Ο Ολυμπιακός ενεργοποίησε τα αμυντικά αντανακλαστικά του στην τέταρτη περίοδο, ο Τζαμέλ ΜακΛίν (21π.) έπαιξε για… δυο Μιλουτίνοβ, o Βασίλης Σπανούλης έπιασε και πάλι υψηλή απόδοση (17π., 5ασ.), και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε τη σειρά με την Ζαλγκίρις Κάουνας σε 1-1.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 79-68 των Λιθουανών στο ΣΕΦ, στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα στα πλέι οφ της Euroleague και την προσεχή Τρίτη (24/4) θα παραταχθούν στο Κάουνας με στόχο να ανακτήσουν το πλεονέκτημα της έδρας, απαντώντας με δικό τους break.

Η Ζαλγκίρις προηγήθηκε 4-9, με 6 πόντους του Μίτσιτς και τρίποντο από τον Πάνγκος. Ο Ολυμπιακός πίεσε στην άμυνα, με τον Παπαπέτρου να μαζεύει 5 ριμπάουντ και τον ΜακΛιν να υπερέχει στη ρακέτα φτάνοντας τους 7 πόντους., έστω κι αν ο Σπανούλης δεν ξεκίνησε, όπως συνηθίζει (3 λάθη και 3 π.).

Με επιμέρους σκορ, 10-4, ο Ολυμπιακός προσπέρασε 14-13. Αν και οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 0/5 τρίποντα μέχρι τότε, ο Στρέλνιεκς ήταν εύστοχος έξω από τα 6.75, για το 17-15 στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Ο Στρέλνιεκς επιχείρησε τρίποντο ξανά στην πρώτη επίθεση του Ολυμπιακού στη 2η περίοδο και ήταν εύστοχος! Όπως και ο Σπανούλης αμέσως μετά: 23-15. Ο Παπαπέτρου έδωσε μάλιστα αέρα 10 πόντων στους Πειραιώτες, 25-15!

Ο Ολυμπιακός είχε φτάσει τις 7 ασίστ (μόλις 1 οι Λιθουανοί), ενώ είχε κρατήσει χαμηλά τους σέντερ της Ζαλγκίρις, Ντέιβις και Καβαλιάουσκας (3 και 5 πόντους αντίστοιχα στο ημίχρονο). Μόνο 2 επιθετικά είχε η Ζαλγκίρις στο πρώτο μέρος. Ο Μιλάκνις με τρίποντο μείωσε πάντως σε 29-23. Σε εκείνο το κρίσιμο σημείο, μίλησε ο αρχηγός!

Ο Σπανούλης (12π. στο 20ο λεπτό), σηκώθηκε από τα 8 μέτρα, 32-23. Οι συμπαίκτες του πήραν το… μήνυμα, ο ΜακΛιν πέτυχε 4 σερί πόντους φτάνοντας τους 14, ο τραυματίας Παπανικολάου έβαλε 2 βολές και ο Μπόμπι Μπράουν με τρίποντο έκανε το 41-28 (+13). Ο Ααρον Ουάιτ διαμόρφωσε με 4 δικούς του πόντους το σκορ ημιχρόνου, 41-32. Κυρίως, όμως ο Ολυμπιακός είχε αποδιοργανώσει την επιθετική λειτουργία της Ζαλγκίρις χάρη στη σκληράδα του στην άμυνα.

Μέσα σε κάτι παραπάνω από 2 λεπτά στην 3η περίοδο, όμως με δύο τρίποντα, από Μιλάκνις, Μίτσιτς και τον Ντέιβις να κερδίζει τον ΜακΛιν στη ρακέτα πλησίασε στους 5, 45-42 (επιμέρους σκορ 4-10). Ο Μάντζαρης που άλλαξε γρήγορα τον Ρόμπερτς έβγαλε από τη δύσκολη θέση τους Πειραιώτες, 48-42. Προσωρινά μόνο, όμως γιατί ο Ντέιβις (που έπαιζε με 3 φάουλ) έκανε πάρτι κάτω από το καλάθι και ο Πάνγκος ισοφάρισε, 50-50, στο 26ο λεπτό.

Οι Λιθουανοί είχαν πετύχει 18 πόντους στα πρώτα 6 λεπτά της 3ης περιόδου, ενώ σε ολόκληρη την 1η σημείωσαν 15 και στη 2η 17. Με 3 πόντους ο ΜακΛιν διαμόρφωσε το 53-50. O Σφαιρόπουλος έριξε στο παρκέ τον Ουίλτζερ στη θέση του Τιλί, με τον Μπόγρη στο «5». Ο Τουπάν τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή για αντίδρασή του και ο Στρέλνιεκς έκανε το 54-50 με 1 βολή. Η Ζαλγκίρις ισοφάρισε πάλι, όμως, με λύσεις από Καβαλιάουσκας και Τουπάν, 54-54.

«Ανάσα» ήταν το τρίποντο του Μάντζαρη με την έναρξη, «φιλί ζωής» αυτό που ακολούθησε αμέσως μετά από τον Παπανικολάου, 60-54. Ο ΜακΛιν που από τους 17 πόντους του είχε πετύχει μόνο 3 στην 3η περίοδο μπήκε στη θέση του Μπόγρη, στην κρίσιμη τελευταία περίοδο. Κι όταν ο επίσης προερχόμενος από τραυματισμό Πρίντεζης ευστόχησε σε τρίποντο, 63-54, ο κόσμος του Ολυμπιακού… του συγχώρεσε τα 0/4 μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Το πανηγύρισε ιδιαίτερα κι εκείνος, το ΣΕΦ είχε πάρει «φωτιά». Μετά από μικρή διακοπή λόγω προβλήματος με το χρονόμετρο, ο Ντέιβις πέτυχε τον πρώτο πόντο της Ζαλγκίρις στο 4ο δεκάλεπτο που δεν είχε πετύχει πόντο για 5 λεπτά, 63-55. Πρίντεζης, Σπανούλης και ΜακΛιν διαμόρφωσαν το 72-59, με εναπομείναντα χρόνο 2:19΄΄. Όμως το αντιαθλητικό φάουλ του ΜακΛιν στον Ντέιβις είχε αρνητικό αποτέλεσμα 5 πόντους για τη Ζαλγκίρις, σε συνδυασμό με το τρίποντο του Μιλάκνις, 72-64.

Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους δεν σταμάτησαν να πιστεύουν και μείωσαν σε 74-68 (Ντέιβις, Μίτσιτς). Και τότε μίλησε η καρδιά του Παπαπέτρου με ένα ντράιβ και παλικαρίσιο καλάθι μπροστά στον Ντέιβις. Ο ΜακΛιν που του είχε δώσει την ασίστ πλησίασε με εχθρικές διαθέσεις τον Ντέιβις (για σκληρό μαρκάρισμα) με τον Αμερικανό σέντερ της Ζαλγκίρις να δίνει κουτουλιά στον παίκτη του Ολυμπιακού.

Ο Μάντζαρης μπήκε για να αποτρέψει τα χειρότερα απωθώντας με τον αγκώνα τον Ντέιβις που τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή και κάθισε στον πάγκο. Ο Παπαπέτρου έχασε τη βολή, πήρε όμως το επιθετικό ριμπάουντ για να ευστοχήσει και σε τρίποντο, 79-68 (τελικό σκορ). Αυτή ήταν μόλις η πρώτη νίκη του Ολυμπιακού σε 4 αγώνες με τη Ζαλγκίρις την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 41-32, 54-54, 79-68

Διαιτητές: Πουκλ (Σλοβενία), Πατέρνικο (Ιταλία), Λάτισεβς (Λετονία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 21 (8/12 δίποντα), Μπράουν 3 (1), Παπαπέτρου 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Σπανούλης 17 (2 τρίποντα, 4 ασίστ, 5 λάθη), Στρέλνιεκς 8 (2), Τιλί 2, Πρίντεζης 8 (8 ριμπάουντ), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης 6 (2), Ρόμπερτς, Μπόγρης, Ουίλτζερ

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 20 (7/10 δίποντα), Πάνγκος 5 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Τουπάν 6, Ούντριχ, Γιανκούνας, Μασιούλις, Μιλάκνις 11 (3), Μίτσιτς 13 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Ουάιτ 6, Καβαλιάουσκας 7 (7 ριμπάουντ), Ουλανόβας
Στο πλαίσιο των 2ων αγώνων στα πλέι οφ της Euroleague σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

EUROLEAGUE – ΠΛΕΙ ΟΦ 2017-18

2οι ΑΓΩΝΕΣ (19-20/4/2018)

Πέμπτη, 19 Απριλίου
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία) 82-89 (1-1)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)-Κίμκι (Ρωσία) 89-84 (2-0)

Παρασκευή, 20 Απριλίου
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία) 79-68 (1-1)
Φενερμπαχτσέ (Τουρκία)-Μπασκόνια (Ισπανία) 95-89 (2-0)

Live Blog Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις (Game 2, Eurolegaue play off)

Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει το βράδυ της Παρασκευής στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας την Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία), στη δεύτερη αναμέτρηση της σειράς των playoffs. Στο πρώτο παιχνίδι της σειράς είχαν κερδίσει οι Λιθουανοί.

O Γιώργος Μπόγρης παρά τον Τραυματισμό του συμπληρώνει την 12άδα του Ολυμπιακού με τον Χόλις Τόμπσον να μέκει εκτός την τελευταία στιγμή.

Η δωδεκάδα του Ολυμπιακού για τον αγώνα με την Ζαλγκίρις είναι: Σπανούλης, Πρίντεζης, Μάντζαρης, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Ρόμπερτς, Μπόγρης, ΜακΛιν, Τιλί, Ουίλτζερ, Στρέλνιεκς και Μπράουν.