από metereologos.gr
Σάββατο 24 Ιουνίου 2017
 

Τροπολογία για ένταξη ομόφυλων ζευγαριών στο σύμφωνο συμβίωσης

Μετά την καταδίκη της Ελλάδας από το Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων
Τροπολογία για ένταξη ομόφυλων ζευγαριών στο σύμφωνο συμβίωσης
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

Αθήνα 

Με τροπολογία στο αντιρατσιστικό νομοσχέδιο αναμένεται να επεκταθεί η δυνατότητα σύναψης συμφώνου συμβίωσης από ομόφυλα ζευγάρια.

Η νομοθετική ρύθμιση έρχεται λίγες ημέρες μετά την καταδίκη της Ελλάδας από το Δικαστήριο του Στρασβούργου, που έκρινε αντίθετο με την Ευρωπαϊκή Σύμβαση των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου από τον αποκλεισμό των ομόφυλων ζευγαριών από το σύμφωνο.


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΣΥΡΙΖΑ: Ζητά Σύμφωνο Συμβίωσης και για ομόφυλα ζευγάρια 
Τροπολογία της ΔΗΜΑΡ για το Σύμφωνο Συμβίωσης 
Τα μάθατε τα νέα; Σύμφωνο συμβίωσης και δικαιοσύνης 
Σύμφωνο Συμβίωσης: Παράνομος ο αποκλεισμός ομόφυλων ζευγαριών 
Σύμφωνο συμβίωσης 
Ρουπακιώτης: Μελετάται σύμφωνο συμβίωσης ατόμων του ιδίου φύλου 
ΕΔΑΔ: Συνεδριάζει για το σύμφωνο συμβίωσης ομοφυλοφίλων στην Ελλάδα 
Σεραφείμ: Οσοι ψηφίσουν το σύμφωνο ομόφυλων ζευγαριών θα αφοριστούν 
Οι βουλευτές της Ν.Δ. «παγώνουν» τη ρύθμιση για τα ομόφυλα ζευγάρια 
Πιέσεις στην κυβέρνηση για αλλαγή νόμου στο σύμφωνο συμβίωσης 
 
 
σχόλια (24)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Το βατοπέδι διατάζει | 28/11/2013 10:12
    Το παπαδαριό είναι μεγάλη αρρώστια για τον ελληνικό πολιτισμό.
    Aνέστης
    απάντηση71
     
     
    οι ανθρωοι αυτοι | 28/11/2013 08:22
    γνωριζουν τι κανουν. Για να διασκεδασουν την συνειδηση τους θελουν να μας βαλουν ολους να τους πουμε φυσιολογικους. Σκεφειτε σοβαρα και απαντηστε μου. Αν τα παιδακια σας μενανε ορφανα θα συμφωνουσατε να τα υιοθετησουν δυο αντρες?
    οχι στο γκρεμο
    απάντηση213
     
     
    Ξεφτίλες | 27/11/2013 21:15
    Οποίος εξευτελισμος, που θα σταματήσει άραγε αυτός ο κατήφορος, τα Σοδομα και Γόμορα ωχριούν μπροστά στη σημερινή εποχή που ζούμε. Αει στο διάολο και απο μένα....
    Σωτήρης
    απάντηση113
     
     
    οι Ελληνες δεν είναι Ευρωπαίοι Ταλιμπάν | 27/11/2013 18:35
    Η Δημοκρατία στην Ευρώπη σαν κατάκτηση του Διαφωτισμού είναι μια κοινωνία ανοχής. Ετσι λειτουργούν οι Δημοκρατίες. Στη Ελλάδα σημαντικό πρόβλημα υπήρξε ο εναγκαλισμός Κράτους και Εκκλησίας. Η παραδοχή σύγχρονων θεσμών από την Πολιτεία είναι ένα κέρδος από τη συμμετοχή μας στο Ευρωπαικό γίγνεσθαι. Η νομοθέτηση της συμβίωσης δεν έχει ηθική χροιά, δεν σχολιάζει περί της ορθότητας ή όχι, απλά έρχεται να καλύψει ενα σημαντικό κοινωνικό, νομικό και κληρονομικό πρόβλημα.
    bruno
    απάντηση101
     
     
    ΤΣΙΜΠΙΣΕ Ο ΣΕΡΑΦΕΙΜ | 27/11/2013 17:52
    ΤΣΙΜΠΙΣΕ Ο ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΜΟΛΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΑ ΑΣ ΚΑΝΕΙ ΠΡΩΤΑ ΚΑΘΑΡΣΗ ΣΤΗΝ ΙΕΡΗ ΣΥΝΟΔΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΑΦΟΡΙΣΜΟΥΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΕΝΟΣ ΕΚ ΤΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ ,ΟΙ ΜΙΣΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΓΙΟΥΣ ΙΕΡΑΡΧΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΙ. ΟΤΑΝ ΔΕ ΜΑΛΩΝΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ,πχ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΚΟΖΑΝΗΣ...ΠΑΥΛΙΝΑΑΑ..
    gva
    απάντηση353
     
     
     
    Ειλικρινα δεν καταλαβαινω. | 27/11/2013 11:38
    Εμποδιζε κανενας κανεναν ή καμμια να συζει με ατομο του αυτου φυλου και να μεταβιβαζει την περιουσια του αν ήθελε????? Ρε ποιον ενδιαφερει αυτο??? Αλλά αυτη η πεισματικη εμμονη της πουστοπροπαγανδας κατι αλλο σημαινει: ΑΠΟΔΟΜΗΣΗ!!!!
    AZ
    απάντηση24104
    Απαντήσεις  6 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Aλλαγή συνέχεια | 27/11/2013 11:32
    Και είναι καλό που βάζετε φωτογραφίες (έστω και αυτή που μού φαίνεται ελαφρώς άσχετη) με γυναίκες. Έχω βαρεθεί να διαβάζω σχόλια στο Βήμα που αναφέρονται στο θέμα, σαν να αφορά αποκλειστικά άντρες (συχνά μάλιστα με απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς), λες και δεν υπάρχουν και γυναίκες ομοφυλόφιλες ή αμφισεξουαλικές. Yπάρχουν. Και άντρες και γυναίκες. Και αν κλείσουμε τα μάτια ως κοινωνία, δεν εξαφανίζονται δια μαγείας.
    Κατερίνα Δ. από εξωτερικό
    απάντηση789
     
     
    Ουαγκαντούγκου κράτος | 27/11/2013 11:31
    Μια ζωή τα ίδια. Και πολλές φορες και παρόλο τις πολλές καταδίκες πάλι δεν εφαρμόζονται. Μιλάμε για Ουαγκαντούγκου κράτος και λαό.
    Giorgos Ellhnas tis Diasporas
    απάντηση7913
     
     
    Καιρός για αλλαγή | 27/11/2013 11:17
    Δηλαδή έπρεπε να φτάσει η Ελλάδα στο ευρωπαϊκό δικαστήριο για να γίνουν τα αυτονόητα σε αυτή τη χώρα; Σε οποιαδήποτε δυτικοευρωπαϊκή χώρα αυτό το θέμα έχει ρυθμιστεί εδώ και χρόνια. Το λογικό μάλιστα είναι πως θα έπρεπε να βρει υποστηρικτές μέσα σε όλα τα κόμματα, ακόμα και στη ΝΔ. Εκτός, αν ο κοινωνικός φιλελευθερισμός είναι κούφια έννοια για κάποιους. Εμένα πάντως δεν με κάνει υπερήφανη ο τρόπος που περνάει η τροπολογία. Θα ήταν διαφορετικά, αν οποιαδήποτε κίνηση είχε γίνει με πρωτοβουλία της ελληνικής βουλής, χωρίς παρέμβαση του ευρωπαϊκού δικαστηρίου. Πόσο ακόμα θα έχει η χώρα ανάγκη την ευρώπη σε θέματα θεσμικά και ανθρωπίνων δικαιωμάτων; Έχουμε περάσει ήδη 35 χρόνια μέσα στην ΕΕ.
    Κατερίνα Δ. από εξωτερικό
    απάντηση7612
     
     
     
    epomeno vima | 27/11/2013 11:07
    epomeno vima na iothetoun pedia. mipos den to kserete;;; TRELA,kseftilismos;;;; AFTO TO THEOROUN AfTONOITO KAI DIKEOMA:ta xeirotera erxode
    k
    απάντηση1990
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Με καταδίκες, στ' αυτονόητα. | 27/11/2013 10:50
    Η Ελλάδα, για άλλη μια φορά, προχωρά στα αυτονόητα όχι γιατί κατανοεί την ουσία αλλά γιατί δικαίως την καταδικάζουν στα διεθνή Δικαστήρια. Έστω κι' έτσι, πάλι καλά.
    G.P.
    απάντηση8115
     
     
     
    Τα πρότυπά μας | 27/11/2013 10:48
    Πόσο απέχει αυτή η κυβέρνηση από τις ευρωπαϊκές κοινωνικές ιδέες και ιδεώδη ! πρέπει να καταδικασθεί πρώτα και μετά να εφαρμόσει μία διάταξη που όλα τα Ευρωπαϊκά κράτη έχουν κάνει προ πολλών ετών, Κατά βάθος η ακροδεξιά μας κυβέρνηση ,θέλει να δείξει στους παπάδες που την στηρίζουν ότι συμφωνεί και αυτή με τις ακροδεξιές (Μουσουλμανικές),ιδέες ορισμένων ιεραρχών,από τους οποίους επιτροπέυεται, και αντλεί ψήφους !Αυτό το απέδειξε ακόμη, όταν ο κος Μπαλτάκος (Σύμβουλος του πρωθυπουργού), είπε ότι με το Νομοσχέδιο του κου Ρουπακιώτη,θίγεται ο πυλώνας της εκκλησίας (Μουσουλμανικές νοοτροπίες),Δυστυχώς ,ιδεολογικά δεν ανήκουμε στην Ευρώπη ,τα πρότυπά μας τα αντλούμε από το Ισλάμ!
    GPP
    απάντηση6316
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Συντήρηση και μικροψυχία | 27/11/2013 08:36
    Υπογράφουν διεθνείς συμβάσεις για τα ανθρώπινα δικαιώματα, το περιβάλλον κλπ, αλλά δεν τις τηρούν! Όποτε όμως βολεύει κυρίως στα θέματα εξωτερικής πολιτικής επικαλούνται τις διεθνείς συμβάσεις! Ποιός να σεβαστεί ένα τέτοιο κράτος! Συντηρητικό, μίζερο και υποκριτικό!
    γιωργος σ.
    απάντηση749
     
-