1. Τέρενς Τάο, μαθηματικός

Ο ορισμός του «παιδιού - θαύματος» : στα 2 του χρόνια μπορούσε να εκτελέσει περίπλοκες μαθηματικές πράξεις, στα 9 του μπήκε στο κολέγιο, στα 20 του πήρε διδακτορικό από το Πρίνστον και στα 24 του έγινε ο νεότερος καθηγητής στην ιστορία του UCLA. Ο 37χρονος διαθέτει ΙQ 230.

2. Κρίστοφερ Χιράτα, αστροφυσικός

Ακόμη μια περίπτωση παιδικής ιδιοφυΐας, που στα 13 του κέρδισε χρυσό μετάλλιο στην Παγκόσμια Ολυμπιάδα Φυσικής, στα 14 μπήκε στο πανεπιστήμιο και ήδη από τα 16 του δουλεύει στην NASA πάνω σε projects για τον αποικισμό στον Άρη. Ο 30χρονος διαθέτει IQ 225.

3. Κιμ Ουνγκ Γιονγκ, φυσικός

Με επιβεβαιωμένο ΙQ 210 είναι ο κάτοχος του σχετικού ρεκόρ του βιβλίου Γκίνες από όταν ήταν παιδί, κάτι απόλυτα αναμενόμενο, όταν ο 50χρονος επιστήμονας πριν ακόμη κλείσει τα 2 του χρόνια μιλούσε ήδη τέσσερις γλώσσες (Κορεάτικα, Γιαπωνέζικα, Αγγλικά και Γερμανικά).

4. Ρίκ Ρόσνερ, σεναριογράφος

Με IQ 190 ο 52χρονος σεναριογράφος βγάζει τα προς το ζην γράφοντας κείμενα σε αμερικάνικες εκπομπές όπως το διάσημο σώου του Τζίμι Κίμελ, ενώ παλιότερα είχε εργαστεί ως γυμνό μοντέλο, στρίπερ και σερβιτόρος.

5. Γκάρι Κασπάροφ, σκακιστής

Ο νεότερος που κέρδισε ποτέ τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή, στα 22 του χρόνια, έχει αποσυρθεί από το άθλημα εδώ και αρκετά χρόνια, γράφοντας βιβλία και δίνοντας διαλέξεις. Διαθέτει IQ 190.

6. Τζέιμς Γουντς, ηθοποιός

Δεν πρόκειται για τυπογραφικό λάθος, είναι όντως ο αμερικανός ηθοποιός Τζέιμς Γουντς, πρωταγωνιστής σε ταινίες όπως «Μια Φορά Κι Έναν Καιρό Στην Αμερική». Ο 65χρονος, που διαθέτει IQ 180, γράφτηκε με υποτροφία στα μαθηματικά στο φημισμένο UCLA όταν ήταν ακόμη μαθητής γυμνασίου, στρέφοντας την πλάτη του σε μια ακαδημαϊκή καριέρα για χάρη του σελιλόιντ.

7. Πολ Άλεν, επιχειρηματίας

Ο 59χρονος συνιδρυτής της Microsoft και δισεκατομμυριούχος, με μια προσωπική περιουσία που ανέρχεται στα 10 δις ευρώ, διαθέτει IQ 170. Ταυτόχρονα είναι και ένας από τους πιο γενναιόδωρους φιλάνθρωπους της υφηλίου.

8. Τζούντιτ Πόλγκαρ, σκακίστρια

Η νεότερη πρωταθλήτρια σκακιού στην ιστορία (μόλις 15 ετών, ένα μήνα νεότερη από τον Μπόμπι Φίσερ) διακρίθηκε χάρη στην ιδέα του πατέρα της, ο οποίος εφάρμοσε πάνω της μια πρωτοποριακή εκπαιδευτική μέθοδο που θέλει τα παιδιά ικανά για μεγάλα επιτεύγματα, αν εκπαιδευτούν από νωρίς σε ένα και μόνο πεδίο γνώσης. Διαθέτει ΙQ 170.

9. σερ Άντριου Γουάιλς, μαθηματικός

Ο Βρετανός καθηγητής του φημισμένου πανεπιστήμιου Πρίνστον κατάφερε το 1995 κι έλυσε το «τελευταίο θεώρημα του Φερμά», το αποκαλούμενο και «δυσκολότερο μαθηματικό γρίφο στην ιστορία» που απασχολούσε τους επιστήμονες επί 358 χρόνια. Το ΙQ του 59χρονου μαθηματικού είναι 170.

10. Στίβεν Χόκινγκ, αστροφυσικός

Το πιο αναγνωρίσιμο όνομα στην λίστα με IQ 160, συγγραφέας 7 βιβλίων και, κατά πολλούς, διάδοχος του Αλβέρτου Αϊνστάιν, ο οποίος μας βοήθησε να κατανοήσουμε τα μυστήρια της αστροφυσικής και της δημιουργίας του σύμπαντος.



Κόσμος περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (59)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ΞΕΧΑΣΑΤΕ | 12/12/2013 19:23
    τον professor x και τον dr. manchatan!
    Ανώνυμος / η
    απάντηση00
     
     
    enas loipoi | 30/08/2012 20:53
    GAP toulaxiston se balan proedro sto sosialistes intenational. Mh klais gia emas eisoun kai 8a eisai o eksypnwteros olon twn radikiwn.
    lefta yparxoun
    απάντηση81
     
     
    Έμεινα Παυλόπουλος.... | 30/08/2012 20:47
    Έβγαλε κάποιος ένα φιρμάνι για τους εξυπνότερους, και οι χαζότεροι το αναπαραγάγουν.
    ζτούπ, ταγάρ.
    απάντηση55
     
     
     
    ερωτημα.... | 30/08/2012 10:01
    ΧΩΡΙΣ ΙΧΝΟΣ ΜΙΣΟΓΥΝΙΣΜΟΥ, ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ ΕΞΗΓΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΕΚΑ ΤΗΣ ΛΙΣΤΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ?
    petros
    απάντηση1211
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
    grigori perelman | 30/08/2012 05:41
    Κάτι ξέχασαν
    Λόγος
    απάντηση110
     
     
    Ήρεμαααα..... | 29/08/2012 23:20
    Παιδιά, όλοι εσείς που ξεσαλώνετε εναντίον της ράτσας σας (μας)...ηρεμήστε...είπαμε, άλλο έξυπνος, άλλο ξύπνιος...
    xristodoulos
    απάντηση95
     
     
    Εγω εβγαλα IQ 180 στο τεστ. | 29/08/2012 22:49
    Τα 100 μου τα πηρε η εφορια. Ισως επειδη μου τα εκαναν σε πολλες δοσεις γι'αυτο να νιωθω και καθε μερα πιο ηλιθιος.
    Χρηστος
    απάντηση471
     
     
    Oi kaliteroi makroherides. | 29/08/2012 22:07
    An tha protinan tous pio apateones kai prodotes ypourgous kai vouleftes anfivalo an kapia alli vouli tha eihe perissoterous apo tous Ellines.
    A.M...
    απάντηση40
     
     
     
    O Leonardo Da Vinci exase to treno tou IQ | 29/08/2012 21:54
    Apo ta grafomena, opios asxolite me mathimatika ke fisiki (ke me skaki...) ine fovera eksipnos. Ti ginete me tis iatrikes epistimes? Sinithos prokite gia poli eksipnous anthropous. Pefti to IQ tous meta tin epitixia tous stis Iatrikes sxoles? Iparxoun sigoura poli eksipni anthropi ston kosmo, i pio eksipni simvaloun apofasistika sta mellontika epiteugmata tis antropotitas, kati pou i istoria krini....
    IQ??
    απάντηση95
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    αει | 29/08/2012 21:14
    στα 2 μου μιλουσα 12 γλωσσες .στα 9 μου τελειωσα το πανεπιστημιο. στα 20 μου εγινα καθηγητης στο χαρβαρντ,στα 25 μου εγινα γκει, στα 30 μου εκανα αλλαγη φυλου, στα 40 μου καθομαι και διαβαζω μ...ς ...
    μισελ
    απάντηση347
     
     
     
    Το Βαρουφάκη, το Βαρουφάκη | 29/08/2012 20:29
    ΞΕΧΑΣΑΤΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!
    Αστυνόμος Μπέκας
    απάντηση8118
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ι; | 29/08/2012 19:29
    καπου ειχα διαβασει οτι στους δεκα πιο χαζους και οι δεκα ηταν πρωην και νυν προεδροι των ΗΠΑ με πρωτο τον τσορτζ μπους ....iq χμμμμμ
    nora
    απάντηση4917
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΚΚ και ανθρώπινη βλακεία | 29/08/2012 19:25
    μα, και μόνο που υπάρχει εν έτει 2012 στην ταλαίπωρη αυτή χώρα κομμουνιστικό κόμμα (και μάλιστα με φανατικούς πιστούς) δεν αποτελεί απο μόνο του απόδειξη βλακείας?
    Αθηναίος
    απάντηση11640
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΕΣ | 29/08/2012 19:15
    ΣΤΑ 2 ΤΟΥ ΜΙΛΟΥΣΕ 4 ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΕΣ -ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΕΥΡΟΣ ΛΕΞΙΛΟΓΙΟΥ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ 2 ΕΤΩΝ ...50 ΛΕΞΕΙΣ.... ΣΤΑ 9 ΜΠΗΚΕ ΣΤΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ..ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ ΤΟΥ ΙQ EKEI ΠΟΥ ΟΙ ΘΕΩΡΙΕΣ ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ ΘΡΙΑΜΒΕΥΟΥΝ Α..Ο ΑΙΝΣΤΑΙΝ ΔΕΝ ΕΜΑΘΕ ΠΟΤΕ ΤΟΥ ΚΑΜΜΙΑ ΞΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ, ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΤΡΑΓΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΟΔΗΓΗΣΗ....
    georgios
    απάντηση5986
    Απαντήσεις  5 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΝ! | 29/08/2012 18:58
    ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΑΠ ΟΕΟ??
    74720
    απάντηση8216
     
     
    Και ο Sheldon Cooper πού είναι; | 29/08/2012 18:26
    Ξεχάσατε τον Dr Sheldon Cooper...
    christos
    απάντηση874
     
     
     
    IQ και ευτυχία | 29/08/2012 18:24
    Ποια ειναι άραγε τα επίπεδα ευτυχίας αυτών των ανθρώπων? Γιατί δημιουργήθηκε η ανάγκη μελέτης μιας αλλης μορφής εξυπνάδας - της Συναισθηματικης Νοημοσύνης- η οποία φαίνεται ότι είναι υπευθυνη για μια σειρά απο παράγοντες που σχετίζονται με την επιτυχία στον κοινωνικό και επαγγελματικό στοιβο?
    Συναισθηματική Νοημοσύνη
    απάντηση5135
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Αφιέρωμα στους εθνικιστές | 29/08/2012 18:13
    Δείτε μια επίσημη κατάταξη των χωρων ανάλογα με το IQ και να δουν οι νεο ελληνες ότι είναι τελευταίοι απο τους τελευταιους ευρωπαιους ευρωπαίους και ότι μας ξεπερνά με λαοί που δεν τους έχουμε σε υπόληψη η και τους απαξιώνομε http://www.sq.4mg.com/NationIQ.htm
    GAT
    απάντηση6418
    Απαντήσεις  4 | Εμφάνιση όλων