Σάββατο 2 Αυγούστου 2014
 
 

Υποψήφιος δήμαρχος Πειραιά ο Γ. Μώραλης

Υποψήφιος δημοτικός σύμβουλος ο πρόεδρος του Ολυμπιακού Ευ. Μαρινάκης
Υποψήφιος δήμαρχος Πειραιά ο Γ. Μώραλης
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Υποψήφιος δήμαρχος Πειραιά θα είναι ο αντιπρόεδρος της ΠΑΕ Ολυμπιακός και πρόεδρος της Σούπερ Λίγκας κ. Γιάννης Μώραλης ενώ υποψήφιος δημοτικός σύμβουλος θα είναι ο πρόεδρος της ΠΑΕ Ολυμπιακός κ. Ευάγγελος Μαρινάκης.

«Η υποψηφιότητα του Γιάννη Μώραλη αποτελεί μια επιλογή Νίκης. Εμπιστεύομαι το Γιάννη Μώραλη για τη θέση και την ευθύνη του δημάρχου Πειραιά. Μοιραζόμαστε την ίδια αγάπη και το ίδιο πάθος  για την πόλη μας.  Ο Πειραιάς  πρέπει να βγει  νικήτής  και να αποτελέσει πρότυπο διοίκησης,  ανάπτυξης και ευημερίας για όλους.  Θέτω υποψηφιότητα ως Δημοτικός Σύμβουλος και έμπρακτα στέκομαι δίπλα του για τη μεγάλη ανατροπή» τονίζει σε ανακοίνωση του ο πρόεδρος της ΠΑΕ Ολυμπιακός.

«Ο Πειραιάς πρωταγωνίστησε στη ζωή μου. Σπούδασα στο Πανεπιστήμιο Πειραιά, εργάστηκα και εργάζομαι στον Πειραιά και μέσα από την 20έτη διαδρομή μου στον Ολυμπιακό γνώρισα την πόλη, τις γειτονιές, τους ανθρώπους αλλά και τα προβλήματα τους» αναφέρει σε δήλωσή του ο υποψήφιος δήμαρχος Πειραιά κ. Γιάννης Μώραλης

«Μοιράζομαι κοινούς προβληματισμούς με την πλειοψηφία των Πειραιωτών αλλά και με  σημαντικούς ανθρώπους που αγαπούν τον Πειραιά για το παρόν και το μέλλον της πόλης μας.Γι αυτό αποφάσισα   να διεκδικήσω τη θέση του Δημάρχου  Πειραιά .Με αγάπη και πάθος, με σχέδιο και γνώση όλοι μαζί να δουλέψουμε για να οικοδομήσουμε τον Πειραιά  της ανάπτυξης και της ευημερίας για όλους» τονίζει ο κ.Μώραλης και καλεί όλους και όλες να βαδίσουν μαζί ενώνοντας δυνάμεις .

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο κ. Γ. Μώραλης είχε κάνει σαφές στο παρελθόν ότι θα τερματίσει τη θητεία του στην θέση του προέδρου της Σούπερ Λίγκας.  

Ο αντιπρόεδρος της ΠΑΕ Ολυμπιακός ήταν επί σειρά ετών στενός συνεργάτης του Σωκράτη Κόκκαλη στους «ερυθρόλευκους», ενώ τον ίδιο ρόλο έχει κι από την ημέρα που απέκτησε την ομάδα ο Βαγγέλης Μαρινάκης.

Υπενθυμίζεται πως τις τελευταίες ημέρες υπήρχε έντονη φημολογία για υποψηφιότητα για τον Δήμο του κ. Μαρινάκη με υποψήφιο δημοτικό σύμβουλο τον Πέτρο Κόκκαλη, γιο του Σ.Κόκκαλη.

Οι άλλοι υποψήφιοι

Ο νυν δήμαρχος Βασίλης Μιχαλολιάκος θα δώσει συνέντευξη Τύπου την ερχόμενη Πέμπτη στις 12 το μεσημέρι όπου αναμένεται να παρουσιάσει τα έργα που έγιναν στη πόλη κατά τη θητεία του και αυτά που πρόκειται να γίνουν μετά τις εκλογές.

Πληροφορίες αναφέρουν επίσης πως οριστικοποιήθηκαν νέα ονόματα στη λίστα των υποψηφίων δημοτικών συμβούλων με τον συνδυασμό του κ.Μιχαλολιάκου και πρόκειται για τους Γιώργο Σιγάλα, νυν δημοτικό σύμβουλο και πρώην παίκτη μπάσκετ του Ολυμπιακού, Χρήστο Αρβανίτη, παλαίμαχο τερματοφύλακα του Ολυμπιακού καθώς επίσης δυο αθλητές με σημαντικές διακρίσεις εντός και εκτός Ελλάδος τους Γιάννη Μιτάκη ιστιοπλόο και Γεωργία Δημάκου αθλήτρια κωπηλασίας.

Εν τω μεταξύ στον Πειραιά συνεργάτες του κ. Μιχαλολιάκου σημείωναν με νόημα ότι ο Μητροπολίτης κ.κ.Σεραφείμ (τον οποίο οι φήμες των προηγούμενων ημερών ήθελαν να είναι από τους υποστηρικτές της υποψηφιότητας Μαρινάκη) έδωσε τη δική του απάντηση. Ειδικότερα το βράδυ της Παρασκευής μετά τον Ακάθιστο Υμνο αναφέρθηκε στους παρευρισκόμενους στον Ιερό Νάό "Ρόδον Αμάραντον" (Παναγίτσα) είπε : «Μαζί μας βρίσκεται ο Δήμαρχος Πειραιά και φίλος της εκκλησίας  Βασίλης Μιχαλολιάκος».

Από την πλευρά του ο υποψήφιος δήμαρχος - που στηρίζεται από τον ΣΥΡΙΖΑ - Θοδωρής Δρίτσας συνεχίζει τις περιοδείες σε γειτονιές του Πειραιά και ετοιμάζεται για τα εγκαίνια του εκλογικού κέντρου του συνδυασμού του την Παρασκευή 11 Απριλίου στις 20.00 στη διασταύρωση των οδών Καραϊσκου και 2ας Μεραρχίας στην πλατεία Τερψιθέας. Ως μια πρώτη αντίδραση στην υποψηφιότητα του Γ.Μώραλη μπορεί να θεωρηθεί η ανάρτηση στις ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης του συνδυασμού «Το λιμάνι της αγωνίας» του Θ.Δρίτσα που ανέφερε: «Το "Λιμάνι της Αγωνίας" παίζει ποδόσφαιρο, αγαπάει τον Ολυμπιακό, αλλά ενημερώνει και κάθε ενδιαφερόμενο ότι διαθέτει μιά πολύ καλή και έμπειρη ομάδα».





Αθλητισμός περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Αρβανιτόπουλος-Κόκκαλης στην παρουσίαση του συνδυασμού Μώραλη 
Κατά της ιδιωτικοποίησης του ΟΛΠ ο Γ. Μώραλης 
Οι επιχειρηματίες του μεγάλου λιμανιού εισβάλλουν στην πολιτική ζωή  
Αλλαγές στην εικόνα του Πειραιά υποσχέθηκε ο Γ. Μώραλης 
 
 
σχόλια (21)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    απορία μελλοντικού ψηφοφόρου | 08/04/2014 20:38
    Διαιτητές, Παρατηρητές, Αστυνομικούς διευθυντές θα έχει το ψηφοδέλτιο; Πάντως η πληροφορία πως ΄σε ενδεχόμενη εκλογή του Κου Μώραλη στον θώκο, το Δημαρχείο θα μετακομίσει σε Παράγκα ελέγχεται ως ανακριβής.
    prits...
    απάντηση176
     
     
    Είμαστε Πειραιώτες και όχι κρετίνοι! | 08/04/2014 16:43
    Γράφει: "εργάστηκα και εργάζομαι στον Πειραιά" Απαντώ : Πού ζεις μάστορα; Ξέρεις τι είναι να μην μπορείς να ανοίξεις το παράθυρο από τα σκουπίδια που πετάνε οι κάφροι σου; Ξέρεις τι είναι να σου σπάνε το αυτοκίνητο οι κάφροι σου; Ούστ! Κάφροι! ΥΓ Ποτέ μην εμπιστεύεστε άνθρωπο που φωτογραφίζεται αξύριστος (brutal) και με ανοιχτό στόμα (γύφτος).
    Τηλεγραφητής
    απάντηση1212
     
     
    Η ΜΕΤΑΛΛΑΞΗ ΤΟΥ ΜΑΦΙΟΖΟΥ | 08/04/2014 14:42
    Μάλιστα !!!! Η ΜΑΦΙΑ του ποδοσφαίρου προσπαθεί να φορέσει την μάσκα του ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ. Ο εμπνευστής της ποδοσφαιρικής δολοπλοκίας ,ο ανεπάγγελτος μαφιόζος που βυσσοδομεί καθημερινά στο ελληνικό ''ποδόσφαιρο'' ,αντιλαμβάνεται ότι οι μέρες του τελειώνουν και ψάχνεται να βρεί που θα στεγάσει το σαρκίον του. ΚΑΗΜΕΝΕ ΠΕΙΡΑΙΑ ΤΙ ΣΟΥ ΕΜΕΛΛΕ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ.!!!!
    Τ.Λ
    απάντηση189
     
     
    Μώραλης | 08/04/2014 13:21
    Πιο "υπάλληλος" πεθαίνεις...
    ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ
    απάντηση137
     
     
    Πάμε στοίχημα? | 08/04/2014 12:28
    Θα βγει με τα τσαρούχια. Η πόλη είναι και θα είναι ένα αχούρι αλλά η ολυμπιακάρα θα είναι η πρώτη έγνοια του δημάρχου
    Αυτός που τους αξίζει
    απάντηση1510
     
     
    1) Mην υποτιματε τον Μωραλη. | 08/04/2014 12:27
    Αν δεν κανω λαθος εχει καλες σπουδες και ειναι και γιος του μακαριτη του Μωραλη που καποτε ηταν υπουργος με το ΠΑΣΟΚ. Δεν ειναι ακριβως το πιθηκι της εξεδρας. 2) Δεν θελουμε νεους ανθρωπους που να εχουν δουλεψει στην ζωη τους και δεν εχουν βγει απ τους κομματικους σωληνες? Ε, ο Μαρινακης ξεκινησε με μια φελουκα και εφτιαξε μια καλη εταιρεια πριν ασχοληθει με τον Ολυμπιακο. Εμενα με χαλαει οτι παραειναι συντηριτικος για τα γουστα μου και οχι κατι αλλο. 3) Σιγα τους τιτανες της πολιτικης που εχει για αντιπαλους. Απο που προκυπτει οτι ο Μιχαλολιακος η ο Δριτσας θα κανουν την δουλεια καλυτερα? Επειδη τα βρηκε ο Μιχαλολιακος με τους σκουπιδιαρηδες? 4) ΘΡΥΛΕ ΘΕΕ ΜΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΕ ΜΟΥ! (χα, χα)
    Λεω εγω ο ασχετος...
    απάντηση1314
     
     
    ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ | 08/04/2014 11:29
    Οταν βγει Δημαρχος στον Πειραια και ειναι Παναθηναικος και στην Αθηνα Ολυμπιακος και στην Θεσσαλονικη εκτος των γνωστων τριων ομαδων ΤΟΤΕ και ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΣΩΣΤΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ οποιος καταλαβε καταλαβε και ας φοραει παροπιδες
    ΝΕΟΕΛΛΗΝΑΣ
    απάντηση132
     
     
    ΕΓΩ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΕΙΜΑΙ | 08/04/2014 10:24
    Εγώ Ολυμπιακός είμαι αλλα είδαμε και το χάλι του Φασούλα! Γελοία υποψηφιότητα που εκθέτει ακι τον Ολυμπιακό! Βέβαι φταίνε και οι άλλοι υποψήφιοι που "έπαιζαν" Ολυμπιακό στις δηλώσεις τους, συμπεριλαμβανομένου και του "επαναστάτη" Δρίτσα.
    A
    απάντηση437
     
     
    Η μαφία | 08/04/2014 09:27
    Μετά την <> στο ποδόσφαιρο θέλουν να καθαρίσουν και τον Πειραιά. Οι πολίτες να μην δώσουν την ψήφο τους σε συμμορίες που διεκδικούν πολιτικό ρόλο. Αν το κάνουν θα είναι πλήρως υπεύθυνοι. Δεν υπάρχουν << αθώοι>> ψηφοφόροι.
    Αναγνώστης
    απάντηση4313
     
     
    Και τώρα μια υποψηφιότητα που όλους τους ενώνει ! | 08/04/2014 04:25
    χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΟΥΤΕ ΕΠΙ ΑΜΙΝ ΝΤΑΝΤΑ !!!!! Καημένε Πειραιά!! Καημένη Ελλάδα ........
    Ανώνυμος / η
    απάντηση3911
     
     
    Κατι βρωμαει εδω παρα πολυ | 08/04/2014 02:25
    Θα επρεπε να καθιερωθει το ασυμβιβαστο προεδρου και μεγαλοστελεχου ομαδας και διεκδικησης δημοσιου θωκου.
    ΕΛΛΗΝ
    απάντηση308
     
     
    Η ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΟΥ ΜΠΕΡΛΟΥΣΚΟΝΙ ΩΣ ΝΕΑ ΦΑΡΣΑ | 08/04/2014 02:07
    ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ Ο ΚΛΗΤΗΡΑΣ ΤΟΥ Κ.ΔΗΜΑΡΧΟΥ,ΑΡΑ Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΟΓΟ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ
    ΠΡΩΗΝ ΓΑΥΡΟΣ(ΟΠΩΣ ΛΕΜΕ ΠΡΩΗΝ ΠΡΑΚΤΟΡΑΣ ΤΗΣ ΣΤΑΖΙ)
    απάντηση3710
     
     
    όχι ρε συ... | 08/04/2014 01:41
    μέχρι τώρα Παναθηναϊκοί και Ολυμπιακοί πλακώνονταν μόνο στο γήπεδο ή γύρω απ' αυτό. Σε λίγο θα πλακώνονται και για την εξουσία...
    όλοι τους το καλό μας θέλουν...
    απάντηση267
     
     
    τι το ρισκαρεις ρε μαρινακη | 07/04/2014 23:43
    στειλτον να εκλεγει σιγουρα δημαρχος
    στο κορλεονε
    απάντηση137
     
     
    Ο ΚΥΡΙΟΣ ΑΝΤ' ΑΥΤΟΥ | 07/04/2014 22:55
    Ο Μαρινακης και οι ομοιοι του εχουν μαθει να κυβερνουν απο τα παρασκηνια.γι αυτο εχει τους κ ατ'αυτου ΣΑΜΑΡΑ στην κυβερνηση,ΜΩΡΑΛΗ στον Πειραια.!!!!!!!
    Ανώνυμος / η
    απάντηση229
     
     
    Χαχαααααα!!!!! | 07/04/2014 22:16
    Τη πάτησε ο Δριτσάς .θα δώσει play off για την παρακάτω κατηγορία με τον υποψήφιο του Καμμένου.χαχαχααααα!!!!!
    Karpathos13
    απάντηση218
     
     
    Κάτι δεν πάει καλά στο βασίλειο της πειραιομαρκίας… | 07/04/2014 21:58
    Κάτι δε μ’ αρέσει καθόλου σε αυτές τις υποψηφιότητες… Όλη αυτή η επιδιωκόμενη σχέση μεταξύ αντιπροέδρου και προέδρου μιας ποδοσφαιρικής ομάδας (της ομάδας μου…) με τις δημοτικές εκλογές, μου θυμίζει άλλα πράγματα, μου θυμίζει ένα είδος «μαφίας» που επιδιώκει να προσθέσει στον εαυτό της και την αίγλη και το πρεστίζ του Εκλεγμένου Αντιπροσώπου του Δημότη… Ίσως να είμαι άδικος, αλλά επιμένω πως εδώ κάτι βρωμάει. Ίσως να είναι αυτή η ίδια η σχέση μεταξύ ποδοσφαίρου και πολιτικής. Διότι, αλλοίμονο αν οι αφιονισμένοι οπαδοί αρχίσουν για καπάκι να μετατρέπονται και σε αφιονισμένους ψηφοφόρους… Εύχομαι, πάντως, να αποδειχτεί ότι ήμουν άδικος με αυτό το σχόλιο...
    πειραχτήρι...
    απάντηση405