Συγκλονιστικός ήταν ο μικρός τελικός του Παγκοσμίου Κυπέλλου μπάσκετ, με την Γαλλία να κερδίζει τελικά 95-93 τη Λιθουανία και να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο.

Οι δύο ομάδες προσέφεραν πλούσιο θέαμα με τους «τρικολόρ» να είναι τελικά ψύχραιμοι στις βολές και να κρατούν το προβάδισμα που είχαν εξασφαλίσει 1,5 λεπτό πριν από τη λήξη του αγώνα.

Με τον Λοβέρν να μπαίνει «ζεστός» (7 διαδοχικοί πόντοι, 1 τρίποντο) οι πρωταθλητές Ευρώπης προηγήθηκαν γρήγορα με 7-2. Ωστόσο, οι Λιθουανοί κυριάρχησαν στους… αιθέρες και με τον Γιανκούνας οδηγό έτρεξαν σερί 7-0 και προσπέρασαν στο σκορ με 9-7 στο 7΄. Κάπου εκεί ο Μπατούμ πήρε και πάλι το «όπλο» του και κρατώντας τον ίδιο ρυθμό από τη χθεσινή εξωπραγματική του εμφάνιση (35π.) διέλυσε τα αμυντικά συστήματα των Λιθουανών και κράτησε μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου το προβάδισμα για τους «τρικολόρ» (22-19).

Ο φόργουορντ του Πόρτλαντ συνέχισε να απειλεί το καλάθι των αντιπάλων και στο δεύτερο δεκάλεπτο (13π.), μαζί με τον Λοβέρν (11π.), και με καλό πάσινγκ γκέιμ κατά διαστήματα οι Γάλλοι διατήρησαν τη διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (43-42), σκορ το οποίο θα μπορούσε να ήταν διαφορετικό αν ο σέντερ των Λιθουανών, Γιόνας Βαλαντσιούνας (12π.),δεν ήταν απελπιστικά μόνος στην επίθεση.

Στην τρίτη περίοδο ο Βαλαντσιούνας συνέχισε να κυριαρχεί μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, Γιανκούνας και Πότσιους άρχισαν τις εκτελέσεις από τα 6.75 και οι Λιθουανοί, που εγκλώβισαν αμυντικά Λοβέρν και Μπατούμ, προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +8 πόντους (62-54 στο 27′). Οι Γάλλοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά επτά σερί πόντοι του Σεϊμπούτις (1 τρίποντο) κράτησαν τη διαφορά μέχρι τη λήξη της περιόδου (71-64).

Ντέρμπι… μύρισε από τα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, όταν ο Μπατούμ με προσωπικές ενέργειες εκμεταλλεύτηκε τις βεβιασμένες επιθέσεις των Λιθουανών και με άξιο συμπαραστάτη τον Ντιαό χάρισε στη Γαλλία και πάλι το προβάδισμα με 77-75, μετά από επιμέρους σκορ 13-4. Τρία λεπτά πριν τη λήξη ο Βαλαντσιούνας με καλάθι και φάουλ (80-77) έδειξε να ελέγχει την κατάσταση, αλλά εκεί μίλησε η εμπειρία του Μπορίς Ντιαό, με τον φόργουορντ των Σαν Αντόνιο Σπερς να γράφει με προσωπικό σερί 4-0 το 86-80 για τη Γαλλία στα 30».

Ακολούθησε η γνωστή διαδικασία των ελευθέρων βολών, με τον Σεϊμπούτις να μειώνει σε απόσταση αναπνοής για τη Λιθουανία (87-88 στα 12»), αλλά οι Γάλλοι βρήκαν στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα την ευστοχία τους από τη γραμμή της… φιλανθρωπίας και έφτασαν σε μία ιστορική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 42-43, 71-64, 93-95.

Λιθουανία (Καζλάουσκας): Πότσιους 11(2), Γιουσκεβίτσιους 14(1), Κουζμίνσκας, Ν. Λαβρίνοβιτς 5(1), Ματσιούλις 11, Σεϊμπούτις 13(1), Γιασάιτις 1, Μοτεγιούνας 3(1), Γιανκούνας 10(1), Βαλαντσιούνας 25.

Γαλλία (Κολέ): Ερτέλ 13(1), Μπατούμ 27(2), Ντιό 8(2), Λοβέρν 13(1), Καουντί, Τζάκσον 3(1), Φουρνιέ 4, Πιετρούς 4, Γκοβέρ 4, Μ. Ντιό 15, Ζελαμπάλ 4.