από metereologos.gr
Σάββατο 21 Ιουλίου 2018
 

New York Times - Στρος Καν: Καταρρέουν οι κατηγορίες εναντίον του

Εχει πει ψέματα κατ' επανάληψη, αναφέρουν ανακριτικές πηγές για την καμαριέρα
New York Times - Στρος Καν: Καταρρέουν οι κατηγορίες εναντίον του
Πηγή: REUTERS
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

Νέα Υόρκη 


Λίγες ημέρες μετά τη διαδοχή στην ηγεσία του ΔΝΤ και μόλις λίγες ώρες προτού ο Ντομινίκ Στρος-Καν επανεμφανιστεί στο δικαστήριο, δημοσίευμα των «New York Times» υποστηρίζει ότι το κατηγορητήριο εναντίον του βρίσκεται υπό κατάρρευση, καθώς οι ανακριτές έχουν σοβαρές αμφιβολίες για την ιστορία της καμαριέρας.

Η εφημερίδα επικαλείται πληροφορίες από την πλευρά των ανακριτών, σύμφωνα με τις οποίες τα όσα υποστηρίζει η καμαριέρα παρουσιάζουν ανακολουθίες.

Ο δικηγόρος της καμαριέρας που κατηγορεί τον Ντομινίκ Στρος-Καν για σεξουαλική επίθεση υποστήριξε ότι  «δεν έχει αλλάξει τίποτα» όσον αφορά τα γεγονότα, μετά το δημοσίευμα της εφημερίδας New York Times που ανέφερε ότι η κατάθεση της γυναίκας «κατέρρευσε» επειδή αποκαλύφθηκε ότι διατηρούσε σχέσεις με έναν έμπορο ναρκωτικών.

Σε μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που έστειλε ο δικηγόρος Κένεθ Τόμσον στην εφημερίδα, δεν διαψεύδει μεν το δημοσίευμα αλλά επισημαίνει ότι «τίποτα δεν αλλάζει το σημαντικό γεγονός ότι ο Ντομινίκ Στρος-Καν επιτέθηκε βίαια σε μια καμαριέρα του ξενοδοχείου Sofitel».

Αν και υπάρχουν στοιχεία που αποδεικνύουν ότι υπήρξε σεξουαλική πράξη μεταξύ του Στρος-Καν και της καμαριέρας, η γυναίκα δεν φαίνεται να πείθει τελικά για τις συνθήκες υπό τις οποίες συνέβη το γεγονός στη σουίτα του ξενοδοχείου.

Σύμφωνα με τις πληροφορίες των «New York Times», από την ημέρα που έκανε την καταγγελία στις 14 Μαΐου μέχρι σήμερα, η καμαριέρα έχει κατ' επανάληψη περιπέσει σε αντιφάσεις.

Κατόπιν αυτών, οι εισαγγελείς στην υπόθεση συναντήθηκαν με τους δικηγόρους του Ντομινίκ Στρος-Καν και τους εξήγησαν τα στοιχεία που έχουν στη διάθεσή τους.

Βάσει αυτών, οι δύο πλευρές βρίσκονται σε διαβουλεύσεις, για το εάν θα πρέπει οι κατηγορίες εναντίον του πρώην ισχυρού άνδρα του ΔΝΤ να αποσυρθούν.

Αν και δεν έχουν δοθεί πολλά στοιχεία στη δημοσιότητα, πληροφορίες αναφέρουν ότι μεταξύ άλλων οι εισαγγελείς έχουν στα χέρια τους ηχογραφημένη τηλεφωνική συνομιλία της καμαριέρας με έναν άνδρα, με τον οποίο συζητά τα πιθανά οφέλη που θα είχε η ίδια εάν προχωρούσε με τις καταγγελίες εναντίον του Στρος Καν.

Η τηλεφωνική συνομιλία πραγματοποιήθηκε εντός ενός 24ωρου από τα γεγονότα στη σουίτα του ξενοδοχείου. Κατά τις ίδιες πληροφορίες, ο άνδρας με τον οποίο συνομιλεί έχει συλληφθεί δύο φορές με την κατηγορία της κατοχής ναρκωτικών.

Η εφημερίδα προσθέτει πως ο άντρας αυτός έχει συλληφθεί και φυλακιστεί για κατοχή 180 κιλών μαριχουάνας και είναι ένας από αυτούς που τα τελευταία δύο  χρόνια κατέθεταν χρήματα στον τραπεζικό λογαριασμό της καμαριέρας - συνολικά  περίπου 100.000 δολάρια.

Ο Στρος-Καν θα εμφανιστεί σήμερα Παρασκευή στο Ανώτατο Δικαστήριο στο Μανχάταν, προκειμένου να ληφθεί απόφαση για την ελάφρυνση των όρων υπό τους οποίους αφέθηκε ελεύθερος.


Κόσμος περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Στο φως όλοι οι διάλογοι κατά τη σύλληψη του Στρος-Καν 
Ο συνήγορος της καμαριέρας αναζητά και άλλα θύματα του Στρος-Καν 
Υπόθεση Στρος-Καν: Μία σκληρή νομική μάχη με χίλιες πτυχές 
Ο Στρος Καν και οι (αβάσιμες) θεωρίες συνωμοσίας 
Αθώος δήλωσε στο δικαστήριο ο Ντομινίκ-Στρος-Καν 
Νέα δεδομένα για τους Σοσιαλιστές από τυχόν απαλλαγή του Στρος-Καν 
ΗΠΑ: Ελεύθερος ο Στρος-Καν 
 
 
σχόλια (30)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Money, money, makes the world go round | 02/07/2011 09:35
    Ε, ρε χρήμα που έρευσε, ε ρε χρήμα που'χουν κάτι σοσια-ληστές, ψεκάζει και σκουπίζει όλους τους "λεκέδες". Άντε και στου δικού μας.
    assimantos ellinas
    απάντηση38
     
     
    Πόσα έδωσε στην καμαριέρα ο Ντομινίκ; | 02/07/2011 07:47
    Ποιός ξέρει πόσα έδωσε στην καμαριέρα κάτω από το τραπέζι ο ζάμπλουτος Στρος Καν για να γλυτώσει. Από ότι φαίνεται όμως τέλος καλό - για όλους. Ο Ντομινίκ θα βγει από τη φυλακή, η καμαριέρα εξασφαλίστηκε για όλη της τη ζωή - αυτή και τα δισέγγονά της.
    Η καμαριέρα
    απάντηση39
     
     
    Οι γυναίκες και το πάθος | 01/07/2011 19:54
    Κάπου διάβασα ότι ο DSK είχε "πάθος" με τις γυναίκες. Κρίνω αναγκαία μια διόρθωση. Το να ερωτεύεσαι τις γυναίκες -όταν είσαι άνδρας- θεωρώ ότι δεν είναι πάθος. Μάλλον είναι φυσιολογικό. Αντιθέτως: "Πάθος" είναι να ερωτεύεσαι άνδρες και να σ' αρέσει να σ' ερωτεύονται επίσης άνδρες. (Πόνος στα κόκκαλα που λέμε οι παλιοί)!
    Ανώνυμος / η
    απάντηση58
     
     
    Δεν νομιζω να ειναι ετσι ! | 01/07/2011 18:57
    Δεν ξερω τον κ. Στρος Καν ουτε με ενδιαφερει εαν ειχε μια αξιολογη θεσι, αλλα ο ανθρωπος καθε αλλο διχνει παρα (ζωηρος) ας μου επιτραπει η εκφρασεις. Αλλου θα πρεπει να τινουν την προσοχη τους για τον (ενοχο) και οχι σε εναν ηλικιωμενο εστω και αν ειχε/εχει (βαρυ) πορτοφολι ! Συνηθως δεν πεφτω εξω στις εκτιμησις μου. Δεν σας δικαιολογω κ. Στρος Καν, αλλα ειμαι με τους αδυνατους. Ειμαι απλα δικαιη. Καλη τυχη. Marietta Leondi usa
    Marietta Leondi
    απάντηση74
     
     
    Scripta manent | 01/07/2011 18:49
    Εν προκειμένω τα scripta της συμπαθέστατης όσο και εμπαθέστατης κα. Κέζα, που στις 22/5 υπέγραφε άρθρο με τίτλο 'Επιστροφή στους πιθηκανθρώπους'. Έγραφε τότε: "η Ευρώπη ανησυχεί πολύ για το «τεκμήριο της αθωότητας» του φερόμενου ως βιαστή, [αλλά] ταυτόχρονα αναιρείται οποιοδήποτε «τεκμήριο αξιοπιστίας» της καταγγέλλουσας." Για τον φερόμενο ως βιαστή, αναπαρήγαγε φήμες που τον περιέγραφαν ως "έναν αφόρητο τύπο που πίεζε και ενοχλούσε κάθε θηλυκό... έναν διευθυντή που δεν άφηνε περιθώριο επιλογής όταν έβαζε μια γυναίκα στο μάτι. ... έναν άγριο τύπο που προσπάθησε να βιάσει νεαρή δημοσιογράφο".
    A_K
    απάντηση111
     
     
    some democracy! (σπουδαία δημοκρατία!) | 01/07/2011 18:33
    Mα σοβαρά τώρα, υπήρχε ίχνος αληθοφάνειας στην απίθανη αυτή ιστορία? Από όπου και να την πιάσεις... εκτός αν ο τύπος περίμενε αυτή την κρίσιμη περίοδο της καρριέρας του για να αποδείξει ότι είναι σχιζοφρενής και επικίνδυνος, πράγμα όχι και τόσο συμβατό με τη λογική... Απο κει και πέρα η εύλογη ερώτηση: για το απίστευτο αυτό σκηνικό φταίει μόνο η καμαριέρα? Δηλαδή, σε ένα τυχόν ταξίδι μας στις ΗΠΑ είμαστε όλοι εν δυνάμει κατηγορούμενοι ως βιαστές καμαριερών? Και θα μου πείτε ότι αυτό το καθεστώς λέγεται δημοκρατία? Κάπου μπάζει φίλοι, και μπάζει πολύ...
    Ph.J
    απάντηση132
     
     
    Πιθανωτατα... | 01/07/2011 16:39
    Ποιος ξερει τι εγινε; Πιθανωτατα η ετσι ειναι πρακτορας. Θα την βαλανε να δημιουργησει σχεση μαζι του και της τον βαραγε οποτε εμενε στο ξενοδοχειο. Και την καταλληλη στιγμη η ετσι εκραξε "αμαν..ο ετσι μου εκανε ετσι..και με πηρανε τα αιματα." Μετα απο τοσο κραξιμο που εφαγε και το μηνυμα που πηρε τι μπορουνε να του κανουνε αμα κουνηθη προς "λαθος" κατευθυνση, μου φαινεται μαλλον απιθανο να βαλλει υποψηφιοτητα για προεδρος
    Μ.Λ.
    απάντηση61
     
     
    Δεν ελέγχεται η Αστυνομία | 01/07/2011 14:53
    Ακόμη και αν αποδειχθεί ότι πρόκειται για πλεκτάνη εις βάρος του Γάλλου, δεν τίθεται θέμα παρατυπίας ή μεμπτής ενέργειας της Αστυνομίας. Η αστυνομία δέχθηκε καταγγελία και έπραξε άμεσα ανεξαρτήτους βαρύτητας ονόματος ή όχι... (όπως άλλωστε οφείλει να κάνει). Τα δικαστήρια άλλωστε για αυτό υπάρχουν... Για να κρίνουν τις κατηγορίες και να επιφέρουν τις ανάλογες ποινές.
    ycp
    απάντηση1110
     
     
     
    Και τώρα τι θα γίνει; | 01/07/2011 14:22
    Πριν από μερικές εβδομάδες, αρθρογράφος του έγκριτου Βήματος αποκαλούσε τον Στρος-Καν "πιθηκάνθρωπο", και θεωρούσε δεδομένο το 'τεκμήριο αξιοπιστίας' της καμαριέρας (όχι όμως του κατηγορουμένου, που τύγχανε πλουτοκράτης και δη άντρας). Μετά τις αποκαλύψεις αυτές, έχει κάτι να προσθέσει η αρθρογράφος για τους χαρακτηρισμούς που υιοθέτησε, ή έστω το Βήμα για την αστοχία να φιλοξενήσει το συγκεκριμένο λιβελογράφημα, ή μήπως αυτά τα πράγματα δεν έχουν πια και τόση σημασία;
    A_K
    απάντηση533
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΖΗΤΩ !!!! | 01/07/2011 14:13
    Μέρα χαράς και ανακούφισης για τη "Σοσιαλιστική Διεθνή". Αντε ευχές για τα καλύτερα και στους συντρόφους Μουμπάρακ, Μπεν Αλή και Καντάφι, θύματα και αυτοί σκοτεινών συνωμοσιών της αντίδρασης.
    opa
    απάντηση833
     
     
     
    ... | 01/07/2011 13:35
    Αντε τώρα να τολμήσει μια γυναίκα που της επιτέθηκαν να πάει στις αρχές...
    christina
    απάντηση159
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Θέατρα | 01/07/2011 12:58
    Μούφα η αμερικανική δικαιοσύνη. Μπορεί να λέγαμε ότι λειτουργεί ανεξαρτήτως για όλους τους πολίτες, όποιοι και αν είναι, όσο ψηλά και αν είναι, όσα χρήματα και αν έχουν, αλλά εν προκειμένω είναι προφανές, νομίζω, το όλο σκηνικό προσαγωγής του Στρος Καν με τις κάμερες και τους δημοσιογράφουν να απαθανατίζουν τις "ιστορικές" στιγμές, είναι ένας εύστοχος θεατρινισμός. Και λέω εύστοχος, γιατί εξυπηρέτησε πλήρως τα συμφέροντα κάποιων τόσο μέσα όσο και έξω από την Αμερική. Ο Σαρκοζί, ακόμα και αν δεν είχε χέρι στην υπόθεση, το καταχάρηκε. Αυτό είναι σίγουρο. Τώρα αν καταφέρει ο Στρος Καν να νεκραναστήσει το πολιτικό του μέλλον, που προδιαγραφόταν λαμπρό, αλλά κατέληξε στον κάδο των αχρήστων, ο Νικολά θα έχει πρόβλημα. Ο εισαγγελέας της Νέας Υόρκης, που είναι αιρετός - να μην το ξεχνάμε αυτό - μπορεί να ελπίζει σε μια πανηγυρική εκλογή, αφού "απέδειξε" ότι έχει τα κότσια να εφαρμόζει τον νόμο για όλους. Και βεβαίως, ο ίδιος ο Στρος Καν, που ελέχθη από τους Ρώσους ότι γνωρίζει το καλά φυλαγμένο μυστικό για τη διακίνηση του αμερικανικού χρυσού και την κατάσταση της αμερικανικής οικονομίας, έμαθε το μάθημά του. Ότι, δηλαδή, κανείς δεν μπορεί να πάει κόντρα στην εκάστοτε Αμερικανική κυβέρνηση. Ό,τι πρέπει να κρατηθεί στο σκοτάδι θα κρατηθεί ακόμα και αν πρέπει να ποδοπατηθούν άνθρωποι. Αλλά, δεν πρέπει να έχουμε παράπονο! Όλοι οι θεατρίνοι έπαιξαν καλά τον ρόλο τους. Οι κάμερες στην ώρα τους, οι δημοσιογράφοι επίσης, οι ευσυνείδητοι αστυνομικοί και εισαγγελείς ήξεραν το σενάριο πάρα πολύ καλά και από παίξιμο άλλο τίποτα. Αλλά για να πω την αμαρτία μου, θα ήθελα αυτό το θέατρο να το έβλεπα και στην Ελλάδα με τον Μαντέλη, τον Χριστοφοράκο, τον Καραβέλλα, και το όποιο άλλο λαμόγιο βίαζε κατ' εξακολούθηση τον ελληνικό λαό.
    Ανδρέας
    απάντηση1631
     
     
    tyxaio? | 01/07/2011 12:58
    periergo.... me to pou psifistike neos diefthintis tou DNT katarreoun oi katigories enantion tou? ante na peis meta oti den yparxoun theories synomosias..... tyxaio? den nomizo!!! malon tou eipane "na fygete kyrie, na pate allou" kai den akouse tis symvoules o DSK.... min po oti ean telika aposirthoun oi katigories, tha sarosei stis gallikes ekloges me tin avra tou "iroa" pou "adikithike apo to dikastiko amerikaniko sistima"....re mpas kai to ekane epitides aytos??
    INDIGNADA
    απάντηση172
     
     
    χοντροκομμένη φάρσα | 01/07/2011 12:57
    Δεν νομίζω να υπήρξε νουνεχής άνθρωπος, που να πείστηκε ποτέ από μια τόσο χοντροκομμένη απάτη. Από την αρχή φαινόταν η αναξιοπιστία της "καμαριέρας", η οποία έπεφτε από την μία αντίφαση στην άλλη. Το θέμα είναι, πώς θα αποκατασταθεί η τιμή του ανθρώπου αυτού, ποιος και πώς θα τον αποζημιώσει για τον διασυρμό που υπέστη. Αν τελικώς ξεκαθαρίσει το θέμα υπέρ του, όπως πιστεύω ότι θα γίνει, ίσως ξαναμπεί στην κούρσα της γαλλικής προεδρίας του 2012 και μάλλον θα υπερψηφισθεί.
    Κωνσταντίνος
    απάντηση593
     
     
    Αν δε φυλάξεις τα ρούχα σου θα βρεθείς γυμνός..... | 01/07/2011 12:37
    Δεν ξέρω τι έγινε, δεν ήμουν και ...αυτόπτης μάρτυρας! Όμως, ένας υποψήφιος πρόεδρος Προεδρικής Δημοκρατίας δεν πάει ούτε στην τουαλέτα μόνος του...
    Α.Λ.Π.
    απάντηση460
     
     
    αναπόφευκτο | 01/07/2011 11:59
    τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια. Όλοι ξέραμε ότι ήταν στημένη δουλειά.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση464
     
     
    ΣΤΡΟΣ ΚΑΝ | 01/07/2011 11:58
    Από αυτά που διάβασα και από την πείρα μου σαν ποινικολόγος, υπάρχουν πολλά περίεργα και σκοτεινά σημεία στην υπόθεση με την καμαριέρα. Έχω την αίσθηση ότι το θέμα είναι μάλλον πολιτικό και όχι ποινικό.
    Μήτσος
    απάντηση395
     
     
     
    Όχι που δεν θα το πετύχαιναν και αυτο... | 01/07/2011 11:35
    Τώρα μπορούμε να καταλάβουμε σε τι υπόγειους κύκλους είναι βαλμένος και βρήκε τρόπο να αθωωθεί! Ο άνθρωπος απλά έχει ένα πάθος που δεν μπορεί να το ελέγξει και βρήκε το θύμα του... Όσο γι αυτούς που λένε οτι είναι στημένο, αν ήθελαν να το στήσουν θα βάζανε μια όμορφη καμαριέρα!! Δηλαδή αν αυτός δεν ήθελε πως έγινε η πράξη; οεο;;; βιαζόταν κιόλας, ας την σκουντούσε, ας φώναζε την ασφάλεια και ας έφευγε!!
    Ανώνυμος / η
    απάντηση741
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ...φοβερο το συστημα της Αμερικης,ετσι;... | 01/07/2011 11:06
    Ανωνυμε,πως φαινεται οτι δεν εχεις κουκουτσι μυαλο στο κεφαλι σου. και γιατι τον ξεφτιλισαν ρε συ τον ανθρωπο;Γιατι τον εκαναν ρομπα και εχασε τ αυγα και τα καλαθια; Και ο ανθρωπος,το ειχε πει εις ανυποπτον χρονον.Θα μου τη στησουν,ειχε πει εκμεταλλευομενοι τις αδυναμιες του. Ετσι,τους εδωσε και την ιδεα ισως. Κι εκεινη η γυναικα του η κακομοιρα,που επεσε στα χερια των αδηφαγων ΜΜΕ,που ικανοποιουν τις αρρωστες σκεψεις των ανθρωπων...
    Theodore
    απάντηση262