Με δίποντο του Μάικ Τζέιμς έξι δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα, ο Παναθηναϊκός απέδρασε με τη νίκη 76-75 επί της Μακάμπι από το Τελ Αβίβ, για την 28η αγωνιστική της διοργάνωσης και αύξησε σε 17-11 το ρεκόρ του.

Πρωταγωνιστής της επιτυχίας ο Μάικ Τζέιμς (27π.-ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του σε πόντους), ο οποίος χάρισε στα 5.6» για τη λήξη το προβάδισμα και τη νίκη στο «τριφύλλι».

Ο Μάικ Τζέιμς μπορεί να εξελίχθηκε σε άνθρωπο της τελευταίας στιγμής, αλλά ο Ίαν Βουγιούκας ήταν ο παίκτης που αποτέλεσε το… κρυφό χαρτί του Τσάβι Πασκουάλ.

Ο Ελληνας σέντερ τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου ήταν αυτός που με τις μάχες του κοντά στο καλάθι κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό των 5/23 τριποντων και των 15 λαθών.

Ο Νικ Καλάθης, ο οποίος έγραψε ιστορία, καθώς έγινε ο παίκτης με τις περισσότερες ασίστ σε μία σεζόν στην ιστορία της Euroleague (204), πρόσθεσε 10 πόντους, τη στιγμή που ο Κέι Σι Ρίβερς ήταν εκτός κλίματος (0π. με 0/3δ., 0/5τρ., 0/2β.).

Από τη Μακάμπι, που υποχώρησε σε 13-15 και είδε το στόχο της οκτάδας να απομακρύνεται, ξεχώρισε ο ΝτιΆντρε Κέιν με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Με τους Σίνγκλετον και Τζέιμς να μπαίνουν «ζεστοί» από τα 6.75 ο Παναθηναϊκός επέβαλε το ρυθμό του και στο 5΄ προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (7-14), ενώ στο επόμενο λεπτό ο φωτεινός πίνακας έγραφε το 9-16.

Ωστόσο, ασυνεννοησία σε άμυνα και επίθεση στο «πράσινο στρατόπεδο», βοήθησαν την Μακάμπι να αντιδράσει και με επιμέρους σκορ 11-2 να κλείσει το δεκάλεπτο στο +2 (20-18). Αξίζει να σημειωθεί ότι στο τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου το «τριφύλλι» μέτρησε 0/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 0/2 βολές και 2 λάθη!

Τα λάθη, η αστοχία και η έλλειψη διάρκειας στην άμυνα του Παναθηναϊκού συνεχίστηκαν μέχρι το 17΄, με τη Μακάμπι να τρέχει σε αυτό το διάστημα επιμέρους σκορ 18-9 και να ξεφεύγει για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (+11, 38-27). Ωστόσο, οι «πράσινοι» εκμεταλλεύτηκαν κάποια λανθασμένα φάουλ των γηπεδούχων και κατάφεραν να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -6 (41-35).

Ο Παναθηναϊκός ήταν πιο παραγωγικός στην τρίτη περίοδο, κυριάρχησε στα επιθετικά ριμπάουντ (13 έναντι μόλις 4) και με τον Σίνγκλετον να βγάζει εντυπωσιακές άμυνες απέναντι στους ψηλούς της Μακάμπι επέστρεψε δυναμικά στο παιχνίδι.

Με επιμέρους σκορ 5-12 οι «πράσινοι» προσπέρασαν στο 25΄ με 46-47, αλλά ένα μίνι σερί των Ισραηλινών επανέφερε την τάξη στο «στρατόπεδο» της Μακάμπι. Ο Παναθηναϊκός ανέκτησε προσωρινά το προβάδισμα, αλλά κάποιες λεπτομέρειες δεν του επέτρεψαν να κλείσει το δεκάλεπτο σε θέση οδηγού (58-56).

Κάποιες βεβιασμένες επιθέσεις, λάθη και απερίσκεπτα φάουλ στερούσαν από τον Παναθηναϊκό το δικαίωμα της ανατροπής στην τέταρτη περίοδο. Ωστόσο, με τον Ίαν Βουγιούκα να εξελίσσεται σε παίκτη-κλειδί για τον Τσάβι Πασκουάλ, οι «πράσινοι» ανέκτησαν μετά κόπων και βασάνων το προβάδισμα στο 37΄ (67-68), ενώ προηγήθηκαν ακόμη και +3 (67-70).

Ένα σερί 4-0 της Μακάμπι διαμόρφωσε το 71-70, αλλά ο Σίνγκελτον έφερε και πάλι τον καθησυχασμό από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (71-72). Λανθασμένο φάουλ από Καλάθη στον Κέιν (1/2) και 72-72, αλλά ο Τζέιμς ήταν αποφασισμένος (72-74).

Το τρίποντο του Ρολ στα 25΄΄ για τη λήξη, μετά από κλέψιμο του Κέιν, έγραψε το 75-74, αλλά ο Τζέιμς μίλησε και πάλι στα 5.9΄΄ γράφοντας το τελικό όπως εξελίχθηκε 75-76, καθώς η άμυνα στην τελευταία επίθεση της Μακάμπι είχε αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα:20-18, 41-35, 58-56, 75-76

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:Γιόβτσιτς (Σερβία), Χιμένεθ (Ισπανία), Μόγκουλκοτς (Τουρκία)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Νέβεν Σπάχια):Τόμας 8, Ρολ 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κέιν 19 (6/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Τάιους 10, Ντιμπαρτολομέο 9 (2), Κοέν, Κόουλ 14 (1/5 τρίποντα), Μπόλντεν 2 (1/5 σουτ), Παραχούσκι 3, Τζάκσον 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ):Σίνγκλετον 9 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ρίβερς (0/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 0/2 βολές), Τζέιμς 27 (9/11 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη), Πέιν, Παππάς 6, Γκιστ 3 (5 ριμπάουντ), Βουγιούκας 16 (6/6 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 2, Λοτζέσκι 3 (1), Καλάθης 10 (5/12 σουτ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο.