από metereologos.gr
Τρίτη 19 Σεπτεμβρίου 2017
 
 

Αποφυλακίσθηκε ο συλληφθείς ως αρχηγός των «μπαχαλάκηδων»

Κατηγορείται για εμπρησμούς Ι.Χ. και πυροσβεστικού οχήματος στα Εξάρχεια
Αποφυλακίσθηκε ο συλληφθείς ως αρχηγός των «μπαχαλάκηδων»
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Ερωτηματικά προκαλεί στις τάξεις της ΕΛ.ΑΣ. αλλά και σε πολιτικούς παράγοντες η αιφνιδιαστική αποφυλάκιση προ δύο ημερών, ενός 26χρονου αντιεξουσιαστή με το ψευδώνυμο "Πάντσο" που είχε συλληφθεί προ 50 περίπου ημερών για σειρα αδικημάτων κι ο οποίος αναφερόταν από την ΕΛΑΣ σαν ένας από τους  αρχηγούς των επονομαζόμενων "μπαχαλάκηδων". Πάντως υπηρεσιακοί παράγοντες κάνουν λόγο για σεβασμό στις αποφάσεις των δικαστηρίων.

Ο 26χρονος αναρχικός είχε συλληφθεί το βράδυ της 25ης Ιουλίου από αστυνομικούς της Αντιτρομοκρατικής Υπηρεσίας (στα πλαίσια άλλης έρευνας) έξω από σπίτι φιλικού του προσώπου, στη λεωφόρο Αλεξάνδρας. Εις βάρος του εκκρεμούσε από τις 9 Mαΐου 2017 ένταλμα του τακτικού ανακριτή για συμμετοχή σε εμπρηστικές επιθέσεις στα Εξάρχεια.

Κατηγορείται ότι στις 6 Νοεμβρίου 2012 μαζί με ακόμα ένα άτομο πυρπόλησε ένα σταθμευμένο Ι.Χ. κοντά στην πλατεία Εξαρχείων, καθώς και το πυροσβεστικό όχημα που είχε προστρέξει για την κατάσβεση της πυρκαγιάς. Σύμφωνα με αναφορές στελεχών της ΕΛ.ΑΣ. είχε κατηγορηθεί και παλαιότερα για επιθέσεις εναντίον αστυνομικών στα Εξάρχεια και στον Άγιο Δημήτριο, αλλά και για διακίνηση ναρκωτικών από την βόρειο Ελλάδα.

Προφυλακίστηκε με  το σκεπτικό -όπως αναφέρουν νομικοί και σύντροφοι του - ότι «δεν είχε δηλώσει σταθερή διεύθυνση κατοικίας και επομένως ήταν ύποπτος φυγής».

Στο πλαίσιο «υποστήριξης» του 26χρονου αντιεξουσιαστές προχώρησαν σε επίθεση  με μολότοφ σε ομάδα αστυνομικών έξω από την οικία του υπουργού Επικρατείας κ Α. Φλαμπουράρη στα Εξάρχεια, αλλά και σε κατάληψη ραδιοφωνικού σταθμού. Επιπλέον είχε υπάρξει προσπάθεια αρπαγής του από αστυνομικούς στην διάρκεια της προσαγωγής του στα δικαστήρια.

Σύμφωνα με πληροφορίες η αποφυλάκιση του 26χρονου υπήρξε μετά από αίτημά του για αναστολή εκτέλεσης της ποινής και αποφυλάκισή του με βάση και τους λόγους που οδηγήθηκε στην φυλακή




Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (19)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ | 15/09/2017 10:04
    ΣΤΗΝ ΑΝΑΡΧΙΑ- ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΡΧΗΓΟΥΣ ΑΦΕΘΗΚΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ !!!! ΤΙ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ? ΕΤΑΙΡΟΣ ΑΡΧΗΓΟΣ ΥΙΟΙΣ ΒΟΥΤΣΗ - ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΕΠΗΡΕΣΤΕΙ ΤΟ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟ ΕΡΓΟ? ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΠΕΝΔΥΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΣΑ ΒΙΩΝΟΥΜΕ - ΟΙ ΕΠΕΝΔΥΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΟΥΡΑ !!!!
    ΘΑΝΟΣ
    απάντηση30
     
     
    Αποζημιωση | 14/09/2017 22:06
    Εγω παντως αρχιζω και αποταμιευω, τις ζητιανες μου, γιατι ξερω ότι ο Παντσο, θα κανει μηνυση για παρανομη κρατηση, και θα παρει και αποζημιωση. Γιατι? αφου την δικαιούται το παιδι!
    Λεωνιδας
    απάντηση30
     
     
    Τετράποδο των εξαρχείων. | 14/09/2017 21:42
    Η μαιμού αφέθηκε ελευθερη από τους πιθήκους που αποτελούν την κυβέρνηση, την οπόια ψήφισαν ουρακοτάγκοι γαμπδημόσιοι ψηφοφόροι, τέως ψηφοφόροι του πεθαμένου αλήτη. Υ.Γ. Γενικά είμαστε μπανανία. Κανείς ποτέ δεν φταίει για τίποτε και πάντοτε φταίνε κάποιοι άλλοι / πάντοτε.
    Αχιλλέας
    απάντηση31
     
     
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΥΣΑΥΓΗΤΗΣ | 14/09/2017 17:25
    Αν ηταν χρυσαυγήτης θα έμενε προφυλακισμένος για 18 μήνες και θα είχε παραπεμφθεί σε δίκη
    Nikos
    απάντηση42
     
     
    Non comprendo... | 14/09/2017 12:34
    "Σύμφωνα με πληροφορίες η αποφυλάκιση του 26χρονου υπήρξε μετά από αίτημά του για αναστολή εκτέλεσης της ποινής και αποφυλάκισή του με βάση και τους λόγους που οδηγήθηκε στην φυλακή" . H ο συντάκτης δεν ξέρει τι λέει, η ο οποιοσδήποτε συλλαμβάνεται κάνει μια αίτηση και βγαίνει...Δεν καταλαβαίνω...Παρακαλώ για να με φωτίσετε!
    Αρχίλοχος
    απάντηση140
     
     
    Έχει δίκαιο η ελλ δικ. | 14/09/2017 08:18
    Ο “Πάντσο” προορίζεται ως το νέο πλωθυπουλγό μας, για αυτό έπρεπε και να αποφυλακιστεί.
    Terminator
    απάντηση101
     
     
    Πληττω απ'τις πολλες εκπληξεις | 13/09/2017 20:55
    Ε! και λοιπον? Παλι εκπληξη? Αυτό το μόρφωμα φτιαξατε για ζωη, αυτό με εδιωξε και με αυτό θα ζητε. Που η εκπληξη?
    Enas metanastis
    απάντηση122
     
     
    Νεμεσις | 13/09/2017 18:31
    Δωστε τα στοιχεια του ετσι ωστε να το επισκεφθουν οι πολιτες, και οχι μονο αυτον, αλλα και τους γονεις του. Με αγιασμους και ξορκια δεν δικαιωνεσαι.
    Savvas Karagiannidis, Oslo Norge
    απάντηση142
     
     
     
    Με αυυτό το μόρφωμα που ψηφίσαμε .. | 13/09/2017 15:33
    κύριοι και κυρίες (για ένα ενφια..) να μην σας κάνει πια τίποτα εντύπωση... Η αναρχοαριστερά στην εξουσία.
    Χ
    απάντηση565
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Το πυροσβεστικό όχημα θα το ξεπληρώσω εγώ ο Μαλ.. | 13/09/2017 14:21
    Μην νιάζεστέ. Το πυροσβεστικό όχημα θα το ξεπληρώσω εγώ ο Μαλ.. κας, που κάνω το σκατό μου παξιμάδι για να πληρώνω τον ΦΠΑ, τον ΕΦΚΑ και το τέλος επιτειδευματος στην ώρα τους... Τουλάχιστον γιατί δεν τους βάζουν να κάνουν υποχρεωτική εργασία προς το κράτος για τις ζημιές που κάνουν ή αν υπάρχει να τους δημεύουν την προσωπική περιουσία.
    Paranoid
    απάντηση694
     
     
    ρε παιδια, γιατι απορειτε? Ειναι δυνατον να μεινει φυλακη .. | 13/09/2017 13:37
    .. ενα τοσο σημαντικο στελεχος του συστηματος? Λετε η αστυνομια να μη μπορει μεσα σε 1 μονο μερα να καθαρισει απαξ τα Εξαρχεια απο αναρχικους και λοιπους συμμοριτες? Λετε να μη μπορει η αστυνομια να καθαρισει τις πιατσες των ναρκωτικων απο ναρκεμπορους? Λετε να μη μπορουν να σταματησουν τις πηγες διανομης ναρκωτικων? Λετε να μη μπορουν να σταματησουν το παρανομο λαθρεμποριο μαιμου προιοντων απο λαθρομεταναστες? Λετε να μη μπορουν να κανουν τη χωρα αυτη μια σωστη χωρα? ΜΠΟΡΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ! Βολευει ολους το μπαχαλο οπως βολεψαν τη ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ τα 'δεκεμβριανα' που κατεκαψαν την Αθηνα πριν λιγα χρονια? Ολα ειναι καλα σχεδιασμενα. Εδω πας φυλακη για μια απληρωτη κληση, τι να λεμε τωρα...
    Σπυρος
    απάντηση643