Οι ξεχωριστές προσωπικότητες θα κάνουν τη διαφορά. Λίγο-πολύ αναμενόμενο… Απαντες περιμένουν από τον Μέσι ή τον Ρόμπεν, τον Φαν Πέσι ή τον Ιγκουαΐν να οδηγήσουν την Αργεντινή ή την Ολλανδία στον τελικό του Μουντιάλ. Σίγουρα άπαντες αποδέχονται ότι περισσότερα πράγματα μπορεί να δει από τον πάγκο ο πανούργος Φαν Χάαλ από τον περιορισμένο Σαμπέγια που δεν έχει να πει πολλά περισσότερα από το «η μπάλα στον Μέσι, αυτός ξέρει τι πρέπει να γίνει».
Μία διαφορετική προσέγγιση είναι αυτή των αριθμών. Ασφαλώς και δεν μπορεί να οδηγήσει σε συμπεράσματα, έχει όμως τη σημασία της για όσα κουβαλούν στις πλάτες τους οι δύο μονομάχοι της Τετάρτης (8/7):
  • Η Αργεντινή επιστρέφει σε ημιτελικό Μουντιάλ ύστερα από 24 χρόνια και συγκεκριμένα από το 1990, όταν είχε αποκλείσει την οικοδέσποινα Ιταλία στη διαδικασία των πέναλτι. Ακολούθως ηττήθηκε στον τελικό της διοργάνωσης από τη Δυτική Γερμανία.
  • Στους τρεις ημιτελικούς που έλαβε μέρος η Αλμπισελέστε μέτρησε ισάριθμες προκρίσεις σε τελικούς Παγκοσμίων Κυπέλλων.
  • Η νίκη της Αργεντινής επί της Ολλανδίας στον τελικό του 1978 είναι και η μοναδική της επί των Οράνιε στις οκτώ αναμετρήσεις των δύο ομάδων.
  • Στις τελευταίες 16 αναμετρήσεις της σε Μουντιάλ η Αλμπισελέστε έχει ηττηθεί μόλις μία φορά στην κανονική διάρκεια ή στην παράταση αγώνων. Μετράει 12 νίκες και 3 ισοπαλίες.
  • Η Ολλανδία αριθμεί μόνο ήττες από ομάδες της Λατινικής Αμερικής σε αγώνες Παγκοσμίων Κυπέλλων. Στον τελικό του 1978 από την Αργεντινή και στον προημιτελικό του 1994 από τη Βραζιλία.
  • Τα 10 εκ των 12 τερμάτων που η Ολλανδία έχει πετύχει στο τρέχον Μουντιάλ σημειώθηκαν μετά το πρώτο ημίχρονο. Τέσσερα εξ αυτών μετά το 75ο λεπτό του αγώνα.
  • Οι Οράνιε πραγματοποίησαν νέο ρεκόρ σε εύστοχες πάσες στον αγώνα απέναντι στην Κόστα Ρίκα. Ο τελικός απολογισμός ήταν 692, περισσότερες από κάθε άλλο ματς που έχουν δώσει σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου.
  • Ο Λιονέλ Μέσι (29), ο Αριεν Ρόμπεν και ο Ανχελ ντι Μαρία (από 25) είναι οι ποδοσφαιριστές με τις περισσότερες ντρίμπλες στη διοργάνωση.
  • Ο σουπερστάρ της Αργεντινής και της Μπαρτσελόνα Λέο Μέσι έχει μοιράσει τις περισσότερες πάσες που δημιούργησαν ευκαιρίες για γκολ: 19 τον αριθμό!
  • Απέναντι στην Κόστα Ρίκα, ο επιτελικός μέσος των Οράνιε Γουέσλι Σνάιντερ έγινε ο δέκατος ποδοσφαιριστής που σημάδεψε δύο φορές το δοκάρι σε ένα Μουντιάλ. Εγινε επίσης ο πρώτος Ολλανδός ο οποίος θα ακολουθείται από αυτή την ατυχή συγκυρία στην ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων. Παράλληλα η εθνική ομάδα της χώρας έγινε η 11η που έφτασε τα τρία δοκάρια σε μία διοργάνωση.
  • Ενα σημάδι που δείχνει πρόκριση Αργεντινής… Το 1986 και το 1990 πήρε τουλάχιστον από ένα νοκ άουτ ματς με σκορ 1-0 και έφτασε ως τον τελικό. Στην τρέχουσα διοργάνωση έχει ήδη πετύχει δύο προκρίσεις με το συγκεκριμένο σκορ.
  • Το 0-0 απέναντι στην Κόστα Ρίκα ήταν εν τέλει κολακευτικό για τους Οράνιε. Ηταν το πρώτο ματς σε νοκ άουτ αγώνα Παγκοσμίου Κυπέλλου στο οποίο η Ολλανδία κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της, ύστερα από 11 συνεχόμενες αποτυχημένες προσπάθειες.
  • Αυτή είναι η πρώτη φορά στην ιστορία των Μουντιάλ που η Αργεντινή φτάνει σε ημιτελικό της διοργάνωσης όταν το αντίστοιχο έχει πετύχει και η Βραζιλία (ασφαλώς διαβάζεται και αντιστρόφως).
  • Η Αργεντινή δεν έχει βρεθεί ούτε για ένα λεπτό πίσω στο σκορ στην τρέχουσα διοργάνωση και ασφαλώς θα έχει ενδιαφέρον να διαπιστώσουμε την αντίδρασή της στην περίπτωση που της συμβεί να πάρει προβάδισμα ο αντίπαλος.
  • Αν και το ποσοστό της Αλμπισελέστε αγγίζει μόλις το 11%, εν τούτοις είναι το καλύτερο από κάθε άλλη ομάδα του Μουντιάλ. Αναφερόμαστε στις προσπάθειες εκτός περιοχής που έχουν καταλήξει σε γκολ.
  • Δικό της είναι ωστόσο και ένα αρνητικό ρεκόρ. Είναι η ομάδα με τις περισσότερες μη επιτυχημένες σέντρες, 86 τον αριθμό!
  • Η Ολλανδία είναι η μοναδική ομάδα που έχει κερδίσει περισσότερα από ένα πέναλτι στη συγκεκριμένη διοργάνωση.