από metereologos.gr
Πέμπτη 29 Ιουνίου 2017
 

Νέα εμπόδια για το Ελληνικό μετά την κήρυξη δάσους

Με απόφαση του δασάρχη Πειραιά
Νέα εμπόδια για το Ελληνικό μετά την κήρυξη δάσους
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Σε νέες Συμπληγάδες περιέρχεται η αποκρατικοποίηση της έκτασης του πρώην αεροδρομίου στο Ελληνικό. Η απόφαση του δασάρχη Πειραιά, που κοινοποιήθηκε στις αρμόδιες αρχές, κηρύσσει δασική περιοχή 37 στρέμματα μέσα στην παραχωρούμενη έκταση της αποκρατικοποίησης του Ελληνικού. Η απόφαση αυτή δημιουργεί νέες καθυστερήσεις στην επένδυση.

Σύμφωνα με αξιόπιστες πηγές της Καθημερινής, η «δασική» περιοχή, αν και μικρή σε σχέση με τη συνολικά παραχωρούμενη έκταση (6.200 στρέμματα), δημιουργεί σοβαρά πρόβλημα στο επιχειρησιακό σχέδιο του Ελληνικού.

Συγκεκριμένα, εντοπίζεται κοντά στην παραλιακή ζώνη του Αγ. Κοσμά και, αν τελικά κηρυχθεί δάσος, θα εμποδίσει την ανάπτυξη του πρώτου και πιο σημαντικού τουριστικού ακινήτου που σχεδιάζει ο επενδυτής στην περιοχή.

Ειδικότερα, ο επενδυτής θέλει να δημιουργήσει στη συγκεκριμένη περιοχή ένα σύμπλεγμα ακινήτων αναψυχής (resort), που θα περιλάβει ξενοδοχείο, καζίνο, καταστήματα κ.λπ.

Στην πράξη, σύμφωνα με παράγοντες κοντά στην αποκρατικοποίηση, η μικρή και «δασική» έκταση η οποία κηρύσσεται από το Δασαρχείο Πειραιά εντοπίζεται στο πιο νευραλγικό σημείο της έκτασης του πρώην αεροδρομίου στο Ελληνικό.

Αν τελικά συμβεί κάτι τέτοιο, με βάση τους όρους της σύμβασης, ο επενδυτής (Lamda Develoment, Hellinikon Global I) μπορεί να αποχωρήσει από την επένδυση, χωρίς κάποια επίπτωση για τον ίδιο.

Τέτοιου είδους προβλέψεις υπάρχουν σε πολλά σημεία της σύμβασης μεταξύ Lamda Development και ΤΑΙΠΕΔ, δεδομένης της ανακολουθίας του δημοσίου τομέα, μεταξύ υποσχέσεων και πράξεων.


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (12)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Απάντηση σε όλους ..... | 15/05/2017 12:37
    Γνωρίζετε εσεις που σχολιάζετε οτι όλοι οι αγρότες κυρίως των ορεινών περιοχών κινδινεύουν να χάσουν τα χωράφια τους άν δεν πληρώσουν, κάτι σαν τα αφθαίρετα ένα πράγμα, γιατί λέει ο νόμος σύμφωνα με τις αεροφωτογραφίες -άκουσον άκουσον- που λήφθησαν το 1945, ναι καλά βλέπετε, ήταν δάσος. Αν λοιπόν και το Ελληνικό το 1945 ήταν δάσος καλά λέει.... Βιάστηκαν να κρεμάσουν τους δασικούς χάρτες ..
    Μπούρας Γιάννης
    απάντηση10
     
     
    ΦΩΤΟ... | 15/05/2017 12:05
    ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ ΤΗΝ ΧΩΡΟΤΑΞΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΟΜΗΣΗ ΠΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΕΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ....ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΜΕΝΗ ΣΥΡΙΑ....ΔΕΝ ΠΑΤΕ ΚΑΝΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙ ΕΩΣ... ΚΩΝΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ...ΜΕΡΙΑ ....
    ΕΧΟΥΜΑΙ...ΟΤΙ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ....
    απάντηση21
     
     
    Καραγκιόζης δασάρχης! | 14/05/2017 21:51
    Ό,τι και να κάνουν κάποιοι χλεχλέδες του Δημοσίου, η επένδυση θα γίνει που ο κ...ος τους να χτυπήσει κάτω! Τόσο αστείοι είναι, που μετέρχονται κάθε είδους εμποδίων για να στείλουν τις επενδύσεις στη γειτονιά μας Αυτή η χώρα έχει πρόβλημα δημοκρατίας και οι πολίτες δε φταίνε σε τίποτα να οδηγούνται στην απελπισία του αύριο με όλες τις ανοησίες μερικών στελεχών του δημόσιου βίου. Αντί να έμπαιναν οι φαγάνες για να αρχίσει το έργο,οι θεατρίνοι της κατεπίφαση προοδευτικής αριστεράς προσπαθούν με κάθε τρόπο να ματαιώσουν έργα που θα οδηγήσουν τη χώρα και τους πολίτες της σε ασφαλείς δρόμους ανάπτυξης και δημιουργίας. Έχουμε βαρεθεί να τρώμε στη μάπα μας τους δήθεν προστάτες του περιβάλλοντος!
    Βασ.Τυρ.ο Φελωνιώτης
    απάντηση23
     
     
    GELIO KRATOS | 14/05/2017 09:42
    KATANTISAME ENA GELIO KRATOS !! MILOUN GIA TO PERIBALON OTAN INE PETAMENA EKATOMIRIA PLASTIKA MPOUKALIA STOUS GYRO DROMOUS, MILOUN GIA PERIBALON TIN IDIA STIGMI EXOUN GEMISI ME EKATOMIRIA PLASTIKES SAKOULES OLOKLIRI TIN ELLADA, MILOUN GIA PERIBALON TIN STIGMI POU EXOUN GEMISI ME SKOUPIDIA MPAZA OLOUS TOUS DROMOUS, MILOUN GIA PERIBALON TIN STIGMI POU EXOUN GEMISI TA ARXEA ME GRAFITI !!! MILOUN OI XEFTYLES POU EXOUN DIALISI TIN XORATOUS, TORA ANAKALIPSAN DASOS STO ELLHNHKO !!! O DASARXIS ME ENA FAKELAKI GINETE ARNAKI !!!
    MANIATIS
    απάντηση31
     
     
    Κοκκινοσκουφίτσα | 14/05/2017 09:12
    Που είναι ρε παιδιά το δάσος, να πάω να μαζέψω μανιτάρια; Μπορεί να δω και την Κοκκινοσκουφίτσα να περπατάει αμέριμνη..
    sagamore
    απάντηση31
     
     
     
    την έχουμε πατήσει... | 14/05/2017 08:53
    Όταν ο άνθρωπος έδειχνε το φεγγάρι, ο ηλίθιος κοίταζε το δάχτυλο ! Και μόνο που βλέπω πως ο αναγνώστης που γράφει για "χαζοσκουρλέτη" έχει περισσότερα θετικά από αρνητικά τσεκαρίσματα, μου επιβεβαιώνεται το γνωστό απόφθεγμα που έγραψα στην αρχή. Μπράβο της "Καθημερινής", πέτυχε αυτό που ήθελε : να μπερδέψει τους αναγνώστες ώστε να στραφούν εναντίον στην "ανίκανη" για έργο κυβέρνηση. Ένα διατηρητέο, μια μικρή αρχαιολογική ζώνη και μια έκταση πρασίνου που είναι ίση με 5 γήπεδα ποδοσφαίρου, καθυστερούν το έργο των περίπου 6.500 στρ. και 70.000 απασχολούμενων ;;;; Για σκεφτείτε πιο ψύχραιμα, μήπως άλλα επιθυμούν οι επενδυτές, ή μήπως η καθυστέρηση βολεύει κάποια άλλα συμφέροντα ;
    nikorbas
    απάντηση30
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Μπροστά σας βρίσκεται το σώμα της Ελληνικής οικονομίας και ανάπτυξης.. | 14/05/2017 00:40
    Αυτά συμβαίνουν επειδή το Οικογενειακό Δέντρο της Κραταιάς Επιχειρηματικής Οικογένειας της χώρας, που δεν επιθυμεί να γίνει η επένδυση στο Ελληνικό, μπορεί και δίνει ενολές σε όλα τα δεντράκια, που απαρτίζουν το οικτρά καταπατημένο δάσος των αρμοδίων υπηρεσιών...
    Σκοπεύσατε! Πύρ!
    απάντηση20
     
     
    Κουσκους .ψημένο σε αρβύλα .. | 13/05/2017 23:04
    Του πάσα χασαν τα χωράφια ..ήταν .μηπως υπάρχει δέσμευση ..οταν τα από λύτρωσαν και χρειάζεται κάποιο πληρεξούσιο από τα μεμετια ;;;αστεία αστεία αλλα δεν ξέρεις καμια φορά ..και ισως έχουν πάθη πλάκα ;;Μια αρχαία μια δασαρχείο ..θα δούμε ...
    Christos
    απάντηση00
     
     
    "σύντροφοι" είστε αστείοι .. | 13/05/2017 16:24
    ... κι εγώ που χρησιμοποιούσα το αεροδρόμιο του Ελληνικού τόσα χρόνια. Δηλαδή από αρχαιολογικό χώρο απογειώνονταν τα αεροπλάνα; Αίσχος! Και προσγειώνονταν σε δάσος; Έγκλημα! Αλλά οι σύντροφοι δεν ανησυχούν για ιδιωτικές επενδύσεις. Αυτοί διορίζονται αβέρτα στο δημόσιο. Άλλοι μένουν άνεργοι.
    nifrys
    απάντηση21
     
     
    Το μέγεθος σώζει το έργο | 13/05/2017 14:23
    Η έκταση είναι τόσο μεγάλη , που ένα δασάκι εδώ , μια σχολή θηλέων πιο κει , ένα διατηρητέο υπόστεγο παραπέρα , κλπ , δεν μπορούν να επηρεάσουν στα σοβαρά την εξέλιξη της επένδυσης . Μπορεί κάλλιστα να υλοποιηθεί σε όλη την υπόλοιπη περιοχή . Η εξασφάλιση τέτοιου είδους εγκρίσεων από δασαρχείο , αρχαιολογικές και άλλες υπηρεσίες είναι διαδικασία ρουτίνας για τους εργολήπτες-αναδόχους . Το πρόβλημα είναι μόνο αυτό το ίδιο το γραφειοκρατικό , το παμπάλαιο . Γιατί επιμένουν να αργούν οι δημόσιες υπηρεσίες να αντιδράσουν θετικά ή αρνητικά ?
    Ιωάννης Σ. Παπανδρέου
    απάντηση1320
     
     
    Ρε τον δασάρχη που ανακάλυψε δάσος!!! | 13/05/2017 13:53
    Ο δασάρχης για να κάνει αυτές τις δηλώσεις ΠΡΟΦΑΝΩΣ και πήρε εντολή από κάποιο "στέλεχος" του κόμματος του χαζού με τις αυταπάτες (κάτι μου λέει του χαζοσκουρλέτη). Οπότε το θέμα είναι πως θα απαντήσει η άλλη πλευρά (σταθάκης, πιτσιόρλας, δραγασάκης....), που ανήκουν μεν στο ίδιο κόμμα αλλά τους κόβει πολύ περισσότερο δε / δεν είναι και ιδιαίτερα δύσκολο να κόβει σε κάποιον περισσότερο από τους σκουρλέτηδες...)..
    Αχιλλέας
    απάντηση4914
     
-