από metereologos.gr
Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου 2017
 
 

Μνημόσυνο από αξιωματικό της ΕΛ.ΑΣ. στο δικτάτορα Παπαδόπουλο

Η αξιωματικός ήταν επικεφαλής των ΜΑΤ σε συγκρούσεις με διαδηλωτές
Μνημόσυνο από αξιωματικό της ΕΛ.ΑΣ. στο δικτάτορα Παπαδόπουλο
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Πρωτοστάτης στη διοργάνωση μνημοσύνου προχθές, Κυριακή, για τον δικτάτορα Γεώργιο Παπαδόπουλο ήταν μία αξιωματικός της ΕΛ.ΑΣ. που είχε σημαντική θέση στα ΜΑΤ, στο αρχηγείο και σε άλλες κρίσιμες υπηρεσίες του αστυνομικού σώματος. Η διαπίστωση αυτή προκάλεσε προβληματισμό στη λεωφόρο Κατεχάκη και στις τάξεις της Αστυνομίας που προσπαθεί να αποτινάξει κατηγορίες για σχέσεις με ακροδεξιά σχήματα και φασιστικά «μορφώματα».

Η αξιωματικός της ΕΛ.ΑΣ., που απηύθυνε μέσω Facebook «κάλεσμα» για… ξαφνικό φόρο τιμής στον πρωταγωνιστή του πραξικοπήματος του 1967 που αποβίωσε τον Ιούνιο του 1999, είχε αποχωρήσει από το Σώμα το 2008 με τον βαθμό του αστυνομικού υποδιευθυντή.

Ωστόσο στις σελίδες της κοινωνικής δικτύωσης παρουσιάζεται με τη στολή της και με φόντο την ελληνική σημαία, ενώ στο προφίλ της υπάρχουν και καταχωρίσεις σχετικά με τη δραστηριότητα στελεχών της Χρυσής Αυγής. Στις σχετικές προαναγγελίες και αναφορές στο Facebook μιλά για «Μνημόσυνο υπέρ της ανάπαυσης, της ψυχής του ηγέτη, πατριώτη, συναδέλφου (…) Γεωργίου Παπαδόπουλου», ενώ δημοσιεύει φωτογραφίες από την εκδήλωση και το μνήμα του δικτάτορα

Όμως μνημειώδη είναι αυτά που σημειώνει σε νεότερη ανάρτηση όπου καταφέρεται σε όσους επέκριναν στο Διαδίκτυο την πρωτοβουλία της και θυμήθηκε σχετικές συγκρούσεις μαζί τους όταν ήταν, όπως λέει η ίδια, «επικεφαλής των δυνάμεων των ΜΑΤ» .

Όπως ανέφερε: «Καλησπέρα παιδιά. Εσείς που τόσες ημέρες σχολιάζατε χυδαία την εκδήλωσή μας γιατί δεν ήρθατε στο νεκροταφείο να μας τα πείτε κατά πρόσωπο; Μόνο πίσω από ένα - ίσως - ψεύτικο προφίλ μπορείτε να εκφραστείτε; Λυπάμαι. Εγώ και ο κύριος Σ…ς σας περιμέναμε. Γιατί δεν ήρθατε;;; Μείναμε με την όρεξη!! Αλλά τι λέω; Σας έχω γνωρίσει από κοντά - όταν ήμουν αστυνόμος α' επικεφαλής δυνάμεων ΜΑΤ-ΥΜΕΤ και άλλων στην αμερικανική πρεσβεία. Μόνο μέσα σε ομάδες πολλών μας κάνατε επίθεση με μολότοφ και πέτρες. Αλήθεια γιατί ποτέ δεν υπήρξε ένας (ένας) άντρας από σας να χτυπηθεί τίμια με μια γυναίκα; Και όχι να μας χτυπάτε πισώπλατα; Δειλοί…»



Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (36)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Βελουχινο | 12/10/2016 14:48
    Για τα ακροαριστερά (παρα)μορφώματα που κατέχουν υπουργικές θέσεις και έχουν στο γραφείο τους πορτραίτο του βελουχιώτη, δεν υπάρχει καμία ανησυχία.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση147
     
     
    Αντιπαράδειγμα | 12/10/2016 12:52
    Με την λογική Τσιπρογιαλούρου αν υπάρχουν αλλα 450 παρόμοια προφίλ αστυνομικών , ο εισαγγελέας δεν πρέπει να τους ενοχλήσει διοτι θα κινδυνέυσει η δημοφιλία της δικαιοσύνης
    ntek
    απάντηση35
     
     
    Αυτη ειναι η δημοκρατια σας???? | 12/10/2016 08:51
    ΘΕλεται να κρυψεται την λαϊκη οργη,με το να μην την αφεινεται να εκφραστει.[ο ιστοτοπος λεει...τα κερατα του τα τραγια] κ' πιστευεται οτι αυτο ειναι δημοκρατια κ' οχι χουντα.Εμ θα φανει αυτη η οργη κ' συντομα μαλιστα..
    Κ'η χουντα αραγε πως θα ειναι...
    απάντηση84
     
     
     
    Στην Αγγλία | 11/10/2016 16:02
    Όσοι έχουν σχέσεις με ακροδεξιά κόμματα, οργανώσεις ή εκφράζουν τέτοιες θέσεις (BNP, EDL, Combat18) ή έχουν τέτοια tattoo, αυτομάτως εξαιρούνται απο τα Σώματα ασφαλείας. Βλέπετε η Δημοκρατία εκεί έχει μάθει να προστατεύεται απο τα ακραία στοιχεία, και να προστατεύει τους πολίτες της με το να μήν βάζει σε θέσεις εξουσίας τέτοιους ανθρώπους. Για να ξεκαθαρίσω βέβαια, ούτε ακροαριστεροί μπορούν να πάνε σε τέτοιες θέσεις, όπως π.χ. υποπτοί τρομοκρατίας ή έχοντες σχέση με την ακροαριστερά. Εμείς ακόμα να καταλάβουμε αυτά τα απλά αυτονόητα, ότι δηλαδή δέν νοοείται να έχουνε χουντικούς και χρυσαυγίτες (ή και ακροαριστερούς) σε τέτοιες θέσεις;
    Οδοστρωτήρας
    απάντηση2222
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Και τα αυγα του φιδιου ... | 11/10/2016 14:19
    Τα κουτσαβακια, λοιπον, με μαυρη η κοκκινη επιχρωση ΔΕΝ θα ειχαν καν αερα να αναπνευσουν επι Χουντας. Γιατι και οι "πεφωτισμενοι" αλληλοεξοντωνταν! Την φαγομαρα τους την πληρωσε αλλωστε η Κυπρος! Αυτα για να τα θυμαται στο μνημοσυνο η δειλη του Facebook που πουλαει ηρωισμο. Τα κοκινα κουτσαβακια τοσο καιρο χορευοουν μπροστα στην μυτη των ΜΑΤ και ειτε τα ΜΑΤ και η Αστυνομια ειναι εντελως ανικανοι και ρεμπεσκεδες ειτε τους αφηνουν ελευθερους να κανουν οτι θελουν επιτηδες. Γιατι οι μπαχαλακηδες, η 17Ν και τα γκρουπουσκουλα δεν ειναι τιποτε "επιστημονες" και γερα μυαλα .. τιποτεναια ανθρωπακια ειναι. Ε, οι "ηρωςες" των ΜΑΤ πρεπει να 'ναι ακομη πιο ανικανοι για να μην μπορουν να τους συλλαβουν
    αμερικανος
    απάντηση1715
     
     
    Οι δειλοι και ο "δειλοι" | 11/10/2016 14:08
    Ολα αυτα τα κουτσαβακια, αλλωτε του "Ελληνο-Χριστιανικου Πολιτισμου" και αλλωτε της "ματωμενης Αριστερας" μας το παιζουν ηρωες και θυματα ... οχι απο εχθρους της πατριδας μς, αλλα απο καταδιωξεις ελληνων εναντιον ελληνων, μολις η μια ομαδα παρει καποια εξουσια στα χερια της. - "αξιωματικος" καλυπτομενη απο την εξουσια των ΜΑΤ μας καλει να την αντμετωπισουμε με "ανδρεια" οταν η ιδια προστατευεται με την ασπιδα της εξουσιας. Καταχραται αυτο που της εδωσε η Δημοκρατια για να το παιζει τζαμπα μαγκας! - οι "μπαχαλακηδες" και "επαναστατες" της καφετερειας τα κανουν ολα γυαλια-καρφια και θρυψαλα καλυπτομενοι απο τα ΜΑΤ και την "Αριστερα" και καταχρωνται του δικαιωματος που τους δεινει η Δημοκρατια
    αμερικανος
    απάντηση2416
     
     
     
    Τα κουτσαβακια ... τ' αμυαλα! | 11/10/2016 13:59
    Ολα αυτα τα κουτσαβακια, που μιλουν περι Παπαδοπουλοθ και αλλων ηρωικων ηλιθιων, ξεχνουν δυο πραγματα¨ ΕΝΑ - οτι σημερα μπορουν και επικονωνουν με οτους συμπολιτες τους και συνδιαλεγονται υπερασπιζομενοι τις αποψεις τους, ΑΥΤΟ το ΔΙΚΑΙΩΜΑ το ειχε καταργησει η ΧΟΥΝΤΑ μιας χουφτας τιποτενιων και ημιμαθων αλλα το ΑΠΟΚΑΤΕΣΤΗΣΕ και το ΔΙΑΤΗΡΕΙ η ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗ. ΔΥΟ - Οι πολθδιαφημισμενες οικονομικες "επιτυχιες" ενος στρατιωτικου γραφια Μακαρεζου δεν ηταν δικες του ... Η Χουντα των ηλιθιων απλως εφαρμοσε ορισμενα μετρα απο οσα ειχε ηδη επεξεργασθει το Κεντρο Ερευνων επι Κωνσταντινου Καραμανλη με προεδρο τον ... Ανδρεα Παπανδρεου Τα νιανιαρα που σημερα βριζουν μεγαλωσαν με τα καλα της Δημοκρατιας
    αμερικανος
    απάντηση1726
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Δεν δήλωνε ΚΚΕ, Ανταρcia, ΛΑΕ... | 11/10/2016 12:53
    ..Σύριζα και άλλες (αντι)δημοκρατικές δυνάμεις η κοπέλα, να έπαιρνε και προαγωγή... Δεν ήξερε δεν ρώταγε?
    Σαλαμίνιος
    απάντηση3615
     
     
    Στοχοποίηση | 11/10/2016 12:04
    Στη σημερινή "δημοκρατία" αν υποπέσεις σε αδίκημα γνώμης, τότε στοχοποιήσαι τόσο από τους αναρχικούς τρομοκράτες, όσο και από τα καθεστωτικά ΜΜΕ.
    Feidias
    απάντηση2919
     
     
     
    Ψεκασμοί | 11/10/2016 11:46
    Ενώ η κυρία χτυπούσε κατά πρόσωπο (ενώ κρατούσε ασπίδα και την κάλυπταν δεκάδες ματατζήδες), ψέκαζε με χημικά κατά πρόσωπο (ενώ φορούσε μάσκα) και είχε την εξουσία (εκτελεστική και δικαστική) με το μέρος της. Η κυρία εκτελούσε εντολές. Ήταν δηλ. όργανο. Κάτι όπως τα κλομπ. Ή μέσο καταστολής. Όπως δηλ. τα χημικά ψεκασμών. Ένας που εκτελεί εντολές όχι μόνον δεν χρειάζεται να σκέφτεται, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να σκέφτεται. Ό,τι υπόλειμμα σκέψης του απομένει, το απορροφούν οι ψεκασμοί, που παρά τη μάσκα διεισδύουν στον εγκέφαλο και καταστρέφουν τις νευρικές συνάψεις της ηθικής συμπεριφοράς. Δεν είναι τυχαίο που αυτή η υψηλόβαθμη συνταξιούχος θαυμάζει τον σχιζοφρενή δικτάτορα. Θα ήταν αδιανόητο το αντίθετο.
    Χ. Πολίτης
    απάντηση4728
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    High Noon μεταξύ ΜΑΤ και αυτών που πληρώνουν τον μισθό τους. | 11/10/2016 11:08
    Αγανάκτησε η φουκαριάρα, διότι ανάμεσα στους διαδηλωτές δεν υπάρχει ένας άντρας, από αυτούς που της πληρώνουν τον μισθό, ο οποίος θα είναι καλά εκπαιδευμένος, οπλισμένος μέχρι τα μπούνια με ασπίδες, κράνη, γκλομπ, πιστόλια, χημικά, κτλ. για να μπορέσει να χτυπηθεί ....τίμια με μια γυναίκα (και με καμιά κατοσταριά αστυνομικούς των ΜΑΤ, που θα την βοηθάνε). Διότι καθήκον ενός άντρα διαδηλωτή -εκτός του να την συντηρεί πληρώνοντας τον μισθό της- είναι και να την ψυχαγωγεί, να της προσφέρει ολίγον τι γαργαλητό στα νευράκια της, μην μας πάθει καμιά ανία και μας μαραθεί! Τέτοια δειλία! Κι εγώ, που νόμιζα ότι δειλία είναι να χτυπάς μια γυναίκα, ήμουν λάθος! Ω ρε μυαλά που κουβαλάει!
    αντώνης
    απάντηση3132
     
     
     
    Mπράβο στην Αξιωματικό | 11/10/2016 10:35
    Άμα βλέπει ένας πραγματικός Έλληνας σε τι έχει καταντήσει η άμοιρη χώρα μας με τα λαμόγια της μεταπολίτευσης και το αριστερό καρκίνωμα της κοινωνίας μας θα κάνει και μνημόσυνα και στεφάνια θα καταθέτει στον Ππαπδόπουλο και στον Παττακό. Αυτοί τουλάχιστον προσπάθησαν να σώσουν την Πατρίδα από αυτά που έχομε σήμερα και η ιστορία θα τους γράψει εντελώς διαφορετικά από ότι σήμερα φανταζόμαστε.
    apodimos
    απάντηση4453
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΗΜΑΡΤΟΝ | 11/10/2016 10:24
    ΤΟ ΟΤΙ ΤΑ ΜΑΤ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΠΟΤΕ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ?ΕΙΝΑΙ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΔΗΘΕΝ ΠΡΟΦΙΛ???ΗΜΑΡΤΟΝ....
    telis
    απάντηση224
     
     
    Ένας Μεγάλος Έλληνας | 11/10/2016 10:21
    Σε έξι (6) μόνο χρόνια, με συνεχή εξωτερικό πόλεμο των πουλημένων (περιοδευόντων επαγγελματιών αντιστασιακών) και των εξαγοραστών τους (που δεν είχαν που να δώσουν τις μίζες τους), κατάφερε να φτιάξει μία ευημερούσα δημοκρατική Χώρα. Ο Γέώργιος Παπαδόπουλος ήταν ένας ήρωας που τον θυσίασε το 1973 η εκτοτε υπόδουλη στην Κλεφτοκρατία Ελλάδα. Αποτελεί ένα ηρωϊκό πρόσωπο για κάθε Έλληνα και κάποια στιγμή θα αποκατασταθεί η μνήμη του.. Εύγε στην κοπέλλα. Ακροδεξιοί, Φασίστες και ότι άλλο θέλετε είναι οι κλεφτοκράτες και οι μίσθαρνοι υπηρέτες και διακονιάρηδές τους.
    Οι βρισιές στους απόντες δεν είναι επιχειρήματα
    απάντηση3842
     
     
     
    Ντροπή σου! | 11/10/2016 10:21
    Ντροπή σου!τόσα χρόνια αυτό έμαθες;Να στηρίζεις τους στρατιωτικούς που καταπάτησαν τον όρκο τους
    kontos
    απάντηση3646
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    πέφτουμε από τα σύννεφα | 11/10/2016 10:18
    για χιλιοστή εξακοσιοστη εβδομηκοστή ένατη φορά... Νομίζω όμως πως θα γίνει εδε και όλα θα μπουν στην θέση τους (και το μαχαίρι στο κόκκαλο).
    ανήσυχοι δημοκράτες
    απάντηση1120
     
     
    ΕΛΑΣ το μεγαλείο σου | 11/10/2016 10:10
    Αυτοί οι άνθρωποι οπλοφορούν και είναι να αναρωτιέται κανείς ποιος τους έδωσε την άδεια.. Επίσης είναι να αναρωτιέται κανείς πως υπηρετούν τη Δημοκρατία και μάλιστα απ'αυτή τη νευραλγική θέση ενώ πιστεύουν σε αυταρχικά καθεστώτα. Κατά τ'άλλα γελάει ο κόσμος.
    Νίκος Ασλαμπίδης
    απάντηση2838
     
     
     
    Mεγαλύτερος φασισμός | 11/10/2016 09:47
    με δημοκρατική επικάλυψη, απο αυτήν της λεγόμενης μεταπολίτευσης δεν έχει ξαναυπάρξει στην νεώτερη ελλ.ιστορία, με τέτοια πολυμορφία. Xιλιάδες Έλληνες αυτοκτόνησαν, χιλιάδες παιδιά μας έφυγαν για την ξενική, χιλιάδες σκουπίδια ξένοι μαζεύτηκαν στη χώρα, εθνικά κυριαρχικά μας δικαιώματα που αποκτήθηκαν με θυσίες αίματος απεμπολήθηκαν, χιλιάδες οικογένειες διαλύθηκαν με πολλά δράματα, τεράστια ανασφάλεια με απεριόριστες κλοπές και εγκλήματα.....
    Ο Παπαδόπουλος μας μάρανε?
    απάντηση4641
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ανικανοποίητη "γυναίκα" | 11/10/2016 08:58
    Χρονίως άρρωστη... Ας τα βλέπουν εκεί στη Κατεχάκη για να είναι περήφανοι για τα συστήματα αξιολόγηγησης και ελέγχου του δυναμικού τους.
    Μαλβίνα
    απάντηση4250
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
-