O ΠΑΟΚ έπειτα από μία… διαστημική εμφάνιση στην κατάμεστη Τούμπα, εντυπωσίασε τους πάντες με το ευρύ σκορ (ΠΑΟΚ – Μπρόντμπι 5-0) επί της Μπρόντμπι στον πρώτο αγώνα για τα πλέι οφ του Europa League.

Στην ίδια φάση της διοργάνωσης, ο Παναθηναϊκός αν και απογοήτευσε με την απόδοσή του, απέσπασε «λευκή» ισοπαλία στο Αζερμπαϊτζάν από την Καμπάλα (Καμπάλα – ΠΑΟ 0-0).

Ο Ατρόμητος αν και είχε το δυσκολότερο έργο κόντρα στη Φενέρμπαχτσε, τελικά ηττήθηκε στο Περιστέρι (Ατρόμητος – Φενέρμπαχτσε 0-1) από κάποιες άδικες αποφάσεις του διαιτητή, ο οποίος αρνήθηκε πέναλτι-κόκκινη κατά των Τούρκων και νομιμοποίησε το νικητήριο γκολ, το οποίο προήλθε από επιθετικό φάουλ του Φαν Πέρσι!

Live Blog Live οι μάχες των ΠΑΟ, ΠΑΟΚ και Ατρόμητου στα play off του Europa League

Επικές ανατροπές από Ντόρτμουντ και Ζίλινα

Μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία των κυπέλλων Ευρώπης πέτυχε η Ντόρτμουντ. Χωρίς τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο στη αρχική σύνθεσή της, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0 μετά από 22 λεπτά εναντίον της νορβηγικής Οντ. Ο Σωκράτης μπήκε στο ημίχρονο με το σκορ στο 3-1, συμμάζεψε την άμυνα και η ομάδα του Τόμας Τούχελ έφυγε νικήτρια με 4-3 από τη Νορβηγία, ενώ είχε και δύο δοκάρια στο β΄ ημίχρονο.

Επική, ωστόσο, ήταν η ανατροπή της Ζίλινα από 0-2, 3-2 την Αθλέτικ Μπιλμπάο, την ομάδα που πριν από μία εβδομάδα διάσυρε τη Μπαρτσελόνα. Βέβαια, οι Βάσκοι έχουν τη ρεβάνς στο νέο «Σαν Μαμές» και δύσκολα θα χάσουν την πρόκριση.