Με θετικό πρόσημο (ρεκόρ 4-3) ολοκλήρωσε ο Παναθηναϊκός τις υποχρεώσεις του στον πρώτο γύρο της φάσης των «16» της Euroleague. Οι «πράσινοι» βρήκαν την αμυντική τους ταυτότητα στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήραν τα ηνία στο σκορ και τα διατήρησαν μέχρι το τελικό 83-78, απέναντι στην Αναντολού Εφές στο ΟΑΚΑ, για την 7η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Στην τρίτη διαδοχική επιτυχία τους στον 5ο όμιλο, οι «πράσινοι» επέστρεψαν δυναμικά στο παιχνίδι της πρόκρισης στα πλέι οφ, ενώ είδαν τον Δημήτρη Διαμαντίδη να μένει στο παρκέ μόνο για έξι λεπτά, λόγω των ενοχλήσεων που αισθανόταν στον Αχίλλειο από το πρωί. Από την επόμενη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός θα είναι ενισχυμένος στην Ευρώπη, καθώς θα έχουν δικαίωμα συμμετοχής τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα Μαρκίζ Χέινς και Έλιοτ Ουίλιαμς.

Στον αντίποδα, η Αναντολού, που πλήρωσε απόψε τα μόλις 3/18 τρίποντα, υπέστη την 4η ήττα της στον όμιλο και απομακρύνθηκε από την τετράδα που οδηγεί στην επόμενη φάση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των «πράσινων» και σήμερα ήταν ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα με τον Σέρβο σέντερ να τελειώνει τον αγώνα με 23 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι… διψήφιοι Νικ Καλάθης (12π.), Τζέιμς Γκιστ (11π.) και Τζέιμς Φελντέιν (10π.). Από την Αναντολού ξεχώρισε ο Ντάριο Σάριτς με 18 πόντους.

Η συνηθισμένη άνευρη και νωθρή εικόνα του Παναθηναϊκού στα πρώτα δεκάλεπτα των αγώνων του έκανε την επανεμφάνιση της στο παρκέ, με τους «πράσινους» να είναι άστοχοι σε αυτό το διάστημα στα μακρινά σουτ (0/4 τρίποντα) και να έχουν υποπέσει σε 5 λάθη, ρίχνοντας στον κάδο των… απορριμμάτων την υπεροχή τους στα ριμπάουντ.

Στον αντίποδα, οι Τούρκοι είχαν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, ο Ερτέλ πρωταγωνίστησε στην υπεροχή της ομάδας του στη δημιουργία (6 ασίστ) και η Αναντολού κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +3 (17-20), απέναντι στους Κυπελλούχους Ελλάδας, που εστίασαν στον Ραντούλιτσα (7π. στο α΄ δεκ.) στις τελευταίες τους επιθέσεις και έμειναν κοντά στο σκορ.

Η Αναντολού συνέχισε να κυριαρχεί μέσα στο παρκέ και κρατώντας τον Παναθηναϊκό στους 4 πόντους μέχρι το 15΄ προηγήθηκε με +8 (21-29). Ωστόσο, το πρώτο τρίποντο των «πράσινων» στον αγώνα, δια χειρός Φώτση, έφερε τον απαραίτητο ενθουσιασμό στην ελληνική ομάδα, ο Φελντέιν τον… μιμήθηκε, οι παγίδες στην άμυνα του «τριφυλλιού» είχαν την τιμητική τους και οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 12-2 ανέκτησαν στο 19΄ το προβάδισμα (33-31), για να αναλάβει δράση και πάλι ο Ραντούλιτσα, ο οποίος μετά τον Ντάνστον νίκησε και στις μάχες με τον Τάιους κοντά στο καλάθι και έστειλε τον Παναθηναϊκό στα αποδυτήρια στο +1 (36-35).

Με ρεσιτάλ δημιουργίας και εκτέλεσης από τα 6.75, με πρωταγωνιστές τους Φελντέιν, Καλάθη, ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έδειξε αμυντική σταθερότητα, έτρεξε με το… καλημέρα της τρίτης περιόδου ένα επιμέρους σκορ 14-5 και στο 24΄ βρέθηκε για πρώτη φορά στο +10 (50-40).

Ωστόσο το «κοντό» σχήμα που επέλεξε ο Ιβκοβιτς βοήθησε την Αναντολού να μαζέψει τη διαφορά και να μπει στην τελευταία περίοδο στο -5 (64-59). Η πίεση των Τούρκων συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στον Παναθηναϊκό, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο 33΄ μία… ανάσα από την ανατροπή (66-64).

Ωστόσο, ένα γρήγορο καλάθι και φάουλ του Καλάθη, πέντε διαδοχικοί πολύτιμοι πόντοι του Γκιστ, μία τρίποντη βόμβα του Γιάνκοβιτς και η χωρίς αποτέλεσμα εμμονή των Τούρκων από τα 6.75, έφεραν τον Παναθηναϊκό και πάλι σε απόσταση ασφαλείας (79-69 στο 37΄). Οι Τούρκοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά κάποιες καλές άμυνες των «πράσινων» κράτησαν τον Παναθηναϊκό μέχρι το τελικό 83-78.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Ράντοβιτς (Κροατία), Χιμένεθ (Ισπανία)

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 36-35, 64-59, 83-78

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 9 (1), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 7 (1), Φώτσης 7 (1), Ραντούλιτσα 23, Φελντέιν 10 (2), Διαμαντίδης, Γκιστ 11 (1), Καλάθης 12 (1), Κούζμιτς 2.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Τάιους 2, Μπαλμπάι, Μπράουν 16, Όσμαν 4, Μπατούκ 2, Σάριτς 18 (1), Κορκμάζ, Γκρέιτζερ 11 (1), Ερτέλ 15 (1), Ντίμπλερ 2, Ντάνστον 6, Ντουβερίογλου 2.

Ο Ολυμπιακός πάλεψε όμως «λύγισε» από την ΤΣΣΚΑ

Ο Ολυμπιακός πάλεψε μέχρι το τέλος αλλά τελικά δεν τα κατάφερε απέναντι στην ΤΣΣΚΑ από την οποία ηττήθηκε με 92-85, σε εκτός έδρας αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική του 6ου ομίλου του ΤΟP-16 της Euroleague. Σπουδαία απόδοση από τους Πρίντεζη (19π. 8ριμπ,) και Χάκετ (17π. με 3/3 τριπ.). Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Τεόντοσιτς με 18π. και 7 ασίστ και Ντε Κολό με 19 πόντους.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ καλή άμυνα απέναντι στην ΤΣΣΚΑ, ,που έχει την καλύτερη επίθεση της διοργάνωσης, αλλά τα νεκρά διαστήματα που είχε στην επίθεση και η μεγάλη διαφορά στις βολές (35 εκτέλεσε η ΤΣΣΚΑ έναντι 21 του Ολυμπιακού) δεν του επέτρεψαν να πάρει ένα σπουδαίο «διπλό». Ακόμη μια μεγάλη εμφάνιση από τους Πρίντεζη και Χάκετ ενώ πολύ σημαντική ήταν η συνεισφορά των Σπανούλη (15 πόντους και έξι ασίστ) και Χάντερ (15 πόντους, 5 ριμπάουντ.)

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση, με τους ψηλούς της ΤΣΣΚΑ να του δημιουργούν προβλήματα στην άμυνα, ενώ στην επίθεση έδειχνε να είναι εγκλωβισμένος από την καλή αμυντική συμπεριφορά των Ρώσων. Παρόλα αυτά η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου κατάφερε στα δύο τελευταία λεπτά της περιόδου να εξισορροπήσει την κατάσταση, και με τις λύσεις που προσέφεραν στην επίθεση οι Πρίντεζης και Χάκετ μείωσε στους 3 (18-15 στο 10΄).

Στην δεύτερη περίοδο η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να «χτυπάει» τους Πειραιώτες μέσα στο καλάθι, εκμεταλλευόμενη τα μιτς ματς που δημιουργούνταν, ανεβάζοντας την διαφορά στους 10 πόντους (38-28 στο 18΄). Ο Ολυμπιακός,όμως, με τα καλάθια των Λοτζέσκι και Πρίντεζη πήγε στα αποδυτήρια στο -8 (41-33) .

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν «φουριόζοι» το δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί 8-0 ισοφάρισαν στο 22΄ (41-41). Οι ρώσοι απάντησαν με ένα 4-0 αλλά ο Σπανούλης με διαδοχικά καλάθια έφερε και πάλι τον αγώνα στα ίσια. Στο 25΄ οι «ερυθρόλευκοι» με τρίποντο του Στρόμπερι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (49-50). Στην συνέχεια όμως, οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 11-2, 5 από τους οποίους ήταν από τον Τεόντοσιτς, πήραν και πάλι απόσταση ασφαλείας (60-52).

Ο Ολυμπιακός ,όμως, με διαδοχικά καρφώματα του Χάντερ, σε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του με την φανέλα των Πειραιωτών, έμεινε κοντά στο σκορ και με ένα τρίποντο του Χάκετ στην λήξη της περιόδου μείωσε στους 5 πόντους (66-61).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ βασιζόμενη στους Τεόντοσιτς και Ντε Κόλο ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ, χωρίς όμως να μπορεί να ξεφύγει, αφού ο Χάκετ με διαδοχικά καλάθια κρατούσε τον Ολυμπιακό σε απόσταση βολής.

Οι ρώσοι τρία λεπτά πριν το τέλος πήραν διαφορά 9 πόντων (83-74 στο 37΄) αλλά ο Σπανούλης μείωσε άμεσα με τρίποντο. Η ομάδα του Ιτούδη, όμως, με βολές του Τεόντοσιτς και με ένα εύκολο καλάθι του Ντε Κολό πήρε και πάλι διαφορά ασφαλείας (+9 87-78 στο 38΄).

Ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω και πήγε να κάνει την ανατροπή μειώνοντας με καλάθι και φάουλ του Πρίντεζη σε 89-84, 30΄΄ πριν την λήξη. Ο Τεόντοσιτς,όμως, με τρίποντο στην τελευταία επίθεση «σφράγισε» την νίκη για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 41-33, 66-61, 92-85

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Ντε Κολό 19, Κουλάγκιν, Τεόντοσιτς 21, Φριτζόν 3, Νίκολς, Τζάκσον 3, Φρίλαντ 8, Βοροντσέβιτς 1, Χίγκινς 12, Χριάπα 4, Κουρμπάνοφ 11, Χάινς 10.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 15, Παπαπέτρου, Σπανούλης 15, Στρόμπερι 9, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 19, Μάντζαρης, Χάκετ 17, Λοτζέσκι 10.