Ασταμάτητος ο Γιώργος Παπαγιάννης, ήταν πρωταγωνιστής στη μεγάλη νίκη με 98-97 των Σακραμέντο Κινγκς στο Λος Άντζελες απέναντι στους Κλίπερς. Ο 19χρονος Ελληνας σέντερ σημείωσε 12 πόντους, μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και είχε 2 κοψίματα σε 21 λεπτά συμμετοχής.

Η ομάδα του Σακραμέντο, ολοκλήρωσε την απίστευτη ανατροπή της, με καλάθι του Γουίλι Κόλεϊ-Στάιν στα 3,2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Δεν αγωνίστηκε ο Κώστας Κουφός, αφού επιλέχθηκε να ξεκουραστεί.

Παρά την καλή εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Μπακς έχασαν στο Μιλγουόκι με 94-109 από τους Σικάγο Μπουλς, που είχαν κορυφαίο παίκτη τους, τον Νίκολα Μίροτιτς (28 πόντοι και 8 ριμπάουντ). Ο Ελληνας σούπερ σταρ πέτυχε 22 πόντους (8/12 δίποντα, 6/10 βολές), πήρε 8 ριμπάουντ και έδωσε 4 ασίστ σε 37 λεπτά συμμετοχής. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των Μπακς έπειτα από τρεις σερί νίκες στην κανονική περίοδο.

Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ έκανε το 36ο φετινό triple-double, με 39 πόντους, 11 ριμπάουντ και 12 ασίστ, στην ήττα των Θάντερ στο Χιούστον με 137-125, ενώ οι Χοκς, συμπλήρωσαν επτά σερί ήττες χάνοντας στην Ατλάντα από τους αδύναμους Νετς με 107-92. Συνοπτικά σε αγώνες για το πρωτάθλημα μπάσκετ του ΝΒΑ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Ατλάντα-Μπρούκλιν 92-107

Σάρλοτ-Φοίνιξ 120-106

Χιούστον-Οκλαχόμα 137-125

Κλίπερς-Σακραμέντο 97-98

Μιλγουόκι-Σικάγο 94-109

Βοστόνη-Μαϊάμι 112-108

Ιντιάνα-Φιλαδέλφεια 107-94

Ντένβερ-Νέα Ορλεάνη 90-115