Σάββατο 20 Δεκεμβρίου 2014
 

Επιστροφή στη δραχμή, αλλά εντός της ΕΕ προτείνουν οικονομολόγοι

Κάτι τέτοιο θα την έκανε τουριστικά ελκυστική, τονίζει πρώην στέλεχος του ΔΝΤ
Επιστροφή στη δραχμή, αλλά εντός της ΕΕ  προτείνουν οικονομολόγοι
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 


«Η Ελλάδα θα έπρεπε να βγει εκτός ευρωζώνης, αλλά να παραμείνει εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης». Αυτή θεωρεί ως μακροπρόθεσμα καλύτερη λύση για τη χώρα μας ο Κένεθ Ρογκόφ, καθηγητής Οικονομικών στο Χάρβαρντ και πρώην επικεφαλής οικονομολόγος στο ΔΝΤ.

«Αυτό θα επέτρεπε στην οικονομία της Ελλάδας να υιοθετήσει ξανά τη δραχμή ως το επίσημο νόμισμα της και, αφού υποτιμηθεί η αξία της έναντι του ευρώ, να κάνει ξανά ελκυστικό τον τουρισμό της στους ξένους ταξιδιώτες», είπε ο Ρογκόφ. Ο ίδιος μάλιστα τόνισε χαρακτηριστικά πως μια πιθανή επιστροφή στο προ 12ετίας νόμισμα θα σήμαινε πως «ο ήλιος θα μπορούσε να λάμψει ξανά στη χώρα, εφόσον δεν είναι σαφές πώς θα μπορούσε να επιβιώσει η Ελλάδα μακροχρόνια εντός του ευρώ».

«Τα χρήματα που δαπανώνται για να παραμείνει η Ελλάδα στην ευρωζώνη θα ήταν καλύτερο να δαπανηθούν για να δρομολογηθεί η έξοδός της απ' αυτή», υποστηρίζει μιλώντας στο γερμανικό περιοδικό «Der Spiegel» ο επικεφαλής της γερμανικής δεξαμενής σκέψης IFO Χανς-Βέρνερ Σιμ, προχωρώντας ταυτόχρονα σε μια πρόβλεψη: «αμέσως μετά, η δραχμή θα υποτιμηθεί και η κατάσταση θα σταθεροποιηθεί πολύ γρήγορα, μετά από μια σύντομη καταιγίδα».



Κόσμος περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (30)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ΣΤΗ ΔΡΑΧΜΗ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ | 07/09/2012 02:12
    ΟΙ ΑΝΑΓΚΕΣ ΟΜΑΛΗΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΦΗ,ΣΤΕΓΗ,ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ ΗΔΗ ΣΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΛΕΙΠΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΜΕ ΕΥΡΩ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΛΕΙΠΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΔΡΑΧΜΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΚΑΙ ΚΡΑΤΙΚΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ ΕΠΑΡΚΩΣ(ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΟΣΧΑΡΙΣΙΕΣ ΣΠΑΛΟΜΠΡΙΖΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΥΙΣΚΙ)
    OK
    απάντηση00
     
     
    Τρομοκρατία | 18/05/2012 02:37
    Δεν καταλαβαίνετε τι γίνεται? Οι ληστοσυμμορίες πασοκ ΚΑΙ ΝΔ που λυμαίνονταν τον τόπο τόσα χρόνια τ'ωρα μόλις είδαν ότι τρίζουν οι καρέκλες τους άρχισαν λυσσαλέο πόλεμο στην ελπίδα για άλλη πορεία του τόπου.Χωρίς λαμογιές με αλληλεγγύη και προοπτική. Είχα διαβάσει άρθρο του Μαυρίδη παλιότερα στο capital που έλεγε ότι είναι ικανοί να βουλιάξουν τη χώρα μπρος στο να χάσουν πχ τον έλεγχο των τραπεζών από όπου κινούν όλα τα νήματα. Κι εσείς μασάτε την τρομοκρατία τους.Χαρά που θα την έχουν.Τολμήσατε να φωνάξετε?Άντε γρήγορα στο μαντρί τώρα. Και μασάτε ενώ βλέπετε οτι ήδη αλλάζει το κλίμα μετά τις εκλογές και αρχίζει τις υποχωρ'ησεις η Γερμανία,Διαβάστε σημερινές εφημερίδες.
    Ελπίδα
    απάντηση00
     
     
    διαγωνισμός με θέμα την έξοδο από το € | 13/05/2012 22:42
    Σας εφιστώ την προσοχή στο διαγωνισμό για το Wolfson Economics Price (με έπαθλο 250.000 στερλίνες Αγγλίας) και με θέμα την περιγραφή του καλύτερου τρόπου για την έξοδο από το ευρώ. Σας παραθέτω ένα σύνδεσμο με τις 5 εργασίες που προκρίθηκαν για την τελική επιλογή του νικητή, η οποία θα γίνει τον προσεχή Ιούλιο. http://www.wallstreet-online.de/nachricht/4900087-wolfson-economics-preis
    Γιάννης
    απάντηση20
     
     
    ομως | 13/05/2012 19:49
    νομιζετε οτι θα χρησιμοποιηθει στις συναλλαγες η δραχμη ποτε, ενα νομιζμα ασταθες απο μερα σε μερα???Οχι!!!οπως στις πρωην κουμονιστικες χωρες θα γινονται με το ΕΥΡΟ που θα το αγοραζεις ακριβα στη μαυρη αγορα.Θα πληρωνεται πχ ο συνταξιουχος 500.000 δραχμες και θα τα ανταλασει με 50 ΕΥΡΟ. Αμα θελεις να σε παιρνουνε στα σοβαρα στην αγορα θα εχεις μονο ΕΥΡΟ. Ο κοσμος νομιζει οτι θα πατησουμε ενα κουμπι και θα γυρισουμε στο 2000!!!!
    σκεφτειτε το
    απάντηση80
     
     
    αυτό θα ήταν εφικτό... | 13/05/2012 15:51
    μόνο αν δεν εξαρτώμασταν από τις εισαγωγές (κι είχαμε πολλές εξαγωγές που θα επωφελούνταν από την υποτίμηση του νομίσματος). τώρα που όλα τα βασικά αγαθά εισάγονται η καταγίδα για τη ΄χωρα θα εξελιχθεί σε μακροχρόνια κακοκαιρία. ο τουρισμός βέβαια θα επωφεληθεί αλλά στα επίπεδα Ταιλάνδης. οι τουρίστες θα περνάνε καλά, εμείς θα ζητιανεύουμε.
    nina
    απάντηση110
     
     
    Αν δε θέλετε | 13/05/2012 08:53
    Δραχμη, τότε πρέπει να υποστηρίζετε το μνημόνιο. Αλλα όχι και την πίτα ολόκληρη και τον σκηλο χορτατο, αυτό δεν γίνετε. Τα πράγματα ειναι απλά για την παραμονή στο ευρω η πίστη ακολουθία του μνημονίου ειναι απαραίτητη. Αυτοί που ειναι και αντιμνημονιακοι και της παραμονής στο νόμισμα ο δρόμος ειναι δραχμή. Αποφασιστε επιτέλους τι θέλετε. Παντός είτε ειναι ευρω είτε ειναι δραχμη τα πράγματα δεν θα γίνουν όπως ήταν πριν 5 χρόνια. Η Ελλάδα ειναι βαλκανική χώρα. Φτώχια θα υπάρχει και με τα δυο νομίσματα, ξεπεραστετο και αποφασιστε επιτέλους. Και για να πούμε και καμία αλήθεια πρέπει να γίνει απο πληθωρισμός κάτι που απέτυχε στο προηγούμενο μνημόνιο.
    Δεσποινα
    απάντηση91
     
     
     
    Άσχετοι | 12/05/2012 18:36
    Όλοι το παιζουνε τώρα οικονομολόγοι. Όσοι από τους μπαρουφες πιστευουνε ότι η λύση είναι η δραχμή η είναι άσχετοι, η οικονομολόγοι της δεκαρας, η κατα πάσα πιθανότητα Έλληνες της διασποράς που δεν τους καίγεται καρφακι μιας και οι καταθέσεις τους είναι έξω.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση2422
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Δεν στεκουνε αυτα που λεει ο Ρογκοφ | 12/05/2012 18:13
    Δεν στεκουνε αυτα που λεει ο Ρογκοφ Απλουστατα διοτι δεν ειμαστε αυτοχθονες σε βασικα ειδη αναγκης οπως Ενεργεια , Φαρμακα, Ανταλακτικα, προτες υλες διατροφων, κ,λ,π επομενος θα πρεπει να αγοραστουν σε σκληρο Ευρω και εφοσον θα εχουμε υποτιμημενη δραχμη θα εινει πιο ακριβα και απο τον χρυσο με αποτελεσμα να δουμε φτωχεια και να εκτοξευθει λαθρεμποριο και μαυρη αγορα στα υψει σαν την Σοβιετικη Ενωση του 70. Μην ακουτε λοιπον το τι λεει ο καθενας διοτι δεν ξερουν το πραγματικο προβλημα της χωρας Ο Ρογκοφ εκτος των αλλων εχει παρει και θεσεις εναντια της Ελλαδος ανηκει στην κατηγορια τον ψευτο Γκουρου
    sakis
    απάντηση2810
     
     
    Όλα δικά τους τα θέλουν … | 12/05/2012 18:04
    Τα μεγαλύτερα τουριστικά γραφεία είναι στην Γερμανία … σίγουρα θα θέλανε αν είναι δυνατόν να τους πληρώνουμε για να έρχονται τουρίστες στην Ελλάδα … έτσι θα κερδίζουν περισσότερα … Δυστυχώς η πορεία αυτής της χώρας την έχει κατατάξει σαν τουριστικό προορισμό … και έτσι μόνο μας βλέπουν … απλά να πω ότι και το Παρίσι και η Ρώμη είναι τουριστικοί προορισμοί , αλλά όχι μόνο … ο Τουρισμός είναι μέσω ανάπτυξης όχι η ανάπτυξη . Ελπίζω να μην κάνουν την βλακεία με τα φωτοβολταικά για να ξελασπώσουμε την Γερμανική βιομηχανία φωτοβολταικών που έχει πτώση … Οι κινέζοι βλέπεται μπορούν και τα φτιάχνουν μόνοι τους δεν χρειάζονται την Γερμανική τεχνολογία … εμείς πρέπει να τα χρυσοπληρώσουμε … το επόμενο αλλά πράσινο σκάνδαλο …
    Ελληνας πολίτης
    απάντηση281
     
     
    Εαν.... | 12/05/2012 17:06
    Δραχμή...πανικός...στρατιωτικός νόμος.....πείνα...και ξεπούλημα της χώρας. Αυτά.
    Σταρατος
    απάντηση224
     
     
    3 : 1 | 12/05/2012 16:27
    πως σας φαινεται μια ισοτιμια 3:1 Νεες δραχμες προς Ευρω? Ειναι καλη? δικαιη? Πιθανον στη μαυρη να βρισκετε ευρω και 4:1 νεες δραχμες. Για να το αντιληφθουμε πιο απλα ενα λιτρο βενζινη απο 1.70 Ευρω θα κανει περιπου 1734 παλαιες δραχμες αν βεβαια το βρισκεις. ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΕΛΛΗΝΕΣ!!!! ΖΗΤΩ Ο ΑΛΕΞΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΛΟΙΠΕΣ ΕΘΝΙΚΟΑΡΙΣΤΕΡΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΖΥΓΟ ΤΗΣ ΚΑΤΟΧΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΚΟΤΣΑΜΠΑΣΗΔΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ ΕΞΩ!!!!
    Tasos
    απάντηση249
     
     
    ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΤΩΡΑ ............................... | 12/05/2012 14:49
    ας τον διαλο την ιδια γνωμη ειχε και ο οδοκαθαριστης που καθαρηζει μπροστα απο το σπιτι μας ........ μπραβο προοδο το ΝΔΤ
    Δημητριος ο Αθηνευς
    απάντηση96
     
     
    Επιστροφή στη δραχμη | 12/05/2012 14:23
    Ποιο είναι το πλάνο για την επιστροφή στη δραχμή;;;;;πόσο θα κοστίζει το ψωμί, το γάλα, ο κατώτερος μισθός ποιος θα είναι; Ποια θα είναι η ισοτιμία ; Μπορεί να μας απαντήσει κάποιος υπεύθυνα!!!!!!!!
    Tereza
    απάντηση183
     
     
    Επιστροφή σε ένα παλιόχαρτο; Να μας λείπει! | 12/05/2012 13:16
    Πιστεύω ότι οι εργαζόμενοι στον τουρισμό θα προτιμούσαν σε κάθε περίπτωση να πληρώνονται σε Ευρώ, παρά σε ένα νόμισμα που θα έχει την αξία χαρτιού τουαλέτας.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση194
     
     
    Πές τα μεγάλε | 12/05/2012 10:14
    Τους τα λέω και γω ρε μεγάλε Ρογκόφ .... αλλά δεν με ακούνε...με ακούνε;
    Ανώνυμος / η
    απάντηση613
     
     
    Ανοησιες | 12/05/2012 01:34
    Μπαρουφλες. Αν βγει η Ελλαδα απο το ευρω θα πεσει πολυ πεινα. Μα πολυ πεινα μιλαμε. Και για δεκαετιες. Ασε που τα κορακια οι μεγαλοεργολαβοι που εβγαλαν τα λεφτα τους εξω θα βρουν την χρυση ευκαιρια να αγορασουν την ελλαδα μισοτιμης (οση δεν εχουν αγορασει ηδη). Και επιπλεον οι πολιτικαντηδες τυπου Τσιπρου δεν θα εχουν κανενα λογο να κανουν καμια μεταρρυθμιση.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση3412
     
     
    Μη λησμονάτε τη χώρα μου | 12/05/2012 01:18
    Το όνειρο ενός λαού δεν μπορεί παρά να είναι το να ζει από τον τουρισμό! Αντί για τα φραγκοδίφραγκα της φωτογραφίας καλύτερα να συνοδεύατε το άρθρο με το σκίτσο του Κώστα Μητρόπουλου από την Κοινωνία της αυθονίας(νομίζω) όπου πριν πολλά πολλά χρόνια ο "μεγιστοτεράστιος" έδειχνε την Ελλαδίτσα μας σαν ένα τεράστιο ξενοδοχείο.... Ε δεν πρέπει να σας περάσει εργολάβοι της δραχμής και όχι μόνο! ΥΓ. Μίκη, είσαι σίγουρος ότι είσαι με τους "καλούς";
    Ir.mfl
    απάντηση179
     
     
     
    100% | 12/05/2012 00:32
    100% συμφωνος
    Ανώνυμος / η
    απάντηση139
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ίσως...χρειαστεί να γίνει στο τέλος! | 12/05/2012 00:23
    Αρχίζω να το πιστεύω ότι ίσως αυτό θα έφερνε τελικά διέξοδο από την κρίση! Αν είναι να ζεις με 200-300 ευρώ πάλι φτωχός θα είσαι και ανάπτυξη δεν θα έχεις!! Ούτος ή άλλος με το ευρώ κέρδιζε μόνο η Γερμανία!!
    Γιάννης
    απάντηση1717
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-