από metereologos.gr
Πέμπτη 14 Δεκεμβρίου 2017
 

Σε δίκη για υποκίνηση βίας κατά ομοφυλόφιλων ο Αμβρόσιος

Μετά από μήνυση που κατέθεσαν εννέα πολίτες εις βάρος του
Σε δίκη για υποκίνηση βίας κατά ομοφυλόφιλων ο Αμβρόσιος
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Μετά από μήνυση που κατέθεσαν εννέα πολίτες εις βάρος του Μητροπολίτη Αιγιαλείας και Καλαβρύτων, ο κ. Αμβρόσιος παραπέμπεται σε δίκη για υποκίνηση βίας και κατάχρηση του εκκλησιαστικού αξιώματός του.

Ο Μητροπολίτης Αιγιαλείας και Καλαβρύτων κ. Αμβρόσιος είχε χαρακτηρίσει «αποβράσματα» της κοινωνίας τους ομοφυλόφιλους και είχε προτρέψει το ποίμνιό του: «Φτύστε τους! Αποδοκιμάστε τους! Μαυρίστε τους!»

Αφορμή για αυτές τις προτροπές σε βία κατά των ομοφυλόφιλων, το 2015, ήταν το νομοσχέδιο για την επέκταση του συμφώνου συμβίωσης και στα ομόφυλα ζευγάρια.


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (13)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Θα αθωωθεί λόγω πλάνης | 17/11/2017 13:46
    Δεν στράφηκε κατά των gay, αλλά κατά των βουλευτών, τους οποίους και κάλεσε να αποδοκιμάσει το εκλογικό σώμα. Συνεπώς, η κατηγορία είναι εσφαλμένη.
    GNI
    απάντηση20
     
     
    Κάμα σούτρα... | 17/11/2017 12:23
    Συγγνώμη αλλά τι θέση παίρνει ο Άγιος Πατήρ για τους ετεροφυλόφυλους άνδρες και γυναίκες που χρησιμοποιούν και την ...άλλη πόρτα...ή τις άλλες πόρτες;...Ίσως η Εκκλησία μας πρέπει να εκδώσει έναν οδηγό με ό,τι επιτρέπεται και ό,τι απαγορεύεται συμπεριλαμβανομένων των στάσεων...κάτι σαν κάμα σούτρα γιά Ορθόδοξους...για να μπορέσει και το ποίμνιο να προσαρμοσθεί...
    georgios
    απάντηση83
     
     
    Ευτύχημα | 17/11/2017 01:33
    Είναι ευτυχές το γεγονός ότι υπάρχουν ακόμα πολίτες με υγιή συνείδηση και αντανακλαστικά ώστε να καταγγείλουν τον "μητροπολίτη" για την απάνθρωπη, αντικοινωνική, παράνομη και επικίνδυνη ρητορική του. Είναι δυστύχημα ωστόσο ότι αυτοί οι πολίτες ήταν μόλις εννιά και όχι εκατοντάδες ή χιλιάδες. Οσοι δηλαδή οι ομοφυλόφιλοι στην Ελλάδα. Και είναι διπλά δυστύχημα ότι δεν βρέθηκε ένας ή μία εισαγγελική λειτουργός ώστε να τον παραπέμψει σε δίκη αυτεπάγγελτα. Ειδικά οι τελευταίοι θα έπρεπε να ντρέπονται γιατι δεν είναι άξιοι του θεσμού που υπηρετούν και για τον οποίο ορκίστηκαν. Οσο για τους λοιπούς ομοφυλόφιλους οφείλουμε να προστατέψουμε με νύχια και με δόντια το κατακτημα αξιοπρεπειας των 9 ηρώων
    Manos
    απάντηση128
     
     
    μπράβο τους! | 16/11/2017 14:25
    δεν ειμαι ομοφυλόφιλος αλλά χριστιανός! Για έναν πραγματι χριστιανο δεν αρμόζουν τα λόγια «Φτύστε τους! Αποδοκιμάστε τους! Μαυρίστε τους!» και μάλιστα από ποιμένα ντεμέκι... Η μπορειτε να φανταστειτε το Χριστό να ξεσπά έτσι;! Ευτυχώς δεν ειμαστε Σαουδική Αραβία η Ιραν...
    ΣΤΟΠ ΤΑ ΡΑΣΑ!!
    απάντηση6019
     
     
    Πιθανή καταδίκη = Τίτλος τιμής | 16/11/2017 13:10
    Προτείνω στον αξιοσέβαστο ιερωμένο να μην κάνει καμία χρήση της όποιας υπεράσπισης κ να τους αφήσει στο δικαστήριο να λένε τα δικά τους. Να δείτε που από μόνοι τους οι μηνυτές θα πούν οποιαδήποτε βλακεία, αρκεί να αθωώσουν το γεροντάκι. Εν τω μεταξύ έχει ενσκήψει μια παγκόσμια επιδημία LG όπου σε κάθε ταινία θα δούμε τουλάχιστον από μια σκηνή χαμουρέματος μεταξύ ανδρών κ μεταξύ γυναικών. Προς το παρόν δεν επεκτείνονται σε σκληρές σκηνές για να μην προκαλούν. Δλδ τα παιδιά ανάβουν αλλά δεν ξεβρακώνονται, αυτά σε μια 10ετία. Το πράγμα έχει καταντήσει απολύτως γελοίο λαμβάνοντας υπ'οψιν ότι διεκδικώντας το δημοκρατικό δικαίωμα αναγνώρισης, το 2/100 έχει καβαλικέψει-επιβληθεί στην πλειοψηφία. Όχι Φτύστε τους λοιπόν, όχι Αποδοκιμάστε τους, όχι Μαυρίστε τους, απλά φορέστε τσίγκινα σώβρακα πάνω από τα παντελόνια και πηγαίνετε στο δικαστήριο χωρίς να λέτε τίποτα, θα λυσσάξουν αυτοί, εμείς πάλι θα γελάσουμε.
    Katsikis
    απάντηση2746
     
     
    Thought Police όπως έγραψε και ο Καλλιθέα Σίτυ | 16/11/2017 13:08
    Οι ¨αναρχικοί¨μπορούν άνετα να πετούν μολότωφ να κάνουν επεισόδια σε ειρηνικές διαδηλώσεις κτλ εκεί είναι όλα αναρχοαριστερίστικα αγγελικά πλασμένα, στις εκλογές θα ψάχνετε τη ψήφο σας.....
    Ηλίας
    απάντηση3119
     
     
     
    Και όμως, | 16/11/2017 12:34
    Ο Θεός δημιούργησε τον Αδάμ ομοφιλόφιλο ή, έστω, ερμαφρόδιτο: ΓΕΝΕΣΙΣ 1, Γεν. 1,27 καὶ ἐποίησεν ὁ Θεὸς τὸν ἄνθρωπον, κατ᾿ εἰκόνα Θεοῦ ἐποίησεν αὐτόν, ἄρσεν καὶ θῆλυ ἐποίησεν αὐτούς. Γεν. 1,27 Και πράγματι ο απειροτέλειος Θεός εδημιούργησε τον άνθρωπον, τον οποίον επροίκισε με ιδικά του χαρακτηριστικά γνωρίσματα, ώστε να είναι με αυτά εικών του Θεού. Εδημιούργησεν απ' αρχής άνδρα και γυναίκα.
    k maritsas
    απάντηση1946
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Του Πολλάκη ... | 16/11/2017 12:16
    ...που παροτρύνει τους πολίτες να προγγίξουν την Ξαφά, θα του κάνει κανείς μύνηση? Ή αυτός είναι αριστερός και δεν τον ακουμπούν οι εννιά ομοφυλόφιλοι;
    syrizistan
    απάντηση5625
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων