από metereologos.gr
Τρίτη 17 Ιουλίου 2018
 
 

Ανάρτηση Αξιωματικού ΕΛΑΣ για «ένα υπέροχο Μοναστηράκι χωρίς Ελληνες»

Υπηρετεί στο Τμήμα Αντιμετώπισης της Ρατσιστικής Βίας της Ασφάλειας Αττικής
Ανάρτηση Αξιωματικού ΕΛΑΣ για «ένα υπέροχο Μοναστηράκι χωρίς Ελληνες»
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Αντιδράσεις αλλά και ποικιλόμορφα σχόλια στο εσωτερικό της ΕΛ.ΑΣ έχει προκαλέσει ανάρτηση -το απόγευμα της Πέμπτης- αξιωματικού της Ασφαλειας Αττικής, με φωτογραφία της πλατείας Μοναστηρακίου όπου εικονίζονται αλλοδαποί μικροπωλητές αλλά και διερχόμενοι από διάφορες χώρες.

Ο αξιωματικός της ΕΛ.ΑΣ που υπηρετεί στο Τμήμα Αντιμετώπισης της Ρατσιστικής Βίας συνοδεύει την φωτογραφία της πλατείας, γεμάτης με αλλοδαπούς με την λεζάντα "Μία πλατεία χωρίς Ελληνες. Είναι πάντα μια υπέροχη πλατεία".

Μια αναφορά που προκάλεσε δυσμενη σχόλια αφού ανώτεροι αξιωματικοί της ΕΛ.ΑΣ θεωρούν ότι "ο αξιωματικός που έχει καθήκον να αποτρέψει πάσης φύσεως ρατσιστικές επιθέσεις ή άλλου τύπου εκφράσεις ρατσισμού, φτάνει στο αντίθετο άκρο με υπαινικτικά σχόλια, που κάποιος θα μπορούσε να χαρακτηρίσει έως και ρατσιστικά, για τους Ελληνες.

 Κι αυτό είναι ιδιαίτερα σοβαρό αφού προέρχεται από αστυνομικό του οποίου το έργο είναι να προστατεύει ασφαλώς όλους τους πολίτες".

Από την άλλη πλευρά συνεργάτες του αστυνομικού και άλλοι ένστολοι αναφέρουν ότι «στόχος της συγκεκριμένης λεζάντας είναι να υμνήσει την πλατεία Μοναστηρακίου άσχετα εάν σε αυτήν βρίσκονται Ελληνες ή αλλοδαποί…»


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (21)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Όταν ο εγκληματίας ρατσιστής με πρόθεση εθνοκάθαρσης γίνεται αστυνομικός | 29/04/2018 16:22
    Ο μόνος λόγος που του αρέσει αυτή η πλατεία που έχει μετατραπεί σε παρακμιακή κ βρώμικη χαβούζα είναι επειδή δεν υπάρχουν Έλληνες. Εδώ έχουμε δήλωση που είναι στο όριο της πρόθεσης για εθνοκάθαρση από ένα ρατσισικό μιασμα που πληρώνεται από τους ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥΣ. Αν δεν του αρέσουν οι Έλληνες ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠ ΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ. Κι η ΕΛ ΑΣ χωρίς αυτόν τον χιτλέρισκο θα είναι πολύ καλλίτερη. Μπορεί κανείς να αντιληφθεί με τι εγκληματική κ ρατσιστική εμπάθεια θα αντιπμετωπίσει όποιον Έλληνα πέσει στα χέρια του; Απαιτούμε να διωχθεί απ το σώμα κ να εφαρμοσθεί ο αντιρατσιστικός νόμος.
    ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΟΙ ΟΧΤΡΟΙ
    απάντηση00
     
     
    μην εχετε πλεον καμμια εμπιστοσυνη στην ΕΛ.ΑΣ. | 03/04/2018 15:50
    οι ελληνες αστυνομικοι ακολουθουν πλεον ξεκαθαρα την ανθελληνικη πολιτικη της συριζοκυβερνησης. Οι περισσοτεροι απο αυτους εχουν διοριστει απο τις λαθρολαγνες κυβερνησεις των τελευταιων 10 χρονων και το βλεπουμε και απο την συμπεριφορα τους. Καμμια ανοχη για τους ελληνες ενω πολυ προστατευτισμος για τους αλλοδαπους. Αν δε, εχει μπει κανενας απο αυτους στο σπιτι σας και μπορεσετε να παρετε τηλεφωνο την Α.Δ. θα σας πουν οτι δυστυχως δεν μπορουν να κανουν κατι γιατι δεν εχουν ευκαιρο περιπολικο! Στη καλυτερη των περιπτωσεων θα στειλουν 1-2 μηχανες μετα απο καμμια ωρα. Ελληνες Βασιστειτε πλεον Μονο στον Εαυτο σας! Οπλιστειτε και εσω ετοιμοι!
    Σπυρος
    απάντηση30
     
     
    Ξυπνήστε | 02/04/2018 08:21
    Σήμερα, μια πλατεία, αύριο μια συνοικία, μεθαύριο μια πόλη, μετά....Αντί να σχολιάζετε αρνητικά, σκεφτείτε τα μακροχρόνια αποτελέσματα της ελληνικής πολιτικής για τους πολύτεκνους, τους τρίτεκνους και την υπογεννητικότητα. Ξυπνήστε. Ξυπνήστε τώρα.
    eΠολιτης
    απάντηση80
     
     
    Καποιος Εισαγγειλεας; | 01/04/2018 08:44
    Υποθετω οτι καποιος Εισαγγειλεας, καποιος αστυνομικος, ή καποιος Δικηγορος, θα ενδιαφερθει να τυλιξει αυτον τον ανθρωπο σε μια κολα χαρτι, να τον στειλει στον φυσικο του κριτη, στην δικαιοσυνη.
    αντιρατσιστής
    απάντηση42
     
     
    ρατσιστικο παραληρημα!!!!!!! | 31/03/2018 18:58
    ρατσιστικο παραληρημα και παροξυσμος μισους κατα του ελληνικου λαου!!!!!!!!! θα υπαρξουν μαζικες μυνησεις γιατι συμφωνα με τον αντιρατσιστικο νομο αυτα που εγραψε ο τυπος ειναι ο ορισμος του ρατσισμου
    καρανιξ
    απάντηση40
     
     
    Λαθος διατυπωση; | 31/03/2018 09:14
    Νομιζω οτι η πρωτη προταση δεν συνδεεται αναγκαστικα με τη δευτερη γιατι δεν εχει βαλει κομα! Στην πρωτη, διαπιστωνει οτι οντως ειναι χωρις ελληνες (οπως σε λιγο θαναι ΟΛΗ η ελλαδα), ενω στη δευτερη ισως θελει να πει οτι παρ' ολα αυτα, παραμενει μια ομορφη πλατεια! (Αν και δεν συμφωνω οτι η πλατεια τιγκα στους τριτοκοσμικους ειναι ομορφη, αλλα και ασφαλης)
    Τι θελει να πει ο ποιητης;
    απάντηση01
     
     
    ΓΛΕΠΟΥΝ το ΚΟΥΝΟΥΠΙ αλλά... | 31/03/2018 08:13
    Καταπίνουν την Καμήλα. Βρέθηκε ένας πραγματικά άξιος και ικανός Αξιωματικός της Ελληνικής Αστυνομίας που συμβολικά σήκωσε φωνή να πεί την αλήθεια , λέγοντας απλά και σωστά αλλά με τη δυνατή φωνή της Αλήθειας << Κοιτάχτε ΄Ελληνες, αφού τώρα όλη η Ελλαδα μαζεύτηκε στην Αθήνα, οχι περισσότερο από ένα χιλιόμετρο από εδώ ή δέκα λεπτά με το ποδάρι στα Εξάρχεια, αυτοί που θέλουν να αποκαλούνται Ελληνες και στην ουσία δεν είναι, έχουν καταντήσει την Αθήνα άνδρο της Βίας , της Αναρχίας και της Καταστροφής, ΞΥΠΝΑΤΕ>>. Αυτοί όμως που ακούν από το ένα αυτί ενώ ο Παντοδύναμος τους έδωσε δύο, γλέπουν μ΄ενα μάτι και πάλι ο θεός τους έδωσε δύο. Με λίγα λόγια, αυτοί που ο μεγαλύτερος των ποιητών που έξησε σε τούτο τον Πλανήτη, ο Ομηρος τους ονόμασε Κύκλωπες, ξεσηκώθηκαν να τον Κατασπαράξουν. Αυτοί η ράτσα των νεοΚυκλώπων ειναι χειρότερη από αυτή του Πολύφημου γιατί είναι ικανή να καταβρωχθήσει έθνη και φυλές ήσυχων ανθρώπων και να τους ρίξει οριστικά στην μαύρη πηγάδα της Ιστορίας. Ελπίζοντας για τους υπεύθυνους που αποφασίζουν να λάβουν επιτέλους τις αποφάσεις που αρμόζουν.
    ΜΕΓΑΡΧΗ
    απάντηση14
     
     
    Και μια Ελλάδα χωρίς Έλληνες | 31/03/2018 04:31
    είναι ακόμη καλλίτερη. Έτσι δεν είναι μπατσάκο που σε πληρώνω?
    Michail Leon
    απάντηση44
     
     
    ΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ | 31/03/2018 01:04
    Όπως προκύπτει και απο την σελίδα προφιλ στο facebook,ειναι φίλος σε βάθος,του γνωστού Παναγιώτη Δημητρά.Ο ίδιος ο κύριος Λώλης αν μιλάμε γι αυτόν είναι δηλωμένος gay με δικές του δηλώσεις στον τύπο και σε ιστοσελίδες καθώς υπερηφανεύεται ο ίδιος ότι είναι ταυτόχρονα και ο πρώτος δηλωμένος gay αστυνομικός στην Ελληνική Αστυνομία που υπηρετούν με ζήλο και αυταάρνηση,οικογενειάρχες με παιδιά χωρίς να δηλώνουν τι κάνουν στο κρεβάτι τους.
    Am007/3/4244
    απάντηση32
     
     
    Γιατί να περιοριζόμαστε ; | 30/03/2018 20:57
    " Μια χώρα χωρίς Έλληνες. Είναι πάντα μια υπέροχη χώρα." Βασικά αυτό μάλλον το λένε οι Αμερικανοί , που βλέπουν -με το τέλος του ψυχρού πολέμου - ότι κάπου τελειώνει το παραμύθι με τους "κακούς" Ρώσσους. Έρχονται και οι Σέρβοι , οσονούπω , οπότε ποιός θα ρουφιανέψει από την ΚΥΠ στην Ουάσιγκτον ; Μόνο οι πράκτορες του Ισραήλ εν Ελλάδι ! Γνώμη μου είναι ότι κάποιος άλλος είπε την ατάκα , και το ¨Οργανον τη μεταφέρει !
    Βαρελόφρων
    απάντηση01
     
     
    Συγνώμη, αλλά πάλι δεν καταλαβαίνω. | 30/03/2018 18:40
    Για μένα, ευπρόσδεκτοι όλοι οι αλλοδαποί, αλλά το Μοναστηράκι το φτιάξαμε και το πληρώσαμε εμείς. Και τώρα εμείς να μην έχουμε πρόσβαση γιατί αυτό να ανήκει μόνο στους αλλοδαπούς «χωρίς Έλληνες»? Τι ακριβώς θέλεις να πεις αστυνομικέ που σε πληρώνω???
    Michail Leon
    απάντηση23
     
     
    Μοναστηράκι, πλατεία Αβυσσινίας, γιουσουρουμ... | 30/03/2018 16:24
    Ελλάδα ήταν -από την αρχαιότητα- και είναι το Μοναστηράκι /κι' ας το διαφέντεψαν Βα(ρ)βαροί χωροφυλάκοι. Αρχαία συμβουλή προς μετανάστες,γενικώς:"ξένος ών, ακολούθει τοις επιχωρίοις νόμοις" (όντας φιλοξενούμενος,τήρησε τους εντόπιους νόμους-της χώρας που σε φιλοξενεί). Ικανή και αναγκαία συνθήκη.Όχι μονομερώς ή εξ' επιβουλής επιβουλή, η κατάκτηση. Ένας ο Πολιτισμός.Πολλές οι κουλτούρες(υποσύνολα του Πολιτισμού).Ανθρωπισμός,ο προ πάντων των -ισμών κορυφαίος -ισμός. Αλληλοσεβασμός για την ειρηνική συνύπαρξη,τη βελτίωση, την πρόοδο "σ' ανθρώπων άστεα".Τηρουμένων αυτών,αναιρείται το "πάσσαλος πασσάλω εκκρρούεται". Δικαιοσύνην μάθατε οι ενοικούντες επί της Γης. Όμως, φευ.
    Κ. Γεωργακόπουλος.
    απάντηση3119
     
     
    Ογκώδης άγνοια... | 30/03/2018 15:54
    Και που ξέρει ο κυρ αστυνόμος ότι δεν είναι Έλληνες, τους ρώτησε; Ο Ατεντοκούμπο μας έδειξε ότι άτομα κάθε "φυλής" και καταγωγής μπορούν να είναι Έλληνες. Ο "κύριος" όμως είδε απλά ένα μάτσο "καφέ" και "μαύρους" ανθρώπους και συμπέρανε χωρίς δεύτερη σκέψη ότι δεν είναι Έλληνες. Αίσχος ο αξιωματικός του Τμήματος Αντιμετώπισης της Ρατσιστικής Βίας να αποδεικνύεται τόσο μεγάλος ρατσιστής. Κατά τα άλλα λένε δεν υπάρχει στενή σχέση μεταξύ αστυνομίας και Χρυσής Αυγής...
    Ανώνυμος / η
    απάντηση2676
     
     
    Εναλλακτική Πραγματικότητα | 30/03/2018 14:17
    Τί χαζομάρα έγινε το 1949 που δεν τους έστειλαν όλους, μέχρι τρίτου βαθμού συγγενείας, να απολαύσουν τον σοσιαλισμό και τις πλατείες δίχως Έλληνες στο Ανατολικό μπλοκ.Και τί μεγαλύτερη χαζομάρα έγινε που απ'τους 30.000 που φύγανε,δέχτηκε το ελληνικό κράτος τους 25.000 που παρακαλάγανε να γυρίσουνε.Άνθρωποι που έπρεπε να'ναι ακριβώς όπως οι Αλβανοί,αυτό θέλανε βρε αδερφέ,έγιναν δια της βίας νοικοκύρηδες και τώρα μας εκδικούνται.Ποτέ δεν είναι αργά όμως.
    Φούκρας
    απάντηση7924
     
     
    2 μέτρα και 2 σταθμά | 30/03/2018 13:51
    Αναρωτιέμαι τι θα γινόταν εαν αντίστοιχα έγραφε κάποιος αστυνομικός/πολίτης "μια πλατεία χωρίς αλγερινούς/πακιστανούς/αλβανούς κτλ είναι πάντα μια υπέροχη πλατεία ". ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ , μπορείτε να κάνετε οποιουδήποτε είδους σχόλια για Έλληνες χωρις πρόβλημα αλλά οχι για αλλοδαπούς! Ευχαριστούμε το Τμήμα Αντιμετώπισης της Ρατσιστικής Βίας για το "μάθημα" κατά του ρατσισμού, ρατσισμός όμως οταν προερχεται απο Έλληνα προς άλλες εθνικότητες!
    Αψεγαδιαστος ΑΝΤΙΦΑ
    απάντηση8411
     
     
    ΟΙ ΑΝΟΗΤΟΙ ΓΙΝΑΝΕ ΠΟΛΛΟΙ | 30/03/2018 13:30
    ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ, ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ, ΕΡΓΑΤΙΚΟΣ, ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΕΞΥΠΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ, ΦΑΣΙΣΤΑΣ , ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ, ΑΣΤΟΙΧΕΙΩΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝΟΗΤΟΣ.
    Akis
    απάντηση8111
     
     
    re seis | 30/03/2018 12:25
    τοσο καιρό δεν έλεγαν οι ακρο-αριστεροι-αναρχικοι-ευεσθητοι-αντιρατσιστες-κουλτουριαριδες οτι ωραία η Ελλάδα αλλά έχει πολλούς Ελληνες. Και ο συγκεκριμενος αξιωματικός αυτό αναφέρει. Αρα συμφωνούμε όλοι. Που το προβλημα τοτες;;
    katoikos
    απάντηση569
     
     
    ΜΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΕΛΛΗΝΕΣ !!!! | 30/03/2018 12:13
    ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ - ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ Η΄ΡΑΜΑΖΑΝΙ?
    KOSTAS
    απάντηση6512
     
     
    Αντιρατσιστικός κρετινισμός | 30/03/2018 11:35
    Εγω είμαι εχθρός της Χρυσής Αυγής. Αλλά εδώ η αντιρατσιστική ηλιθιότητα (και υποκρισία) έχει περάσει κάθε ΟΡΙΟ! Ελεος, Συριζαίοι και λοιποί μυγιάγγιχτοι φαρισαίοι υποκριτές ξεμπουντουλώσατε τρία και βάλε χρόνια τώρα τούς Έλληνες, λίγοι είναι οι μήνες σας, στον αγύριστο και σείς και οι ψευτο-ευαισθησίες σας.
    Rainbow
    απάντηση14028
     
-