Ένας εντυπωσιακός ΠΑΟΚ και πλέον πρωτοπόρος, κατάφερε να θριαμβεύσει επί του ΟΦΗ, στην Τούμπα, αφού στα πρώτα 45 λεπτά έγραψε το… τελικό σκορ, 4-0, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ.

Ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα απέναντι στην ουραγό Νίκη Βόλου την οποία νίκησε με 1-0, χάνοντας ευκαιρίες για περισσότερα γκολ.

Σπουδαίο «διπλό» σημείωσε η Κέρκυρα στη Λιβαδειά νικώντας τον Λεβαδειακό με 3-2, ενώ ισοπαλία, 1 – 1 μεταξύ Εργοτέλη και Παναιτωλικού σημειώθηκε στο Παγκρήτιο. Η Βέροια επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0. Η ομάδα της Ηπείρου αγωνίστηκε με δέκα παίκτες από το 39′, λόγω αποβολής του Ντάσιου.

Οι αγώνες του Σαββάτου

Την πρώτη εφετινή ήττα του από τον Ατρόμητο με 1-0 γνώρισε ο Ολυμπιακός, έπειτα από μία κάκιστη εμφάνιση που πραγματοποίησε στο Περιστέρι. Αγνώριστοι οι Πειραιώτες, βρέθηκαν να χάνουν από το 29ο λεπτό χάρη στο γκολ που σημείωσε ο… δανεικός Καραμάνος. Ανώτεροι οι Περιστεριώτες έχασαν καλές ευκαιρίες και για περισσότερα γκολ.

Στον αγώνα που «άνοιξε την αυλαία», το Σάββατο, ο Αστέρας πέρασε από τα Χανιά με νίκη 0-1 επί του Πλατανιά ενώ στη Νέα Σμύρνη Πανιώνιος και Ξάνθη ήρθαν ισόπαλοι με 1-1.

Η αυλαία της αγωνιστικής πέφτει την Δευτέρα με την αναμέτρηση Καλλονή – Πανθρακικός.