«Κλείδωσε» το πλεονέκτημα έδρας ο Ολυμπιακός με 19 νίκες – 8 ήττες στα πλέι οφ της Euroleague, με πεταχτάρι του Γιώργου Πρίντεζη (15π.) με το δεξί στα 4΄΄, μετά από ασίστ του Έρικ Γκριν, 64-66, πριν την ολοκλήρωση της παράτασης, (58-58 κ.α.).

Όπως στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στην Κωνσταντινούπολη το 2012, έτσι πήραν και το «πάνω χέρι» στο δρόμο προς την Πόλη οι «ερυθρόλευκοι» απόψε, με μεγάλο πρωταγωνιστή στο τέλος τον διεθνή πάουερ φόργουρντ και υπαρχηγό της ομάδας του Πειραιά!

Νωρίτερα, όμως ο Δημήτρης Αγραβάνης (16π.) με 11 σερί πόντους είχε ξαναβάλει στο παιχνίδι τον Ολυμπιακό, όταν ο Ερυθρός Αστέρας ξέφυγε με +8, 50-42, στα μέσα της 4ης περιόδου. Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν ο MVP στα 45 λεπτά με 17 πόντους (3/3 βολές, 4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 ασίστ, 1 λάθος και 26 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης σε 37,5 λεπτά συμμετοχής.

Κι ενώ δέχτηκε 17 πόντους στο α΄ μέρος προηγούμενος με +13 (17-30 στο ημίχρονο), «βούλιαξε» στην 3η επιτρέποντας στους Σέρβους να απαντήσουν με 26 πόντους και 41 σύνολο στο β΄ μέρος. Ο Λοτζέσκι δεν ήταν στη δωδεκάδα, ο Σπανούλης δεν ήταν καλά (0 πόντους σε 16,5 λεπτά) με τον Σφαιρόπουλο να τον αποσύρει στα τελευταία 38΄΄, μετά από κακή δική του επιλογή στην προτελευταία επίθεση των «ερυθρόλευκων».

Με διπλάσιες ασίστ από τους γηπεδούχους (7 – 14) και κλεψίματα (4 – 8) και εύστοχες βολές (7 – 14), τα 8/31 τρίποντα και τα 5 λιγότερα ριμπάουντ έγιναν στατιστικά που δεν «πόνεσαν» στο τέλος. Οι Μάρκο Γκούντουριτς και Τσαρλς Τζένκις είχαν 14 και 13 πόντους αντίστοιχα για τον Ερυθρό Αστέρα, με τον τελευταίο να είναι άστοχος στο τελευταίο τρίποντο, προς απογοήτευση των φιλάθλων της σερβικής ομάδας που δεν είχαν αφήσει ούτε μία κενή θέση αυτό το βράδυ.

Ο Ερυθρός Αστέρας ήθελε πάση θυσία τη νίκη στην προσπάθεια που κάνει για είσοδο στην οκτάδα, αλλά ο Γιώργος Πρίντεζης τους είπε «όχι» και μένει με ρεκόρ νικών – ηττών 15 – 12.

Τον αγώνα παρακολούθησε δια ζώσης ο πρόεδρος της ΚΑΕ Ολυμπιακός, Γιώργος Αγγελόπουλος. Εκτός 12άδας ήταν ο Γιόβιτς για τον Ερυθρό Αστέρας )ενοχλήσεις στην μέση.

Χωρίς τον αρχηγό του, Βασίλη Σπανούλη, στην αρχική πεντάδα, κάτι που έχει συμβεί μόλις 5 φορές σε όλες τις διοργανώσεις από την ημέρα που φόρεσε τα «ερυθρόλευκα», ο Ολυμπιακός προσπάθησε να συνδεθεί με το καλάθι με τον Έρικ Γκριν.

Παρά τις βεβιασμένες επιλογές του Αμερικανού, αλλά και τις δυνατές μάχες των Μιλουτίνοβ-Κούζμιτς στη ρακέτα, ο Ολυμπιακός βρήκε εκφραστές στο σκοράρισμα τους Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μάντζαρη για το 7-15 (με ένα τρίποντο από τον καθένα).

Ο Έρικ Γκριν «όπλισε» και όταν οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 9-17, ο Γκριν μετρούσε ήδη 6 πόντους. Δίπλα του πέρασε και ο Σπανούλης, με εναπομείναντα χρόνο 2 λεπτά για την πρώτη περίοδο, ενώ ο Γιανγκ αντικατέστησε τον Μιλουτίνοβ στο «5».

Οι Σέρβοι είχαν φτάσει τα 6 λάθη (1 ο Ολυμπιακός), όταν ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, με τους Τζένκις, Ντάνγκουμπιτς, Μίτροβιτς και Κούζμιτς σκόρερ του Ερυθρού Αστέρα. Στον Ολυμπιακό ανήκε εξολοκλήρου και η δεύτερη περίοδος, αφού κράτησε την ομάδα του Βελιγραδίου στους 17 πόντους στο α΄ μέρος (8 στη 2η περίοδο), κάτι που αποτελεί αρνητικό ρεκόρ για τους γηπεδούχους αυτή τη σεζόν.

Ο Σφαιρόπουλος έριξε τον Μπιρτς στη θέση του Γιανγκ, οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο και οι Σέρβοι έφτασαν γρήγορα τα 8 λάθη. Αν και ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει προβλήματα στην άμυνά του, το τρίποντο του θετικού Δημήτρη Αγραβάνη είχε ως αποτέλεσμα το +13, 11-24 (και 13-26). Ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια και με +13 (17-30), ιδιαίτερα χαμηλό σκορ και για τις δύο ομάδες.

Κι ενώ οι παίκτες του Ράντονιτς μετρούσαν 17 πόντους στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, στην 3η περίοδο σημείωσαν 26, με αποτέλεσμα να προσπεράσουν την ομάδα του Πειραιά που σημείωσε μόνο 12.

Μία ακόμη φορά, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου έπαθαν καθίζηση στην 3η περίοδο «γκρεμίζοντας» ό,τι είχαν «χτίσει». Ο Ολυμπιακός έχανε τα ριμπάουντ, οι παίκτες του αστοχούσαν στο ένας εναντίον ενός, με τον Ουόλτερς να ευστοχεί σε μακρινά σουτ (28-32, -4). Πέντε πόντοι του Παπανικολάου και ένα του Πρίντεζη επανέφεραν σε διψήφιο νούμερο τη διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού 28-39.

Όμως, ο Ερυθρός Αστέρας, μείωσε τα λάθη (μόνο 2 στο 3ο δεκάλεπτο) απάντησε με επιμέρους σκορ 15-3, μέχρι το 30ο λεπτό, με τρίποντα των Γκούντουριτς, Σιμόνοβιτς, Ντάνγκουμπιτς, 43-42. Ο Ολυμπιακός έμεινε περίπου 4 λεπτά χωρίς πόντο στην 4η περίοδο. Στο ίδιο διάστημα ο Γκούντουριτς αύξησε κατά 5 πόντους την προσωπική συγκομιδή του, ενώ με καλάθι του Μπιέλιτσα ο Ερυθρός Αστέρας ξέφυγε με +8 50-42.

Ο Αγραβάνης με τρίποντο, 53-45, πέτυχε τους πρώτους πόντους του Ολυμπιακού στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ίδιος ευστόχησε ξανά σε τρίποντο, 53-48, ενώ με δικό του γκολ φάουλ (ευστόχησε και στη βολή) έφερε τον Ολυμπιακό στο -2, 53-51. Και δεν σταμάτησε εκεί ο νεαρός πάουερ φόργουρντ! Αυτός πέτυχε και την ισοφάριση, 53-53 (11 σερί δικοί του πόντοι) με 2/2 βολές από φάουλ του Σιμόνοβιτς.

Ο Τζένκινς με μακρινό σουτ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους 55-53, αλλά ο Παπανικολάου με εναπομείναντα χρόνο πήγε στη γραμμή των βολών, 55-55. Ακολούθησαν δύο τρίποντα, ένα για κάθε ομάδα (Γκούντουριτς 58-55, Πρίντεζης 58-58).

Ο Τζένκινς αστόχησε, ο Μάντζαρης έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, αλλά άστοχος ήταν κι ο Γκούντουριτς. Στην τελευταία επίθεση της κανονικής περιόδου, ο Μάντζαρης δεν βρήκε στόχο έξω από τα 6.75 και οι δύο ομάδες θα έλυναν τις διαφορές τους στην παράταση.

Πριν την έναρξη του έξτρα πενταλέπτου, ο Αγραβάνης μετρούσε 16 πόντους, 14 ο Παπανικολάου (και 7 ριμπάουντ) και 12 ο Πρίντεζης. Ο Μάντζαρης είχε μοιράσει 5 ασίστ (με 1/6 τρίποντα, ενώ 0/5 είχε ο Γκριν, 8/29 σύνολο ο Ολυμπιακός σε 40 λεπτά). Τζένκις και Γκούντουριτς μετρούσαν από 13 και 11 πόντους, ενώ ο Κούζμιτς είχε 8 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Για ενάμιση λεπτό, ο Ολυμπιακός είχε μόνο μία βολή του Πρίντεζη (έχασε βολές και λέι απ), ενώ με 2/2 ο Γκούντουριτς διαμόρφωσε το 61-59. Ο Σπανούλης ξαναμπήκε στο παρκέ έχοντας 0 πόντους σε περίπου 15 λεπτά στην κανονική διάρκεια. Ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Σιμόνοβιτς και ο Παπανικολάου με γκολ φάουλ πέτυχε αρχικά την ισοφάριση, 61-61 και την… προσπέραση, 61-62 βάζοντας τη βολή. Στα 2 λεπτά ο Σιμόνοβιτς διαμόρφωσε το 63-62.

Ο Μάντζαρης πήρε το φάουλ από τον Τόμπσον, 63-64, αλλά υπέπεσε αμέσως μετά στο 4ο δικό του στέλνοντας αυτή τη φορά τον Τόμπσον στη γραμμή του φάουλ, 64-64 (ευστόχησε στη 2η). Κακή η επιλογή του Μάντζαρη ων άστοχος στα τρίποντα όλο το βράδυ για σουτ τριών: Ήταν αστοχος και πάλι!

Ο Τζένκινς έκανε το χατίρι στον Ολυμπιακό αστοχώντας, αλλά ο Σπανούλης εξάντλησε όλο το χρόνο της επίθεσης κρατώντας στα δικά του χέρια την μπάλα, πήρε βεβιασμένα το μακρινό σουτ με την εκπνοή, με τους διαιτητές να καταλογίζουν βήματα. Ο Σφαιρόπουλος τον απέσυρε στον πάγκο! Ο Παπαπέτρου έστειλε την μπάλα στον Γκούντουριτς από λάθος, αλλά καθώς αυτός πατούσε τη γραμμή, οι διαιτητές αφού συμβουλεύτηκαν το instant replay έδωσαν την μπάλα στον Ολυμπιακό.

Στα 21 ΄΄ που είχε για να εκδηλώσει επίθεση η ομάδα του Πειραιά, ο Ερικ Γκριν «ντύθηκε» ο Σπανούλης της Κωνσταντινούπολης το 2012, μπήκε με ντρίπλα προς τη ρακέτα και πάσαρε αριστερά στον Πρίντεζη που σαν έτοιμος… από καιρό περίμενε για να πετάξει την μπάλα με το δεξί, με τον δικό του, μοναδικό τρόπο, με πεταχτάρι για το 64-66!

Διαιτητές: Γιαβόρ (Σλοβενία), Γκαρθία Γκονθάλεθ (Ολυμπιακός), Μπάλακ (Ισραήλ)

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 17-30, 43-32, 58-58 (κ.α.), 64-66

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ντέγιαν Ράντονιτς): Ουόλτερς 7 (1), Τόμπσον 1, Ντάνγκουμπιτς 5 (1), Μίτροβιτς 1, Λάζιτς 2, Σιμόνοβιτς 9 (1), Τζένκινς 13 (1), Γκούντουριτς 14 (3), Κούζμιτς 8, Μπιέλιτσα 4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 8, Μπιρτς 2, Γιανγκ 1, Παπαπέτρου, Σπανούλης, Ουοτερς 2, Αγραβάνης 16 (3), Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 15 (2), Παπανικολάου 17 (2), Μάντζαρης 5(1)

Το… καθήκον της η ΤΣΣΚΑ, στα πλέι οφ και μαθηματικά ο Παναθηναϊκός

Το… δώρο που έψαχνε ο Παναθηναϊκός ήρθε από τη Μόσχα, με την ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη να υπερασπίζεται την έδρα της, απέναντι στην Νταρουσάφακα, και να «χαρίζει» στους «πράσινους» και μαθηματικά πλέον την πρόκρισή τους στα play off της Euroleague.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης (ρεκόρ 20-7) επικράτησαν με 95-85 της τουρκικής ομάδας, για την 27η αγωνιστική της διοργάνωσης, «σκαρφάλωσαν» προσωρινά στην κορυφή της κατάταξης, ενώ δεν επέτρεψαν στην Νταρουσάφακα (ρεκόρ 13-14) να κάνει βήμα εισόδου στην οκτάδα, που οδηγεί στα play off.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Μίλος Τεόντοσιτς με 20 πόντους και 10 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Νάντο ντε Κολό (17π., 8ασ.), Κάιλ Χάινς (17π., 8ρ.). Από την Νταρουσάφακα προσπάθησε ο… γνώριμος μας από την θητεία του στην ΑΕΚ, Σκότι Ουίλμπεκιν, με 26 πόντους (ρεκόρ καριέρας) και 8/9 τρίποντα.