Σε… θρίλερ εξελίχθηκε η προσπάθεια πρόκρισης του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League, καθώς οι Πειραιώτες έχασαν το προβάδισμα που είχαν από τη νίκη τους με 1-0 επί της Αρούκα στην Πορτογαλία. Οι «ερυθρόλευκοι» δέχτηκαν το γκολ στο 80′ από τον Γκέγκε. Στο 4ο λεπτό της παράτασης ο Ντομίνγκες λύτρωσε τον Ολυμπιακό με το γκολ της ισοφάρισης (1-1). Στο 113′ ο Ιντέγιε έκανε το 2-1 και τελείωσε την υπόθεση πρόκριση.

Μετά από… διάλειμμα ενός έτους ο Παναθηναϊκός επιστρέφει στους ομίλους του Europa League. Οι «πράσινοι» αναδείχθηκαν ισόπαλοι στη Δανία με τη Μπρόντμπι (1-1) στη ρεβάνς των play off και με το 3-0 του πρώτου αγώνα πήραν με πανηγυρικό τρόπο το «εισιτήριο» για την αυριανή κλήρωση. Ο Μουχτάρ στο 35΄ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ στο 65΄ ο Ιβανόφ ισοφάρισε με κεφαλιά.

Με δύο νίκες και συνολικό σκορ 5-0, ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στους ομίλους του Europa League. Απόψε στο γήπεδο της Τούμπας, ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε 2-0 με γκολ του Γκάρι Ροντρίγκες στο 5΄ και του Γιώργου Τζαβέλλα στο 45΄, σφραγίζοντας τυπικά την πρόκριση, η οποία είχε διασφαλιστεί από το πρώτο ματς (3-0).

To πρόγραμμα των Β΄ αγώνων των play off του Europa League (σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα):

Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) – Γκέτεμποργκ (Σουηδία) 3-0 (0-1)
Σκόρερ: 19΄ Σαντίκοφ, 26΄ Μουαρέμ, 51΄ Κιντάνα

ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ) – Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία) 2-0 (3-0)
Σκόρερ: 5΄ Ροντρίγκες, 45΄ Τζαβέλλας

Μπρόντμπι (Δανία) – Παναθηναϊκός (ΕΛΛΑΔΑ) 1-1 (0-3)
Σκόρερ: 35΄ Μουχτάρ – 65΄ Ιβάνοφ

Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία) – ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) 3-0 (1-0)
Σκόρερ: 8΄,15΄,41΄ Σικόρα

Ρόζενμποργκ (Νορβηγία) – Αούστρια Βιένης (Αυστρία) 1-2 (1-2)