Το γκολ του Κουάντο Ασαμόα στο 42ο λεπτό χάρισε τη νίκη με 1-0 στη Γιουβέντους επί της Φιορεντίνα, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος. Αν και ριψοκινδύνεψε στο τέλος η «Μεγάλη Κυρία» κράτησε τη διαφορά από τους διώκτες της στο campionato.

Η Ίντερ κατάφερε να υπερασπιστεί με 1-0 το «Μεάτσα» από την απειλητική Τορίνο και πλέον «καλοβλέπει» την τέταρτη θέση του ιταλικού πρωταθλήματος, καθώς μείωσε στον ένα βαθμό τη διαφορά από την Φιορεντίνα. H Λάτσιο υπέστη ήττα-σοκ με 1-0 στην έδρα της από την Αταλάντα, ενώ η Σαμπντόρια ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και από το εις βάρος της 0-2 του πρώτου 45λέπτου πέτυχε την ανατροπή και έφτασε στο τελικό 4-2 απέναντι στη Λιβόρνο.

Από τους εκπροσώπους μας στο ιταλικό πρωτάθλημα, ο Βαγγέλης Μόρας αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά στην ήττα της Βερόνα από την Πάρμα, ενώ βασικός ήταν και ο Γιάννης Φετφατζίδης, ο οποίος είδε τη Τζένοα να πέφτει στις καθυστερήσεις με 2-1 από την Κιέβο. Ο Παναγιώτης Ταχτσίδης μπήκε στο 66΄ στη θέση του Βίβες, αλλά η Τορίνο δε γλίτωσε την ήττα από την Ίντερ.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 27ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος, έχουν ως εξής:

Ουντινέζε-Μίλαν 1-0