από metereologos.gr
Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017
 

Αγρυπνία κατά του Gay Pride παρουσία Άνθιμου στη Θεσσαλονίκη

Ενόψει του Φεστιβάλ Υπερηφάνειας Thessaloniki 2015
Αγρυπνία κατά του Gay Pride παρουσία Άνθιμου στη Θεσσαλονίκη
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

Θεσσαλονίκη 

Αγρυπνία κατά της διοργάνωσης του 4ου Φεστιβάλ Υπερηφάνειας Thessaloniki 2015 (Gay Pride) πραγματοποιήθηκε τη νύχτα στον ναό της Αχειροποίητου, στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, παρουσία του μητροπολίτη Άνθιμου.

«Δε θα λησμονήσω ιδιαίτερα τους φοιτητές από τη Θεολογική Σχολή και άλλους φοιτητές από άλλες σχολές, καθώς και τα χριστιανικά εκκλησιαστικά σωματεία, τα οποία εζήτησαν από την ταπεινότητα μου την έγκριση για την παρούσα αγρυπνία, εξ αφορμής των γνωστών γεγονότων που γνωρίζετε. Και για το οποίο γεγονός δεν έχω να πω τίποτε, διότι τα έχω πει όλα τις προηγούμενες χρονιές και τα είπα και προ ημερών» είπε ο μητροπολίτης.

Ωστόσο, με αφορμή το γεγονός ότι εισέρχεται στον δωδέκατο χρόνο της ενθρόνισης του στη μητρόπολη Θεσσαλονίκης, μετά από 30 χρόνια ποιμαντορίας στον Έβρο, υπογράμμισε ότι η Θεσσαλονίκη «είναι η πόλη των παραδόσεων, η πόλη των αγίων» και, αναφερόμενος στους «πειρασμούς που υπάρχουν», πρόσθεσε:

«Γιατί λοιπόν εσείς, όποιοι είστε, θέλετε να πειράξετε, κατά διαβολικήν επίδραση, αυτό που εμείς οι ορθόδοξοι χριστιανοί πιστεύουμε και το δείχνουμε με τη συμμετοχή στη ζωή της εκκλησίας, τις Κυριακές, στις πανηγύρεις, τα Χριστούγεννα, το Πάσχα, όπως σε όλη την Ελλάδα, αλλά εμείς μιλάμε αυτήν την ώρα ιδιαίτερα για την πόλη μας, γιατί; Γιατί αυτός είναι ο πειρασμός».

Ο μητροπολίτης μίλησε επίσης για τη δύσκολη συγκυρία στην οποία βρίσκεται η χώρα και κάλεσε τον κόσμο παραμένει προσηλωμένος στην πίστη του και στην πατρίδα.

«Για αυτόν και για άλλους λόγους, για τον μεθαυριανό πειρασμό δε θα πούμε τίποτε απολύτως, θα πούμε για την πατρίδα μας, την προσευχή μας, για την προσήλωση μας, την πατροπαράδοτη αγάπη για την αυτοθυσία των προγόνων μας για αυτή την πατρίδα» είπε ο μητροπολίτης.

Ο μητροπολίτης Θεσσαλονίκης μίλησε επίσης και για τα προβλήματα που απασχολούν το σύγχρονο άνθρωπο, ο οποίος -όπως ανέφερε- κατακλύζεται από καλές και κακές ειδήσεις που και κάλεσε τους πιστούς να βρίσκονται κοντά στην εκκλησία και στην παράδοση, ώστε «να μη φοβόμεθα και να μην αποκάμουμε με την επιθετικότητα που ανέφερα στην αρχή, ή με την επιθετικότητα που βλέπετε υπό τις μορφές που υπάρχει».

«Εγώ έχω προσωπικά υποστεί πολλές φορές την επιθετικότητα. Με αξιώνει ο Θεός, να μπορώ, να απαντώ πάντοτε» υπογράμμισε. Σε άλλο σημείο της ομιλίας του, είπε: «Εμείς θέλουμε να είναι όλοι κοντά στην εκκλησία. Κι εάν δεν την θέλουν προσωπικά, να σέβονται. Και να σέβονται την παράδοση δύο χιλιάδων χρόνων».



Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Thessaloniki Pride: Δικαιούμαι, απαιτώ γάμο, όνομα σεβασμό 
Βίαιη καταστολή του Gay Pride στην Κωνσταντινούπολη  
 
 
σχόλια (20)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ισοτητα | 20/06/2015 19:55
    Δεν με ενδιαφέρουν οι σεξουαλικές προτιμήσεις οποιουδήποτε. Είναι δικό του θέμα με ποιόν ή ποιάν θα έχουν σχέσεις ή και συμβίωση. Όμως η επιδεικτική συμπεριφορά και η "υπερηφάνεια" γιά το είδος των προτιμήσεων προσβάλλουν την υπερηφάνεια και αξιοπρέπεια των λοιπών των λεγομένων straight τους οποίους θεωρούν "παρακατιανούς". Μήπως πρέπει να οργανωθούν ανάλογες παρελάσεις και πανηγύρια??? Θα γίνει ανάλογος τζίρος στην αγορά.
    πολιτης
    απάντηση73
     
     
    Κοσμοπλημμύρα... | 19/06/2015 17:41
    στην αγρυπνία... Βοήθειά μας...
    Ειδωλολάτρης
    απάντηση148
     
     
    αυτογκόλ | 19/06/2015 17:26
    Η εκκλησία με την (σκοτεινή ως επί το πλείστον) παράδοση 2.000 χρόνων, ας σεβαστεί τους υπόλοιπους ανθρώπους με την παράδοση 200.000 χρόνων. Νισάφι.
    homo sapiens
    απάντηση2412
     
     
     
    Take me to church | 19/06/2015 14:38
    Take me to church, I'll worship like a dog at the shrine of your lies, I'll tell you my sins so you can sharpen your knife! No Masters or Kings when the Ritual begins, there's no sweeter innocence than our gentle sin!
    Amen, amen, amen!
    απάντηση316
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Υποκριτές | 19/06/2015 12:53
    Ουαί υμίν υποκριτές αναμάρτητοι ...
    N.A.
    απάντηση298
     
     
    ΕΧΕΙ ΧΙΟΥΜΟΡ | 19/06/2015 12:22
    "... τα οποία εζήτησαν από την ταπεινότητα μου ..." Love Anthimos, έχει χιούμορ ...
    DUM SPIRO SPERO
    απάντηση208
     
     
    ΜΑΥΡΟΦΟΡΕΜΕΝΟΙ ΚΙ ΑΝΕΡΑΣΤΟΙ | 19/06/2015 12:09
    Ο Ινδός Μαχάτμα Γκάντι (1869-1948), έγραψε: «Όλες οι πίστεις… είναι ατελείς και υποκείμενες σε πλάνες… Ο καθένας έχει δίκιο από τη σκοπιά του, αλλά δεν αποκλείεται να έχουν όλοι άδικο. Εντεύθεν η ανάγκη ανεκτικότητας… Η ανεκτικότητα μάς δίνει μια δύναμη πνευματικής διεισδύσεως που απέχει τόσο πολύ από τον φανατισμό όσο και ο Βόρειος Πόλος από τον Νότιο Πόλο… Η αμεροληψία της κρίσεως μάς βοηθά να λύσουμε πολλές δυσκολίες, ακόμη δε και όταν ασκούμε κριτική, μπορούμε να το κάνουμε με ταπεινοφροσύνη και ευγένεια που δεν αφήνουν να δημιουργηθεί καμία πικρία». Αλλά Εκείνος ήταν η Μεγάλη Ψυχή, κι όχι μαυροφορεμένο παράσιτο…
    φΑ
    απάντηση2210
     
     
    Μπράβο! | 19/06/2015 11:58
    Μπράβο στον Άνθιμο! Εκεί που κάποιοι νομίζουν ότι είμεθα οπισθοδρομικοί και τριτοκοσμικοί, έρχονται οι ταγοί της κοινωνίας και αποκαθιστούν την εικόνα μας στο εσωτερικό και εξωτερικό...Μάλιστα, αν το σκεφτεί κανείς είμεθα προοδευτικοί σε ένα μετά-επίπεδο... Η ομοφυλοφιλία έιναι ασθένεια. Τελεία και παύλα. Επίσης, προτείνω αύριο δεύτερη αγρυπνία (δύσκολο θα μου πείτε...) κατά των μεταναστών...Μετά όμως, σερί για τυρόπιτα για να στανιάρουν τα μεγάλα μυαλά από τα δύο σερί ξενύχτια.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση208
     
     
    Αίσχος και ντροπή! | 19/06/2015 11:43
    Όχι μόνο για τους αμόρφωτους που πάνε στην αγρυπνία, όχι μόνο για την εκκλησία που πρεσβεύει το μίσος, αλλά και για το Βήμα που δίνει δημοσιότητα στα αίσχη τους
    Κοινωνία αγάπης
    απάντηση2713
     
     
    Προσέξτε το κοινό στην φωτογραφία! | 19/06/2015 11:00
    Αγράμματες κυράτσες που ούτε καταλαβαίνουν για το τι προσεύχονται. Βάλτους και μιά ΜΠΟΥΡΚΑ και έχουμε "Αφγανιστάν στον Θερμαϊκό". Ας δεήσω να δώ και τον Άνθιμο με τουρμπάνι αλά Κομεϊνί κι ας μου κόψει το κεφάλι με γιαταγάνα ο Σεραφείμ. (Γιαταγάνα πραγματική - όχι με την πρώην Βουλευτή Χρυσούλα Γιαταγάνα και ας είναι τόσο σέξυ)
    Αθεόφοβος
    απάντηση2513
     
     
    Αγρύπνια «Δύο σε ένα» | 19/06/2015 10:52
    Έπρεπε να είχαμε κόψει δρόμο... Η αγρύπνια θα μπορούσε να είχε γίνει ταυτόχρονα για δύο ζητήματα, να ήταν δηλαδή ταυτόχρονα ξόρκι ενάντια στην gay-pride, αλλά και στη Γιόγκα...
    πειραχτήρι
    απάντηση199
     
     
    Δεν θα τους περάσει! | 19/06/2015 10:49
    Η Ελλάδα δεν είναι Τεχεράνη, ούτε Ρωσία. Όσο κι αν κάποιοι εργάζονται γι' αυτό. Η Ελλάδα θα παραμείνει ε-λεύ-θε-ρη.
    Πέτρος
    απάντηση2611
     
     
    Μεσαίωνας! | 19/06/2015 10:35
    Οι συγκεκριμένες δηλώσεις κατά των ομοφυλόφιλων συμπολιτών και συνανθρώπων αποτελούν ποινικό αδίκημα λόγω ενθάρρυνσης των διακρίσεων και του εκφοβισμού!
    Pride
    απάντηση2712
     
     
    Η παράδοση είναι άνω των 2000 χρόνων | 19/06/2015 10:21
    εάν την επικαλείται για την εκκλησία. Το εάν τον Αξιώνει Ο Θεός υπονοεί πως Απαξιώνει κάτι άλλο. Όχι εκείνον. Άρα Ο Θεός Αξιώνει και Απαξιώνει σύμφωνα με τον σεβασμιότατο Άνθιμο. Πως εμείς οι απλοί άνθρωποι εντός Του Δημιουργού γνωρίζουμε τις προθέσεις Του αλαζονικά και αρνούμαστε να πορευτούμε ενωτικά με αγάπη δίχως φόβο και διακρίσεις; Με το να κάνουμε αγρυπνία για το gay pride;;; Ας κανουν ότι θέλουν. Πιστεύει κανείς ότι ένας gay δεν πιστεύει στη μάνννα που τον εγέννησε; Εάν όχι τότε μπορεί να είναι εκτός Δημιουργίας; (αν ναι είναι ηλίθιος). Το πρόβλημα (για εμένα) της προτίμησής του είναι αυστηρά προσωπικό και όχι της εκκλησίας, όχι του Αρχιεπισκόπου και όχι του κλήρου φυσικά.
    Η εκκλησία, δεν είναι πολιτικό κόμμα.
    απάντηση168
     
     
    Το Βυζάντιο | 19/06/2015 10:18
    Οι ειδωλολατρικές αγρυπνίες του κου Ανθιμου και άλλων Ιεραρχών ,έχουν καταντήσει την χώρα μας ,μία επαρχία μουσουλμανικών νοοτροπιών ! Ο κος Άνθιμοςμαζί με τον κο Σαμαρά νομίζουν ότι ζουν στο Βυζάντιο και ότι η χώρα μας διοικείται ακόμη από τις τους γραμματείς και φαρισαίους !!!
    GPP
    απάντηση2011
     
     
    Διαχωρισμό κράτους εκκλησίας | 19/06/2015 09:27
    Δεν είναι δυνατόν να μην δικάζονται οι δημόσιοι υπάλληλοι που προβαίνουν σε ρατσιστικές δηλώσεις και δεν είναι δίκαιο εμείς οι άθεοι πολίτες να τους πληρώνουμε για να παίζουν με το κομποσκοίνι.
    Δημήτριος
    απάντηση2510
     
     
    φαιδρός | 19/06/2015 09:14
    '..τα οποία εζήτησαν από την ταπεινότητά μου...' την ταπεινότητά του! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
    Ανώνυμος / η
    απάντηση2110
     
     
    Άνθιμος... | 19/06/2015 09:00
    Καθένας με την τρέλα του.
    Γιώργος
    απάντηση2110
     
     
    Ψόφο στο Θεό. | 19/06/2015 08:36
    Όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται "πάτερ".
    Α//Α
    απάντηση2313
     
-