Για μόλις οκτώ εκατοστά έχασε το χάλκινο μετάλλιο ο Λούης Τσάτουμας που κατέκτησε την 4η θέση στον τελικό του μήκους.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε με την σειρά τα εξής άλματα: 7,72.μ, 7,90μ., 7,95μ., άκυρο, 7,98μ., 7,71μ., μένοντας εκτός βάθρου από τον Ότερλινγκ που έπιασε τα 8,06μ.

Ο Μεσσήνιος άλτης είχε καλύτερο άλμα στα 7.98μ και δεν κατάφερε να ανεβεί στο βάθρο των νικητών, όπου βρέθηκαν τρεις αθλητές που ξεπέρασαν τα 8.00μ.

Πρώτος ήταν ο Σουηδός Μίχελ Τορνέους με 8.30μ που είναι εθνικό ρεκόρ, ενώ το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Τσέχος Γιούσκα με 8.10μ και νέο ατομικό ρεκόρ. Το χάλκινο πήρε ο Σουηδός Ότερλινγκ με 8.06μ και επίσης νέο ατομικό ρεκόρ,

Έκτος ο Δουβαλίδης

Την 6η θέση με 7.64 πήρε ο Κώστας Δουβαλίδης στον τελικό των 60μ εμπόδια μετά από μια συνολικά πολύ καλύ εμφάνιση στην πρεμιέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κλειστού στίβου της Πράγας. Το απόγευμα στα ημιτελικά είχε τερματίσει σε 7.62 που ήταν και η κορυφαία εφετινή του επίδοση. Και τα τρία μετάλλια πήγαν στη Γαλλία, αφού πρώτος ήταν ο Μαρτινό Λαγκάρντ με 7.49, και ακολούθησαν οι Μπασκού και Μπελοσιάν με 7.50 και 7.52.

Στον τελικό του επί κοντώ Στεφανίδη και Κυριακοπούλου

Στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κλειστού στίβου της Πράγας που θα γίνει την Κυριακή προκρίθηκαν οι Νικόλ Κυριακοπούλου και Κατερίνα Στεφανίδη. Οι Ελληνίδες πρωταθλήτριες έπιασαν το όριο των 4.60μ, αφού υπερέβησαν κατά σειρά τα 4.30μ, 4.45μ, 4.55μ και 4.60μ η Στεφανίδη, όπως και η Κυριακοπούλου που ξεκίνησε όμως τις προσπάθειές της από τα 4.45μ. Κυριακοπούλου και Στεφανίδη κατέχουν τις δύο κορυφαίες επιδόσεις στην Ευρώπη φέτος, με 4.80μ και 4.77μ αντίστοιχα.

Η Κυριακοπούλου, στην τέταρτη συμμετοχή στη διοργάνωση μετέχει για δεύτερη φορά σε τελικό Ευρωπαϊού Πρωταθλήματος- ήταν ένατη το 2011- , ενώ από την άλλη η Στεφανίδη, για πρώτη φορά, καθώς πριν από δύο χρόνια ήταν 13η στο Γκέτεμποργκ.

Η Στεφανίδη μοιράστηκε την πρώτη θέση με την Σιντόροβα, ενώ η Κυριακοπούλου ήταν τρίτη μαζί με την Κράσνοβα. Συνολικά πέντε αθλήτριες ξεπέρασαν με την πρώτη τα 4,60 μέτρα. Αρκετά δυνατά ονόματα του αγωνίσματος έμειναν εκτός τελικού, ωστόσο στο Ο2 Αρένα θα είναι την Κυριακή, αντικειμενικά οι οχτώ καλύτερες αθλήτριες φέτος στην Ευρώπη.

Ρίζιχ (Γερμανία) 4,55 μ.

Τέσσερις Έλληνες αθλητές ξεκινάνε το πρωί του Σαββάτου (7/3) τις προσπάθειές τους στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Πράγας. Την αρχή θα κάνει η Γωγώ Κοκλώνη, το μοναδικό μέλος της αποστολής, που έχει στην κατοχή της δύο μετάλλια στη διοργάνωση (2002, 2005).

Η πρωταθλήτρια των 60μ θα πάρει μέρος στην πρώτη προκριματική σειρά του αγωνίσματος και με 7.31 έχει την τέταρτη επίδοση ανάμεσα στις μετέχουσες. Την πρόκριση για τον ημιτελικό θα πάρουν οι τέσσερις πρώτες από κάθε σειρά και οι τέσσερις συνολικά με τις καλύτερες επιδόσεις.

Η Κοκλώνη διεκδικεί με αξιώσεις να παρατείνει την παρουσία της στην διοργάνωση, με δεδομένο ότι είναι σε θέση να τρέξει κοντά στο 7.30, που μπορεί να της δώσει την πρόκριση. Την κορυφαία επίδοση της σειράς έχει η Μουτζίνγκα Καμπούτζι με 7.18 και είναι ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση ενός εκ των μεταλλίων.

Μαραθώνια διάρκεια θα έχει ο προκριματικός του ύψους, καθώς το αγώνισμα θα γίνει σε ένα γκρουπ με τη συμμετοχή συνολικά 27 αθλητών. Ανάμεσα σε αυτούς οι Κώστας Μπανιώτης και Αντώνης Μάστορας, που θα επιδιώξουν τη συμμετοχή τους στον τελικό της Κυριακής.

Το όριο που έχουν ορίσει οι διοργανωτές για απευθείας πρόκριση στον τελικό είναι 2.31μ, ωστόσο η διαδικασία είναι πιθανό να ολοκληρωθεί σε χαμηλότερα ύψη. Ο Αντέι Προτσένκο (2.33μ), ο Δημήτρης Χονδροκούκης (2.32μ), ο Αλεξέι Ντίμιτρικ (2.31μ) και ο Ντανιγίλ Τσιπλάκοφ (2.31μ) είναι ορισμένα από τα φαβορί αυτού του αγωνίσματος. Ο Μάστορας έχει φετινό ρεκόρ 2.30μ και ο Μπανιώτης 2.28μ, ωστόσο αμφότεροι έχουν την δυνατότητα να ανέβουν υψηλότερα, αρκεί να βρεθούν σε καλή ημέρα.

Στον προκριματικό των 60μ θα πάρει μέρος ο Μάκης Στεργιούλης. Ο πρωταθλητής μας θα τρέξει στην πρώτη σειρά και με 6.68 έχει την τέταρτη επίδοση. Η πρόκριση στον επόμενο γύρο είναι μέσα στις δυνατότητες του αθλητή μας, αρκεί βέβαια να τρέξει κοντά στο φετινό του ρεκόρ. Την πρόκριση για τον ημιτελικό θα πάρουν οι τέσσερις πρώτοι και οι τέσσερις καλύτερες επιδόσεις. Η μεγαλύτερη ελληνική στιγμή της ημέρας είναι ο τελικός του επί κοντώ, με τη συμμετοχή του Κώστα Φιλιππίδη.

Στον τελικό του επί κοντώ ο Φιλιππίδης

Ο Κώστας Φιλιππίδης προκρίθηκε στον τελικό του άλματος επί κοντώ, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου, που διεξάγεται στην Πράγα.

Ο Ελληνας πρωταθλητής, υπερέβη στον προκριματικό, τα πέντε μέτρα και 70 εκατοστά με την πρώτη προσπάθεια (σ.σ. είχε ακόμη άλματα στα 5.45μ με την πρώτη, 5.60μ με την δεύτερη) με αποτέλεσμα να προκριθεί στον τελικό του Σαββάτου, όπου θα διεκδικήσει ένα μετάλλιο.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι το όριο πρόκρισης ήταν 5.75 μέτρα, αλλά δεν χρειάσθηκε να γίνουν προσπάθειες σ΄αυτό το ύψος, δεδομένου ότι η εννιάδα του τελικού συμπληρώθηκε στα 5.70 μέτρα.

Στον τελικό των 60μ. με εμπόδια ο Δουβαλίδης

Στον τελικό των 60μ.εμπ. του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κλειστού στίβου της Πράγας, προκρίθηκε ο Κώστας Δουβαλίδης και μάλιστα κάνοντας φετινό ατομικό ρεκόρ, τερματίζοντας στην τρίτη θέση της πρώτης σειράς με χρόνο 7.62, γεγονός που τον φέρνει στον τελικό του αθλήματος που θα γίνει στις 19:55 απόψε.

Ο Έλληνας πρωταθλητής σημείωσε την καλύτερη εφετινή του επίδοση και σίγουρα μπορεί να κατεβάσει ακόμη περισσότερο τον χρόνο του ώστε να διεκδικήσει ότι καλύτερο μπορεί στον τελικό (19:55 ώρα Ελλάδα).

Από τη σειρά του προκρίθηκαν Οι Μπελοσιάν (Γαλλία) με 7.53, Σβόμποντα (Τσεχία) με 7.61 και Κλαρκ (Βρετανία) με 7.66, ενώ από τη 2η σειρά πέρασαν οι Μπασκού (Γαλλία) με 7.46, Μαρτινό (Γαλλία) 7.54, Μπαλνουβειτ (Γερμανία) με 7.59 και Μπαντζί (Ουγγαρία) με 7.65.

Τρεις ακόμη Ελληνες το απόγευμα της Παρασκευής στον αγωνιστικό χώρο

Άλλοι τρεις Έλληνες βρίσκονται το απόγευμα στον αγωνιστικό χώρο. Πρόκειται για τα δύο κορίτσια του επί κοντώ, την Νικόλ Κυριακοπούλου και την Κατερίνα Στεφανίδη, που έχουν στόχο τα 4,60 μ., προκειμένου να μπουν στον τελικό. Το αγώνισμα ξεκίνησε στις 17:15.

Ο Λούης Τσάτουμας στη μάχη των μεταλλίων, στον τελικό του μήκους, κατετάγη στην τέταρτη θέση

Αποκλείστηκε από τα 60μ. με εμπόδια η Πεσιρίδου…

Αντίθετα η Ελισσάβετ Πεσιρίδου δεν τα κατάφερε και αποκλείσθηκε από την συνέχεια των 60μ με εμπόδια.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, με επίδοση οκτώ δεύτερα και 36 εκατοστά, κατέλαβε την 7η θέση στην 2η προκριματική σειρά και αποκλείσθηκε από τον ημιτελικό, αφού την πρόκριση για την επόμενη φάση, πήραν οι πρώτες τρεις κάθε σειράς και οι αθλήτριες με τις καλύτερες τέσσερις επιδόσεις.

Εκτός από τα 800μ. και η Φιλάνδρα

Η Ελένη Φιλάνδρα αποκλείσθηκε από την συνέχεια των 800 μέτρων. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, με επίδοση 2:05.52, κατέλαβε την 4η θέση στην 4η προκριματική σειρά και αποκλείσθηκε από τον ημιτελικό, αφού την πρόκριση για την επόμενη φάση, πήραν οι πρώτες δύο κάθε σειράς και οι αθλήτριες με τις καλύτερες τέσσερις επιδόσεις.