Ιδρωσε, αλλά κατάφερε να περάσει από το κατάμεστο κλειστό «Τάσος Καμπούρης» η ΑΕΚ, επικρατώντας με 79-77 της Κύμης, για την 13η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου στην Α1.

Το τρίποντο του ΜακΦέιντεν στο τέλος δεν βρήκε στόχο και η ΑΕΚ πήρε τη νίκη. Στα μεγάλα σουτ του Μάικ Γκριν, αλλά και στην αστοχία των παικτών της Κύμης στο τέλος, κυρίως από τη γραμμή του φάουλ οφείλεται η 8η ήττα της ομάδας της Εύβοιας. Με 19 πόντους και 7 κερδισμένα φάουλ ο Χάρις Μάνι ήταν ο κορυφαίος των νικητών.

Η Κύμη προερχόταν από 5 νίκες στα τελευταία παιχνίδια της, απέδειξε ότι είναι φορμαρισμένη και διεκδίκησε τη νίκη μέχρι τέλους. Ομως, η ΑΕΚ, εστω κι αν έπαιζε εκτός έδρας, είχε τον κόσμο με το μέρος της, αφού πολλοί φίλαθλοι ταξίδεψαν μέχρι τη Χαλκίδα για να συμπαρασταθούν στους παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα. Η Κύμη προηγήθηκε με 19-10 και 24-16, αλλά η ΑΕΚ απάντησε με σερί 11-0 για το 24-27. Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους στο +2, 42-40.
Στην τρίτη περίοδο η Κύμη με σερί 7-0 ξέφυγε με +7, 51-44, ενώ στο 30΄ διατηρούσαν το προβάδισμα, 60-56. Στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 67-67 και 70-70 δια χειρός Μπάρλοου. Το παιχνίδι ήταν θρίλερ στο τέλος, με τον Μάικ Γκριν να σημειώνει τους 8 από τους 9 τελευταίους πόντους της ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 42-40, 60-56, 77-79

ΚΥΜΗ (Γιάννης Καστρίτης): Μανωλόπουλος 10 (2), Οκερεαφόρ 6 (1), ΜακΓκί 14 (7 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 19 (2), Σμιθ 5, Τσαγκαράκης 3, Τζόουνς 15 (3), Γλυνιαδάκης, Κάιζερ 3, Μπάρλος 2

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Χάρις 19 (2), Λαρεντζάκης 3 (1), Καββαδάς 8, Ξανθόπουλος 5 (1), Σάκοτα 17 (3), Άτιτς, Μπάρλοου 5, Μαυροειδής 8