από metereologos.gr
Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου 2018
 

Τόσκας: Απολύτως ακριβή τα στοιχεία της ΕΛ.ΑΣ για το συλλαλητήριο

«Εάν υπήρχε ένα εκατομμύριο κόσμος, θα έφθανε μέχρι τους Αμπελοκήπους»
Τόσκας: Απολύτως ακριβή τα στοιχεία της ΕΛ.ΑΣ για το συλλαλητήριο
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

«Τα στοιχεία που δόθηκαν ήταν απόλυτα ακριβή και υπολογίστηκαν βάσει των στοιχείων που σε κάθε συγκέντρωση μετρούνται», τόνισε ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη Νίκος Τόσκας μιλώντας στον ΑΝΤ1 μετά τις αντιδράσεις  με αφορμή την επίσημη ανακοίνωση της ΕΛ.ΑΣ. για τον αριθμό των συμμετεχόντων στο συλλαλητήριο για το «Μακεδονικό», την Κυριακή στην Αθήνα.

Ο κ. Τόσκας ανέφερε ότι τα στοιχεία που δόθηκαν «ήταν απολύτως ακριβή» και ότι «ο αριθμός δεν έχει καμία σχέση με πολιτικές σκοπιμότητες» καθώς «έχει βγει από υπηρεσιακούς παράγοντες».

«Τίποτε δεν είναι χαλκευμένο. Μακριά από εμάς και τους υπηρεσιακούς παράγοντες τέτοιες κατηγορίες», πρόσθεσε.

Όσον αφορά το βίντεο που έδωσε στη δημοσιότητα η ΕΛΑΣ και το οποίο κατέγραφε την πυκνότητα του κόσμου σε λήψη από ελικόπτερο, ο κ. Τόσκας υποστήριξε ότι αυτό τραβήχθηκε στις 14:55 το μεσημέρι της Κυριακής, ενώ ερωτηθείς γιατί στο συγκεκριμένο βίντεο, η ώρα ήταν σβησμένη, ο κ. Τόσκας σημείωσε:

«Κάποιοι προσπαθούν να βγάλουνε αναληθές το βίντεο. Το βίντεο δείχνει την ώρα της μεγαλύτερης παρουσίας στο Σύνταγμα. Και η ημερομηνία του βίντεο ήταν 1η Ιανουαρίου, αλλά προφανώς η συγκέντρωση δεν έγινε 1η Ιανουαρίου».

Ο κ. Τόσκας εκτίμησε ότι «εάν υπήρχε ένα εκατομμύριο κόσμος, τότε αυτός θα έφθανε μέχρι τους Αμπελοκήπους»,

Όσον αφορά για τους λόγους που δόθηκε το βίντεο στη δημοσιότητα ο κ. Τόσκας απάντησε: «Επειδή υπήρχαν τερατογενέσεις από ορισμένα ΜΜΕ ότι ο κόσμος ήταν ένα εκατομμύριο, γι' αυτό δόθηκε το βίντεο στη δημοσιότητα.«Την δουλειά αυτή την κάνει κάθε φορά η αστυνομία, που δούλεψε συστηματικά, οργανωμένα και μεθοδικά. Διαδηλωτές είχαν έρθει από όλη τη χώρα και δεν άνοιξε μύτη, αξίζουν συγχαρητήρια στην αστυνομία».

Στελέχη της ΕΛ.ΑΣ. σημείωναν πως στο ελικόπτερο στο οποίο έγινε η λήψη των πλάνων που δόθηκαν στη δημοσιότητα – κάτι που δεν έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν – υπάρχει τεχνικό πρόβλημα και για αυτό το λόγο στο σημείο που αναγράφεται η ημερομηνία υπάρχουν πίξελ καθώς τη στιγμή εκείνη ανέγραφε 1/1/2018 και ώρα 00.08 και εκτιμάται πως η λήψη έγινε περίπου στις 14.52.

Επίσης αξιωματικοί της ΕΛ.ΑΣ. σημείωναν πως λανθασμένα έχει εστιαστεί η συζήτηση στον αριθμό των συμμετεχόντων λέγοντας πως ουδείς έχει αναφερθεί στα επιτυχημένα μέτρα ασφαλείας που υλοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου και ειδικά την Κυριακή σε ένα διευρυμένο πεδίο δράσης όπως το χαρακτήρισαν λέγοντας ότι τόσο η προσέλευση όσο και η αναχώρηση των συμμετεχόντων – και ειδικά όσων ήρθαν στην Αθήνα με πούλμαν από διάφορες περιοχές της χώρας – έγινε χωρίς προβλήματα.

Αναφορικά με τα μικροεπεισόδια που έγιναν χθες το μεσημέρι σημείωναν πως σημειώθηκαν όταν χρυσαυγίτες επιχείρησαν να διασπάσουν τον αστυνομικό κλοιό στην Πανεπιστημίου στο ύψος της Βουκουρεστίου για να κατευθυνθούν προς τα Προπύλαια από όπου όμως είχαν αποχωρήσει οι αντεξουσιαστές απωθήθηκαν ενώ στη συνέχεια υπήρξε στη διασταύρωση Πανεπιστημίου και Αμερικής και μια σύλληψη μέλους της ομάδας που επιτέθηκε στους αστυνομικούς.


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (18)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Λογική erga omnes | 06/02/2018 09:10
    Όλα τα ΜΜΕ και ο Τύπος (έντυπα και ηλεκτρονικά) σε συνεννόηση με την "κυβέρνηση" προσπαθούν να αποδομήσουν το συλλαλητήριο, γράφοντας και λέγοντας ότι τους κατέβει. Οι Έλληνες κατέβηκαν στο συλλαλητήριο γιατί ήταν και είναι υπέρ της λογικής και κατά του παραλογισμού που προωθεί η ελληνική "κυβέρνηση". Όλοι θέλουν τη Vardaska στην ΕΕ και όλοι ξέρουν ότι αυτό συμφέρει και τους δύο λαούς. Ωστόσο, γιατί όλη η αριστερά που είναι κατά των εθνών, θέλει διακαώς να δημιουργήσει ένα νέο έθνος (το "μακεδονικό"), το οποίο δεν υπήρξε ποτέ;
    H Vardaska στην ΕΕ
    απάντηση70
     
     
    Η Προσφώνηση του Μίκη στην Σύναξη ! | 06/02/2018 00:58
    Γιατί καλοί μου Έλληνες, αδέρφια μου, φασίστες, ρατσιστές, τομοκράτες, αναρχικοί και τραμπούκοι? Δεν έβλεπε μπροστά και θεοκράτες δημοκράτες ή κομμουνιστές? Μήπως εσκεμμένα? Μήπως υποφέρει από μαλάκυνση εγκεφάλου ο διάσημος συνθέτης? Μήπως στο 12 παρά 5 μεταννόησε για να πάει στον ουρανό? Τις είδε.Για πιο λόγο να ρίξουν μπογιές στο σπίτι του οι αριστεριστές (καινούργια λέξη?) συριζαίοι? Πως τους συκοφαντεί μπροστά σε 1500000 καθώς λένε Έλληνες, χωρίς αποδείξεις? Τι δουλιά είχε αυτός σε μια Σύναξη εθνοκάπηλων και πατριδοκάπηλων που εκμεταλεύονται ένα καταπείγον πρόβλημα αντί να συμβάλλουν στην λύση του?
    Ευριπίδης Ευπατρίδης
    απάντηση25
     
     
    ΤΟΣΚΑΣ Ο ΧΡΗΖΩΝ ΦΟΙΤΗΣΗ ΣΕ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ | 05/02/2018 22:52
    Απορώ πώς αυτός ο άνθρωπος μπήκε στην ΣΣΕ Οταν έχει μπροστά του μια εικόνα, βλέπει μόνο τους μπροστινούς της εικόνας? Μόνο 140000΄ήταν μόνο οι γύρω απο την εξέδρα των ομιλητών. Σ τούς γύρω απο την πλατεία Συντάγματος δρόμους δεν είδε κόσμο ο αχρείος? Συμμετείχα στην διαδήλωση και άκουγα ότι ο κόσμος φθάνει περίπου τα 2.000000. Ούτε τόσες χιλιάδες και τόσες εκατοντάδες. Καί θεόστραβος να είναι κανείς καταλαβαίνει . Η γελοιότητα σε όλο της το μεγάλο.
    ΣΙΑΤΙΣΤΑ ΚΟΖΑΝΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
    απάντηση32
     
     
     
    Και αλλο ενα.....τσαμπα ειναι | 05/02/2018 16:50
    Εδω εχουν πει τοσα και τοσα ψεματα τα κοκκινοσκουφακια θα τους πειραζε αλλο ενα??????Το μεγαλυτερο λαθος του Παπαδοπουλου ηταν που δεν τους κρεμασε στην πλατεια ολους αυτους που εχουν βλασθημισει την ωρα και την στιγμη που γεννηθηκαν σε αυτην την χωρα !!!!!!Ειναι ΑΝΘΕΛΛΗΝΕΣ!!!!
    Μεταναστης 2015
    απάντηση247
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Καλοί μου Έλληνες αδέρφια μου..... | 05/02/2018 16:47
    Φασίστες,ρατσιστές,τρομοκράτες,αναρχικοί τραμπούκοι!... Ξέχασε τους μισαλλόδοξους και τους κόκκινους φασίστες για λόγους ευνόητους. Ονόμασε τους συριζαίους αριστεριστές όχι αριστερούς, γιατί ρίξανε μπογιές στο σπίτι του. Για πιό λόγο και με ποιές αποδείξεις δεν είπε.Με φωτογραφίες αφ'υψηλού και με fish eye view μας είπανε 1,5 εκατομύριο ήταν στην διαδήλωση την ώρα που η αστυνομία είπε 140.000.'Ως πότε θα έχουν τον λαό μας γιά μα..κα? Τα χιλιάδες λεωφορεία που παρκάρανε? Που είναι οι φωτογραφίες τους? Με τον ακάθιστο ύμνο και τον αρρωστημένο πατριωτισμό θα λύσουν το Μκεδονικό? Patriotism is the last refuge of a scoundrel.Ξυπνήστε συνέλληνες, λένε ψέματα για να φάνε τα δικά τους παιδιά.
    'Ελληνας του εξωτερικού.
    απάντηση725
     
     
    ο μητσος ο βοσκος | 05/02/2018 16:06
    τοσκα μου θυμιζης βοσκο ...αντε να μετρησης προβατα και οχι ΕΛΛΗΝΕΣ...
    πολιτης χωρις αντικρυσμα
    απάντηση314
     
     
    Περιμένουμε | 05/02/2018 13:57
    τεκμηριωμένο αντίλογο στα λεγόμενα του κ. Τόσκα, τον οποίο αδυνατώ να πιστέψω. Τέτοια μαζικότητα μόνο σε εποχές των αρχών της δεκαετίας του 80 είχαμε ζήσει.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση313
     
     
    Fake News by σύριζα | 05/02/2018 13:27
    Είναι ξεφτίλες ... Δεν είμαστε στο 1950 - 1960 πια κύτιοι της κυβέρνησης .... Όσο για το video παραθέτω μία μικρή ανάλυση : "Για να καταλάβεις κ.Τόσκα ότι όταν κρύβεις κάτι δημιουργείς μεγαλύτερο πρόβλημα ... Ας το έβγαζες με λάθος ώρα ... Απλώς μάλλον ήθελες να κρύψεις το μοντάζ ... Μια μικρή ανάλυση : Δημιουργεία: Από τα metadata του video creation time : 16:42 ( local time ) Ανέβασμα: από το google api ( rest ) upload time ( local time ) : 15:34UTC/ 17:34 Athens Time ... Για το φως / σκιές κλπ. Αθήνα 4/2/2018 Δύση ηλίου : 17:51 ( local time ) Επίσης από ανάλυση του φορματ του video έχω "no index chunk hint" που σημαίνει "...It's not a proof that a file was edited, but a very strong hint." Ξέρεις να κλέβεις; Ναι! Ξέρεις να κρυφτείς; ...."
    GR
    απάντηση404
     
     
    "MANIPULATION" του Πολίτη | 05/02/2018 12:59
    μΑ ΤΟ ΣΥΛΛΑΛΗΤΉΡΙΟ ΈΦΘΑΣΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟΥΣ ΑΜΠΕΟΚΗΠΟΥΣ, ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΗ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΣΥΓΓΡΟΥ. ΔΕΝ ΕΦΘΑΣΕ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ ΔΙΟΤΙ ΕΒΑΛΑΝ ΤΟΥΣ ΑΝΑΧΙΚΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΧΕΤΙΣΟΥΝ ΣΤΑ ΠΡΟΠΥΛΑΙΑ. ΤΥΧΑΙΟ? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ.ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΑΣΦΙΚΤΙΚΑ ΓΕΜΑΤΗ. ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΛΥΠΟΘΥΜΗΣΕ, ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΕΦΕΥΓΑΝ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΒΙΝΤΕΟ ΧΩΡΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΣΤΑ ΚΑΘΑΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ :"manipulation του πολίτη". ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΨΗΜΦΙΣΑΜΕ.
    ENTIMOS POLITIS
    απάντηση335
     
     
    περι γιδοβοσκων και οπαδων του Χονεκερ | 05/02/2018 12:44
    μιλω περι Κοτζια και Τοσκα.
    αλεξανδρος
    απάντηση315
     
     
    hehe | 05/02/2018 12:22
    Μουγκα η νδουλα ....
    Ανώνυμος / η
    απάντηση526
     
     
    Αυτους εμπιστευεστε? | 05/02/2018 12:21
    Κοιτατε ολοι που κατηντησε η Αστυνομια! Ενα οργανο στην υπηρεσια μιας ανθελληνικης κομμουνιστικης κυβερνησης! Καμμια ευθυνη για το ρολο τους! Απλα ροπαλοφοροι και κουμπουροφοροι του συστηματος! Εδωσαν κατ'εντολη του Μαξιμου και του Τοσκα ενα βιντεο απο το ελικοπτερο της αστυνομιας απο αργα το απογευμα οταν οι διαδηλωτες ειχαν ηδη αποχωρησει! Μπορει να μη φαινεται η (σβησμενη) ωρα αλλα πανιβλακες (δεν ειναι και εφυιες οι μπατσοι) φαινεται απο τη φυσικη ελλειψη φωτος! 2η Ντροπη της ΕΛΑΣ, η παντελης ελλειψη ασυνομευσης της συγκεντρωσης, αφησαν τους αναρχικους να μαζευτουν σε αποσταση βολης, και αν δεν ηταν οι χρυσαυγιτες να παρουν στο κυνηγι τους αλητες ισως να μην ηταν τοσο 'ειρηνικα'!
    Σπυρος
    απάντηση325
     
     
    Απορία μου | 05/02/2018 12:09
    Φίλε Τόσκα, για παρόμοια προεκλογική συγκέντρωση του ΣΥΡΙΖΑ στον ίδιο χώρο τον Ιανουάριο του 2015 θυμάσαι τι αριθμό έδωσες; 1.500.000! ΆΣε που ο Τσίπρας μιλούσε για 2.000.000 από την εξέδρα. Αφήστε τα ψέμμμμμμμματα καμιά φορά, ε! Αλήθεια, πότε λέτε αλήθεια; Για να ξέρω, εγώ ο κα(η)μένος πολίτης... Δημήτρης
    Δημήτρης
    απάντηση5810
     
     
    Εννοείται! | 05/02/2018 12:08
    Αν το συλλαλητήριο αφορούσε ζήτημα φιλικά προσκείμενο στην κυβερνητική ατζέντα φαντάζομαι ότι θα μιλούσαμε για λαικό ξεσηκωμό. Μιλάμε για κόλπα ζόρικα, που κάνουν και στην Βενεζουέλα..
    freedom!
    απάντηση537
     
     
    Επίσης.. | 05/02/2018 12:04
    ..σύμφωνα με το βίντεο της αστυνομίας από το ντέρμπι ο Ολυμπιακός κέρδισε 1-0.
    Καθεστωτικέ ξύπνα
    απάντηση445
     
     
    τί λες βρε ντενεκέ | 05/02/2018 11:58
    αριστερόστροφοι φασίστες φτάνει πια.
    Vasos
    απάντηση477
     
     
    ΣΧΟΛΙΟ | 05/02/2018 11:44
    Η Αστυνομία δούλεψε και η "ηγεσία" χάλκευσε...Αλλά από τον συγκεκριμένο τι να περιμένεις?
    Frixos
    απάντηση456
     
-