Και με τη… βούλα στις 16 καλύτερες ομάδες της Ευρωλίγκα, ή αλλιώς στο Top16 της διοργάνωσης βρίσκεται από το βράδυ της Παρασκευής ο Παναθηναϊκός, καθώς στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των ομίλων, οι «πράσινοι» κατάφεραν να νικήσουν τη Μπάγερν Μονάχου με87-72παίζοντας αρκετά ελκυστικό μπάσκετ και προσφέροντας κατά διαστήματα όμορφο θέαμα στους περίπου 15.000 φίλους τους που βρέθηκαν στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Το «τριφύλλι» στην πραγματικότητα δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα στο παιχνίδι, καθώς έφτασε να προηγηθεί με διαφορά ακόμη και 22 πόντων, ενώ οι Γερμανοί τη μοναδική φορά που έγιναν αισθητοί ήταν στο 70-61 με τρίποντο του ΜακΚάλεμπ στο 35′. Έτσι, ο Παναθηναϊκός έφτασε στην 5η νίκη του (5-2) και «σφράγισε» την παρουσία του στην επόμενη φάση.

Δύο επιθετικά ξεσπάσματα μέχρι το ημίχρονο ήταν αρκετά για τον Παναθηναϊκό, προκειμένου να κλείσει και τα δύο πρώτα δεκάλεπτα σε διαφορά ασφαλείας. Οι «πράσινοι», οι οποίοι είχαν μηδέν λάθη(!) στο πρώτο εικοσάλεπτο και 6/13 τρίποντα, βρέθηκαν στο 4΄ στο 6-8, αλλά η απάντηση ήταν άμεση, καθώς ο Μαυροκεφαλίδης κυριάρχησε κοντά στο καλάθι, Διαμαντίδης και Σλότερ εκτέλεσαν από την περιφέρεια και με επιμέρους σκορ 12-4 ο Παναθηναϊκός έκλεισε το δεκάλεπτο στο +6 (18-12).

Με καλή άμυνα οι Γερμανοί κατάφεραν στο 18΄ να πετύχουν την ισοφάριση (31-31), αλλά και πάλι οι «πράσινοι» πήραν φωτιά από τα 6.75. Σλότερ (2/2) και Φώτσης (1/1) εκτέλεσαν και ο Παναθηναϊκός με επιμέρους σκορ 13-3 σε λιγότερο από 2 λεπτά κατάφερε να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +11 (44-33).

Στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός έθεσε σε λειτουργία και την ασφυκτική του άμυνα και περιορίζοντας μέχρι το 25΄ τους Γερμανούς στους 4 πόντους, έτρεξε επιμέρους σκορ 15-4 και εκτόξευσε τη διαφορά στους +22 πόντους (59-37), «καθαρίζοντας» νωρίς την υπόθεση νίκη.

Η μικρή χαλάρωση που ακολούθησε από τους γηπεδούχους έδωσε την ευκαιρία στο Σαβάνοβιτς να μαζέψει τη διαφορά με τη λήξη της περιόδου (65-51), για να πάρει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος ο ΜακΚάλεμπ και στο 15΄ να μειώσει μετά από ώρα στους -9 (70-61). Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός συμμαζεύτηκε και πάλι αμυντικά και βρίσκοντας λύσεις από τα 6.75 από τους «παλιούς», Φώτση και Διαμαντίδη (από 1 τρίποντο), έφτασε άνετα στη νίκη με 87-72.

Τα δεκάλεπτα:18-12, 44-33, 65-51, 87-72

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:Λαμόνικα (Ιταλία), Σεμές (Ισραήλ), Χιμένεθ (Ισπανία)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς):Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 17 (3), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 13 (1), Παππάς 10 (2), Φώτσης 14 (3), Μαυροκφαλίδης 16, Διαμαντίδης 7 (1), Γκιστ 2, Μπλουμς, Ράιτ 6.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Σβέτισλαβ Πέσιτς):ΜακΚάλεμπ 15 (1), Σαφάρτζικ 5, Μίτσιτς 7 (1), Στάιγκερ, Μπενζίνγκ 14 (2), Τζέντοβιτς, Στίματς 5, Ζίμπσερ 2, Σαβάνοβιτς 13, Ιντμπιχι 2, Γιάγκλα, Μπράιαντ 9.