Τα κατάφερε πάλι η Μαρία Σάκκαρη στο Australia Open, καθώς νίκησε στον 1ο γύρο την Ανέτ Κονταβέιτ από την Εσθονία και για δεύτερη συνεχή χρονιά θα είναι στον 2ο γύρο του φημισμένου τουρνουά της Μελβούρνης.

Η 21χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια κυριάρχησε και επιβλήθηκε της αντιπάλου της με 2-0 σετ (6-0, 6-4) μόλις σε 64 λεπτά αγώνα.

Στον επόμενο γύρο αντίπαλος της Σάκκαρη θα είναι η Γαλλίδα, Αλίζ Κορνέ, No. 28 στο ταμπλό και Νο. 43 στην παγκόσμια κατάταξη, η οποία κέρδισε την Mιρτίλ Τζορτζ με 2-1 σετ (6-3, 4-6, 6-1).

Πρόκριση για Παγδατή, βρίσκει τον Ναδάλ

Ο Μάρκος Παγδατής προκρίθηκε στον 2ο γύρο του Australian Open, καθώς στον 1ο γύρο αποσύρθηκε ο αντίπαλος του, Μιχαίλ Γιούζνι, λόγω τραυματισμού, μετά από μόλις 65 λεπτά αγώνα.

Ο Κύπριος πρωταθλητής κέρδισε το πρώτο σετ με 6-0 και προηγούνταν στο δεύτερο με 3-0, όταν ο Ρώσος εγκατέλειψε τον αγώνα.

Ετσι ο Παγδατής κατέκτησε την 25η νίκη του στη Μελβούρνη, όπου έχει κάνει τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του. Θα παίξει για 11η φορά στον 2ο γύρο του Australian Open, στην 13η παρουσία του στο τουρνουά.

Επόμενος αντίπαλος για τον Μάρκο θα είναι ο Ραφαέλ Ναδάλ, ο οποίος νίκησε τον Φλόριαν Μέγιερ με 3-0 σετ (6-3, 6-4, 6-4).

Οι δυο τους θα συναντηθούν για 10η φορά, με τον Ισπανό να έχει 8 νίκες στις 9 προηγούμενες συναντήσεις του (8-1) με τον 31χρονο Κύπριο πρωταθλητή.