Στα ημιτελικά του Eurobasket Εφήβων που διεξάγεται στην Τουρκία πέρασε η Ελλάδα η οποία επικράτησε με 85-68 της Ιταλίας στον προημιτελικό.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου μπήκαν μπροστά στο σκορ από την αρχή του αγώνα και είχαν τον έλεγχο του ματς, ωστόσο η Ιταλία έκανε την αντεπίθεσή της στην 3η περίοδο και έφτασε σε απόσταση αναπνοής.

Ωστόσο οι διεθνείς με τρομερή αντεπίθεση στο 4ο δεκάλεπτο και κορυφαίο τον Παπαγιάννη, έφτασαν στο 85-68 και στην πρόκριση στα ημιτελικά. Επόμενος αντίπαλος ο νικητής του ζευγαριού Σερβία – Λιθουανία.

Με σερί 6-0 η εθνική προηγήθηκε 9-5 στα μισά της πρώτης περιόδου, ενώ λίγο αργότερα με σερί 9-0 έφτασε το υπέρ της προβάδισμα σε διψήφιο νούμερο (9-20, 17» πριν από τη λήξη του δεκαλέπτου.

Από την πλευρά της, η «σκουάντρα ατζούρα» αντεπιτέθηκε και μείωσε στο -2 (23-25) στο 15′, αλλά η ελληνική ομάδα δεν της επέτρεψε να πλησιάσει περισσότερο, ενώ «έκλεισε» το ημίχρονο προηγούμενη με 39-33, σκορ που διαμόρφωσε ο Φλατσαντόρι στην εκπνοή του δευτέρου δεκαλέπτου.

Η Εθνική επέβαλε το ρυθμό της στην τρίτη περίοδο και «εκτόξευσε» το υπέρ της προβάδισμα στο +16 (41-57), 2.5 λεπτά πριν από το τέλος του δεκαλέπτου, ωστόσο οι «ατζούρι» επέστρεψαν και ισοφάρισαν 59-59 στο 32΄.

Ακόμη και τότε, όμως, η εθνική δεν επέτρεψε στην Ιταλία να περάσει μπροστά, ενώ με σερί 8-0 και κύριο πρωταγωνιστή στον Παπαγιάννη, το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου προηγήθηκε 70-61 στο 34΄.

Ο Χαραλαμπόπουλος έδωσε με τρίποντο «αέρα» 10 πόντων στην ελληνική ομάδα (75-65), τρία λεπτά πριν το τέλος, ενώ η εθνική «άνοιξε» κι άλλο τη διαφορά, η οποία με τρίποντο του Σταμάτη έφτασε στη μέγιστη τιμή των 19 πόντων (85-66), 31 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα:20-11, 39-33, 58-53, 85-68

ΙΤΑΛΙΑ (Αντρέα Καπομπιάνκο):Μουσίνι 24 (2), Ναβαρίνι 2, Σεβερίνι 10 (2), Ροσάτο 8, Σπέρα 2, Πικαρέλι 6 (1), Τότε, Φλατσαντόρι 11, Μάσκολο, Νουοχουότσα 3, Κατσάτσε 2.

ΕΛΛΑΔΑ (Ηλίας Παπαθεοδώρου):Κόνιαρης 10 (2), Κώττας 2, Οικονομόπουλος, Μήτογλου 8, Μουράτος 12 (1), Σκουλίδας, Τσαλμπούρης 3 (1), Μπιλλής, Σταμάτης 16 (2), Παπαγιάννης 14, Χαραλαμπόπουλος 20 (3 τρίποντα, 13 ριμπάουντ).