από metereologos.gr
Δευτέρα 23 Ιουλίου 2018
 
 

Απορρίπτει το υπ. Παιδείας την πρόταση Ζουράρι για προσφυγόπουλα σε ιδιωτικά

«Προσωπικές απόψεις, περιττή η συζήτηση»
Απορρίπτει το υπ. Παιδείας την πρόταση Ζουράρι για προσφυγόπουλα σε ιδιωτικά
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

«Μίνι» κρίση ξέσπασε στο υπουργείο Παιδείας με αφορμή τις δηλώσεις του υφυπουργού κ. Κώστα Ζουράρι ότι θα προτείνει στο Υπουργικό Συμβούλιο να συμμετάσχουν και τα ιδιωτικά σχολεία στη φιλοξενία των προσφυγόπουλων.

Ο υπουργός Παιδείας κ. Κώστας Γαβρόγλου ξεκαθάρισε τη θέση του επί του θέματος χαρακτηρίζοντας τις απόψεις Ζουράρι «προσωπικές» και αναφέροντας ότι «το υπουργείο Παιδείας έχει την αποκλειστική ευθύνη της εκπαίδευσης των παιδιών των προσφύγων».

«Ακολουθώντας τις αποφάσεις της κυβέρνησης υλοποιεί με επιτυχία τον προγραμματισμό του στο πλαίσιο της δημόσιας εκπαίδευσης. Κάθε άλλη συζήτηση είναι περιττή. Οι απόψεις του κ. Ζουράρι είναι προσωπικές» αναφέρεται αναλυτικά σε σχετική ανακοίνωση.

Νωρίτερα ο κ. Ζουράρις σε συνέντευξή του στον ραδιοφωνικό σταθμό North 98 της Θεσσαλονίκης δήλωσε πως το σχέδιό του βρίσκεται ήδη σε συζητήσεις με διάφορους παράγοντες του υπουργείου Παιδείας και ότι τα ιδιωτικά σχολεία μετέρχονται της δημόσιας εκπαίδευσης και άρα θα μπορούσαν να φιλοξενήσουν παιδιά προσφύγων που τώρα φιλοξενούνται σε δημόσια σχολεία.

Όπως ισχυρίστηκε ο κ. Ζουράρις, η συμμετοχή των προσφυγόπουλων στα ιδιωτικά σχολεία θα είναι κάτι που θα εξυψώσουν το κύρος της ιδιωτικής εκπαίδευσης. Ακόμη δήλωσε ότι η χρηματοδότηση, σε μια τέτοια περίπτωση, θα είναι από χρήματα του κράτους και τις επιδότησης των ευρωπαϊκών προγραμμάτων που είναι για τους πρόσφυγες, ενώ όσοι από τους ιδιοκτήτες σχολείων φιλοξενήσουν προσφυγόπουλα θα μπορούσαν να απολαύσουν κίνητρα όπως τη χαμηλότερη φορολογία.

Στις αρχές Νοεμβρίου του 2016, μεγάλα ιδιωτικά σχολεία της χώρας, η Φιλεκπαιδευτική Εταιρεία και τα συγκροτήματα των Αρσάκειων σχολείων, το Κολέγιο Ανατόλια στη Θεσσαλονίκη, αλλά και η «αλυσίδα» των Ελληνογαλλικών σχολείων, είχαν εκφράσει την πρλόθεση να δώσουν υποτροφίες σε προσφυγόπουλα που βρίσκονται στη χώρα μας, σε μια συμβολική κίνηση αποδοχής και «εκπαιδευτικής φιλοξενίας».

Όπως είχε σημειωθεί στο ρεπορτάζ, επρόκειτο για μια κίνηση που ξεκίνησε με πρωτοβουλία του γενικού γραμματέα του υπουργείου Παιδείας κ. Γιάννη Παντή που συντονίζει και όλο το πρόγραμμα υποδοχής των προσφυγόπουλων στην ελληνική εκπαίδευση. Σε αυτήν ανταποκρίθηκαν, συμβολικά σε πρώτη φάση με μικρό αριθμό υποτροφιών, τα παραπάνω σχολεία, ενώ οι συζητήσεις συνεχίζονταν και με άλλα.



Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Υποτροφίες για προσφυγόπουλα από μεγάλα ιδιωτικά σχολεία 
 
 
σχόλια (39)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ΛΟΙΠΟΝ | 25/01/2017 08:25
    Ηλήθιε θέλεις στρατοδικείο για τις δηλώσεις σου τις προάλες για τα νησιά . Αλλά οι ηλιθιότητες τες σου δεν έχουν τέλος από ότι βλέπω - τώρα έπιασες τα σχολιά .
    ΛΚ
    απάντηση91
     
     
    Χα χα χα χα!!! | 25/01/2017 07:45
    Τον "αδειασε" το ιδιο του το υπουργειο!!!!! Ερασιτεχνες οι ανθρωποι λεμε! Αλλα και επικινδυνοι.....
    A
    απάντηση111
     
     
    Τίποτα λιγότερε αλλά ούτε και περισσότερο | 24/01/2017 22:07
    Δεν ξέρω γιατί ο Ζουράρις δεν βουτά τη γλώσσα στο μυαλό του πριν μιλήσει, αλλά εγώ, σαν φορολογούμενος πολίτης, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ένα προσφυγόπουλο να έχει δωρεάν πρόσβαση σε ιδιωτική εκπαίδευση που δεν έχουν τα ελληνόπουλα, ούτε γιατί να με νοιάζει αν αυτό θα εξυψώσει το κύρος της ιδιωτικής εκπαίδευσης και θα συντείνει στην χαμηλότερη φορολογία τους (άσε που οι γονείς δεν θα δεχτούν ποτέ πληβείους στα ιδιωτικά). Είμαι υπέρ της δημόσιας εκπαίδευσης των προσφυγόπουλων και των προσφύγων γενικά αν το επιθυμούν και το αξίζουν, αλλά τίποτα παραπάνω από αυτά που δικαιούνται οι γηγενείς. Αυτό είναι πρόκληση για τον δοκιμαζόμενο Ελληνα πολίτη.
    DB
    απάντηση101
     
     
    Σκοπός η Παιδεία η αληθινή, για όλους όμως. | 24/01/2017 18:58
    Είμαι βέβαιος ότι τα παρακάτω έχει υπ’ όψιν του ο κ. Ζουράρις και προτείνει. Πυθαγόρας: "Αρχή πολιτείας απάσης νέων τροφά (ανατροφή)· (…) ότι απαιδευσία πάντων των παθών μήτηρ". Ηράκλειτος: "Την Παιδείαν έτερον ήλιον είναι τοις πεπαιδευμένοις". (Για ήλιο μιλάει, γιατί τον λένε «Σκοτεινό» τον φαεσφόρο Εφέσιο;). Αριστοτέλης "Περί Ψυχής": "ο δε παθητικός νους, φθαρτός". Μένανδρος: "Γύμναζε παίδας· άνδρας ου γαρ γυμνάσεις". Πλάτων: "Παιδείαν την εν υμίν, μόνον εστί αθάνατον και θείον". Διογένης ο Σινωπεύς- ο "Κύων": "Παιδεία τοις μεν νέοις σωφροσύνη, τοις δε πένησι πλούτος, τοις δε πλουσίοις κόσμος" (κόσμημα) Για όλους τους νέους και τους παιδοτρίβες αυτά. Ει δ’ άλλως, «Άθλια Άθλα Θέμεθλα».
    Π.
    απάντηση30
     
     
    Καλά είπα εγώ πριν τις εκλογές | 24/01/2017 17:31
    ότι ψηφίζουμε ΣΥΡΙΖΑ για καλύτερη αφρική.Ας προσέχατε! Τα ξέρετε όλα βλέπετε!
    μπαχαχαχαχαχαχαχααχ
    απάντηση112
     
     
    Δυο γαιδαροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα. | 24/01/2017 17:21
    Ποιό ιδιωτικό σχολείο χ...κε για το αν απέρριπτε ή όχι το υπουργείο τη πρόταση του Ζουράρη! Tην ανάγκη φιλοτιμία εποίησε το υπουργείο.
    Έλεος !
    απάντηση40
     
     
    Οποία βλακεία!!! | 24/01/2017 16:27
    Σιγά μη φορολογούμαστε και για τον πάσα ένα. Πάτε καλά, ρε, ή έχετε ξεμωραθεί εντελώς; Φύγετε, γιατί κάθε μέρα που ξημερώνει, μας τρελαίνετε όλο και περισσότερο...
    Dem
    απάντηση406
     
     
    Στη σχολη ΧΙΛΛ | 24/01/2017 16:06
    δια κληρωσεως ........Να μαθουν αποο πρωτο χερι και οι νεοσσοι της Αλιτ τι εστι πολυπολιτισμος.....Και να τσιμπησουν και καμμια φυματιωση ανθεκτικη σε φαρμακα (το ιδεωδες!-τοτε να δουμε τι θα πουν).
    AZAZEL
    απάντηση326
     
     
     
    Μεγαλείο πολιτικής πλάνης | 24/01/2017 15:58
    Η μοναδική φορά που η κυβέρνηση της Αριστεράς ξεκαθάρισε τη στάση της, χωρίς οπισθοχωρήσεις... Κάπου κάπου χρειάζεται και κάποιος Ζουράρις για να αξιολογούνται οι στόχοι της αριστερής πολιτικής και η ανοησία των κυβερνόντων.....
    ΜΑΡΙΝΑ ΚΑΠΕΛΑΚΗ
    απάντηση303
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ο αιωνια βλαξ Ζουραρις ξαναχτυπησε... | 24/01/2017 15:30
    Οχι οτι εχω κατι υπερ των ιδιωτικων σχολειων και των ανθρωπων που εχουν χρηματα να στελνουν τα παιδια τους εκει (εγω προσωπικα παροτι δεν ειμαι και φτωχαδακι, εχω στειλει τα παιδια μου στο δημοσιο οπως πηγα και εγω) αλλα αν ειναι υπουργισκε να πληρωνει το ελληνικο κρατος για να εχει το προσφυγοπουλο την αποκλειστικη ιδιαιτερη εκπαιδευση του ιδιωτικου σχολειου τοτε καλυτερα να τα κανεις ολα ΔΗΜΟΣΙΑ και να πηγαινουν ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ στα ιδιωτικα και δημοσια σχολεια και οχι μονο μερικα προσφυγοπουλα εις βαρος πολλων καλων ελληνοπουλων! Ειστε κυβερνηση ηλιθιων αλλα τι να κανω που πολλοι ηλιθιοι ελληνες (περιπου το 19% των ελληνων ψηφοφορων γιατι ετσι ειναι το σωστο) σας ψηφισαν. Το 2019 θα τα πουμε
    Σπυρος
    απάντηση603
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Δεν παίζονται αυτοί | 24/01/2017 15:19
    Έχουμε τα παιδιά μας στα δημόσια και πληρώνουμε φροντιστήρια που δεν εκπίπτουν και μας λένε να πληρώσουμε για τους πακιστανούς. Φύγετε ρε...
    Ανώνυμος / η
    απάντηση534
     
     
    Ξεχείλισε η Ανοησία ! | 24/01/2017 15:09
    " Η φοίτηση των προσφυγόπουλων στα ιδιωτικά σχολεία θα εξυψώσει το κύρος της ιδιωτικής εκπαίδευσης " . Πόσα " καντάρια " ανοησίας κουβαλούν αυτοί που μας κυβερνούν ; Κατέστησαν την ανοησία ... Επιστήμη .
    Έκτωρ
    απάντηση543
     
     
    Στο Κολέγιο... | 24/01/2017 14:43
    Εάν δω προσφυγόπουλα στο Κολέγιο Αθηνών, θα πεισθώ πως οι άνθρωποι αγαπούν πραγματικά αυτά τα δύστυχα παιδάκια και δεν το κάνουν υποκριτικά για τα χρήματα.Εάν δω προσφυγόπουλα στο σχολείο των παιδιών Τσίπρα,τότε θα αλλάξω γνώμη για τις ΜΚΟ,που σήμερα κατηγορούνται πως ενδιαφέρονται μόνο για προσπάθεια αλλοίωσης του ελληνικού πληθυσμού.
    ...και στο Χιλ
    απάντηση413
     
     
    ποιος, εγω? | 24/01/2017 14:28
    τι λες ρε βλαμενε! θα πληρωσει και ο κρατικος προυπολογισμος, δηλ ΕΓΩ με τους φορους μου, για να παει το προσφυγοπουλο σε ιδιωτικο? και γιατι δεν στελνω το δικο μου παιδι σε ιδιωτικο? νομιζεις επειδη η δημοσια παιδεια ειναι πιο σουπερ? ρε αντε να γιατρευτεις!
    maria
    απάντηση595
     
     
    ΤΑ ΠΡΟΣΦΥΓΟΠΟΥΛΑ ΣΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ !!! | 24/01/2017 14:23
    ΠΑΛΙ ΜΙΛΗΣΕ Ο ΑΝΟΗΤΟΣ..ΑΣ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ Ο ΠΡΟΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ...ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥ ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ... ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ !!!
    THEMISTOKLIS
    απάντηση563
     
     
    Ti τυπικά προσόντα | 24/01/2017 14:02
    πρέπει νάχει κάποιος για να εισαχθεί κάποιος στη σχολή της 5ης φάλαγγας ρε Κώστα? Εσεις είσαστε ικανοί μέχρι και διμερείς συμβάσεις με το βασιλιά του ουαγκαντούγκου Κόμη Τσιρανανά να ελληνοποιήσετε μεθαυριανούς ψηφοφόρους της ρωμέικης σοβιετίας. Αφου οι Έλληνες σας έχουν χ...νους προσπαθείτε να αλλάξετε λαό, για να σας ψηφίζουν εσαεί , κατά προτίμηση μαύροι για περισσότερες τρελίτσες στο κρεββάτι σας.
    μπαχαχαχαχαχαχαχαχα
    απάντηση414
     
     
    Κοινωνική ένταξη. | 24/01/2017 13:59
    Ο ρόλος του σχολείου δεν είναι μόνο η μόρφωση και τα γράμματα αλλά και η κοινωνική ένταξη, συναναστροφές, φιλίες κ.ά. Θα γίνουν τα παιδιά αυτά αποδεκτά από τα ελληνάκια? θα καλεστούν σε πάρτυ γεννεθλίων? Θα συμμετέχουν ισότημα σε κοινωνικές και άλλες εκδηλώσεις? Αν δεν υπάρχει κοινωνική ευαισθησία το να παρακολουθούν απλά τα μαθήματα δεν θα αλλάξει και πολλά πράγματα. Αυτό φυσικά ισχύει και για τα ιδιωτικά και τα δημόσια σχολεία.
    μανολο
    απάντηση276
     
     
    Θα ήθελα ο κ.Ζουράρις | 24/01/2017 13:50
    ο θιασώτης αυτός της γλωσσικής φασολάδας καθώς και άλλοι συναγελαζόμενοι αριστερόεντες, να εξηγήσει σε εμας τους αγράμματους, γιατί η διεθνής κοινότητα δεν επιβάλλει κυρώσεις για ισοκατανομή του προσφυγικού σε αλβανία, σκόπια, ουγγαρία, γερμανία .... Και ας μην προβεί σε δηλώσεις του τύπου ότι οι έλληνες έχουμε πολιτισμό πλουσιότερο των άλλων γιατί θα γελάσει ο κάθε πικραμένος. Μήπως μας έχουν προγραμματίσει πτωχευμένοι όντες να δεχόμαστε τα ψίχουλά τους καθιστώντας τη χώρα ψυχαποθήκη και δευτερογενώς αλλοιώνοντας τα χαρακτηριστικά του έθνους μας, των δικών τους διατηρουμένων ανέπαφων?
    καραμήτρος
    απάντηση405
     
     
    Εδω δεν ειναι σε θεση.... | 24/01/2017 13:48
    να λυσει τα προβληματα με τα προσφυγοπουλα σε δημοσια σχολεια(οπου "αφεντικο"σε τελικη αναλυση ειναι το κρατος)απο ελληναραδες ξερολες,ονειρευεται τωρα,ο ναρκισσος,ιδιωτικη παιδεια γι αυτα! Ηθελα να ηξερα:πριν αμολυσει ακομα μια βαρυγδουπη μπουρδα,ανελυσε τις πρακτικες συνιστωσες αυτου που λεει; Τα οποια προβληματα προκυψουν; Κι ο Αλλιεντε εστελνε απορα παιδακια σε ιδιωτικα. Ομως,ο Αλλιεντε ηταν ο Αλλιεντε. Και ο...ζουραρις ειναι ζουραρις.
    Abdul
    απάντηση313