Στην τελευταία περίοδο κατέρρευσε ο Ολυμπιακός, που αυτοκτόνησε από τη γραμμή των ελεύθερων βολών και ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα με90-77στο κατάμεστο ΣΕΦ στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Οι «μπλαουγκράνα» έβαλαν τέλος στο σερί των πέντε διαδοχικών νικών στον 6ο όμιλο του Τοπ-16 που αιρθμούν οι «ερυθρόλευκοι». Ο Ολυμπιακός έχασε έδαφος στη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης που οδηγεί στα πλέι οφ με πλεονέκτημα έδρας και θα δώσει κρίσιμο ματς την επόμενη αγωνιστική στην Ιταλία κόντρα στη Σιένα.

Πλέον, ο Ολυμπιακός για να συνεχίσει να ελπίζει για την κατάληψη της 2ης θέσης θέλει ήττα την Παρασκευή της Σιένα από τη γηπεδούχο Κίμκι, και δικό του «διπλό» με κάλυψη της διαφοράς της ήττας του πρώτου αγώνα (72-74) επί των Ιταλών στην επόμενη αγωνιστική.

Λόρμπεκ με 21 πόντους και Μάικλ με 20 εξελίχθηκαν σε «δήμιους» του Ολυμπιακού στο καθοριστικό τελευταίο δεκάλεπτο. Από τον πρωταθλητή Ευρώπης «πάλεψε» ο Σπανούλης με 23 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση Πρίντεζης και Πάουελ με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Με τον Ολυμπιακό να μη βρίσκει το ζεστό του… χέρι από τα 6.75 (0/6 στο ημίχρονο), να έχει πρόβλημα στις επιστροφές και να μην μπορεί να ακολουθήσει στα ριμπάουντ η Μπαρτσελόνα κατάφερε μέσα από ένα δαιμονιώδη ρυθμό να πατήσει… γκάζι στο 16′ και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +10 (46-36), αφού πρώτα φόρτωσε με 29 πόντους το καλάθι των γηπεδούχων στη δεύτερη περίοδο.

Με τις δύο ομάδες να μη βρίσκουν στόχο πίσω από τη γραμμή του τριπόντου στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός επικεντρώθηκε σε λύσεις κοντά στο καλάθι και με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Πρίντεζη κράτησε το προβάδισμα, παρά τις… ορέξεις του Μάικλ, που σημείωσε τους 10 από τους 17 πόντους της Μπαρτσελόνα στην πρώτη περίοδο. Ο Αμερικανός μάλιστα έδωσε το προβάδισμα στους «μπλαουγκράνα» στο 7′ (14-12), αλλά ο Πρίντεζης με έξι προσωπικούς πόντους του έβαλε τον Ολυμπιακό στο δεύτερο δεκάλεπτο στο +3 (20-17). Οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν στο παιχνίδι μέχρι να αναλάβει δράση ο Λόρμπεκ κοντά στο καλάθι και ο Τόμιτς στις ασίστ. Η Μπαρτσελόνα, αφού πήρε το προβάδισμα με καλάθι και φάουλ του Γιασικεβίτσιους έτρεξε στο 24′ επιμέρους σκορ 15-6 και από το 31-30 βρέθηκε με τη λήξη του ημιχρόνου στο +10 (46-36). Σε αυτό το διάστημα ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να συγκεντρωθεί στην άμυνα, ενώ δεν κατάφερε να κερδίσει τις μάχες των ριμπάουντ.

Στην τρίτη περίοδο οι ρόλοι αντιστράφηκαν… Ο Ολυμπιακός έκλεισε με εξαιρετική άμυνα τα πικ εν ρολ της Μπαρτσελόνα, τη στιγμή που οι Πρίντεζης και Χάινς πήραν τα απαραίτητα ριμπάουντ. Επιθετικά, ο Σπανούλης με 11 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν ο παίκτης της ανατροπής. Με αντεπίθεση διαρκείας και αφού κράτησαν για περίπου 3 λεπτά τους Ισπανούς χωρίς καλάθι (από το 21΄ μέχρι το 24΄) οι «ερυθρόλευκοι» με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Πάουελ, Πρίντεζη και Σπανούλη έτρεξαν επιμέρους σκορ 19-8 και στο 27′, μετά από τρίποντο του αρχηγού, προηγήθηκαν με 55-54. Ωστόσο, Μάικλ, Ναβάρο και Τζαβάι έβαλαν την Μπαρτσελόνα στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +1 (63-62). Το ευχάριστο πάντως για τον Γιώργο Μπαρτζώκα ήταν ότι Τόμιτς, Τζαβάι και Σι Τζει Ουάλας είχαν συμπληρώσει από 4 φάουλ.

Στην τελευταία περίοδο, πάντως, ο Ολυμπιακός υπέστη καθίζηση. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να περιορίσουν Λόρμπεκ και Μάικλ, οι οποίοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 13-5 και έδωσαν στην Μπαρτσελόνα αέρα 9 πόντων (76-67) στο 34′. Ακολούθησαν λάθη επί λαθών, νεύρα και ο Ολυμπιακός, που δέχθηκε 27 πόντους σε αυτό το διάστημα, «έπεσε» με το τελικό 90-77.

Τα δεκάλεπτα:20-17, 36-46, 62-63, 77-90.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:Λαμόνικα (Ιταλία), Ζαμοϊσκι (Πολωνία), Ματιόλι (Ιταλία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας):Χάινς 4, Λο 6, Αντιτς 7 (1), Σπανούλης 23 (1), Περπέρογλου 2, Σλούκας 2, Πάουελ 15, Πέρκινς 2, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Τσάβι Πασκουάλ):Σάδα 2, Χουέρτας 5 (1), Ναβάρο 10, Γιασικεβίτσιους 6 (1), Τοντόροβιτς, Ουάλας 6 (2), Ινγκλις 2, Ραμπασέδα, Λόρμπεκ 21 (2), Τζαβάι 8, Μάικλ 20, Τόμιτς 10.