από metereologos.gr
Πέμπτη 17 Αυγούστου 2017
 

Σεραφείμ: Οσοι ψηφίσουν το σύμφωνο ομόφυλων ζευγαριών θα αφοριστούν

Καλεί την κυβέρνηση να μη φέρει στη Βουλή την τροπολογία
Σεραφείμ: Οσοι ψηφίσουν το σύμφωνο ομόφυλων ζευγαριών θα αφοριστούν
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Με την ποινή του αφορισμού απειλεί ο μητροπολίτης Πειραιά κ Σεραφείμ τους βουλευτές που θα ψηφίσουν την τροπολογία για την ένταξη των ομοφύλων ζευγαριών στο σύμφωνο συμβίωσης.

Να θυμίσουμε ότι η νομοθετική ρύθμιση έρχεται λίγες ημέρες μετά την καταδίκη της Ελλάδας από το Δικαστήριο του Στρασβούργου, που έκρινε αντίθετο με την Ευρωπαϊκή Σύμβαση των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου από τον αποκλεισμό των ομόφυλων ζευγαριών από το σύμφωνο.

Με ανακοίνωση που αναρτήθηκε σήμερα στην ιστοσελίδα της μητροπόλεως Πειραιά ο κ. Σεραφείμ τονίζει ότι η συγκεκριμένη τροπολογία «θέτει πλέον κατά τρόπο φρικιαστικό στη χώρα μας την θεσμοθέτηση της ανατροπής της ανθρώπινης οντολογίας και φυσιολογίας και την κατοχύρωση της ψυχοπαθολογικής εκτροπής της ομοφυλοφιλίας».

«Κατά την τραγική αυτή ώρα» ο κ. Σεραφείμ αναφέρει ότι αποστέλλει επειγόντως αίτηση έκτακτης συγκλήσεως της ιεραρχίας της εκκλησίας της Ελλάδας «για την αντιμετώπιση του θέματος και την επιβολή των δεόντων κατά το εξαίρετο παράδειγμα της  Ορθοδόξου Εκκλησίας της Μολδαβίας», ενώ καλεί την κυβέρνηση να μην προχωρήσει στην υλοποίηση «αυτής της ύβρεως κατά του Θεού και των ανθρώπων».  



Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Τροπολογία για ένταξη ομόφυλων ζευγαριών στο σύμφωνο συμβίωσης 
ΣΥΡΙΖΑ: Ζητά Σύμφωνο Συμβίωσης και για ομόφυλα ζευγάρια 
Οι βουλευτές της Ν.Δ. «παγώνουν» τη ρύθμιση για τα ομόφυλα ζευγάρια 
 
 
σχόλια (31)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Ο δικός μου αφορισμός | 19/05/2015 13:59
    Πρόσφατα έδωσα ένα σωρό λεφτά να κάνω σέρβις σε μπροστά και πίσω αναρτήσεις, και γιά να αλλάξω λάστιχα. Λέω να πάω να ζητήσω να μου τα αφορίσουν γιατί δεν είναι δουλειά αυτή κάθε δύο χρόνια. Κι εμένα μαζί γιατί είμαι υπέρ των γκέι. Αλλά αυτό που δεν φαντάζεται αυτός ο τύπος και όλο το παπαδαριό, είναι το τι θα πάθουν τη στιγμή που θα τους αφορίσω εγώ: Προτείνω να μαζευτούμε και να διεκδικήσουμε από ένα τρις ευρώ ο καθένας γιά κάθε χρόνο που ήμασταν και παραμένουμε πολίτες χώρας με επίσημη θρησκεία. Πρόκειται γιά αποζημίωση γιά τις μεγάλες ηθικές βλάβες που έχει επιφέρει στην προσωπικότητα του καθένα μας το χριστιανικό σύστημα αξιών. Πληρώνει η εκκλησία και οι πολιτικοί.
    Iraklis Proko
    απάντηση10
     
     
    ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ Η ΘΕΟΚΡΑΤΙΑ | 17/01/2014 16:39
    Όταν ο άνθρωπος διέπεται από λογική, έχει την απαιτούμενη μόρφωση, και διαθέτη συνείδηση που του ελέγχει και κατευθύνει τις πράξεις του, θεωρείτε μια ολοκληρωμένη προσωπικότητα, και δεν έχει ανάγκη καμία θρησκεία, να του υποδείξει πως θα διάγει βίον ενάρετο. Αυτός όμως που στερείτε συνείδησης μάταια προσπαθεί, με μεγάλους σταυρούς, να πείσει τον εαυτό του και τους άλλους, ότι διάγει βίον ενάρετο, και αν το κάνει, το κάνει φοβούμενος την τιμωρία του θεού. Πού λοιπόν να τον κατατάξεις; τα ζώα μόνον υπακούουν τον βοσκό, φοβούμενα την τιμωρία του. Έτσι το να διάγει κάποιος βίον ενάρετο, είναι θέμα φιλοσοφικό και όχι θρησκευτικό.
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ
    απάντηση00
     
     
    Σιγα μην | 30/11/2013 16:08
    ...περιμενα αυτον να με αφορισει για να καταληξω στην Κολαση. Παω και μονος μου.
    Λεω εγω ο ασχετος...
    απάντηση55
     
     
    Τραγοπαπα !!! | 29/11/2013 09:44
    Αντε κανε καμια αλλη δουλεια τραγοπαπα και υποκριτη. Βοηθα τους ανθρωπους που εχουνε αναγκη και βαλε το χερι στη τσεπη και μοιρασε τροφημα στο κοσμο και ασε τα υπολοιπα.
    Ninos
    απάντηση138
     
     
     
    Βαρβαρότητα από βολεμένους άρχοντεςτης Εκκλησίας! | 29/11/2013 08:26
    Eίναι νομικό θέμα και θέμα της πολιτείας! Επίσης αφορά στα ανθρώπινα δικαιώματα! Δεν πρόκειται για το " μυστήριο" του γάμου! Να σταματήσουν οι βάρβαρες επιθέσεις των σκοταδιστών της Εκκλησίας!
    γιωργος σ.
    απάντηση117
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ο "πνευματικός" κόσμος της χώρας τι λέει? | 28/11/2013 22:24
    Ας απαιτήσουν ολοι να αφοριστούν ΤΩΡΑ! Ολοι να απαιτήσουμε να αφοριστούμε, διαχωρίζοντας τη θέση μας από αυτούς τους τύπους που μόνο αποστροφή φέρνουν σε κάθε λογικό άνθρωπο! Υ.Γ Καλά, μετά τόσους αφορισμούς σε τέκνα της πατρίδας για τα οποία αυτή υποτίθεται ότι καμαρώνει, πως αντέχει ακόμα το ελληνικό κράτος να συνδιαλέγεται με αυτούς τους απάνθρωπους? Τι? δεν είναι όλοι έτσι? Οσοι διαφωνούν να πάρουν θέση εδώ και τώρα, διαφορετικά θα βράσουν στο ίδιο τσουβάλι με τον μουτσαχεντίν αγιατολάχ της πιο πάνω φωτογραφίας...
    anti
    απάντηση136
     
     
    Φρίκη.... | 28/11/2013 22:16
    είναι το μόνο που έχω να πω...
    anti
    απάντηση106
     
     
     
    Πότε θα ελευθερωθούμε από τον χριστιανισμό; | 28/11/2013 14:47
    Πότε θα ξεχάσουμε το κομποσχοίνι για να πιάσουμε τα βιβλία και την δημιουργία; Όσο κλείνουν τα πανεπιστήμια και ανοίγουν εκκλησιαστικά μέγαρα δεν θα προκόψει ο ελληνικός πολιτισμός.
    Αχιλλέας
    απάντηση1627
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Κούκλος είσαι | 28/11/2013 12:00
    Το φρυδάκι είναι λίγο βγαλμένο, η έτσι μου φαίνεται;
    Nemesis
    απάντηση2438
     
     
     
    Η μισανθρωπία θα χάσει | 28/11/2013 11:20
    Παπούλη είμαι ομοφυλόφιλος και ο μισθός σου προέρχεται από τους φόρους που πληρώνω. Δεν έχω τίποτε άλλο να σου πω μικρόψυχε.
    Παλαίφατος
    απάντηση3036
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Εύγε στο Μητροπολίτη Σεραφείμ !! | 28/11/2013 10:37
    Εύγε στο Μητροπολίτη Σεραφείμ !! Υπάρχουν και όρια σε αυτή τη χώρα. Δε θα αφήσουμε τη κάθε κουδουνίστρα να διαβρώσει τη κοινωνία μας περνώντας τέτοια νομοσχέδια . Φανταστείτε ένα παιδί που μεγαλώνει με δύο ομόφυλους γονείς .... τι πρότυπα θα έχει στη ζωή του ? Τι οικογένεια θα κάνει στο μέλλον ? Δείτε τι έκανε ο Πούτιν που απαγόρευσε τη προπαγάνδα υπέρ των ομοφυλόφιλων. Και τι με νοιάζει αν το απαιτεί η ΕΕ ? Αν δηλαδή αύριο η ΕΕ μας ζητήσει να νομιμοποιήσουμε 2 εκατομμύρια Μουσουλμάνους Λαθρομετανάστες οδηγώντας τη χώρα σε αφανισμό και κοσοβοποίηση θα το κάνουμε ? Δικαιώματα έχουν πρωτίστως οι Έλληνες κύριοι και όχι οι ΛΑΘΡΟ μετανάστες εκτός και αν στόχος σας είναι να εξολοθρεύσετε τ
    N.P.
    απάντηση3935
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Πότε θα ελευθερωθεί η χώρα από τον χριστιανισμό; | 28/11/2013 10:16
    Τόσους αιώνες καταδυναστεύουν την ελευθερία του ελληνικού πνεύματος, στην χώρα που ανάπτυξε την φιλοσοφία, το θέατρο την γλυπτική.....και έχουμε 11000 παπάδες να πληρώνονται από το κράτος για να βαρβαρίζουν.
    Αλέξανδρος
    απάντηση2736
     
     
    πράξεις διαβόλου | 28/11/2013 09:47
    Σιγά παπούλη μας έσκιαξες,μη τα λέτε τόσο απότομα ! Να ξέρετε όμως ότι οι αφορισμοί,επείδη είναι πράξεις του διαβόλου,γυρίζουν σε αυτούς που τους κάνουν !!
    GPP
    απάντηση3349
     
     
    πολύ τράβηξε το θέατρο | 28/11/2013 09:42
    Ο αποκλεισμός των ομόφυλων ζευγαριών από το σύμφωνο συμβίωσης,έγινε με την υπόδειξη της εκκλησίας,μέσω του κου Μπαλτάκου (θυμόσαστε τι είχε πει ο σύμβουλος του πρωθυπουργού "θίγεται ο πυλώνας της εκκλησίας"μάλλον ο πυλώνας της εκκλησίας είναι ο σεβασμιώτατος Σεραφείμ ! Μήπως πρέπει ο κος Σαμαράς να απομακρίνει τους συμβούλους του που τον παρασύρουν και του δίνουν λάθος πληροφορίες? και έχει γίνει η Ελλάδα ο περίγελος της Ευρώπης ?μήπως επίσης πρέπει να γίνει χωρισμός εκκλησίας-πολιτείας ? διότι πολύ τράβηξε αυτό το θέατρο με τους παπάδες !! Είμαστε το όνειδος της Δημοκρατίας,εφάμιλλοι μουσουλμανικών χωρών !!
    GPP
    απάντηση3250
     
     
    Σεβασμιώτατε................. | 28/11/2013 09:35
    πόσους σιχαμένους ψυχοπαθολογικά εκτρεπόμενους έχει το σιχαμένο μαυροφορεμένο συνάφι σου?Αλλά ξέχασα οι πισωγλέντηδες οι δικοί σας είναι ευλογημένοι απο τον Θεό.Συμπέρασμα ούτε ο Θεός έχει πρόβλημα με την ομοφυλοφιλία απο την στιγμή που είναι ευλογημένη ανάμεσά σας.Για σκέψου και αυτό πανμέγιστε,πανόσιε,μεγιστοτεράστιε μητροπολίτη.
    petros4711
    απάντηση3351
     
     
    Δέσποτα Από τη Σιάτιστα ακούς???? | 28/11/2013 00:42
    Αυτός ο κύριος (λέμε τώρα) ήταν, είναι και θα παραμείνει στερημένος, λαϊκιστής, μισαλλόδοξος, μισάνθρωπος, και αμόρφωτος. Φοβούμαι οτι είναι ο,τι θλιβερότερο έχει να επιδείξει η Ορθόδοξη Εκκλησία της Ελλάδας. Οχι !!!!Δεν πρέπει κανείς να τον μαζέψει. Πρέπει να βγεί κάποιος άλλος συνάδελφός του, και να πει χωρίς καννιβαλιστικές διαθέσεις και μεσαιωνικές προλήψεις τι είναι αυτό που το λένε Αγάπη.
    γιωργος
    απάντηση2550
     
     
    Et apres | 27/11/2013 20:58
    Άσε μαμά θα παντρευτώ τώρα τον Μήτσο και μετά για απογόνους θα παντρευτώ κανονικά την Μαρία.
    Bonne nuit
    απάντηση1353
     
     
    Σεραγειμάκο μ'! Αφορισέ με, πάπαρδε μου! | 27/11/2013 19:22
    Αφόρισε με, γιατί βαρέθηκα να σας πληρώνω τσάμπα και βερεσέ! Εκτός που πληρώνουμε ολάκαιρο το παπαδαριό, πληρώνουμε και τις/τους δασκάλους στα ξένα που "διδάσκουν" Ελληνικά στα σχολεία της Αρχιεπισκοπης, τους πληρώνουμε συντάξεις!!! Μια και είμαστε large, με κέρδη από παντού! Με ανοιχτό μάτι που λέν! Αφόρισε μας μπας και κοπούν και τα λεφτά που σας δίνουμε!
    Eδώ Μεσαίωνας, εδώ Μεσαίωνας -
    απάντηση2248
     
     
    Αχαχα!!! | 27/11/2013 19:11
    Μες στη μαυρίλα, γελάμε και λίγο με τη (μη φορολογούμενη) εκκλησία, και τη δικιά της ΦΡΙΚΙΑΣΤΙΚΗ...
    εκτροπή
    απάντηση2349