Ο Παναγιώτης Σαμιλίδης χάρισε στην Ελλάδα το δεύτερο μετάλλιό της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Ντέμπρετσεν της Ουγγαρίας.

Σε ηλικία μόλις 19 ετών, ο κολυμβητής του ΑΝΟ Αργυρούπολης κατέκτησε την τρίτη θέση στον τελικό των 200μ. πρόσθιο με χρόνο 2:09.72, συντρίβοντας εκ νέου το πανελλήνιο ρεκόρ που είχε κάνει στον χθεσινό προκριματικό (2:10.61).

Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο ανίκητος Ούγγρος Ντάνιελ Γκιούρτα με 2:08.60, που αποτελεί και ρεκόρ αγώνων, ενώ δεύτερος τερμάτισε ο Γερμανός Μάρκο Κοχ με 2:09.26.

Πρόκειται για μία μεγάλη επιτυχία για τον Σαμιλίδη, που βέβαια είχε καταθέσει από πέρυσι τα… διαπιστευτήριά του, όταν κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια στο Ευρωπαϊκό εφήβων/νεανίδων, καθώς και ένα χρυσό και ένα χάλκινο στο Παγκόσμιο της ίδιας κατηγορίας.

Εδωσε μάλιστα το «παρών» στο Παγκόσμιο της Σανγκάης, όμως λίγοι περίμεναν τέτοια θεαματική εξέλιξη σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Ο νεαρός πρωταθλητής μας ξεκίνησε πολύ δυνατά, οδήηγσε την κούρσα στα πρώτα 100μ. και στη συνέχεια κατάφερε να κρατηθεί κοντά στους Γκιούρτα και Κοχ, διατηρώντας μάλλον άνετα την τρίτη θέση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Γκιούρτα κατακτά το χρυσό μετάλλιο για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά σε μεγάλη διοργάνωση (είχαν προηγηθεί τα Παγκόσμια του 2009 και του 2011 και το Ευρωπαϊκό του 2010) και πλέον το μόνο που του λείπει είναι ο Ολυμπιακός τίτλος, τον οποίο θα κυνηγήσει το καλοκαίρι στο Λονδίνο. Ο Σαμιλίδης θα είναι και εκεί…

Τα αποτελέσματα του τελικού στα 100μ. πρόσθιο των ανδρών:
1. Ντάνιελ Γκούρτα (Ουγγαρία) 2:08.60 (ρεκόρ αγώνων)

Χάλκινο και ο Δρυμωνάκος στα 200μ. πεταλούδα

Πιστός στο… ραντεβού του με το βάθρο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ήταν για ακόμη μία φορά ο Γιάννης Δρυμωνάκος, που κατέκτησε στο Ντέμπρετσεν το χάλκινο μετάλλιο στα 200μ. πεταλούδα.

Μετά το ασημένιο του 2006 και το χάλκινο του 2010 (αμφότερα στη Βουδαπέστη), ο Ελληνας πρωταθλητής απέδειξε για ακόμη μία φορά ότι είναι γεννημένος για μεγάλους αγώνες. Ο Δρυμωνάκος σημείωσε χρόνο 1:56.48, μόλις ένα εκατοστό του δευτερολέπτου μακριά από το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ, έπιασε όμως το υψηλό όριο για τους Ολυμπιακούς του Λονδίνου.

Στις πρώτες δύο θέσεις του βάθρου βρέθηκαν δύο Ούγγροι, με τον Λάζλο Τσεχ να θριαμβεύει σε 1:54.95 και τον Μπένσε Μπίτζο να τερματίζει δεύτερος σε 1:55.85.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο 28χρονος πρωταθλητής μας δεν ξεκίνησε καλά και γύρισε μόλις έκτος στο πρώτο 50άρι, αλλά στη συνέχεια ανέβασε ρυθμό και πέρασε δεύτερος, με τον Τσεχ να έχει ξεφύγει πολύ. Η τελευταία στροφή του δεν ήταν τόσο καλή και ο Μπίτζο, που ήταν πολύ δυνατός στο τελευταίο 50άρι, τον ξεπέρασε και πήρε τη δεύτερη θέση. Ο Δρυμωνάκος πιέστη στα τελευταία μέτρα από τον Αυστριακό Ντίνκο Τζούκιτς, αλλά άντεξε και κατέκτησε ακόμη ένα μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση. Επόμενος (και μεγάλος) στόχος του, η πρόκριση στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου.

«Βούλιαξε» ο Γρηγοριάδης

Ο Αρης Γρηγοριάδης δεν κατάφερε να προσθέσει ακόμη ένα μετάλλιο στην ελληνική συγκομιδή στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης του Ντέμπρετσεν, καθώς έμεινε στην όγδοη θέση του τελικού στα 50μ. ύπτιο με χρόνο 25.46.

Δύο ημέρες μετά τη νίκη του στα 100μ. ύπτιο, ο πρωταθλητής του Αρη Θεσσαλονίκης έκανε άσχημη (για τα δικά του δεδομένα κούρσα) και έμεινε πίσω από τους υπόλοιπους φιναλίστ, οι οποίοι έδωσαν συγκλονιστική μάχη.

Νικητής με 24.73 αναδείχθηκε ο Τζόναταν Κοπέλεφ, χαρίζοντας στο Ισραήλ το πρώτο του χρυσό μετάλλιο σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, τη δεύτερη θέση πήρε ο Ιταλός Μίρκο Ντι Τόρα ενώ, για πρώτη φορά στα χρονικά, τρεις αθλητές ακούμπησαν μαζί στον τερματισμό και μοιράζονται το τρίτο σκαλί του βάθρου: ο Γάλλος Ντοριάν Γκαντέν, ο Ισραηλινός Γκάι Μπαρνέα και ο Ούγγρος Ρίτσαρντ Μπόχους.