Ο Λιούις Χάμιλτον με τη Mercedes είναι ο νέος παγκόσμιος πρωταθλητής στη Formula 1. Ο βρετανός οδηγός κυριάρχησε και στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς, στο Αμπου Ντάμπι, τη στιγμή που ο ομόσταυλος του και διεκδικητής του τίτλου, Νίκο Ρόσμπεργκ, με προβλήματα στο μονοθέσιο τερμάτισε εκτός της πρώτης δεκάδας.

Ο Χάμιλτον είναι ο δεύτερος πιλότος στην ιστορία της Mercedes που κατακτά τον τίτλο, μετά τον θρυλικό Χουάν Μανουέλ Φάντζιο. Αυτό το πρωτάθλημα είναι το δεύτερο στην καριέρα του Βρετανού μετά το 2008, οπότε είχε θριαμβεύσει οδηγώντας για τη McLaren.

Το βάθρο συμπλήρωσαν οι δύο Williams, με Φελίπε Μάσα και Βαλτέρι Μπότας. Οι υπόλοιποι της δεκάδας ήταν οι Ρικιάρντο, Μπάτον, Χούλκενμπεργκ, Πέρες, Φέτελ, Αλόνσο και Ραϊκόνεν. Ο Νίκο Ρόσμπεργκ τερμάτισε τελικά 14ος.

Η τελική βαθμολογία των οδηγών:1. Χάμιλτον 384,2. Ρόσμπεργκ 317,3. Ρικιάρντο 238,4. Μπότας 186,5. Φέτελ 167.

Η τελική βαθμολογία των κατασκευαστών:1. Mercedes 701,2. Red Bull 405,3. Williams 320,4. Ferrari 216,