Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τελικών της Volleyleague με αντίπαλο τον Παμβοχαϊκό και ουσιαστικά… επανήλθε από την ψυχρολουσία που δέχτηκε στον χθεσινό πρώτο αγώνα, όπου οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν τη νίκη μέσα στο κλειστό του Ρέντη, σπάζοντας το πλεονέκτημα έδρας των «ερυθρολεύκων». Ο τρίτος τελικός μεταξύ των δύο ομάδων θα διεξαχθεί την Παρασκευή (19/4, 19:00), αυτή τη φορά στο Βραχάτι.

Μόνο για ένα σετ, το τρίτο και τελευταίο, έγινε ντέρμπι. Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε μεταμορφωμένος συγκριτικά με την κάκιστη εμφάνιση της Δευτέρας και «πλήρωσε» τον Παμβοχαϊκό με το «ίδιο νόμισμα», επικρατώντας εύκολα με 3-0.

Στο 1ο σετ μετά το 6-6 ο Ολυμπιακός με πίεση στο σερβίς από Κοκκινάκη ξέφυγε με 13-8 και άνοιξε τη μέγιστη διαφορά του στο +6 (16-10) που την διατήρησε μέχρι το τέλος με τον Γιορντάνοφ να κάνει αλάνθαστη εμφάνιση και να τελειώνει όλες τις καθοριστικές επιθέσεις. Ο Ολυμπιακός χωρίς πρόβλημα στην υποδοχή του έφτασε στην κατάκτηση του 1ου σετ 25-19.

Περίπου ίδια ήταν η εικόνα στο 2ο σετ με τον Ολυμπιακό να έχει διαφορά δύο πόντων, τον Παμβοχαϊκό να ισοφαρίζει προς στιγμήν στο 15-15, δύο μπλοκ του Σμαραγδή και οι κόντρα επιθέσεις του Γιορντάνοφ έκαναν τη διαφορά.

Ο Παμβοχαϊκός έκανε προσπάθεια ανατροπής όταν μείωσε σε 19-18 με τον Μαντέκα. Εκεί ήταν η στιγμή που ο Ολυμπιακός καθάρισε τον αγώνα με σερί 4-0 αφού προηγουμένως ο Καλντέιρα έχασε το σερβίς (20-18), ο Χριστοφιδέλης, ο Γιορντάνοφ και ο Σμαραγδής εκτόξευσαν τη διαφορά στο 23-18 και με ατομικό μπλοκ του Χριστοφιδέλη στον Μαντέκα το 24-18.

Η μεγάλη προσπάθεια του Παμβοχαϊκού για ανάκαμψη έγινε στο 3ο σετ. Στο 2-3 του 3ου σετ ο Γιοβάνοβιτς ένιωσε ενοχλήσεις και αποχώρησε. Η ομάδα του Βραχατίου προηγήθηκε 13-9 αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 4-0 ισοφάρισε 13-13 και από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί πόντο πόντο μέχρι το 23-23 και από εκεί και πέρα αρχίζει σερί εκατέρωθεν χαμένων σερβίς με τον Ολυμπιακό να έχει πάντα το προβάδισμα και όλα τα ματς μπολ.

Τα σετ:3-0 (25-19, 25-19, 31-29) σε 84΄

**Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 7 άσσοι, 49 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού: 3 άσσοι, 42 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης):Χριστοφιδέλης 8π. (6/10, 1 μπλοκ, 1 άσσο, 68% υποδοχή), Γιούρισιτς 7 (4/6, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (2 άσσοι, 1/1επ.), Κοκκινάκης 16 (13/27, 3 άσσοι, 63% υπ.), Γιορντάνοφ 21 (19/25, 2 μπλοκ), Σμαραγδής 10 (6/9, 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Στεφάνου (λ. – 56% υπ., 56% άριστες), Μαρούλης, Ποτόσνικ.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Ζαλμάς):Μαντέκας 9π. (7/17, 2 άσσοι, 15% υπ.), Καλντέιρα 10 (8/16, 2 μπλοκ, 50% υπ.), Τερζής 2 (2/2), Καραγιάννης 7 (4/8, 3 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 14 (13/27, 1 μπλοκ), Πανταλέων 5 (3/8, 2 μπλοκ) / Δημητρακόπουλος (λ. – 59% υπ., 41% άριστες), Μπεκιάρης, Δρογκάρης, Κατσανεβάκης, Μπάκας 6 (5/8, 1 άσσος).

Κοκκινάκης: «Αντιδράσαμε άμεσα»

Ο πολυτιμότερος παίκτης, Μενέλαος Κοκκινάκης με 17π., 3 άσους, 5 άμυνες, και 67% στην υποδοχή τόνισε:

«Σε σχέση με τον πρώτο αγώνα μπήκαμε καλύτερα, πιέσαμε το σερβίς μας και καταφέραμε να σπάσουμε την υποδοχή του Παμβοχαϊκού. Είμαστε μεγάλη ομάδα και αντιδράσαμε άμεσα. Τώρα θα πάμε στο Βραχάτι για να “σπάσουμε” την έδρα του Παμβοαχαϊκού».