Ο Ολυμπιακός παρέμεινε επικεφαλής στην Α1 μπάσκετ των ανδρών, καθώς στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής, επικράτησε με 80-55 του ΠΑΟΚ. Αυτή ήταν η έκτη νίκη για τους «ερυθρόλευκους» στο πρωτάθλημα και η πρώτη ήττα για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 15 πόντους, με τους Αγραβάνη και Ντάρντεν να έχουν από 11. Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Χαραλαμπίδης και Κάρτερ με 12 και 10 πόντους, αντίστοιχα.

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε χωρίς τους Γιώργο Πρίντεζη, Ματ Λοτζέσκι, Δημήτρη Κατσίβελη και Ιωάννη Παπαπέτρου ενώ ο αμφίβολος Σαλούστρος τελικά κατάφερε να παίξει για την ομάδα του ΠΑΟΚ.

Δύο δεκάλεπτα άντεξε ο αήττητος μέχρι σήμερα ΠΑΟΚ απέναντι στον Ολυμπιακό, καθώς οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό πόντων στο πρώτο 20λεπτο.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ολυμπιακού, βελτίωσαν αισθητά την άμυνά τους (ο ΠΑΟΚ σημείωσε μόλις 9 πόντους), οι ίδιοι πέτυχαν 26 και μετέτρεψαν το 40-31 του ημιχρόνου, σε 66-42 στο 30΄. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» διοατήρησαν τη διαφορά και έφτασαν στη νίκη με 80-55.

Διαιτητές: Πηλοϊδης-Δεσλής-Παντελίδης

Τα δεκάλεπτα:
18-13, 40-31, 66-42, 80-55

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 7, Χάντερ 10, Ντάνστον 3, Σπανούλης 15, Ντάρντεν 11, Σλούκας 5, Λαφαγιέτ 8, Μουράτος, Χριστοδούλου, Αγραβάνης 11, Μάντζαρης 10, Καββαδάς.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος):
Λάνγκφορντ 6, Λιάπης 2, Χαραλαμπίδης 12, Κάρτερ 10, Κακαρούδης 4, Τσόχλας 5, Δέδας 5, Μαργαρίτης 2, Κώττας, Όντουμ 1, Βον 2, Σαλούστρος 6.

Παναθηναϊκός-ΚΑΟ Δράμας 86-55

Το «6 στα 6» και με «σβηστές» μηχανές στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα απέναντι στον ΚΑΟΔ, έκανε ο Παναθηναϊκός.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς επικράτησε 86-55 των Δραμινών και έφτασε στο -1β. από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, που όμως έχει ένα ματς περισσότερο.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο εκπληκτικός Σλότερ, που σημείωσε με 28 πόντους σε περίπου 23 λεπτά συμμετοχής!

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 42-30, 63-40, 86-55

Σε αναμετρήσεις για την 7η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ ανδρών σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Πανελευσινιακός-ΑΓΟ Ρεθύμνου 70-80
Πανιώνιος-Κόροιβος Αμαλιάδας 74-69
Άρης-Κολοσσός Ρόδου 65-77
Απόλλων Πατρών-Τρίκαλα 83-70
ΑΕ Νέας Κηφισιάς-ΑΕΚ 75-80