από metereologos.gr
Δευτέρα 20 Νοεμβρίου 2017
 

Κουρουμπλής: Τα ρεύματα φταίνε για την εξάπλωση της ρύπανσης

«Γιατί να μην κάνουν μπάνιο οι ενδιαφερόμενοι», αναρωτήθηκε
Κουρουμπλής: Τα ρεύματα φταίνε για την εξάπλωση της ρύπανσης
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΠΕ-ΜΠΕ/Αλέξανδρος Μπελτές
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Σε θαλάσσια ρεύματα απέδωσε ο υπουργός Ναυτιλίας Παναγιώτης Κουρουμπλής την εξάπλωση της ρύπανσης από τη βύθιση του «Αγία Ζώνη» την περασμένη Κυριακή.  Σε τηλεοπτική του συνέντευξη ο κ. Κουρουμπλής εκτίμησε ότι θα ήταν καλύτερο το αποτέλεσμα αν δεν υπήρχαν ρεύματα και αν είχαν οι αρχές στη διάθεσή τους περισσότερα μέσα.

Μιλώντας στον ΣΚΑΪ ο υπουργός αναρωτήθηκε «γιατί να μην κάνουν μπάνιο;» οι ενδιαφερόμενοι μετά την ολοκλήρωση των εργασιών και τόνισε ότι χρησιμοποιούνται όλα τα ιδιωτικά μέσα σε συνεργασία με τις δυνάμεις του λιμενικού και το ειδικό ευρωπαϊκό σκάφος της EMSA, που διαθέτει πολύ μεγάλη χωρητικότητα.

Σχολιάζοντας εκ νέου το αίτημα Μητσοτάκη για παραίτηση, ο κ. Κουρουμπλής είπε πως ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης έχει ζητήσει «την παραίτηση 18 υπουργών» ενώ ξανακάλεσε τα κόμματα της αντιπολίτευσης σε από κοινού επιτόπιο έλεγχο.

Όσον αφορά στον χρόνο αντίδρασης των κρατικών μηχανισμών ο υπουργός διαβεβαίωσε πως η αντίδραση υπήρξε άμεση αφού στις 2:30 είχε καταφτάσει εκεί σκάφος του λιμενικού για τη διάσωση του πληρώματος, στις 5:30 επιχειρούσε αντιρρυπαντικό πλοίο και στις 6:14 είχε γίνει η ανάθεση για τη στεγανοποίηση του πλοίου. Όπως εξήγησε μέσα σε αυτό το τετράωρο η πετρελαιοκηλίδα «γλίστρησε» από το πλοίο που είχε βυθιστεί.

Πρόσθεσε μάλιστα πως ούτως ή άλλως, οι υπόλοιπες απαραίτητες ενέργειες δεν μπορούσαν να γίνουν μέσα στη νύχτα αφού το πλοίο έπρεπε πρώτα να εντοπιστεί για να μπουν στα κατάλληλα σημεία οι προστατευτικοί φράχτες.



Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ξάνθος: Ούτε κολύμπι, ούτε ψάρεμα όπου υπάρχει μαζούτ 
 
 
σχόλια (22)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Άφωνος! | 16/09/2017 21:03
    Η πετρελαιοκηλίδα είναι ρύπανση, είτε τα ρεύματα την βγάλουν στην ακτή είτε πάει στον βυθό. Έτσι απλά είναι κ.Κουρουμπλή, τα σκατά παραμένουν σκατά και όταν δεν τα βλέπουμε.
    οργισμένος
    απάντηση30
     
     
    Φτάνει! | 16/09/2017 20:52
    Δεν είδε την μαυρίλα της πίσσας ο κ.Κουρουμπλής, εντάξει το αντιλαμβάνομαι. Δεν την μύρισε; Δεν άπλωσε το χεράκι του στον γιαλό; Αλλά γιατί επιμένει και λέει βλακείες για "ρεύματα που φταίνε". Τελικά νομίζω είναι καιρός να πάει στο σπιτάκι του ο κ. Υπουργός και σύντομα μάλιστα.
    νεκρό ψάρι
    απάντηση20
     
     
    πού είναι το μαγιό του; | 16/09/2017 13:15
    Να πάει να κολυμπήσει ο ίδιος στη Μαύρη Θάλασσα του Σαρωνικού;
    χειμερινή κολυμβήτρια
    απάντηση20
     
     
    Kalitera na masas | 16/09/2017 01:56
    Oxi file, ap tin mia fteei o magmatikos pirinas tis gis gia tin kinisi ton tektonikon plakon ke apo tin alli oi geologikes diergasies ta teleftea 1ek.rio xronia pou sximatisan tin aktogrami tis attikis.ara protistos ftene oi idies oi paralies pou einai ekei.meta episis fteei ke i fisi pou den autoaporipenetai ka8os episis ke o posidonas ke o 8eos pou den ekanan to 8auma tous na lisoun to problima monoi tous.eno sigoura 8a prepei na anaziti8oun ke eu8ines apo ta psaria tou saronikou pou den enimerosan egkairos tis armodies ypiresies.kanas allos les na fteei??px. i anosi pou adranise ke bi8istike to ploio?? i mipos to idio to petreleo pou diereuse xoris adeia apo ti kentriki epitropi sas??
    para na milas
    απάντηση61
     
     
    ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ.... | 16/09/2017 01:11
    Δεν είπε ο κ. ΥΠΟΥΡΓΟΣ "γιατί να μην κολυμπήσουν". Είπε "Λάδι η Θάλασσα"
    Πέτρος
    απάντηση130
     
     
    SPITISOU !!! | 15/09/2017 19:50
    ANTE TRABA SPITISOU RE KARAGIOZI !!!
    MANIATIS
    απάντηση101
     
     
    Επαγωγική γενίκευση! | 15/09/2017 17:12
    Και τα χάλια της Ελλάδας οφείλονται σε ανίκανες κυβερνήσεις και ψηφοφόρους που την έχουν γραμμένη στα παλιά τους τα παπούτσια. ΥΓ Οποτεδηπωτε ένα πρόσωπο της κυβέρνησης ρίχνει το βάρος μιας καταστροφης σε στοιχεία της φύσης ή σε γνωστούς άγνωστους καθε ειδους,τοτε η εν λόγω κυβέρνηση είναι υπόλογη και θα έπρεπε να έχει ποινικές ευθυνες!
    Φωνη βοωντος εν τη ερήμω.
    απάντηση360
     
     
    Νόμιζαν ότι η ρύπανση θα έμενε Σαλαμίνα | 15/09/2017 15:11
    και σκέφτηκαν οι αριστεροί χεστήκαμε για τον σκουπιδότοπο και την Cosco που είναι εκεί και όλους τους τελειωμένους. Όταν όμως άρχισε να κατευθύνεται στα σοβαρά μέρη αιφνιδιάστηκαν και άρχισαν να λένε ό,τι τους κατέβει.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση311
     
     
    Υπολοχαγός Νατάσα... | 15/09/2017 13:30
    Κάποτε ο υπεύθυνος ήταν ο στρατηγός άνεμος...σήμερα ο αρχιστράτηγος θαλάσσιο ρεύμα...αύριο η υπολοχαγός Νατάσα...
    georgios
    απάντηση350
     
     
     
    Επιείκεια παρακαλώ | 15/09/2017 11:51
    Ο κύριος υπουργός δεν μπορεί – δυστυχώς - να εκτιμήσει ιδίοις όμμασι τη σοβαρότητα της ρύπανσης. Συνεπώς ο οποιοσδήποτε σχολιασμός εκ μέρους του, θα πρέπει να αντιμετωπιστεί με επιείκεια.
    PanTsek
    απάντηση414
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Αισθησεις | 15/09/2017 11:19
    Καλα , δεν βλέπει. Δεν έχει όσφρηση ;
    Anesthitos
    απάντηση454
     
     
    Προκειται | 15/09/2017 11:06
    για φαιδρο προσωπο που το στηριζει ο πρωθυπουργος.Εισαστε ανεύθυνοι και ανίκανοι να παρετε τις σωστες αποφασεις στο σωστο χρονο.Οτι τραβαει η χωρα είναι αποτέλεσμα ολιγωριων και καθυστερήσεων .
    Κομνηνος
    απάντηση511
     
     
    Καλά να πάθουμε... | 15/09/2017 11:04
    Παιδιά τα μάθατε τα νέα; Ο Κουρουμπλής έκανε αυτοψία ιδίοις όμμασι και απεφάνθη ότι τα ρεύματα φταίνε για το μεγάλο κακό που μας βρήκε.
    Γιώργος
    απάντηση443
     
     
    Καλά ο κ. Υπουργός έχει πρόβλημα με την όρασίν του, | 15/09/2017 10:32
    αλλά όλο το επιτελείο του δεν βλέπει τι έγινε και μιλάνε για μπάνιο............
    κάτοικος της περιοχής,Α.Σαμιώτης
    απάντηση421
     
     
    μας περνάει για ηλίθιους | 15/09/2017 10:15
    Γιατί δε δίνει πρώτος το παράδειγμα;
    k
    απάντηση420
     
     
    Κακουργα.... | 15/09/2017 10:12
    "Υπουργος" μιας αθλιας κοινωνιας, υπηρεσίες υπουργείου που βγαζουν πιστοποιητικα σε "εταιρειες" και τα πλοια τους, πλοιοκτητες "ευεργετες" μικροκοινωνιων του Περαματος ( προεδροι,χορηγοι και αλλα τετοια), καπεταναιοι και πληρωματα της κακιας ωρας που την κοπανανε και αφηνουν το πλοιο με 2!!!! ατομα (όλα βεβαια χρονια τωρα και σε "γνωση" των πλοιοκτητων για να περναμε ολοι καλα), αντε να μας περισσεψουν καμποσοι τονοι "βαρυ" που δεν εχει λαθρεμποριο (κοινως το κλέβουμε), αντε και στην ακρη λιγο ελαφρυ (να μην βγαλουμε και τη διαφορα του φορου?) , η κοινωνια ευτυχης, τα παιδιας μας φταινε τωρα?, όχι φταιει η πουτανα η πλουτοκρατια και η Δεξια, (τωρα, γιατι παλιοτερα εφταιγε η Αριστερα).
    ....Κενωνια
    απάντηση240
     
     
    Καί ..... | 15/09/2017 10:08
    ...ο Χατζηχρήστος από πορτιέρης σε ξενοδοχείο,έκανε τον πτέραρχο,(με τον αληθινό πτέραρχο Κωνσταντάρα) που γνωμάτευσε ότι έφταιγαν τα ρεύματα που θα πάρει η αεροπορία τα χωράφια.Ούστ!.
    Volos
    απάντηση411
     
     
    σταχτη στα ματια | 15/09/2017 10:01
    Το 73 ειχαν ρειξει ζαχαρι στα τανκς , εσεις πετρελαιο στις Θαλασσες μας , που ειναι ο κοσμακης να φωναξει φτανει πια....
    κρατιρας
    απάντηση194