από metereologos.gr
Δευτέρα 21 Αυγούστου 2017
 
 

Το ...επικοινωνιακό σχέδιο ανάπλασης της Αθήνας

Οξεία ήταν η κριτική που ασκήθηκε για τη «Νέα Αθήνα»
Το ...επικοινωνιακό σχέδιο ανάπλασης της  Αθήνας
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Ένα αναμάσημα μελετών και σχεδίων για την ανάπλαση της Αθήνας, που έρχονται και παρέρχονται τουλάχιστον εδώ και είκοσι χρόνια, εμφανίστηκε από την κυβέρνηση σαν το μάννα εξ ουρανού που θα αλλάξει την όψη της πρωτεύουσας.
Την ώρα που νέα μέτρα λιτότητας πλησιάζουν για να προστεθούν στα παλιά μνημονιακά, μια «Νέα  Αθήνα» χτίζεται στα ...χαρτιά, με  διθυράμβους, από την κυβέρνηση. Με τσαλακωμένους ανθρώπους από την οικονομική κρίση, εισβάλλουν στο προσκήνιο ατσαλάκωτες μελέτες για έργα πνοής, με το κυβερνητικό επιτελείο επικοινωνιακής αιχμής εν δράσει. Παρόλο που δεν έχουν λυθεί καν ζητήματα νομικής , χωροταξικής και πολεοδομικής φύσης, τα ίδια και τα ίδια, έργα είναι δήθεν στα σκαριά...

Πάντως, χρηματοδότηση, αντισταθμιστικά οφέλη (σε όποιες περιοχές επιβαρυνθούν από πολλαπλά έργα) και συνεννόηση μεταξύ των εμπλεκομένων θέτει ως κρίσιμες παραμέτρους ο δήμαρχος Αθηναίων κ. Γιώργος Καμίνης  για να υλοποιηθούν και να μην μείνουν στα λόγια τα περί ανάπλασης περιοχών στην καρδιά της πρωτεύουσας. Άλλωστε, δεν είναι η πρώτη φορά που ανακοινώνονται από την κεντρική εξουσία μελέτες για μεγάλης κλίμακας παρεμβάσεις που θα αλλάξουν  την όψη της Αθήνας.

Η κυβέρνηση αναφέρεται σε πρωτοβουλίες για τις οποίες έχει εξασφαλιστεί η χρηματοδότηση, με στόχο τη βελτίωση της ποιότητας ζωής, αλλά και την ενίσχυση της απασχόλησης, δίνοντας, παράλληλα, ισχυρή ώθηση και στον τουρισμό της.

Οι πέντε άξονες της ανάπλασης αφορούν :
-στην προοπτική δημιουργίας του «Μητροπολιτικού Πάρκου» στην περιοχή Γουδή,
-στην αναβάθμιση του ιστορικού κέντρου της Αθήνας με επεμβάσεις στο τρίγωνο που περικλείεται μεταξύ των οδών Σταδίου - Πειραιώς και Ερμού.
-στην ανάπλαση της περιοχής γύρω από τα Κουντουριώτικα και την ευρύτερη περιοχή των Αμπελόκηπων με την υπογειοποίηση της Λεωφόρου Αλεξάνδρας.
-σε έργα στο Βοτανικό, με την ολοκλήρωση του ημιτελούς εμπορικού κέντρου (με μειωμένα οικοδομικά μεγέθη, μετά από δικαστικές αποφάσεις) με στόχο να εξυπηρετεί τους διερχόμενους από τον παρακείμενο μεγάλο τερματικό σταθμό ΚΤΕΛ που θα κατασκευαστεί άμεσα με πόρους από το πακέτο Γιούνκερ.
-στο νέο γήπεδο του Παναθηναϊκού που σχεδιάζεται να κατασκευαστεί στην έκταση πίσω από το Νοσοκομείο της Αεροπορίας (251 ΓΝΑ) - προβλέπεται , μεταξύ άλλων, σχεδιασμός για το μετρό ώστε η  γραμμή 4 να ξεκινά  από το Γαλάτσι, θα συνεχίζει Εξάρχεια, Ευαγγελισμό, Ζωγράφου, Πανεπιστημιούπολη και να καταλήγει έξω από το νέο γήπεδο του Παναθηναϊκού.
Ο πρωθυπουργός κ. Αλέξης Τσίπρας  ενημέρωσε την Πέμπτη τον κ.Καμίνη, σε συνάντηση που είχαν, για την προσπάθεια αναζωογόνησης της πρωτεύουσας με παρεμβάσεις που να διαμορφώσουν μια πόλη βιώσιμη. Ο κ. Καμίνης έκρινε ως θετική την προσπάθεια και έδωσε έμφαση στη συνεργασία της αυτοδιοίκησης με την κυβέρνηση. Παράλληλα, όμως, σημείωσε ότι «απαραίτητο είναι να ενισχυθεί το κλίμα ασφάλειας στους πολίτες και να ενεργοποιηθούν οι κρατικές δομές μέριμνας για τους άστεγους και τους τοξικοεξαρτημένους».     

 Όταν ο κ. Καμίνης, μετά τη συνάντηση ρωτήθηκε για το γήπεδο του Παναθηναϊκού και το πάρκο Γουδή, επεσήμανε ότι «ο δήμος Αθηναίων θα είναι αρωγός σε κάθε προσπάθεια να δοθεί λύση στο γηπεδικό πρόβλημα του Παναθηναϊκού, με την προϋπόθεση να είναι σύμφωνος ο Παναθηναϊκός και να είναι δίπλα του η Πολιτεία. Έγινε μια πολύ εποικοδομητική συζήτηση».

Οξεία ήταν η κριτική που ασκήθηκε για τη «Νέα Αθήνα», μεγάλων έργων και παρεμβάσεων, στο δημοτικό συμβούλιο του Δήμου Αθηναίων, την Πέμπτη, από τον κ. Νίκο Σοφιανό, μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ και δημοτικό σύμβουλο με τη Λαϊκή Συσπείρωση. Όλα αυτά αποτελούν «μια ακόμα παράσταση που δίνει η κυβέρνηση για να χρυσώσει το χάπι του νέου πακέτου μέτρων που ετοιμάζει με τους γνωστούς εταίρους» τόνισε ο κ. Σοφιανός.

      Και πρόσθεσε: «παραμυθιάζουν το λαό που τον έχουν γονατίσει σημερινοί και χτεσινοί διαχειριστές της 9χρονης καπιταλιστικής οικονομικής κρίσης. Τη μία μέρα βάζουν όλα τα παιδιά σε παιδικούς σταθμούς και οι ίδιοι το διαψεύδουν την επόμενη. Σήμερα αναπλάθουν την Αθήνα με τα γνωστά σενάρια που κυκλοφορούν χρόνια τώρα: Ελαιώνας - Γουδί - Αλεξάνδρας - ιστορικό κέντρο. Στόχος τους να συζητάμε για μακέτες και σχέδια, ανταποδοτικές υποσχέσεις, την ώρα που έρχεται νέα σφαγή συντάξεων - αφορολόγητου - εργασιακών.

Καμία ανοχή στο κακοπαιγμένο θέατρο της συγκυβέρνησης. Διεκδικούμε να παραμείνουν ελεύθεροι χώροι οι ελάχιστοι που έχουν απομείνει (στην Ακαδημία Πλάτωνος και στον Προμπονά), που κυβέρνηση - Δήμος έχουν αποφασίσει να χτιστούν».



Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Τσίπρας - Καμίνης: Πρωτοβουλίες για μια Αθήνα βιώσιμη και ασφαλή 
 
 
σχόλια (21)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Ένας τραγικός πρωθυπουργός | 02/05/2017 14:21
    Θα έπρεπε να ντρέπεται που έφτασε την χώρα σε αυτήν την κατάσταση. Η χώρα δεν έχει λεφτά για ανάπτυξη. Απλά είναι ένα σχέδο για να καλυτερεύσει το image του. Να παραιτηθεί.
    Αντί-Σύριζα
    απάντηση00
     
     
    ΤΟ ΘΟΛΩΜΕΝΟ ΜΟΥ ΜΥΑΛΟ... | 19/03/2017 23:19
    το παλικαρι,σαλεψε....
    δρομοοο..........
    απάντηση10
     
     
    Το παπατζιλικι των τριών | 18/03/2017 22:05
    Πάντως μέχρι τωρα η Νέα Κυριακοκρατια δεν αντέδρασε, ούτε το Φωφοκ. Μην χάσουν ψηφαλακια απο τους Βαζελους.
    Nbg
    απάντηση11
     
     
    η πιο αστεία φωτογραφία | 18/03/2017 20:06
    Είναι αυτή με τον Τσίπρα εξετάζοντας εμβριθώς τον χάρτη. Πώς κρατάει τόση σοβαρότητα;
    Λαρίσσα
    απάντηση20
     
     
    Τσίπρας... | 18/03/2017 10:18
    Ο άχρηστος θα αναπλάσει και την Αθήνα!
    Γιώργος
    απάντηση181
     
     
    ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΧΙΛΙΑ ΚΙΛΑ ΣΑΝΟ | 18/03/2017 09:23
    Η πιο γελοία φώτο όλων των εποχών , με συμμετοχή και του Καμίνη , μπράβο κ Δήμαρχε , αντί να τον πάρεις από το χέρι και να τον πας στο Πεδίο του Άρεως εσύ καθόσουν και τον άκουγες να σου πουλάει σανό !!
    ANTONIO
    απάντηση191
     
     
    Να τους πει καποιος οτι ο χαρτης ειναι αναποδα ! | 18/03/2017 05:08
    Πιο γελεια εικονα δεν εχω ξαναδει. Ολοι τους κοπροσκυλα που βυζαινουν το λαο και συχρονως στηριζουν και ενδιαφερωντε για τους λαθραιους βλεπωντας τους μελλοντικους ψηφοφορους, ολοι τους γαντζωμενοι σε μια καρεκλα παιζωντας ατιμωτικα και προδοτικα παιχνιδια εις βαρος ενος λαου που εξαθλιωσαν και καταστρεψαν. Σε αλλη χωρα θα ηταν ολοι πισω απο καγκελα για εσχατη προδοσια.
    Ελλαδιστσα μου πως σε καταντησαν οι προδοτες!
    απάντηση191
     
     
     
    Μεγαλα λογια | 17/03/2017 17:18
    Εαν "καθαριζαν" την Αθηνα απο τους μπαχαλακιδες, πρεζονια και αλλα "σκουπιδια" θα αναπνεαν οι πολιτες καλυτερα νομιζω. Εσεις ομως κυριοι της Εξουσιας θελετε την μιζερια και την καλλιεργηται με μεγαλο ζηλο. "Στους στραβους, ο μονοφθαλμος αφεντευει"...
    και πως τους βαρεθηκα.
    απάντηση191
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    natan | 17/03/2017 14:03
    ta oneira pragmatikotita !!!!!!!!!
    papaladias
    απάντηση192
     
     
    TI MOU THIMIZI | 17/03/2017 13:18
    TI MOU THIMIZI, A TI MOU THIMIZI O KYRIOS PROTHYPOURGOS???, A TORA TO THIMITHIKA ,OPOS EINE SKYMENOS EPANO STOUS XARTES ME TOUS SYNERGATES TOU MOU THYMIZI LOIPON TON ADOLFO XTLER OPOS EINE SKYMENOS STON BON PANGOSMIO POLEMO ME TOUS STRATIGOUS TOU PANO APO XARTES. THYMIZO TO TELOS TOU XITRLER APLA AFTOKTONISE H DE GERMANIA TOU APLA DIALYTHIKE EK THEMELION.
    NIONIOS ME NIONIO
    απάντηση223
     
     
     
    ...έμετος.... | 17/03/2017 12:58
    O Tσίπρας που τα φιλαράκια του ακύρωσαν 1. την κατασκευή του γηπέδου του Παναθηναϊκού σε μια περιοχή που ΟΝΤΩΣ θα αναπλάθονταν θετικά (το σκουπιδότοπο του "ελαιώνα"), 2. την έτοιμη και χρηματοδοτημένη ανάπλαση της Πανεπιστημίου 3.Κάθε έννοια νόμου και τάξης με τους συνεχείς βανδαλισμούς της Αθήνας αλλά και των συγκοινωνιών της, ΑΥΤΟΣ λοιπόν, ναι αυτός, έχει το θράσος τώρα να ευαγγελίζεται αναπλάσεις εκ του προχείρου! Mα τόσο αχρείος? Τόσο δημαγωγός? ΚΑΙ ΣΕΙΣ κ.ΚΑΜΙΝΗ? Είναι δυνατόν να μην εξανίστασθε και μάλιστα να επικροτείτε τη καταστροφή της ελεύθερης έκτασης στου Γουδή? Παρέα με αυτόν που κατά τα λοιπά θέλει ακόμα και το "Ελληνικό" Μητροπολιτικό πάρκο? Εκπλήσσομαι δυσάρεστα κ. Δήμαρχε!
    anti
    απάντηση542
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    kyriakos | 17/03/2017 09:47
    Αδίστακτος. Τσογλανος. Εκφραστής της κοινωνικής σαβουρας.
    kyriakos
    απάντηση603
     
     
    H AGIA SOFIA | 17/03/2017 09:33
    OREA H FOTOGRAFIA ME TON ASXETO ALEKSH NA ELENXH TA SXEDIA , MOIAZH SAN TON IOYSTINIANO POY THELH NA FTIASH THN AGIA SOFIA, AYTA BLEPOYN OI ELLHNES KAI NOMIZOYN OTI KATI THA KANH, ALLA AN DOYN ERGO APO ALEKSH NA MAS GRAPSOYN .
    andreas
    απάντηση443
     
     
     
    ΚΙΜ | 17/03/2017 09:22
    Μου μοιαζει να βλεπω τον Κιμ Γιουνγκ Ουν,της βορειας Κορεας,να δινει οδηγιες σε "αξιωματουχους"
    MIKE
    απάντηση503
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    EINE GATOS | 17/03/2017 08:53
    O TSIPRAS EINE GATOS !! TOU EMINAN DYO XRONIA AKOMA META PIGENI SPITHTOU BLEPONTAS OTI O SYRHZA EPESE SE POSOSTA TOU 10% TIS EKATO ALA SAN GATOS POUNE KAI PONIROS DHPLOMATIS TI SKEVTHIKE NA KANI ?? XEREI OTI OI BAZELOI EINE AROSTH KAI PERIMENOUN EDO KAI EKATO XRONIA NA DOUN TO NEO GHPEDO TOU PAO KAI META AS PETHANOUN !! O GATOS TSIPRAS LIPON XEREI O PAO EXEI DYO EKATOMIRIA OPADOUS FYLOUS KAI TO 90% TIS EKATO TON FYLATHLON TOU PAO PSIFYZOUN NEA DHMOKRATIA EAN LIPON EGO TOUS PASARO TO PARAMITHI GIA TO GHPEDO XANAMPENO STO PEXNIDI ARPAZONTAS EKATOMIRIA PSIFOUS !! ALA TO PRAMA DEN PROXORA SE DYO XRONIA THA TREXOUN STA DHKASTIRIA KAI GHPEDO ANTIOS !!!!
    MANIATIS
    απάντηση253
     
     
    Ηγεμών εκ Δυτικής Λιβύης | 17/03/2017 08:23
    Κοιτάξτε τον πως σκύβει, συνοφρυωμένος, πάνω στο χάρτη και δείχνει κάτι. Λες να είναι ο Λυκαβηττός; Μπορεί να είναι και το Γουδή. "Εδώ θα χτίσουμε", "από κει θα πάμε", "αυτό θα αξιοποιήσουμε". Σαν στρατηγός. Έχει πάρει και περισπούδαστο ύφος και μιλάει αργά, χαμηλόφωνα και με πιο βαριά φωνή, όπως του βγαίνει πάντα όταν παριστάνει τον σοβαρό. Και λίγες λέξεις, προσεκτικές και απλές, μη γίνει κανένα λάθος και αυξηθεί ο "θησαυρός" του από "μαργαριτάρια" και αρχίσουν το γλέντι οι κάμερες που τα γράφουν όλα και οι μορφωμένοι που όλα τα πταίσματά του τα λοιδορούν. Τελικά όλα πήγαν καλά για τον Ηγεμόνα εκ Δυτικής Λιβύης. Απέφυγε το γέλιο ο Καμίνης, βγήκαν και καλές φωτογραφίες. Σανός α' ποιότητος.
    Πάνος Μπάρμπας
    απάντηση553
     
     
    Ας πατάξει, η "κυβέρνηση" των ακροαριστερών της πλάκας, | 17/03/2017 07:54
    τα "τάγματα εφόδου" της (τους αναρχικούς και βαχαλάκηδες), με τα οποία συμπλέει εδώ και 10ετίες, δηλ. το αληταριό, που καίει λεωφορεία, σπάει επκυρωτικά μηχανήματα, υπονομεύει τα ΑΕΙ ή καταλαμβάνει ατιμώρητα δημόσιες και ιδιωτικές ιδιοκτησίες (όταν δεν δολοφονεί ή δεν πετά μολότωφ), ας τα πατάξει όλ' αυτά λοιπόν η "κυβέρνηση" κι αυτό θα είναι μια πολύ καλή αρχή για να βελτιωθεί η ποιότης ζωής των πολιτών-κατοίκων των Αθηνών. Τα υπόλοιπα μεγαλόπνοα ας έλθουν αργότερα...
    N. Πειρουνάκης
    απάντηση493