από metereologos.gr
Πέμπτη 27 Απριλίου 2017
 
 

Εγκαλούν Καμίνη για το «φεστιβάλ μίσους» της Χρυσής Αυγής

Παραχώρησε το πάρκο Χωροφυλακής – Τι λένε στο «Βήμα» συνεργάτες του δημάρχου
Εγκαλούν Καμίνη για το «φεστιβάλ μίσους» της Χρυσής Αυγής
Από παλαιότερη συγκέντρωση διαμαρτυρίας εναντίον της δράσης της Χρυσής Αυγής (ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΟΡΕΣΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ)
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Οξύτατες αντιδράσεις, με πολιτική διάσταση, έχει προκαλέσει η απόφαση του Δήμου Αθηναίων να παραχωρήσει στη Χρυσή Αυγή το χώρο του πάρκου Χωροφυλακής για την πραγματοποίηση εκδήλωσής της. Αντιφασιστικές οργανώσεις αλλά και οι δημοτικοί σύμβουλοι Αθήνας τόσο του ΚΚΕ όσο και της ΑΝΤΑΡΣΥΑ εκφράζουν την έντονη διαμαρτυρίας τους για τη στάση του δημάρχου Αθηναίων κ. Γιώργου Καμίνη.

Το ΚΚΕ εγκαλεί τη δημοτική Αρχή για την επιλογή της εστιάζοντας στο ότι με την παραχώρηση του χώρου ουσιαστικά δίνει συγχωροχάρτι στην «εγκληματική δραστηριότητα» της «ναζιστικής οργάνωσης που διώκεται ποινικά».

Την ίδια ώρα, η Κίνηση Ενωμένοι Ενάντια Στο Ρατσισμό και τη Φασιστική Απειλή (ΚΕΕΡΦΑ) καλεί τα συνδικάτα, τους φοιτητικούς συλλόγους, τις κινήσεις αλληλεγγύης στους πρόσφυγες να καταδικάσουν τη «φασιστική πρόκληση» και να απαιτήσουν από τον δήμαρχο «να μη δώσει καμία διευκόλυνση στη ναζιστική εγκληματική οργάνωση της Χρυσής Αυγής».

Οι δημοτικοί σύμβουλοι του ΚΚΕ στον δήμο της Αθήνας κκ. Νίκος Σοφιανός και Στέλιος Λάμπρου εξαπολύουν πολιτικά πυρά κατά της δημοτικής Αρχής του κ. Καμίνη, ασκώντας σφοδρή κριτική για τις επιλογές της. Την καταγγέλλουν επειδή «παραχώρησε στη ναζιστική - εγκληματική οργάνωση της Χρυσής Αυγής, που διώκεται ποινικά, τον χώρο του πάρκου Χωροφυλακής για εκδήλωση, νομιμοποιώντας έτσι την εγκληματική της δραστηριότητα».

Από την πλευρά του, ο συντονιστής ΚΕΕΡΦΑ και δημοτικός σύμβουλος της ΑΝΤΑΡΣΥΑ στον δήμο Αθηναίων κ. Πέτρος Κωνσταντίνου, αναφερόμενος στις «δολοφονικές επιθέσεις των ταγμάτων εφόδου της Χρυσής Αυγής», χαρακτηρίζει πρόσκληση την πραγματοποίηση «φιέστας μίσους των νεοναζί στο Πάρκο Χωροφυλακής».

Σημειώνει μάλιστα ότι «είναι σκάνδαλο στον χώρο όπου βρίσκεται μνημείο του Μπελογιάννη, το οποίο βανδάλισαν με ναζιστικά σύμβολα οι χρυσαυγίτες, να τους δίνεται άδεια για την πραγματοποίηση σύναξης μίσους».

Τι λένε στο «Βήμα» συνεργάτες του κ. Καμίνη

Η απόφαση για την παραχώρηση του χώρου «δεν ελήφθη ελαφρά τη καρδία, αλλά ύστερα από πολλή σκέψη και έντονο προβληματισμό» λέει στο «Βήμα» στέλεχος από το ηγετικό επιτελείο του κ. Καμίνη. Επικράτησε η άποψη ότι «η νομιμότητα δεν μπορεί να εφαρμόζεται α λα καρτ. Η δημοτική Αρχή έχει αποδείξει ότι κινείται με γνώμονα τον νόμο και έναντι της Χρυσής Αυγής στη γραμμή “θα σας ταράξουμε στη νομιμότητα”».

Στελέχη από το επιτελείο Καμίνη θυμίζουν ότι ο δήμος έχει βάλει φρένο σε «συσσίτια μόνο για Έλληνες», καθώς αποτελούν έκφραση ρατσισμού και διχασμού, και δεν έχει παραχωρήσει χώρους για εκδηλώσεις μίσους.

Μάλιστα σημειώνουν ότι «αν η Χρυσή Αυγή δεν ζητούσε άδεια και καταλάμβανε δημοτικό χώρο θα τη σταματούσαμε, ή, αν ζητούσε άδεια για παραχώρηση χώρου σχετικά με εκδήλωση που το περιεχόμενό της ήταν εξώφθαλμα αντισυνταγματικό, δεν θα της τη δίναμε. Όμως και άδεια ζήτησε».

Τονίζουν επίσης ότι «αν η δημοτική Αρχή εκινείτο στη λογική να αποφασίζει με δύο μέτρα και δύο σταθμά, θα έπαιζε το παιχνίδι της Χρυσής Αυγής, της ανομίας και του λαϊκισμού. Παράλληλα, μην ξεχνάμε ότι ήδη ο δήμος παραχωρεί στη Χρυσή Αυγή γραφεία, μετέχει στο δημοτικό συμβούλιο, όπως και στη Βουλή έχει ανάλογή αντιμετώπιση…».

Σύμφωνα με συνεργάτες του κ. Καμίνη, «η συνεπής αντιπαράθεση της δημοτικής Αρχής με τη Χρυσή Αυγή θα συνεχιστεί στο πολιτικό επίπεδο αλλά και στα δικαστήρια μετά τη μήνυση Κασιδιάρη κατά του Γ. Καμίνη αναφορικά με την παραχώρηση του Ελαιώνα για τη φιλοξενία προσφύγων».


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (29)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
     
    ΥΠΟΚΡΙΣΙΕΣ | 14/05/2016 23:33
    Δημοκρατία α λα καρτ δεν υπάρχει στις Δημοκρατίες.Οσοι έχουν άλλη εντύπωση ίσως διέπονται από αρχές που συνάδουν με καθεστώτα τύπου Β. Κορέας και Κούβας που αποπνέουν σταλινισμό,Περισσό και λοιπές δημοκρατικές παρέες. Η Δημοκρατία πρέπει να ανέχεται και εκείνους που αγωνίζονται υπέρ των παραπάνω καθεστώτων.
    ΤΡΙΤΩΝ
    απάντηση20
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Τρομοκρατία | 14/05/2016 13:40
    Πρόκειται για μια τρομοκρατική οργάνωση που δρα ανενόχλητη και ελεύθερα όπως πάντοτε άλλωστε οι ακροδεξιές οργανώσεις στην Ελλάδα για λόγους διαπλοκής και κομματικής σκοπιμότητας. Εν προκειμένω χρησιμοποιείται από τον σύριζα για να τραβάει ψήφους από την ΝΔ. Αναρωτιέμαι αν ο κ. Καμμίνης θα έδινε χώρο για εκδήλωση της 17Ν που σημειωτέων δεν σκότωσε ποτέ εσκεμμένα απλούς πολίτες
    Αναξαγόρας
    απάντηση04
     
     
    Στέγαση μίσους | 14/05/2016 01:26
    Η κυβέρνηση νοικιάζει σπίτια μόνο για πρόσφυγες-μετανάστες, για να μη θυμηθούμε τα hot spot με κλιματισμό και διαδίκτυο. Το ότι υπάρχουν και άστεγοι Έλληνες θα τους απασχολήσει προεκλογικά. Έως τότε θα έχουν προστεθεί και αυτοί που θα τους πάρει το σπίτι κάποια τράπεζα, οπότε θα αποτελούν σεβαστό αριθμό ψηφοφόρων.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση40
     
     
     
    ΤΡΙΤΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ. ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ; | 13/05/2016 22:18
    Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΗΤΑΝ ΤΡΙΤΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΘΑ ΕΙΧΕ ΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΠΟΥ ΤΗΣ ΑΡΜΟΖΕΙ. ΟΜΩΣ Ο ΦΟΒΟΣ ΤΗΣ ΛΕΓΟΜΕΝΗΣ "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ" ΕΙΝΑΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑ. ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΦΟΒΗΘΕΙ ΚΑΘΕ ΔΗΜΟΚΤΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝ; ΜΗΠΩΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ; ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ. Ο ΛΑΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΣΤΙΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΑΡΙΣΤΕΡΕΣ ΜΕΙΟΨΗΦΙΕΣ. ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ.
    ΕΛΛΗΝΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ
    απάντηση40
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ουστ!!!! | 13/05/2016 22:09
    Με ποιο δικαίωμα διαδηλώνουν οι σκοπιανοι του ανταρσυα και του Σώρος κατά ενός νόμιμου πολιτικού κόμματος θα μας τρελάνετε ρε του καθεστωτικού βήματος????
    Νίκος
    απάντηση41
     
     
    Οι αναλώσιμοι... | 13/05/2016 21:48
    Πάλι καλά που υπάρξουν τα συμφιλιωτικά, τα αδελφικά, και τα καλοκάγαθα... χριστιανικά ηθικά της ΚΝΕ, του "Ρήγα Φεραίου", και τώρα του "Τσιπροκαμένου"!.. Αλλιώς τι θα γινόμασταν! Δεν θά 'χαμε στον ήλιο μοίρα! Εμείς οι δεξιοί, που δεν ήμαστε και Χ.Α., αλλά έτσι μας λένε! Κουμμούνι... Σε λίγο θα λες... "Ελληνικέ λαέ, μη ξεχνάς, τι σημαίνει αριστερά!..". Κάποτε ήταν πρωταθλητές στο σφάξιμο, δεξιοτέχνες πάνω στα βουνά και στα ανυπεράσπιστα χωριά -μόλις έβλεπαν κανέναν φαντάρο λάκιζαν σαν κότες ή παπαγάλοι- τώρα θα γίνουν ολυμπιονίκες στο γδύσιμο!
    Πάλι καλά...
    απάντηση30
     
     
    υποκρισία | 13/05/2016 18:04
    ΄Δεν ψηφίζω Χ.Α αλλά εδώ ρε νούμερα έχουμε δει Σιχ με χαντζάρες να παρελαύνουν στην Αθήνα, Σουνίτες να μαστιγώνονται με λεπίδες αυτά δε σας ενοχλούν;
    kastelano
    απάντηση519
     
     
    ΕΚΛΕΓΜΕΝΟ ΚΟΜΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ | 13/05/2016 15:16
    Για όσους είναι χαμηλής νοημοσύνης, ας ενημερωθούν οτι η Χρυσή Αυγή είναι εκλεγμένη απο τον Ελληνικό λαό και η τρίτη πολιτική δύναμη του κοινοβουλείου. Αυτό θα γίνει λοτέ κατανοητό, η θα συνεχίζουν κάποια καθυστεριμένα όντα να ανεβάζουν τα ποσοστά της Χρυσής Αυγής με όλα αυτά?? Γιατί εξαιτίας όλων αυτών των δήθεν αντιφαδιστών, αντιρατσιστών κλπ η κάθε Χρυσή Αυγή δυναμώνει. Ο αποκλεισμός φέρνει άνοδο. Η φύμωση φέρνει πείσμα, περισσότερη διαφίμηση και φωνή που ακούγεται
    nikos
    απάντηση4611
     
     
    Ποιοι ειναι οι αληθινοί εγκληματίες; | 13/05/2016 13:48
    Εάν δεν υπήρχε η κλεπτοκρατία των τελευταίων 40 ετών θα υπήρχε σήμερα η χρυσή αυγή; Όσο για αυτούς που απεχθάνονται τα συσσίτια μίσους, γιατί δεν φροντίζει ο ΣΥΡΙΖΑ με την ίδια προθυμία έλληνες απόρους με τους δήθεν πρόσφυγες;
    John
    απάντηση427
     
     
     
    προβια αρνιου σε σωμα λυκου | 13/05/2016 12:09
    οι άνθρωποι αυτοί είναι φασίστες - ναζι, δηλαδή δεν αποδέχονται την ύπαρξη των υπόλοιπων ανθρώπων, που αυτοί δεν θεωρούν ότι πρέπει να ζούνε. φασισμός είναι το γνωστό εναλλακτικό μοτίβο του καπιταλιστικού συστήματος, ώστε κάθε φορά που υπάρχει ανάγκη , συνήθως σε συνθήκες κρίσης ενεργοποιούνται και δείχνουν το υπάνθρωπο προσωπείο τους. αυτός είναι ο λόγος που πρέπει να μην έχουν βήμα, για να πουν και να κάνουν τις δολοφονικές πράξεις τους.
    ΓΙΑΝΝΑΚΟΥΛΗΣ ΚΩΣΤΑΣ
    απάντηση1358
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΕΣ | 13/05/2016 10:45
    Τι δεν καταλαβαινετε εσεις του ΚΚΕ και της ΑΝΤΑΡΣΥΑ στο δημο? Τι παραλογο εκανε ο δημαρχος και τον κατηγορειτε? Εσας γιατι σας δινει χωρο και κανετε το δικο σας φεστιβαλ? Και στο κατω-κατω απο ποτε εσεις οι κομμουνιστες γινατε δημοκρατες? Γιατι στην ιστορια του ΚΚΕ,σε οποια χωρα εφαρμοστηκε ο κομμουνισμος- και κυριως στην ΕΣΣΔ,- απο πλευρας του κομματος δεν υπηρξε η παραμικρη ΔΗΜΙΟΚΡΑΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ουτε καν η παραμικρη ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ. Εκανε ο,τι ηθελε-παντα στο ονομα του λαου-η κομματικη νομεκλατουρα. Σοβαρευτειτε λοιπον και σταματηστε να μας πουλατε φυκια για μεταξωτες κορδελες.
    MICHELE
    απάντηση6113
     
     
    ΣΩΣΤΟΣ Ο ΚΑΜΙΝΗΣ..... | 13/05/2016 09:10
    ΦασΙστακια με δημοκρατική προβιά ….Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ είναι το τρίτο δημοκρατικά εκλεγμενο κόμμα και εκπροσωπεί 500.000 Έλληνες. Αυτό μπορεί να στεναχωράει κάποιους και τα συμφέροντα τους αλλά είναι η πραγματικότητα….οπως το ΚΚΕ κανελί το φεστιβάλ του οδηγητή και ζητεί φράγκα από τους φτωχούς να ταΐσει τα ανεπάγγελτα στελέχη του έτσι δικαιούται η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ να οργανώσει της δική της εκδήλωση…οποιαδήποτε άρνηση είναι εντελώς ΦΑΣΙΣΤΙΚΗ και επικίνδυνη για τη δημοκρατία….ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙ ΤΑ ΦΑΣΙΣΤΑΚΙΑ ΤΗΣ ‘’ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ’’…..
    ΛΑΛΑΚΗΣ Ο ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΟΣ
    απάντηση8823
     
     
    ΚΡΥΦΟΛΟΥΜΠΙΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ | 13/05/2016 09:01
    ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΤΟΥ ΚΕΕΡΦΑ ΕΧΕΙ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΠΟΥΛΚΟΥΜΕΔΕΣ ΣΤΑ ΑΛΛΟΔΑΠΑ .ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ 5 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΜΠΟΥΛΚΟΥΜΕΔΩΝ ΟΥΡΟΥΝ ΚΑΙ ΑΦΟΔΕΥΟΥΝ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥ .Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΚΡΥΦΟΛΟΥΜΠΙΝΙΑ ΕΧΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΑΠ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΛΛΟΔΑΠΑ .ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ....ΣΚΟΝΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ......ΑΡΙΣΤΕΡΑ Η ΜΑΛΛΟΝ ΦΑΣΙΣΤΕΡΑ .
    ΒΑΝΑ
    απάντηση5920
     
     
    Η Ελλάδα θα νικήσει | 13/05/2016 08:37
    Ο συμμοριτοπόλεμος εναντίον Ελλήνων Εθνικιστών συνεχίζεται
    Zaglos
    απάντηση6424
     
     
     
    Οι αμείλικτοι αριθμοί... | 13/05/2016 04:39
    Συγκρίνοντας τα αποτελέσματα των εθνικών εκλογών, τους έτους 2009 και του έτους 2015, (χρονικό διάστημα 6,5 ετών), παρατηρούμε τα εξής: Η Χρυσή Αυγή ήταν στη 10η θέση με ποσοστό ψήφων 0,29 %. Η Χρυσή Αυγή είναι στην 3η θέση με ποσοστό ψήφων 6,99 %. Προφανώς έχει σημειώσει τεράστια πρόοδο και οι προοπτικές της διαγράφονται εξαιρετικά αισιόδοξες.
    Παναγιώτης
    απάντηση5925
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    HYPOCRICY | 13/05/2016 04:39
    Mono O Pavlos exei psixi, ta 4 thimata sti MARFIN kai oi 2 anthopoi ( Young men) tis XA then exoun psixi. Fotia tha rixi kai thas sas kapsi o Theos
    Thanos
    απάντηση6317
     
     
     
    Ματαιοπονείτε... | 13/05/2016 04:32
    Η Χρυσή Αυγή κατέλαβε την τρίτη θέση σε πέντε, (5) εκλογικές αναμετρήσεις, (από τον Μάϊο 2012 μέχρι σήμερα, δηλαδή για τέσσερα, (4), συνεχή έτη...). Από το ποσοστό 0,19 %, (το οποίο έλαβε στις εθνικές εκλογές του Οκτωβρίου 2009), έφθασε στο ποσοστό 6,99 % , (το οποίο έλαβε στις εθνικές εκλογές του Σεπτεμβρίου 2015). Δηλαδή, σε έξι, (6), έτη έχει πολλαπλασιάσει τη δύναμη της κατά τριάντα έξι και εβδομήντα εννέα εκατοστά, (36,79), φορές!!! Και όλα αυτά μέσα σε συνθήκες πολιτικής δίωξης και πλήρους φίμωσης. Συνεπώς, ματαιοπονείτε...
    Πέτρος
    απάντηση6119
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Κάλλιστα ο κ. Καμίνης θα μπορούσε να ορισθεί Αισυμνίτης ! | 12/05/2016 22:56
    Όταν, και πριν κατηγορηθεί η Χ.Α., ο κ.Καμίνης πρώτος εναντιωνόταν στους "Χρυσαυγήτες", "αριστεροί", "αριστεριστές", "Συριζαίοι" και "εθνικολαϊκιστές", συναγελάζονταν μαζί τους στην "πλατεία των αγανακτισμένων". Αλλά και σήμερα ακόμη "διαλέγονται" μαζί τους (αν μπορείς να κάνεις διάλογο με τους χρυσαυγήτες), θεσμικά στη Βουλή. Είναι πολύ υποκριτικό να κατηγορούν τον κ.Καμίνη εν χορώ συνιστώσες του "άλλου άκρου"! Μόλις πριν λίγες ημέρες το ΚΚΕ γιόρτασε την ίδρυση του ΔΣΕ το 1946. Ουσιαστικά δηλαδή γιόρτασε την έναρξη της αδελφοκτόνου Στάσης. Καμία κριτική, καμιά διαμαρτυρία! Από την περίοδο του μεσοπολέμου τα άκρα αλληλοσυγκρούονται και το πληρώνει η Πατρίδα. Ουαί υμίν !
    Έκτωρ
    απάντηση5416
     
     
    θρασος | 12/05/2016 22:44
    αυτο και αν ειναι θρασος ,να αντιδρασουν νδ,πασοκ κλπ το καταλαβαινω αλλα τα φασιστοειδη που θελουν να κανουν την ελλαδα βορεια κορεα η ρουμανια του τσαουσεσκου παει πολυ
    ο ποντιος
    απάντηση7018
     
-