«Ποδαρικό» με νίκη για τον Παναθηναϊκό στον 3ο όμιλο της Ευρωλίγκα. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 84-77 της πολωνικής Τούροβ στο ΟΑΚΑ, στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Σλότερ και Παππά, οι οποίοι σημείωσαν από 16 πόντους. Από την πρωταθλήτρια Πολωνίας, ο πρώην «ερυθρόλευκος», Μάρντι Κόλινς, προσπάθησε με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ για την έκπληξη.

Οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν αμυντικά προβλήματα στο δεύτερο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν δύο φορές (73-71 και 80-77) στο σκορ, έχοντας τον πρώην «ερυθρόλευκο», Κόλινς σε τρομερή κατάσταση (23π.), ωστόσο στο τέλος… μίλησε η φανέλα.

Η έλλειψη διάρκειας σε άμυνα και επίθεση, η αστοχία από τα 6.75 (1/9 τρίποντα) και η συμπλήρωση τριών φάουλ από τον Διαμαντίδη δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό στο πρώτο ημίχρονο να επιβάλει το ρυθμό του και να κυριαρχήσει στο παιχνίδι. Κάθε φορά που οι «πράσινοι» προσπαθούσαν να «οικοδομήσουν» μία διαφορά ασφαλείας (14-8 στο 8΄, 24-16 στο 12΄) ακολουθούσε δυσκολία στη δημιουργία και στο τελείωμα των φάσεων με αποτέλεσμα η Τούροβ να επιστρέφει γρήγορα στο παιχνίδι.

Χαρακτηριστικό άλλωστε ήταν το εξάλεπτο μετά το λέι απ του Παππά, που έγραψε στο 12΄ το 24-16, στο οποίο ο Παναθηναϊκός τα έσπασε στα σουτ εντός πεδιάς και έπαιρνε πόντους μόνο από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, μέχρι το λέι απ του Γιάνκοβιτς στο 18΄ (38-34). Και πάλι, όμως, ένα δίλεπτο αμυντικό κρεσέντο έφερε την ελληνική ομάδα στο +7 (42-35) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στα αξιοσημείωτα του πρώτου 20λέπτου η θετική εμφάνιση του Τζούλιαν Ράιτ στο ντεμπούτο του με την «πράσινη» φανέλα, όταν αντικατέστησε στο 8΄ τον Εστεμπάν Μπατίστα και έμεινε στο παρκέ για 5 λεπτά με απολογισμό 4 πόντους και 4 ριμπάουντ, όπως και το κοντό σχήμα που επέλεξε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ιβάνοβιτς με τον Φώτση στη θέση «5» σε μία προσπάθεια να πάρει πόντους από τον αιφνιδιασμό.

Με τον Σλότερ να οργιάζει στην τρίτη περίοδο (12π. σε αυτό το διάστημα), ο Παναθηναϊκός απέδωσε τα μέγιστα σε άμυνα και επίθεση μέχρι το 34΄ και με επιμέρους σκορ 12-5 ξέφυγε για πρώτη φορά με +14 (54-40). Και πάλι όμως έδειξε σημάδια χαλάρωσης, η αστοχία επέστρεψε και η Τούροβ με τον πρώην «ερυθρόλευκο», Μάρντι Κόλινς, να το έχει πάρει… προσωπικά (10π. στο γ’ δεκ.) κατάφερε να μειώσει και πάλι στους -7 (63-56 στο 29΄). Να σημειωθεί ότι σε όλη την τρίτη περίοδο (68-59) ο Ιβάνοβιτς κράτησε τον Διαμαντίδη στον πάγκο, προκειμένου να τον προφυλάξει από τα φάουλ και να τον έχει στη διάθεση τους στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Δύο «κολλητά» τρίποντα του Τέιλορ στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου έδωσαν ώθηση στους Πολωνούς, οι οποίοι με επιμέρους σκορ 10-5 μείωσαν στο 35΄ και πάλι στους -2 (73-71).

Ωστόσο, ο Παππάς φρόντισε να ξεμπλοκάρει την ομάδα του από τα 6.75 (76-71), ενώ με την είσοδο του Διαμαντίδη η αμυντική γραμμή των «πρασίνων» έδεσε, ο αρχηγός του Παναθηναϊκού συνεργάστηκε άψογα με τον Γκιστ στην επίθεση και η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έκοψε πρώτη το νήμα του τερματισμού με 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 42-35, 68-59, 84-77.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιόβτσιτς (Σερβία), Γιαβόρ (Σλοβενία), Ρομάνο (Ισραήλ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Σλότερ 16 (2), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 13, Φώτσης 3 (1), Παππάς 16 (2), Διαμαντίδης 2, Γκιστ 7, Μπατίστα 10, Μπλουμς 11 (2), Ράιτ 4.

ΤΟΥΡΟΒ (Μίοντραγκ Ραϊκοβιτς): Κόλινς 23 (2), Κούλιγκ 17 (1), Τσιλίνσκι 10 (2), Γιάραμαζ 3, Βισνιέφσκι, Μοντοβένου 5, Νίκολις, Τέιλορ 9 (2), Ζιγκεράνοβιτς 10.