Στόχος επετεύχθη για την εθνική ομάδα που επιβλήθηκε με 82-70 των Φιλιππίνων στην δεύτερη αγωνιστική του Μουντομπάσκετ, διπλασιάζοντας τις νίκες της κόντρα σε μία ιδιαίτερα μαχητική ομάδα, ορισμένες φορές στα όρια του αντιαθλητικού. Κορυφαίος ο εκπληκτικός σε άμυνα και επίθεση (25 πόντους) Γιώργος Πρίντεζης.

Τη Δευτέρα οι παίκτες του Κατσικάρη αντιμετωπίζουν το Πουέρτο Ρίκο (που έχει σοβαρά προβλήματα τραυματισμών) στις 21:00.

Η εθνική προσπάθησε να χτυπήσει μέσα στην αντίπαλη ρακέτα με τους Μπουρούση και Πρίντεζη να δίνουν σημαντικές λύσεις. Ωστόσο, ο Μπλατς κρατούσε τις Φιλιππίνες μέσα στο παιχνίδι μέχρι το 7-8 στο 5ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο η φροντ λάιν του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος πάτησε… γκάζι, η άμυνα ζώνης έσφιξε και με επιμέρους σκορ 10-0 η εθνική βρέθηκε στο +11 (7-18) για να μπει στη δεύτερη περίοδο στο με διψήφια διαφορά (10-20).

Μέχρι το ημίχρονο η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να ελέγξει το δαιμονιώδη ρυθμό των αντιπάλων, ενώ εν αντιθέσει με εχθές η ευστοχία της γύρισε την… πλάτη (11/28 σουτ εντός πεδιάς, με 1/10! τρίποντα).

Ο Κατσικάρης ανακάτεψε την τράπουλα, έπαιξε ακόμη και με τρία γκαρντ (Καλάθης, Ζήσης, Σλούκας), αλλά και πάλι το επιθετικό ξέσπασμα δεν ήρθε. Την ίδια στιγμή οι Φιλιππίνες βρήκαν τους διαδρόμους προς το ελληνικό καλάθι, μείωσαν ακόμη και στους -8 (27-35 στο 19′), αλλά τα σωστά αντανακλαστικά των Σλούκα και Πρίντεζη κράτησαν για την εθνική το +10 (27-37) μέχρι το ημίχρονο.

Ο Πρίντεζης συνέχισε να τροφοδοτείται στην ελληνική επίθεση και στο τρίτο δεκάλεπτο και η εθνική δεν άργησε να ξεφύγει με 17 πόντους. Ωστόσο, η αδυναμία της ελληνικής άμυνας να περιορίσει τον Μπλατς έφερε προς στιγμή αναστάτωση στο ελληνικό στρατόπεδο, όταν ο τελευταίος άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά.

Και πάλι όμως η επιλογή του Κατσικάρη να παίξει με έναν κλασικό γκαρντ (Καλάθη) και να ψηλώσει το σχήμα έφερε τα επιθυμητά αποτελέσματα με τους Έλληνες διεθνείς να εκτοξεύουν τη διαφορά στους +16 (38-54 στο 27) για να μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 45-58.

Οι Φιλιππίνες προσπάθησαν για την έκπληξη στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, μείωσαν και πάλι στους -10 (50-60), αλλά η κυριαρχία του Μπουρούση στα ριμπάουντ, η άψογη συνεργασία του με τον Πρίντεζη και το τρίποντο-ανάσα του Βασιλειάδη έδωσαν στην εθνική ένα… μαξιλαράκι ασφαλείας των +15 πόντων (50-65), το οποίο ήταν αρκετό για να χαρίσει στην Ελλάδα τη δεύτερη νίκη.

Τα δεκάλεπτα:10-20, 27-37, 45-58, 70-82

ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ (Βίνσεντ Ρέγες):Αλαπάγκ 3 (1), Τενόριο 3 (1), Τσαν 3 (1), Ουίλιαμ 5 (1), Ντέιβιντ 2, Ντε Οκάμπο 4, Νόργουντ 5 (1), Μπλατς 21, Φαγιάρδο 10, Νταλιστάν 5 (1), Αγκιλάρ 2, Πίνγκρις 7.

ΕΛΛΑΔΑ (Φώτης Κατσικάρης):Μάντζαρης, Μπουρούσης 12, Ζήσης 8, Βασιλειάδης 6 (2), Καλάθης 9 (1), Παπανικολάου 9, Σλούκας 3, Καϊμακόγλου 5 (1), Αντετοκούνμπο 3, Βουγιούκας 2, Πρίντεζης 25 (1).

Νίκη της Γαλλίας επί της Σερβίας με 74-73

Με μία βολή του Λαβινέ 1 δευτερόλεπτο πριν τη λήξη του αγώνα η Γαλλία «έκλεψε» ουσιαστικά τη νίκη με 74-73 από τη Σερβία που ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα, στο πλαίσιο του Α’ ομίλου του Μουντομπάσκετ. Ετσι οι «τρικολόρ» πέτυχαν την πρώτη του νίκη, ενώ η παρέα του Τεόντοσιτς είναι στο 1-1.

Στον Δ’ Όμιλο

Η Αυστραλία νίκησε με 89-55 τη Νότια Κορέα

Εύκολα η Αυστραλία νίκησε με 89-55 τη Νότια Κορέα, στο πλαίσιο της 2ης ημέρας του Δ’ ομίλου του παγκοσμίου κυπέλλου μπάσκετ της Ισπανίας.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο προπονητής της Αυστραλίας «τράβηξε» από το ματς για να ξεκουράσει τον Ίνγκλις, που ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας με 17 πόντους, αλλά και τους υπόλοιπους βασικούς.

Τα δεκάλεπτα:17-26, 29-44, 41-66, 55-89

Ν. Κορέα:Μουν 3, Παρκ 2, Γιανγκ 2, Λι 4, Κιμ 13, Τσο 10, Κιμ 8, Χέο 3, Κιμ 10.

Αυστραλία:Γκούλντινγκ 3, Μπροέκοφ 9, Γκίμπσον 4, Ίνγκλις 17, Νιούλεϊ 2, Ντελαβέντοβα 7, Μπάιρστοου 13, Εξούμ 4, Μπάινες 13, Άντερσεν 5, Μοτούμ 8, Τσαβάι 4

Στον Β’ ‘Ομιλο

Η Κροατία νίκησε την Αργεντινή 90-85

Η εξαιρετική Κροατία νίκησε την Αργεντινή 90-85 στο ντέρμπι του Β΄ομίλου, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής στο Παγκόσμιο Κύπελλο μπάσκετ της Ισπανίας, κι έγινε αμέσως φαβορί για την κατάληψη της πρώτης θέσης.

Οι «χρβάτσκι» βασίστηκαν στον επιθετικό πλουραλισμό τους και την άψογη οργάνωση του Λαφαγιέτ, που πριν αποχωρήσει τραυματίας είχε προλάβει να μοιράσει 9 ασίστ και να σκοράρει 11 πόντους. Αντίθετα η «αλμπισελέστε» περίμενε τα πάντα από τον Σκόλα (30 πόντοι), όμως ένας παίκτης ουδέποτε κατόρθωσε να νικήσει μόνος του μια ομάδα.

Τα δεκάλεπτα:20-28, 44-46, 63-75, 85-90

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ:Σκόλα 30, Καμπάτσο 13, Νοτσιόνι 11, Γκουτιέρες 9, Χέρμαν 9, Πριτζόνι 8, Σαφάρ 3, Μάτα 2, Γκαλίτσι, Λαπροβιτόλα, Ντελία, Μπορτολίν.

ΚΡΟΑΤΙΑ:Σίμον 18, Μπογκντάνοβιτς 16, Σάριτς 16, Λαφαγέτ 11, Ζόριτς 10, Ούκιτς 8, Ρούντεζ 6, Τόμιτς 5, Άντριτς, Μάρκοτα, Χεζόνια, Μπάμπιτς.

Στον Γ’ Όμιλο

Η Δομινικανή Δημοκρατία νίκησε τη Νέα Ζηλανδία 76-63

Την πρώτη νίκη της στο Παγκόσμιο Κύπελλο μπάσκετ της Ισπανίας σημείωσε η Δομινικανή Δημοκρατία, που με ηγέτη τον γκαρντ των Χιούστον Ρόκετς Φρανσίσκο Γκαρσία, ο οποίος σκόραρε 29 πόντους, επιβλήθηκε της Νέας Ζηλανδίας με 76-63 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, για τον Γ΄ όμιλο. Για τους Νεοζηλανδούς, αντίθετα, ήταν η δεύτερη ήττα σε ισάριθμες συναντήσεις.

Τα δεκάλεπτα:14-16, 34-27, 51-50, 76-63

ΔΟΜΙΝΙΚΑΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ:Γκαρσία 29, Μαρτίνες 12, Φελντίν 9, Μπάες 8, Λις 7, Κορονάδο 5, Σόσα 2, Βάργκας 2, Σάντσες 2, Φορτούνα, Σαντάνα, Ραμόν.

ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ:Αμπερκρόμπι 22, Πένι 16, Βούκονα 11, Γουέμπστερ 7, Λόου 3, Τ. Γουέμπστερ 2, Φοτού 2, Τέιτ, Μπάρτλετ, Κένι, Κ. Άντονι, Φρανκ.

Η Φιλανδία επικράτησε της Ουκρανίας 81-76

Μετά τον… εφιάλτη της πρεμιέρας του Γ’ ομίλου (Μπιλμπάο) από τις ΗΠΑ και τη συντριβή με 114-55 η Φινλανδία πήρε την πρώτη νίκη της στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας. Η ομάδα του Χένρικ Ντέτμαν επικράτησε 81-76 της Ουκρανίας στη 2η αγωνιστική της διοργάνωσης και υποχρέωσε τους παίκτες του Μάικ Φρατέλο στην πρώτη ήττα.

Κορυφαίος των νικητών ο Χαφ με 23 πόντους, ενώ από την Ουκρανία, που πλήρωσε τα πολλά λάθη (18) προσπάθησε ο Τζέτερ με 24.

Τα δεκάλεπτα:20-22, 35-37, 57-52, 81-76.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Χένρικ Ντέτμαν):Κοϊβίστο 6 (2), Μέρφι 12, Μουρίνεν, Χαφ 23 (5), Λι 7, Σαλίν 9 (1), Κότι, Κόπονεν 14, Μότολα 4, Λέχτο , Ράνικο 6 (1).

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Μάικ Φρατέλο):Πουστοζβόνοβ 15 (3), Τζέτερ 24 (2), Μίσουλα 8 (2), Μικχάιλιουκ 4, Γκλαντίρ 6 (2), Λίποβι 3 (1), Νατιάζκο 6, Ζαμπιρτσένκο 2, Κορνιένκο 2, Ζάιτσεφ 6, Κράφτσοβ.