Διπλή ελληνική συμμετοχή θα υπάρχει το απόγευμα της Τετάρτης στα ημιτελικά των 200μ. πεταλούδα, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης του Βερολίνου.

Στο αγώνισμα που άνοιξε το πρωινό πρόγραμμα της ημέρας στους αγώνες κολύμβησης ο Στέφανος Δημητριάδης τερμάτισε στην 3η θέση της 2ης προκριματικής σειράς με 1:57.77 και με τον 8ο χρόνο καλύτερο χρόνο πήρε εύκολα την πρόκριση και το απόγευμα (20:00 ώρα Ελλάδας), θα παλέψει για να πάρει το εισιτήριο, για δεύτερη φορά στην καριέρα του, στον τελικό του αγωνίσματος

Ο Δημητριάδης, πέρασε 5ος τα 50μ σε 26.68, 7ος τα 100μ σε 56.94μ 8ος τα 150μ σε 1:27.13, αλλά μετά ανέβασε στροφές κι έφθασε στην 3η θέση με 1:57.77.

«Για πρωί ήταν σχετικά μια καλή κούρσα, δεν έδωσα το εκατό τοις εκατό. Μέσα στην κούρσα ένιωθα μουδιασμένος, αλλά πιστεύω ότι το απόγευμα θα είμαι πιο έτοιμος και με το καλό να πάρω την πρόκριση για τον τελικό» δήλωσε ο Στέφανος Δημητριάδης.

Ο Κωνσταντίνος Μαρκόζης κολύμπησε στη 4η και τελευταία προκριματική σειρά και ο 20χρονος κολυμβητής με ρεκόρ περιόδου στο 1:58.48 (είχε έρθει στο Βερολίνο με 1:58.89) πήρε την 5η θέση και τη 16η θέση στο σύνολο.

Όμως στην κατάταξη πρόκρισης για τα ημιτελικά βρέθηκε στη 15η θέση, κι αυτό γιατί ο Νικολάι Σκβορτσόφ (2ος το 2008 και το 2010) έμεινε εκτός συνέχειας παρά την 11η θέση (1:57.93), καθώς μάξιμουμ δύο αθλητές από κάθε χώρα έχουν το δικαίωμα πρόκρισης κι αυτοί ήσαν οι Εβγκένι Κοπτέλοφ (2ος με 1:56.37) και Αλεξάντερ Κουντάσεφ (7ος με 1:57.70).

«Για πρωί ήταν άψογη κούρσα, πέτυχα ρεκόρ περιόδου και το απόγευμα θα προσπαθήσω για το καλύτερο δυνατό» είπε ο Κωνσταντίνος Μαρκόζης, που ήταν 5ος στα 50μ (26.67), 4ος στα 100μ (56.70) και 2ος στα 150μ (1:27.03).

Μακράν κορυφαίος των προκριματικών ήταν ο Δανός Βίκτορ Μπρόμερ με 1:55.43, ενώ εκτός ημιτελικών έμειναν σημαντικά ονόματα, όπως ο Ούγγρος Μπέντσε Πουλάι και ο Νικολάι Σκβόρτσοφ, ο οποίος αν και 11ος στο σύνολο, αποκλείστηκε επειδή ήταν τρίτος Ρώσος.

Εκτός τελικού οι Μπανούση και Κατσούλη στο 1μ.

Μακριά από τις θέσεις πρόκρισης στον τελικό του 1μ καταδύσεων γυναικών στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βερολίνου βρέθηκαν η Ιουλιάννα Μπανούση και η Ελένη Κατσούλη.

Την καλύτερη εμφάνιση στον προκριματικό του αγωνίσματος πραγματοποίησε η Ιουλιάννα Μπανούση που συγκέντρωσε 209.20β και κατετάγη στην 21η θέση, ενώ η Ελένη Κατσούλη με 202.10β β πήρε την 23η θέση σε σύνολο 25 αθλητριών που πήραν μέρος στο αγώνισμα.

«Ο αγώνας ήταν δύσκολος, όπως τον περίμενα βέβαια, έκανα αυτό που μπορούσα, σίγουρα όμως περίμενα κάτι παραπάνω, αλλά με τις συνθήκες προετοιμασίας που είχαμε στην Ελλάδα, πιστεύω ότι ήταν μια καλή εμφάνιση» δήλωσε η Μπανούση.

Όμως τα 3μ συγχρονισμένων καταδύσεων είναι το αγώνισμα που ελπίζουν σε διάκριση σε αυτό το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα οι δύο 19χρονες Ελληνίδες καταδύτριες.

«Στα 3μ συγχρονισμένων θα προσπαθήσουμε να περάσουμε στον τελικό κι από εκεί και πέρα να σημειώσουμε μια καλή εμφάνιση. Αυτό είναι το αγώνισμα που μας ενδιαφέρει πιο πολύ», σημειώνει η Ελένη Κατσούλη.

Οι δύο αθλήτριες μετέχουν για δεύτερη φορά σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα γυναικών. Πριν από δύο χρόνια στο Ντέμπρετσεν είχαν πάρει την 9η θέση στα 3μ συγχρονισμένων καταδύσεων, ενώ στα 3μ. η Μπανούση ήταν 15η και η Κατσούλη 24η

Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βερολίνου στα 3μ θα αγωνιστεί μόνο η Ιουλιάννα Μπανούση.