Οι Ελληνες αγαπούν το ποδόσφαιρο, όχι όμως και το ελληνικό πρωτάθλημα. Το δείχνουν με την απουσία τους από τα γήπεδα. Για άλλη μία χρονιά συνεχίστηκε η πτωτική τάση στον πίνακα των εισιτηρίων. Σε σύγκριση με την αγωνιστική περίοδο 1999-2000, οι φίλαθλοι που προτίμησαν να δουν ζωντανά την ομάδα τους μειώθηκαν κατά 2.883 ανά αγώνα. Η ανακαίνιση των γηπέδων δεν τους ενθουσίασε ούτε τα 717 γκολ που σημειώθηκαν (μέσος όρος 3,0). Προτίμησαν την τηλεόραση και τις ζωντανές μεταδόσεις από τα πρωταθλήματα της Αγγλίας, της Γερμανίας, της Ιταλίας, της Ισπανίας και της Γαλλίας, όπου παίζεται ποιοτικό και κατά κανόνα καθαρό ποδόσφαιρο.

Η σύγκριση των πέντε κορυφαίων πρωταθλημάτων της Ευρώπης με το ελληνικό μόνο δυσμενείς κρίσεις μπορεί να προκαλέσει. Οταν οι Ευρωπαίοι γεμίζουν τα γήπεδα, οι ελληνικές ομάδες ικανοποιούνται από την παρουσία των ελάχιστων και ιδιαίτερα επικίνδυνων στη συμπεριφορά οπαδών τους. Την αγωνιστική περίοδο 2000-2001 στους 240 αγώνες του πρωταθλήματος της εθνικής κατηγορίας διατέθηκαν 855.026 εισιτήρια. Οι Ιταλοί θα γελούσαν με αυτά τα νούμερα. Μόνο η Ρόμα στους 17 εντός έδρας αγώνες της διέθεσε 1.091.896 εισιτήρια, δηλαδή 236.870 περισσότερα από όσα όλες μαζί οι 16 ελληνικές ομάδες! Οταν ο πρωταθλητής Ολυμπιακός διέθεσε περίπου τα ίδια εισιτήρια με την τελευταία στον αντίστοιχο πίνακα των εισιτηρίων της Μπουντεσλίγκα, την Ουντερχάχινγκ (μέσος όρος 10.771), κάτι δεν πηγαίνει καλά στο βασίλειο της ΕΠΑΕ και των ΠΑΕ. Και επειδή χειρότερα δεν γίνεται, όσοι επενδύουν στο ελληνικό ποδόσφαιρο ας αναζητήσουν τα αίτια που οδήγησαν το πρωτάθλημά τους στην ανυποληψία.

Οι έλληνες φίλαθλοι επέλεξαν την πολυθρόνα του σπιτιού τους και τα τηλεοπτικά κανάλια τούς βομβαρδίζουν με εικόνες από τα καλύτερα ποδοσφαιρικά πρωταθλήματα του κόσμου.

Τα πέντε κορυφαία ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, αλλά και το ελληνικό για τις απαραίτητες συγκρίσεις, παρουσιάζει με αριθμούς σήμερα «Το Βήμα».

ΑΓΓΛΙΑ: Τους 380 αγώνες του αγγλικού πρωταθλήματος παρακολούθησαν 12.503.496 θεατές (μ.ό. 32.904). Σε σύγκριση με την αγωνιστική περίοδο 1999-2000 υπήρξε αύξηση 7,13%. Το ρεκόρ αγώνα με 67.637 εισιτήρια έγινε στην αναμέτρηση Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Κόβεντρι. Συνολικά στην Πρέμιερ Λιγκ σημειώθηκαν 992 γκολ (μ.ό. 2,61). Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Ολλανδός Τζίμι Φλόιντ Χάσελμπαϊνκ της Τσέλσι με 23 γκολ. Οι γηπεδούχοι αναδείχθηκαν νικητές σε 184 αγώνες (ποσοστό 48,4 %), οι φιλοξενούμενοι σε 95 (25%), ενώ 101 παιχνίδια (26,6%) τελείωσαν ισόπαλα. Σαράντα οκτώ παιχνίδια έληξαν ισόπαλα 1-1, σκορ που ήταν και το πλέον συνηθισμένο του πρωταθλήματος. Την καλύτερη επίθεση με 76 γκολ είχε η πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ενώ τα περισσότερα γκολ σημειώθηκαν στον αγώνα Αρσεναλ – Τσάρλτον 5-3. Καλύτερος «κλέφτης» αναδείχθηκε ο φινλανδός αμυντικός της Λίβερπουλ Σάμι Χίπια, ο οποίος έκλεψε 466 φορές την μπάλα από αντιπάλους του, ενώ ο γάλλος επιθετικός της Αρσεναλ Τιερί Ανρί συνελήφθη 75 φορές ξεχασμένος (οφσάιντ) στην αντίπαλη περιοχή. Ομάδα με την καλύτερη πάσα αναδείχθηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Στους 38 αγώνες οι παίκτες της έκαναν 18.930 μεταβιβάσεις, εκ των οποίων οι 14.955 (ποσοστό 79%) ήταν σωστές. Ακολούθησαν η Αρσεναλ με 16.593 (77%) και η Τσέλσι με 16.442 (76%). Σύμφωνα με το σύστημα αξιολόγησης, ένας βαθμός ποινής για κάθε φάουλ, τρεις για την κίτρινη και έξι για την κόκκινη κάρτα, πιο απείθαρχη ομάδα ήταν η Σάντερλαντ με 889 βαθμούς ποινής. Με το ίδιο σύστημα, «σκληρός» του πρωταθλήματος αναδείχθηκε ο Ολιβιέ Ντακούρ της Λιντς με 133 βαθμούς (94 φάουλ, 13 κίτρινες).

ΓΕΡΜΑΝΙΑ:
Τους 306 αγώνες της Μπουντεσλίγκα παρακολούθησαν κατά μέσο όρο 30.964 θεατές (συνολικά 9.474.962), έναντι 31.174 την αγωνιστική περίοδο 1999-2000. Την πρώτη θέση στον πίνακα των εισιτηρίων με μ.ό. 63.729 ανά αγώνα κατέλαβε η Μπορούσια Ντόρτμουντ, ενώ η πρωταθλήτρια Μπάγερν Μονάχου ακολούθησε στη δεύτερη θέση και από απόσταση με μ.ό. 49.706. Στην τελευταία θέση βρέθηκε η Ουντερχάχινγκ με μ.ό. 10.771 εισιτήρια. Στους 306 αγώνες σημειώθηκαν 897 γκολ (μ.ό. 2,93), οι διαιτητές έδειξαν 86 φορές την κόκκινη κάρτα (51 έπειτα από δεύτερη κίτρινη), πρωταθλήτρια στις αποβολές με επτά κόκκινες αναδείχθηκε η Χάνσα Ροστόκ, ενώ πιο άτακτος ποδοσφαιριστής με 14 κίτρινες ήταν ο Μπερντ Χόλερμπαχ του Αμβούργου. Εξι προπονητές απολύθηκαν στη διάρκεια της αγωνιστικής περιόδου (δύο περισσότεροι από πέρυσι). Τρεις φορές άλλαξε προπονητή η Αϊντραχτ Φραγκφούρτης, χωρίς τελικά να αποφύγει τον υποβιβασμό. Συνολικά στην Μπουντεσλίγκα αγωνίστηκαν έστω και για ένα ημίχρονο 476 ποδοσφαιριστές, εκ των οποίων οι 231 βρήκαν τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Πτωτική τάση στον πίνακα των εισιτηρίων παρουσίασε η Πριμέρα Ντιβισιόν με μ.ό. 23.970 εισιτήρια ανά αγώνα και 9.108.660 στο σύνολο, όταν την αγωνιστική περίοδο 1999-2000 τους αγώνες του ισπανικού πρωταθλήματος παρακολούθησαν κατά μέσο όρο 26.193 θεατές. Στους 380 αγώνες σημειώθηκαν 1.095 γκολ (μ.ό. 2,88), 96 περισσότερα σε σύγκριση με την προηγούμενη αγωνιστική περίοδο. Τα 451 γκολ σημείωσαν μη ισπανοί ποδοσφαιριστές. Πρώτος σκόρερ με 24 γκολ αναδείχθηκε ο Ραούλ της Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ ο βραζιλιάνος συμπαίκτης του Ρομπέρτο Κάρλος πέντε φορές βρήκε δίχτυα από το σημείο του φάουλ. Τα τέσσερα μεγαλύτερα σκορ του πρωταθλήματος διαμορφώθηκαν με τη συμμετοχή της Μπαρτσελόνα. Βιγιαρεάλ – Μπαρτσελόνα 4-4, Μπαρτσελόνα – Σαραγόσα 4-4, Μπαρτσελόνα – Ατλέτικ Μπιλμπάο 7-0 και Ρεάλ Σοσιεδάδ – Μπαρτσελόνα 0-6. Οι διαιτητές 81 φορές έδειξαν το σημείο του πέναλτι (53 εύστοχα), ενώ 131 φορές έβγαλαν από το τσεπάκι τους την κόκκινη κάρτα (167 πέρυσι) και 1.982 φορές την κίτρινη. Η Ρεάλ Σοσιεδάδ σε 12 αγώνες έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο με λιγότερους από 11 ποδοσφαιριστές. Η Θέλτα αναδείχθηκε η πλέον απείθαρχη ομάδα του πρωταθλήματος με 129 κίτρινες κάρτες και 11 κόκκινες και ο Ρούμπεν Μπαράχα της Βαλένθια ο «σκληρός» του πρωταθλήματος με 16 κίτρινες κάρτες.

ΙΤΑΛΙΑ: Τους 306 αγώνες του ιταλικού πρωταθλήματος παρακολούθησαν 9.012.688 θεατές (μ.ό. 29.453), 1,5% λιγότεροι σε σύγκριση με την προηγούμενη αγωνιστική περίοδο. Κατά 9% αύξησε την πώληση των εισιτηρίων της (1.091.896) η πρωταθλήτρια Ρόμα και κατά 39% τα έσοδά της από αυτά. Στο Καμπιονάτο σημειώθηκαν 845 γκολ, 81 λιγότερα από πέρυσι. Τα 480 πέτυχαν οι γηπεδούχοι και τα 365 οι φιλοξενούμενοι. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Αργεντινός Ερνάν Κρέσπο της Λάτσιο με 26 γκολ. Στους 306 αγώνες, 143 φορές νίκησαν οι γηπεδούχοι (46,7%), 75 οι φιλοξενούμενοι (24,5%), ενώ 88 παιχνίδια τελείωσαν ισόπαλα (28,8%). Είκοσι ένα παιχνίδια έληξαν ισόπαλα 0-0, αριθμός ρεκόρ από την περίοδο 1988-1989, όταν ο αριθμός των ομάδων αυξήθηκε σε 18. Οι διαιτητές έδειξαν το σημείο του πέναλτι 122 φορές (102 την περυσινή αγωνιστική περίοδο), ενώ έβγαλαν από το τσεπάκι τους 96 φορές την κόκκινη κάρτα (112 πέρυσι). Πέντε φορές αποβλήθηκε ο Λουίτζι Απολόνι της Βερόνα.

ΓΑΛΛΙΑ: Ανοδική πορεία παρουσίασε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά ο πίνακας εισιτηρίων του γαλλικού πρωταθλήματος. Τους 306 αγώνες παρακολούθησαν 7.025.910 θεατές (μ.ό. 22.960), 194.887 περισσότεροι σε σύγκριση με την αγωνιστική περίοδο 1999-2000. Τους 17 αγώνες της Ολυμπίκ Μαρσέιγ, η οποία κατέλαβε τη 15η θέση στην τελική βαθμολογία αποφεύγοντας στο παρά πέντε τον υποβιβασμό, παρακολούθησαν κατά μέσο όρο 50.755 θεατές. Η ομάδα της Μασσαλίας σημείωσε και το ρεκόρ περιόδου με 56.806 εισιτήρια στον αγώνα της 3ης αγωνιστικής με τη Λανς. Ο Βραζιλιάνος Σόνι Αντερσον της Λυών για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος με 22 γκολ (23 πέρυσι). Συνολικά στους 306 αγώνες σημειώθηκαν 767 γκολ (μ.ό. 2,51), 21 λιγότερα σε σύγκριση με την αγωνιστική περίοδο 1999-2000. Αλλαγμένη προς το καλύτερο ήταν η συμπεριφορά των ποδοσφαιριστών. Οι διαιτητές έβγαλαν από το τσεπάκι τους μόνο 67 φορές την κόκκινη κάρτα (95 φορές πέρυσι), 1.200 την κίτρινη (1.259 πέρυσι), ενώ στις 5 από τις 34 αγωνιστικές δεν αποβλήθηκε κανένας ποδοσφαιριστής. Παράλληλα έδειξαν 63 φορές το σημείο του πέναλτι, εκ των οποίων τα 45 μετατράπηκαν σε γκολ.

ΕΛΛΑΔΑ: Συνεχίστηκε η πτωτική τάση στον πίνακα των εισιτηρίων. Στους 240 αγώνες του πρωταθλήματος της εθνικής κατηγορίας διατέθηκαν 855.026 εισιτήρια (μ.ό. 3.562) και οι εισπράξεις ανήλθαν σε 3.714.583.000 δρχ. Τα περισσότερα εισιτήρια (186.837) διέθεσε ο Ολυμπιακός που είχε και τις περισσότερες εισπράξεις (742.976.500 δρχ.) και τα λιγότερα εισιτήρια (14.432) ο Αθηναϊκός (μ.ό. 962). Οι γηπεδούχοι κέρδισαν 131 φορές (54,6%), οι φιλοξενούμενοι 56 φορές (23,3%), ενώ 53 παιχνίδια έληξαν ισόπαλα (22,1%). Ο Ολυμπιακός σημείωσε και τα περισσότερα γκολ (84) από τα 717 του πρωταθλήματος (μ.ό. 3,0), ενώ οι ποδοσφαιριστές του Πανηλειακού κατά μέσο όρο σημείωσαν λιγότερο από ένα γκολ (0,86) ανά αναμέτρηση. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Αλέξης Αλεξανδρής του Ολυμπιακού με 20 γκολ. Οι διαιτητές έδειξαν 1.349 κίτρινες κάρτες (μ.ό. 5,6), 112 κόκκινες και 90 φορές το σημείο του πέναλτι (21 χαμένα). Ο Κώστας Κορμαρής των Ιωαννίνων κέρδισε τα περισσότερα φάουλ (132), ο Γιώργος Κολτσίδας του Αρη χρεώθηκε με τις περισσότερες κίτρινες κάρτες (13), στον αγώνα της 6ης αγωνιστικής Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός σφυρίχτηκαν τα περισσότερα φάουλ (67), ενώ τα 96 από τα 11.214 «γεμίσματα» του πρωταθλήματος έγιναν στον αγώνα της 27ης αγωνιστικής ανάμεσα στον ΟΦΗ και στην Παναχαϊκή. Δεκαέξι προπονητές απολύθηκαν στη διάρκεια της αγωνιστικής περιόδου, ο Πανηλειακός έκανε ρεκόρ με τέσσερις προπονητές, ενώ μόνο ο ΠΑΟΚ, ο Ιωνικός και ο Εθνικός Αστέρας εμπιστεύθηκαν τους προπονητές με τους οποίους ξεκίνησαν το πρωτάθλημα.