Στη σκιά της τραγωδίας από την κατάρρευση της γέφυρας Μοράντι στη Γένοβα, που είχε ως τραγική συνέπεια τον θάνατο 40 ανθρώπων, ξεκίνησε η Serie Α.

Το ντεμπούτο του Κριστιάνο Ρονάλντο στη Γιουβέντους δεν συνδυάστηκε με γκολ για τον Πορτογάλο, αλλά η «χρυσή» αλλαγή του Αλέγκρι, ο Μπερναρντέσκι με γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων η «Μεγάλη Κυρία» πήρε την πολύ δύσκολη νίκη με 3-2 απέναντι στην Κιέβο Βερόνα.

Το νέο μεγάλο «αστέρι» των «μπιανκονέρι» λίγο έλειψε να εξελιχθεί σε «μοιραίο παίκτη» για την ομάδα του καθώς στο φινάλε της αναμέτρησης έβαλε το χέρι του μπροστά από τον Σορεντίνο και το γκολ που ακολούθησε από τον Μάντζουκιτς δεν μέτρησε.

Κάνοντας χρήση του VAR ο διαιτητής υπέδειξε την παράβαση (στην φάση τραυματίστηκε σοβαρά ο Σορεντίνο), ωστόσο, στην εξέλιξη του αγώνα ο Μπερναρντέσκι.